Skocz do zawartości

Działka rolna i kolejne kroki


Recommended Posts

Cześć! Długo szukałem odpowiedz na wszystkie pytania i jak pojedynczo w miarę rozumiem i znam już odpowiedzi to nie wiem jaka powinna nastąpić ostateczna i prawidłowa kolejność.
Pokrótce:
- mama posiada działkę rolną 15a (~22m X ~70m) na terenie miasta (zabudowa z każdej strony)892849206_dziaka.thumb.png.6a1b1bd99e2e8321eddb38f43e3a48f6.png

- chce ją podzielić na pół (dla mnie i brata) (jedyny sensowny podział to w poprzek (na długości)+wyznaczenie drogi z boku działki)

- ja mam plan budowy w najbliższym czasie, brat nie wiadomo kiedy

Co i w jakiej kolejności powinno się zrobić?

1. Podzielić działkę i każdy robi swoje (typu odrolnienie, pozwolenia na budowę itp)

2. Odrolnić całość i dopiero dzielić na pół, każdy sam załatwia pozwolenia na budowę

3. Odrolnić całość, nie dzielić działki i ufać że będzie można wybudować dwa domu na jednej działce

A może inne opcję? Typu podział wraz z odrolnieniem? Nie mam szczerze pojęcia jak to ugryźć.

 

Jedyny plan zagospodarowania terenem (który znalazłem w internecie) w moim mieście to ten co tutaj jest "Treść uchwały" - lecz nie do końca go rozumiem. 

Dziękuje z góry za wszelką pomoc i pozdrawiam :) 

Link do komentarza
56 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

do  czasu jego uchwalenia można wystąpić o wydanie warunków  zabudowy dla tej nieruchomości wskazując  np. planowanie budowy dwóch domów

ok, ale nie trzeba najpierw odrolnić działki lub jej podzielić? czy jest wgl możliwa budowa 2 domów na 15a? :) 

Link do komentarza
Gość mhtyl
4 godziny temu, Jakub Czarnota napisał:

ok, ale nie trzeba najpierw odrolnić działki lub jej podzielić? czy jest wgl możliwa budowa 2 domów na 15a? :) 

Nie, najpierw musisz wystąpić do gminy o wydanie WZ dla tych dwóch działek (nie musisz tej działki dzielić).

Gdy uzyskasz pozytywne WZ dla owych działek, wtedy możesz przystąpić do podziału.

Z odrolnieniem możesz mieć problem bo tam masz ziemie klasy IIIb .

Przed złożeniem PnB będziesz musiał odrolnić ziemię.

 

Link do komentarza
Dnia 22.05.2020 o 15:44, mhtyl napisał:

Nie, najpierw musisz wystąpić do gminy o wydanie WZ dla tych dwóch działek (nie musisz tej działki dzielić).

Gdy uzyskasz pozytywne WZ dla owych działek, wtedy możesz przystąpić do podziału.

Z odrolnieniem możesz mieć problem bo tam masz ziemie klasy IIIb .

 

Dla dwóch działek? Tzw działka jest jedną a ja chcą podzielić

Link do komentarza
Gość mhtyl
3 minuty temu, Jakub Czarnota napisał:

Dla dwóch działek? Tzw działka jest jedną a ja chcą podzielić

Tak dla dwóch działek. To ty zaproponujesz podział tej działki i wskażesz lokalizacje na działce gdzie chcesz postawić dom, budynek albo garaż i gmina się ustosunkuje do twoi wytycznych wydając WZiZT.

Jak pisałem wcześniej, może być problem z odrolnieniem bo na tej działce występuje ziemia klasy III.

Link do komentarza
Dnia 22.05.2020 o 15:44, mhtyl napisał:

Nie, najpierw musisz wystąpić do gminy o wydanie WZ dla tych dwóch działek (nie musisz tej działki dzielić).

Gdy uzyskasz pozytywne WZ dla owych działek, wtedy możesz przystąpić do podziału.

Z odrolnieniem możesz mieć problem bo tam masz ziemie klasy IIIb .

Przed złożeniem PnB będziesz musiał odrolnić ziemię.

 

Bardzo interesuje mnie kwestia odrolnienia ziemi przed złożeniem PnB czy mogę prosić o szczegóły działania?

Link do komentarza
Gość mhtyl
16 godzin temu, Kar napisał:

Bardzo interesuje mnie kwestia odrolnienia ziemi przed złożeniem PnB czy mogę prosić o szczegóły działania?

Jakiej klasy jest ziemia? 

 

Link do komentarza

Mhtylowi chodzi o to że najpierw występujesz do gminy z wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy na budowe 2 domów jednorodzinnych na jednej działce. Można tak robić, nawet można wystąpić o budowe 15 domów o ile wielkość działki na to pozwala. Określasz jakie te domy, w którym miejscu, czy garaż czy budynek gospodarczy jeszcze i później po wydaniu decyzji możesz podzielić działkę podziałem tzw. zgodnym z decyzją, wydzielającym te dwa domy na osobne działki. 

