Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Recommended Posts

Chciałbym wykonać zadaszenie tarasu z drewna. Taras ma wymiary 6,60mx4m. Wysokość przy ścianie budynku wynosiłaby 2,7m. Ile belek i o jaki przekrojach użyć ? Jakie przekroje krokwi ? Na konstrukcji drewniane byłby poliwęglan komorowy lub zwijana tkanina. Jakie drewno - lite czy klejone ? Wszelkie porady mile widziane.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na wstępie trzeba rozrysować taras, zastanowić się nad konstrukcją wsporczą (na wzór altan lub innych zadaszeń). Od ilości słupów będzie zależała ilość kolejnych elementów, ich przekroje, wzmocnienia, elementy wsporcze, usztywniające. Z tego zrobi się mały ganek o powierzchni rzutu prawie 30 m2 (26.4 m2 dokładnie). Podpatrz rysunki altan u znajomych, sąsiadów lub w firmach, które sie tym zajmują profesjonalnie. Możesz też zastanowić się nad zadaszeniem z płótna, funkcjonującym tylko w sezonie. To już tak chyba częściowo poza tematem jako ciekawostka. 

https://budujemydom.pl/irbj/aktualnosci/91154-markiza-pergola-dla-komfortowej-ochrony-przed-sloncem-deszczem-i-wiatrem

391011-85de-970x0_markilux-pergola-07.jp

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 6 miesiące temu...

Solidne stałe zadaszenia z konstrukcją drewnianą lub metalową są solidniejsze i dużo lepiej spełniają oczekiwania inwestorów, niż zadaszenia sezonowe.

Zimą chronią przed śniegiem meble i inne sprzęty.

Na konstrukcję używa się drewna litego i klejonego. Ważne, aby drewno było zdrowe, wytrzymałe i zaimpregnowane, najlepiej przemysłowo. Do budowy należy używać zabezpieczonego już budulca. W trakcie eksploatacji trzeba go co kilka lat konserwować.

W przypadku domów o nowoczesnej, prostej bryle, do tarasu na ogół dobudowuje się zadaszenie z metalowym szkieletem ze stali bądź aluminium. Elementy są malowane proszkowo na dowolny kolor. Taki daszek może być wygięty w łuk.

 

 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Właśnie planuje wiosną-latem zrobic zadaszenie nad tarasem. 

Zastanawiam się nad zadaszeniem z poliweglanu, ale nie jestem pewna czy się do końca sprawdzi w mocno nasłonecznionym miejscu. 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Płyty z poliwęglanu nie zapewniają szczelnej bariery dla promieni słonecznych. Niemniej jednak rozpraszają je i dają poczucie komfortu osobom wypoczywającym na tarasie. Jeżeli zależy nam na znacznym zacienieniu, możemy zastosować płyty dymione.

Poliwęglan wybierany jest przez wielu inwestorow. Jest lekki i elastyczny. Nadaje się zarówno na konstrukcje drewniane, jak i metalowe.

 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nieprzezroczyste poszycie można wykonać z blachy lub gontów bitumicznych. Oprócz tego, że będzie wyglądać masywniej i stworzy głębszy cień na tarasie, to może znacznie ograniczyć ilość światła wpadającego do domu przez tarasowe przeszklenia.

Pod gontami bitumicznymi konieczne jest ułożenie sztywnego poszycia z desek lub płyt drewnopochodnych. Pod blachę wystarczą łaty i kontrłaty.

 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Lucy75 napisał:

Poliwęglan pewnie by się w takim razie sprawdził. Biore pod uwagę jeszcze zrobienie jakiegoś  nieprzezroczystego daszka, bo miejsce jest bardzo słoneczne. 

Skoro jest słonecznie, a daszek ma być stały i nieprzeźroczysty  - to zastanów się nad panelami fotowolt. jako element zadaszenia - nawet gdzies widzialem taki panele jako krycie dachu.

6.60 x 4 m to razem z "okapami" całkiem dużo miejsca na "elektrownię".

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...