Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
eddie

Budowa domu na działce z kilkoma wlascicielami

Recommended Posts

Witam! Chciałabym razem z partnerem wybudować dom na działce, która w przyszłości będzie należeć do niego. Póki co właścicielami działki są jego mama, dwie ciotki i babcia. Działka nie może być w tym momencie przepisana z uwagi na stan zdrowotny babci, nie jest ona już w pełni świadoma i notariusz nie godzi się na jakiekolwiek podpisy. Co możemy w tym momencie zrobić żeby wybudować dom? Czy możemy wydzierżawić działkę lub spisać umowę użyczenia ? I jak ja się mam do tego odnieść skoro nie jesteśmy małżeństwem? Czy może moglibyśmy starać się o pozwolenie na budowę jako inwestorzy (wiem że właścicielami domu byłyby nadal 4 panie) i jak to się ma do późniejszego przepisania działki jeśli chodzi o podatki ? Bardzo proszę o rady. Pozdrawiam

Edytowano przez eddie (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Niestety , do realizacji zamierzonej budowy konieczna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli (również babci) i w tym tkwi problem. a nie w pełni formalne działania mogą w przyszłości  przysporzyć wiele problemów.  W tej sytuacji najlepiej zasięgnąc porady u prawnika,  który może np. zasugerować wystąpienie o ubezwłasnowolnienie czy zniesienie współwłasności.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

pomijając na podstawie czego ma ta działka być jego, to można coś zrobić

babcia nie jest ubezwłasnowolniona więc podpisać może - albo wniosek o PnB albo prawo do dysponowania nieruchomością

jeżeli wniosek o PnB to po jego uzyskaniu - przepisać je na Was (oczywiście i mama i ciocie teżpodpisują)

Jedyne miękkie miejsce to ciocie - w postępowaniu spadkowym po babci z pewnością będą miały swoją dolę, po 1/8 czy 1/4 (?)

więc, żeby nie komplikować tego wtedy, bo zapewne ciocie też mają swoją trzódkę na "utrzymaniu", to od razu wykupić ich udziały, wtedy, jeżeli mama się nie zbiesi, to nic Wam nie grozi

tak bym to widział

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak w zasadzie to jest jedna duża działka podzielona na 3 mniejsze więc teoretycznie mama i dwie ciotki mają swoją część. I właśnie chodzi o to, że babcia nic nie może podpisać, bo żaden notariusz ze względu na jej stan, na to nie zezwoli niestety.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jakby ta działka była realnie podzielona, z wyodrębnionymi księgami wieczystymi, to partner miałby swoją, bez oglądania się na mamy, ciotki i babcie. 

To, że sobie nieformalnie podzieliliście to nic nie znaczy. 

Dom należy do właściciela działki. Jak wy sobie pobudujecie, to potem do domu mogą zgłaszać pretensje ciotki i matka. 

 "Budowanie domu na nieruchomości, stanowiącej wyłączną własność jednego z małżonków powoduje, że również ten dom będzie stanowił własność tego małżonka. Właściciel gruntu jest bowiem również właścicielem wybudowanych na nim budynków, zgodnie z rzymską zasadą superficies solo cedit („to co jest na powierzchni przypada gruntowi”). I bez znaczenia dla prawa własności pozostaje to czy dom na działce małżonka został wybudowany wspólnymi siłami obu małżonków i za wspólne środki."

https://www.infor.pl/prawo/malzenstwo/majatek/3046971,Malzonkowie-buduja-wspolny-dom-na-dzialce-zony-lub-meza.html

 

A ty w ogóle, po potencjalnym rozpadzie związku możesz zostać z niczym.

 

Najpierw konieczne jest zniesienie współwłasności działki, tak, aby twój partner miał swoją odrębną nieruchomość.  Potem ciebie dopisuje notarialnie do działki jako współwłaściciela (po ślubie jest to o wiele tańsze, bo nie płacisz podatku) i dopiero wówczas ładuj w tę budowę jakiekolwiek swoje własne pieniądze. 


Jak babcia nie kontaktuje, możecie wnieść do Sądu o ubezwłasnowolnienie i poprosić Sad o wydanie decyzji w imieniu babci. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, eddie napisał:

Tak w zasadzie to jest jedna duża działka podzielona na 3 mniejsze więc teoretycznie mama i dwie ciotki mają swoją część. I właśnie chodzi o to, że babcia nic nie może podpisać, bo żaden notariusz ze względu na jej stan, na to nie zezwoli niestety.

gdyby te dokumenty o których napisałem miałaby babcia podpisać u notariusza, to bym nie o nich nie pisał O.o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, eddie napisał:

Działka nie może być w tym momencie przepisana z uwagi na stan zdrowotny babci, nie jest ona już w pełni świadoma i notariusz nie godzi się na jakiekolwiek podpisy.

A notariusz to jakiś specjalista lekarz?

Ważne jest to co jest zapisane w Księdze Wieczystej, sprawdzaliście to, ilu jest współwłaścicieli tej działki?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Dzień dobry. Panele dachowe na rąbek w długich arkuszach mogą ulegać odkształcaniu pod wpływem zmian temperatury widoczne właśnie w postaci pofalowania powierzchni. Nie jest to problem techniczny, dach nadal pozostaje szczelny, natomiast estetyczny. W przypadku dobrze wykonanej konstrukcji, ruszt drewniany, oraz prawidłowym montażu na panelach do 5m, nie powinien ten efekt pojawiać się z upływem lat. Natomiast najlepiej od razu zastosować panele dachowe z przetłoczeniem powierzchni. Świetnym przetłoczeniem jest nano fala Blachy Pruszyński. Nano fala doskonale sprawdza się przy długich arkuszach. Z dołu tak naprawdę nie widać przetłoczeń, a świetnie sprawdza się w rozprowadzeniu powstających naprężeń blach i w związku z tym eleminuje powstawanie pofalowań powierzchni.     _____________________________________________________ Rodzaje profilowania dla paneli dachowych na rąbek, Blachy Pruszyński  
  • Widziałem na dachach pofalowane arkusze i zastanawiam się czym to jest spowodowane. Panele dachowe na rąbek, jak uniknąć pofalowania powierzchni? Mam do zastosowanie arkusze o długości ok. 7 m i boję się, że po założeniu nie będą się wyginać, falować. Na co zwrócić uwagę?
  • Cześć Zenek, ma wysokość 210 cm, podłoga jest tak w połowie grubości płatwi, można powiedzieć pomiędzy północną, a południową (dach dwuspadowy)płatwią, a nie na płatwi i sufit zakończony pod jatkami które są leżą na górnej płatwi i z tego wyszła wysokość większa.  Wycięcie chciałem takie szersze zrobić na przejście do części pomieszczenia wstawić wersalkę, taką część sypialną bez drzwi. I faktycznie może być problemem naruszenia konstrukcji (wycięcie części płatwi stary dach) i zrobię tak jak mówisz wejście do pomieszczenia z progiem lub podnieść podłogę w drugim pomieszczeniu i zrobić schoda z płatwi do pomieszczenia. Bezpieczniejsze dla dachu, no i przyzwyczajenie się  do wysokości przy przechodzeniu.   Dziękuję wszystkim za dobre rady i zamykam temat. pozdrawiam.    
  • Fizelina albo szmata. Tak. Gruntowanie złączy, dobry klej do złączy, łączenie od spodu stalą, odpowiednia ilość wkrętów i tyle.  Wkręty nie poprzekręcane.
  • Szmata to ta taśma?   Ale i tak coś tam wklejać trzeba? Czy masz inny, lepszy patent?
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...