 

Tutaj musze dopisać że po podziale WZ traci ważność i od nowa występujesz o kolejne WZ tym razem na dwie działki po jednym domu. Kazdy z was osobno. Troche gmatwania ale przynajmniej masz podział.

 

Jeśli dostaniesz decyzję o warunkach zabudowy to z odrolnieniem nie powinno być problemu. Bo na etapie wydawania WZ gmina uzgadnia projekt w starostwie. Jeśli ci go uzgodnią tzn. że pozwolą wybudować ci się na klasie chronionej. Podział lepiej zrobić bezpośrednio po otrzymaniu WZ bo przy odrolnieniu to może mieć znaczenie, więc kwestia składania wniosku o odrolnienie Ci się odłoży w czasie i będziesz musiał poczekać na decyzje w sprawie podziału a później złożyć wniosek o wydanie nowych WZ na dwie nowe odrębne działki a co za tym idzie dwie decyzje.

Jeśli te etapy Ci się udadzą wtedy możesz wchodzić w kolejny etap i kolejne koszty czyli projekt i odrolnienie. Każdy z was już działa osobno. Do odrolnienia potrzebna ci mapa do celow projektowych z naniesionym już takim domem jaki bedziesz budował i na jaki będziesz składał PnB. 

Edytowano przez Kar (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Doczytałam że działka jest jeszcze na mame więc to ona występuje o pierwsze WZ, dzieli działkę zgodnie z WZ, przepisuje na was każdemu po jednej i każdy z was występuje juz o swoje WZ. Może też ona wystąpić o dwie nowe WZ dla nowych działek i dopiero przepisać je u notariusza wam, a następnie przepisac WZ na was. (Ta druga opcja oszczędza kase na notariusza gdyby coś poszło nie tak z WZ, ale jeśli mama dostanie pierwsze WZ z drugim nie powinno byc problemu). 

Edytowano przez Kar (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość mhtyl
9 godzin temu, Kar napisał:

Mhtylowi chodzi o to że najpierw występujesz do gminy z wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy na budowe 2 domów jednorodzinnych na jednej działce. Można tak robić, nawet można wystąpić o budowe 15 domów o ile wielkość działki na to pozwala. Określasz jakie te domy, w którym miejscu, czy garaż czy budynek gospodarczy jeszcze i później po wydaniu decyzji możesz podzielić działkę podziałem tzw. zgodnym z decyzją, wydzielającym te dwa domy na osobne działki. 

Po co? Co i jak wiem z WZiZT  i napisałem to już wcześniej. A występowanie o WZ na dwa domy na jednej działce którą potem autor chce podzielić jest bez sensu.

9 godzin temu, Kar napisał:

później po wydaniu decyzji możesz podzielić działkę podziałem tzw. zgodnym z decyzją, wydzielającym te dwa domy na osobne działki. 

 

Wg jakiej decyzji chcesz podzielić działkę skoro jak piszesz wcześniej 

Cytat

wydanie decyzji o warunkach zabudowy na budowe 2 domów jednorodzinnych na jednej działce.

Dziwne, zaprawdę dziwne skoro WZ zostaną wydane na jedna działkę.

Dlatego pisałem już wcześniej że trzeba wystąpić o WZ  na dwie działki które będą wydzielone z tej jednej i dopiero po wydaniu pozytywnych WZi ZT można ową działkę podzielić na dwie.

10 godzin temu, Kar napisał:

Tutaj musze dopisać że po podziale WZ traci ważność i od nowa występujesz o kolejne WZ tym razem na dwie działki po jednym domu. Kazdy z was osobno. Troche gmatwania ale przynajmniej masz podział.

Bez sensu porada, narażasz autora tylko na niepotrzebna stratę czasu. To można zrobić od razu jak pisałem wcześniej.

10 godzin temu, Kar napisał:

Jeśli dostaniesz decyzję o warunkach zabudowy to z odrolnieniem nie powinno być problemu. Bo na etapie wydawania WZ gmina uzgadnia projekt w starostwie.

Gmina nic nie musi uzgadniać ze starostwem.

O odrolnieniu ziemi klasy III to proponuje sobie poczytać w necie jakie mogą być problemy i jakie opłaty i  odrolnienie ziemi klasy III nie jest procesem prostym ani szybkim, a tym bardziej bezproblemowym. Do tego jeszcze należy dodać że może być potrzeba  wyłączenia działki  z produkcji rolnej.

 

 

 Bez problemu to odralnia się ziemię Klasy IV i więcej.

10 godzin temu, Kar napisał:

Do odrolnienia potrzebna ci mapa do celow projektowych z naniesionym już takim domem jaki bedziesz budował i na jaki będziesz składał PnB. 

:hahaha2:

Bzdury!!!!!!!!!!

Mapa do celów projektowych jest potrzebna, owszem ale nie do odrolnienia.

9 godzin temu, Kar napisał:

Może też ona wystąpić o dwie nowe WZ dla nowych działek i dopiero przepisać je u notariusza wam, a następnie przepisac WZ na was. (Ta druga opcja oszczędza kase na notariusza gdyby coś poszło nie tak z WZ, ale jeśli mama dostanie pierwsze WZ z drugim nie powinno byc problemu). 

Co ty za herezje wypisujesz? Aby przepisać działkę notarialnie  właściciel musi między innymi dostarczyć WZ do notariusza.

WZ nie przepisuje stary właściciel tylko gmina może je przepisać na nowego właściciela o ile jemu odpowiadają te WZ.

 

Link do komentarza

Nawet nie mam siły ci tego wyjaśniać od nowa.. to zdanie na końcu było dla mnie oczywiste ale rozumiem że ktoś czytając może nie pojąć o co mi chodzilo...... po podziale wystąpić o warunki zabudowy na dwie swoje działki.. przepisać ich własność na was u notariusza.. a następnie w gminie przepisać warunki zabudowy....... wszystkie inne porady podtrzymuję.. jeśli autorze masz wątpliwości zadzwoń do jakiegoś geodety on ci wytłumaczy. Ja się poddaje bo widzę że jest tu ktoś wiedzący wszystko i nie wiedzący nic.

 

 

Mhtyl.. ja nie szukam wiedzy w internecie tylko w ustawach i przepisach obowiązujących... ty proszę odpowiedz mi w takim razie na pytanie co masz na myśli mówiąc  "odrolnienie"  a co "wyłączenie spod produkcji rolnej"?

47 minut temu, mhtyl napisał:

 

Gmina nic nie musi uzgadniać ze starostwem.

 

Czyli projekt decyzji o warunkach zabudowy nie jest uzgadniany w starostwie ??

Link do komentarza
1 godzinę temu, mhtyl napisał:

 

WZ nie przepisuje stary właściciel tylko gmina może je przepisać na nowego właściciela o ile jemu odpowiadają te WZ.

 

Tak gmina przepisuje ale osoba na którą były poprzednie WZ musi wyrazić zgodne na przepisanie. 

Link do komentarza
Gość mhtyl
43 minuty temu, Kar napisał:

Czyli projekt decyzji o warunkach zabudowy nie jest uzgadniany w starostwie ??

Nie jest. A jeżeli sądzisz że tak jest to pokaż przepis lub ustawę która o tym mówi.

43 minuty temu, Kar napisał:

po podziale wystąpić o warunki zabudowy na dwie swoje działki..

Błąd, bo może sobie podzielić i może okazać się że nie dostanie WZ bo działka jest np za mała.

43 minuty temu, Kar napisał:

Mhtyl.. ja nie szukam wiedzy w internecie tylko w ustawach i przepisach obowiązujących... ty proszę odpowiedz mi w takim razie na pytanie co masz na myśli mówiąc  "odrolnienie"  a co "wyłączenie spod produkcji rolnej"?

No to podaj paragrafy, punkty tych ustaw, przepisów na które się powołujesz.

Twojej braku wiedzy nie będę tu nadrabiał, masz swoje przepisy to sobie znajdź co to jest odrolnienie a co to jest wyłączenie z produkcji rolnej.

I od kiedy nie szukasz wiedzy w internecie skoro tak nie dawno powoływałaś się na internet że można w nim znaleźć uchwały MPZP.

43 minuty temu, Kar napisał:

Ja się poddaje bo widzę że jest tu ktoś wiedzący wszystko i nie wiedzący nic.

 

12 godzin temu, Kar napisał:

Do odrolnienia potrzebna ci mapa do celow projektowych z naniesionym już takim domem jaki bedziesz budował i na jaki będziesz składał PnB. 

No to jak jest z ta mapka do celów projektowych, potrzebna jest do odrolnienia czy nie? Bo Ty wszystko wiesz.

 

15 minut temu, Kar napisał:

Tak gmina przepisuje ale osoba na którą były poprzednie WZ musi wyrazić zgodne na przepisanie. 

Bzdury, WZ dostajesz przy akcie notarialnym i nie musi stary właściciel wyrażać zgody na przepisywanie WZ.

Edytowano przez mhtyl (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
1 godzinę temu, mhtyl napisał:

Po co? Co i jak wiem z WZiZT  i napisałem to już wcześniej. A występowanie o WZ na dwa domy na jednej działce którą potem autor chce podzielić jest bez sensu.

Ma tyle sensu ze tylko takie coś pozwoli na podział.

1 godzinę temu, mhtyl napisał:

Wg jakiej decyzji chcesz podzielić działkę skoro jak piszesz wcześniej 

Według decyzji o warunkach zabudowy która będzie wydana na budowę dwóch domów. Geodeta dzieli działki na jej podstawie zgodnie z planowana zabudową.

1 godzinę temu, mhtyl napisał:

Dziwne, zaprawdę dziwne skoro WZ zostaną wydane na jedna działkę.

Dlatego pisałem już wcześniej że trzeba wystąpić o WZ  na dwie działki które będą wydzielone z tej jednej i dopiero po wydaniu pozytywnych WZi ZT można ową działkę podzielić na dwie.

To jak wystąpisz na dwie działki i potem je podzielisz? (Jaki numer działki podasz we wniosku o warunki zabudowy?)

1 godzinę temu, mhtyl napisał:

Bez sensu porada, narażasz autora tylko na niepotrzebna stratę czasu. To można zrobić od razu jak pisałem wcześniej.

Od razu czyli jak?

Link do komentarza
5 minut temu, mhtyl napisał:

Nie jest. A jeżeli sądzisz że tak jest to pokaż przepis lub ustawę która o tym mówi.

Jest uzgadniany i odpowiem ci tak jak ty mi - nie będę nadrabiać Twojego braku wiedzy. Korci mnie ale ze względu na to że mimo że mnie nie znasz na siłę walczysz z moja wiedzą.. przez 3 lata uzgodniłam ok. 300 projektów warunków zabudowy pod względem klasy ziemi na jakiej wnioskodawca się chce budować. Zobacz jakakolwiek decyzji i zobaczysz ze w tresci jest wpisane z kim byla uzgodniona. Oprócz starostwa są jeszcze wymienione inne jednostki. 

5 minut temu, mhtyl napisał:

Błąd, bo może sobie podzielić i może okazać się że nie dostanie WZ bo działka jest np za mała.

Dlatego najpierw występujesz o warunki na dwa domy na jednej działce. Później geodeta ma podstawę do tego jak działkę podzielić i ze wzgledu na to że dzieli ją w oparciu o decyzje o warunkach zabudowy podział może w ogole mieć miejsce.

5 minut temu, mhtyl napisał:

No to podaj paragrafy, punkty tych ustaw, przepisów na które sie powołujesz.

Twojej braku wiedzy nie będę tu nadrabiał, miał swoje przepisy to sobie znajdź co to jest odrolnienie a co to jest wyłączenie z produkcji rolnej.

Chciałam po prostu ustalić czy nie myslisz pojęć. Te wrażenia można używać zamiennie jeśli rozmawiamy o tym co możemy zrobić my obywatele ze swoją działką.. typowe odrolnienie to proces między urzędami.. przy opracowaniu planu zagospodarowania przestrzennego dotychczasowy grunt rolny który gmina chce przeznaczyć pod zabudowę mieszkaniową musi odrolnić.. i nam nic do tego.. natomiast my swoją działkę możemy tylko wyłączyć spod produkcji rolnej chociaż czasami skrótowo mówimy odrolnić.

5 minut temu, mhtyl napisał:

I od kiedy nie szukasz wiedzy w internecie skoro tak nie dawno powoływałaś się na internet że można w nim znaleźć uchwały MPZP.

Uchwały zamieszczane na Bipie przez gminy, starostwa, wojewodztwa to co innego. Ustawy też szukam w internecie. Chodzi mi o wiedzę typu że ktoś coś napisał.

5 minut temu, mhtyl napisał:

 

No to jak jest z ta mapka do celów projektowych, potrzebna jest do odrolnienia czy nie? Bo Ty wszystko wiesz.

Do wyłączenia spod produkcji rolnej którą trzeba uzyskać przed złożeniem wniosku o pozwoleniem na budowe - tak trzeba miec. Na jej podstawie widac ile jest powierzchni biologicznie czynnej, jak przechodzi klasa gruntu przez budynek, jaka jest powierzchnia zabudowy.

5 minut temu, mhtyl napisał:

 

Bzdury, WZ dostajesz przy akcie notarialnym i nie musi stary właściciel wyrażać zgody na przepisywanie WZ.

Przy akcie dostaniesz WZ na starego właściciela, później te warunki zabudowy musisz dołączyć do pozwolenia na budowe i musisz je mieć na siebie żeby była zgodność a gmina przepisze je na Ciebie jak osoba na którą były stare warunki napisze ze wyraża na to zgodę. Mówię jak jest u mnie. Moze u Ciebie znowu jest inaczej.

Link do komentarza
Gość mhtyl

Tak jak sądziłem brak wiedzy i niedosyt kontrargumentów powoduje u ciebie bezsilność w postaci wyśmiewania mojej porady.

Wobec takich argumentów jakie tu pokazujesz dalsza dyskusja z Tobą jest bez sensu i mija się z celem, szkoda mojego czasu.

Co do twojej ogromnej wiedzy jaka sie tu chwalisz to sobie przeczytaj, choć wątpię że to coś zmieni w twoim rozumowaniu co to jest odrolnienie i wyłączenie z produkcji rolnej.

https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/zezwolenia-koncesje-wpisy-do-rejestru/chce-uzyskac-zezwolenie-koncesje-wpis-do-rejestru-dzialalnosci-regulowanej54/proc_283-wylaczenie-gruntow-z-produkcji-rolniczej

 

https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-odrolnienie-dzialki-czyli-jak-wybudowac-dom-na-gruncie-rolnym

Gdzie te przepisy, ustawy i paragrafy??

Link do komentarza
24 minuty temu, mhtyl napisał:

Tak jak sądziłem brak wiedzy i niedosyt kontrargumentów powoduje u ciebie bezsilność w postaci wyśmiewania mojej porady.

Wobec takich argumentów jakie tu pokazujesz dalsza dyskusja z Tobą jest bez sensu i mija się z celem, szkoda mojego czasu.

Co do twojej ogromnej wiedzy jaka sie tu chwalisz to sobie przeczytaj, choć wątpię że to coś zmieni w twoim rozumowaniu co to jest odrolnienie i wyłączenie z produkcji rolnej.

https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/zezwolenia-koncesje-wpisy-do-rejestru/chce-uzyskac-zezwolenie-koncesje-wpis-do-rejestru-dzialalnosci-regulowanej54/proc_283-wylaczenie-gruntow-z-produkcji-rolniczej

 

https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-odrolnienie-dzialki-czyli-jak-wybudowac-dom-na-gruncie-rolnym

Gdzie te przepisy, ustawy i paragrafy??

Ja na Twoje pytania odpowiadam, Ty na moje nie. Jedynie potrafisz ciagle mnie obrażać i podważać moja wiedzę. Nie mam z tym problemu. Odpowiadam ci grzecznościowo żebyś też coś zrozumiał. To co wysłałeś to to samo co ci napisałam ale ja starałam się opisać to krótko i bardziej ogólnie. Drugi artykuł  jest dokładnie o tym o czym ci napisałam. Pierwszego nie mam czasu narazie przeczytać. Odrolnienie - zgoda ministra - dotyczy procedury odralniania działki która była rolna i którą gmina chce przeznaczyć w planie pod zabudowę mieszkaniową. Chodzi przeważnie o cały duży teren. Jeśli nie ma planu przy decyzji o warunkach zabudowy właśnie dlatego projekt uzgadniany jest w starostwie. Starostwo albo odmawia uzgodnienia uzasadniając ze ma to zrobic minister (jesli nie są spełnione przesłanki do uzgidnienia) albo korzysta z tych kilku opisanych wyjątków (

co najmniej połowa powierzchni każdej zwartej części gruntu zawiera się w obszarze zwartej zabudowy,

położone są w odległości nie większej niż 50 m od granicy najbliższej działki budowlanej,

położone są w odległości nie większej niż 50 metrów od drogi publicznej,

ich powierzchnia nie przekracza 0,5 ha, bez względu na to, czy stanowią jedną ...) i wtedy wydaje uzgodnienie. Dlatego jeśli ktoś ma grunt klasy III, II czy I i dostanie decyzje o warunkach zabudowy wtedy najgorszy etap ma za sobą. Później czeka go wyłączenie gruntów spod produkcji rolnej przed składaniem wniosku o wydanie pozwolenia na budowę.

 

I tak masz rację skończmy ta dyskusję. Ja napisałam autorowi co powinien zrobić. Co zrobiłabym ja. Jeśli uważasz że procedura jest inna to masz do tego prawo, ale jeśli nie wiesz czegoś na 100% nie wprowadzaj ludzi w błąd. Oczekujesz ode mnie odpowiedzi, ja ci odpowiadam opisując szczegółowo procedury. Ty nie odpowiadasz na moje pytania merytorycznie  tylko ciągle powtarzasz słowa o braku wiedzy a później wysyłasz artykuły mówiące dokładnie to co napisałam ja.. więc nie zrozumiałeś tego drugiego artykułu czy jak ? Jako że jestem cierpliwym człowiekiem mogę wytłumaczyć ci tego czego nie zrozumiałeś abyś mógł lepiej pomagać ludziom na forum.

Link do komentarza
Gość mhtyl
4 minuty temu, Kar napisał:

Jedynie potrafisz ciagle mnie obrażać i podważać moja wiedzę.

Mam już dość ale odpisze , nie dodawaj sobie że cie obrażam, podważam twoja wiedzę?? no można tak to nazwać o ile można mówić że masz wiedzę.

Nie chce mi się już prostować i pokazywać jak kłamiesz i mijasz się z prawdą bo to nic nie da. Najpierw piszesz bzdury a potem gdy ja podaje jakieś źródło lub gdy sprawdzisz swoją wiedzę z internetem piszesz że tak samo pisałaś :) 

Przykład? Z ostatniej chwili twoje wywody ukazujące brak podstawowej wiedzy a podobno przez 3 lata uzgodniłaś ok. 300 projektów WZ pod względem klasy ziemi, a ja robię to od 30 lat i jestem inspektorem I klasy budowlanej a w wolnych chwilach jestem konsultantem wojewódzkim od architektury miejskiej B| 

1 godzinę temu, Kar napisał:

przy opracowaniu planu zagospodarowania przestrzennego dotychczasowy grunt rolny który gmina chce przeznaczyć pod zabudowę mieszkaniową musi odrolnić.. i nam nic do tego.. natomiast my swoją działkę możemy tylko wyłączyć spod produkcji rolnej chociaż czasami skrótowo mówimy odrolnić.

 

Skrótowo to Ty tylko tu mówisz, odrolnienie a wyłączenie z produkcji rolnej to są dwie różne rzeczy.

 

 

Link do komentarza
1 godzinę temu, Jakub Czarnota napisał:

Dobra chłopaki, bo szczerze ja się mocno pogubiłem :D 

Możecie to jakoś wypisać w punktach - tzw. kolejkę kroków? :)

P.S. Ile może kosztować prawnik, który by ogarnął całość? :) (ma ktoś pojęcie)? 

Oddaje możliwość wypisania kolejki kroków inspektorowi I klasy budowlanej. Chętnie sama je poznam. Bo na moje pytania nie odpisuje

1 godzinę temu, mhtyl napisał:

 

 

Cytat

Nie chce mi się już prostować i pokazywać jak kłamiesz i mijasz się z prawdą bo to nic nie da. Najpierw piszesz bzdury a potem gdy ja podaje jakieś źródło lub gdy sprawdzisz swoją wiedzę z internetem piszesz że tak samo pisałaś :) 

Przykład? Z ostatniej chwili twoje wywody ukazujące brak podstawowej wiedzy a podobno przez 3 lata uzgodniłaś ok. 300 projektów WZ pod względem klasy ziemi, a ja robię to od 30 lat i jestem inspektorem I klasy budowlanej a w wolnych chwilach jestem konsultantem wojewódzkim od architektury miejskiej B| 

Podaj przykład obrazujący brak podstawowej wiedzy.. co jest nie prawdą i jakie jest inne postępowanie ?

 

Edytowano przez Kar (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
8 godzin temu, mhtyl napisał:

 

Skrótowo to Ty tylko tu mówisz, odrolnienie a wyłączenie z produkcji rolnej to są dwie różne rzeczy.

 

 

I ja nie napisałam że to samo tylko że niektórzy stosują te słowa zamiennie bo do końca rozpoznają różnicy. Dlatego grzecznie zapytałam co ty masz na myśli mówiąc o tym. Nie odpisałeś więc dalej nie wiem. Ale skoro podałeś taki artykuł to chyba się z nim zgadzasz a jeśli się z nim zgadzasz to znaczy że zgadzasz się też z tym co napisałam ja. Artykuł zawiera cytaty z ustawy o ochronie gruntow rolnych i leśnych a mój opis dotyczy już przełożenia tych zapisów na działania urzędów.. poprosiłam abyś podał przykład co ci się nie zgadza to rozwinę to ponieważ jest to skrótowy opis żeby nie zawalać forum. Myślałam że zrozumiesz ten opis. Dodatkowo jedna tylko uwaga ja mieszam, ja sie nie znam, ja wprowadzam w błąd.. natomiast Ty najpierw piszesz że gmina nie uzgadnia WZ w starostwie po czym piszesz ze ja niby robiłam to 3 lata a ty 30.. no to sie w koncu zdecyduj o co ci chodzi i merytorycznie odpowiedź co jest nie tak. Ja na twoje zarzuty nie odpisuje że masz brak wiedzy, że sie nie znasz czy cos w tym stylu tylko odpowiadam jak to wyglada tłumacząc działania. Napisz konkretnie co napisałam źle odrolnieniu i wyłączeniu spod produkcji rolnej a pokaże ci te zapisy w artykule ktory sam wysłałeś. 

Link do komentarza
Gość mhtyl
10 godzin temu, Kar napisał:

I ja nie napisałam że to samo tylko że niektórzy stosują te słowa zamiennie bo do końca rozpoznają różnicy.

Wymigiwanie się od pisania kłamstw jesteś mistrzynią. Ty nie napisałaś? a kto napisał poniższe słowa?

20 godzin temu, Kar napisał:

natomiast my swoją działkę możemy tylko wyłączyć spod produkcji rolnej chociaż czasami skrótowo mówimy odrolnić.

 

20 godzin temu, Kar napisał:

typowe odrolnienie to proces między urzędami.. przy opracowaniu planu zagospodarowania przestrzennego dotychczasowy grunt rolny który gmina chce przeznaczyć pod zabudowę mieszkaniową musi odrolnić.. i nam nic do tego..

Kolejne bzdury, odrolnienie to jaki proces między jakimi urzędami? To proces właściciela działki a odpowiednim urzędem.

I śmieszna jesteś pisząc że gmina musi odrolnić, ciekawe kto zapłaci za odrolnienie ziemi klasy I,II  i III? jak gmina zapłaci to super, chyba tylko u ciebie takie cuda. Gmina odrolni grunt pod warunkiem że grunt należy do gminy.

 

I miałaś przedstawić przepis czy zapis że do odrolnienia potrzebna jest mapka do celów projektowych.

Z powyższego co napisałaś, że gmina musi odrolnić (choć jest to wielką bzdurą) to z twojego toku rozumowania gdyby tak było, to kto dostarczy i zapłaci za mapkę do celów projektowych??

10 godzin temu, Kar napisał:

natomiast Ty najpierw piszesz że gmina nie uzgadnia WZ w starostwie po czym piszesz ze ja niby robiłam to 3 lata a ty 30..

A co ma piernik do wiatraka? Co mieszasz WZ do praktyki zawodowej. Nie rozumiesz? Nie ja pisałem, tylko Ty sama pisałaś że robiłaś około 300 projektów WZ przez 3 lata co głęboko w to nie wierze bo wymyśliłaś ten bajer na poczet tego tematu :) 

19 godzin temu, Jakub Czarnota napisał:

Dobra chłopaki, bo szczerze ja się mocno pogubiłem :D 

Możecie to jakoś wypisać w punktach - tzw. kolejkę kroków? :)

P.S. Ile może kosztować prawnik, który by ogarnął całość? :) (ma ktoś pojęcie)? 

Nie chłopaki, bo w dyskusji jestem ja jako chłopak i Kar jako dziewczyna :) 

To jest odpowiedź na Twoje pytania, resztę pomiń bo dostaniesz kociokwiku.

Po co Ci prawnik? Chcesz płacić za coś, co jest za darmo? jedynie co cie będzie kosztować to czas który będziesz musiał poświecić na wizyty w urzędach. I nie musisz zatrudniać prawnika, może to być osoba np kierownik budowy albo geodeta.

Dnia 22.05.2020 o 15:44, mhtyl napisał:

Nie, najpierw musisz wystąpić do gminy o wydanie WZ dla tych dwóch działek (nie musisz tej działki dzielić).

Gdy uzyskasz pozytywne WZ dla owych działek, wtedy możesz przystąpić do podziału.

Z odrolnieniem możesz mieć problem bo tam masz ziemie klasy IIIb .

Przed złożeniem PnB będziesz musiał odrolnić ziemię.

 

 

Link do komentarza
1 godzinę temu, mhtyl napisał:

Nie chłopaki, bo w dyskusji jestem ja jako chłopak i Kar jako dziewczyna :) 

To jest odpowiedź na Twoje pytania, resztę pomiń bo dostaniesz kociokwiku.

Po co Ci prawnik? Chcesz płacić za coś, co jest za darmo? jedynie co cie będzie kosztować to czas który będziesz musiał poświecić na wizyty w urzędach. I nie musisz zatrudniać prawnika, może to być osoba np kierownik budowy albo geodeta.

ups :64_zipper_mouth: przepraszam Kar w takim razie :D 

nie wiem co to ale juz dostałem :D 

 

nie wiem czy w każdym urzędzie pismo wygląda tak samo, ale u Nas wygląda to tak:
https://bip.lublin.eu/gfx/bip/userfiles/_public/import/urzad-miasta-lublin/opisy-uslug-do-importu/wydzial-architektury-i-budown/ustalenie-warunkow-zabudowy-dl/2020-05-20/ab-003-01.pdf
i szczerze powiedziawszy nie mam pojęcia o co w nim chodzi :D

Link do komentarza
Gość mhtyl
17 minut temu, Jakub Czarnota napisał:

 

 

nie wiem czy w każdym urzędzie pismo wygląda tak samo, ale u Nas wygląda to tak:
https://bip.lublin.eu/gfx/bip/userfiles/_public/import/urzad-miasta-lublin/opisy-uslug-do-importu/wydzial-architektury-i-budown/ustalenie-warunkow-zabudowy-dl/2020-05-20/ab-003-01.pdf
i szczerze powiedziawszy nie mam pojęcia o co w nim chodzi :D

To jest wniosek o wydanie warunków zabudowy i zabudowy technicznej czyli skrócie to o czym tu piszemy WZiZT.

Do tego wniosku musiałbyś jeszcze dostarczyć mapkę ze szkicem podziału tej działki nr 249 o pow 1501 m2 na dwie mniejsze np po 750,5 m2 każda. Dobrze by było gdybyś udał się do geodety i z nim albo dał jemu pełnomocnictwo do wystąpienia o WZ do gminy, on zrobi mapkę i wypełni poprawnie wniosek i będziesz Pan zadowolony :)  Z zasadzie piszę że Ty ale musi to zrobić twoja mama bo ona jest właścicielem działki.

Gdybyś nie zauważył to musisz do WZ podać przybliżony opis wymarzonego swojego domku i ewentualnie budynków gospodarczych itd. oraz przybliżoną lokalizację ich na działce, dotyczy to zarówno jednej jak i drugiej działki.

Może być jeszcze tak, że gmina będzie chciała abyś dostarczył zapewnienie dostaw mediów, na pewno prądu i wody. Takie zapewnienie otrzymasz za darmo od wodociągów gminnych i ZE.

Link do komentarza
11 minut temu, mhtyl napisał:

To jest wniosek o wydanie warunków zabudowy i zabudowy technicznej czyli skrócie to o czym tu piszemy WZiZT.

Do tego wniosku musiałbyś jeszcze dostarczyć mapkę ze szkicem podziału tej działki nr 249 o pow 1501 m2 na dwie mniejsze np po 750,5 m2 każda. Dobrze by było gdybyś udał się do geodety i z nim albo dał jemu pełnomocnictwo do wystąpienia o WZ do gminy, on zrobi mapkę i wypełni poprawnie wniosek i będziesz Pan zadowolony :)  Z zasadzie piszę że Ty ale musi to zrobić twoja mama bo ona jest właścicielem działki.

Gdybyś nie zauważył to musisz do WZ podać przybliżony opis wymarzonego swojego domku i ewentualnie budynków gospodarczych itd. oraz przybliżoną lokalizację ich na działce, dotyczy to zarówno jednej jak i drugiej działki.

Może być jeszcze tak, że gmina będzie chciała abyś dostarczył zapewnienie dostaw mediów, na pewno prądu i wody. Takie zapewnienie otrzymasz za darmo od wodociągów gminnych i ZE.

hmm czyli dobry wniosek? :)

i chyba tak zrobie tzw do geodety się skieruje.

no własnie widzę i to mnie martwi bo ja już mam "wymarzony dom" ale brat w nie wiadomo jakiej przyszłości będzie się budować 

Link do komentarza

warunki zabudowy i zagospodarowania terenu :D

o WZ może wystąpić każdy, uzyskanie decyzji WZ nie rości prawa do terenu

to tak gwoli ścisłości

a z tego co kojarzę, to obecnie działki rolne w granicach administracyjnych miasta z automatu się przekształca

Link do komentarza
1 godzinę temu, mhtyl napisał:

 

Kolejne bzdury, odrolnienie to jaki proces między jakimi urzędami? To proces właściciela działki a odpowiednim urzędem.

Miedzy wójtem /burmistrzem/prezydentem miasta a wlasciwym ministrem. To najczesciej proces przy przygotowywaniu miejscowego planu (dlatego gminy nie mają go na całym terenie bo to kosztowne tak?) Zamieniając role na mieszkaniowke z czasem zwróci im sie czesc inwestycja w podatkach. 

Na wniosek właściciela też ale właściciel nie moze go zlozyc do ministra sam tylko przez wojta/burmistrza/prezydenta. Wtedy właściciel płaci to co ustali minister. 

A jeśli nie ma planu to przy wydawaniu warunków zabudowy właśnie to uzgadnia się  ze starostwem. Starostwo sprawdza na mapach na jakiej klasie będzie inwestycja. I ocenia czy są przesłanki do zwolnienia z odrolnienia czyli wtedy uzgadnia pozytywnie albo odmawia uzgodnienia ze wzgledu na właściwość ministra. Wtedy właściciel tez płaci.

W artykule drugim masz zacytowaną ustawę o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Masz tam punkty jakie muszą być spełnione aby nie było konieczne odrolnienie. 

1 godzinę temu, mhtyl napisał:

I śmieszna jesteś pisząc że gmina musi odrolnić, ciekawe kto zapłaci za odrolnienie ziemi klasy I,II  i III? jak gmina zapłaci to super, chyba tylko u ciebie takie cuda. Gmina odrolni grunt pod warunkiem że grunt należy do gminy.

A jak masz wielkie 20ha pole i gmina planuje tam osiedle domków jednorodzinnych. Zmienia plan. Nie pyta się właścicieli. Właściciel jeszcze placi podatek jak taka dzialke sprzeda wczesniej niz chyba po 5 latach ale zapomniałam jak to sie nazywa. Później jak chce podzielić to robi podział zgodny z planem i na podstawie spec ustawy na gmine przechodza fragmenty dzialki pod droge a właściciel dostaje odszkodowanie. Czyż nie?

1 godzinę temu, mhtyl napisał:

 

I miałaś przedstawić przepis czy zapis że do odrolnienia potrzebna jest mapka do celów projektowych.

Opisane na końcu. Do wyłączenia gruntów spod produkcji rolnej. Źle założyłam.

1 godzinę temu, mhtyl napisał:

 

A co ma piernik do wiatraka? Co mieszasz WZ do praktyki zawodowej. Nie rozumiesz? Nie ja pisałem, tylko Ty sama pisałaś że robiłaś około 300 projektów WZ przez 3 lata co głęboko w to nie wierze bo wymyśliłaś ten bajer na poczet tego tematu :) 

Czytaj wolniej ze zrozumieniem. Nie 300 projektów WZ zrobiłam tylko uzgodniłam - napisałam to jako odpowiedź na twoje stwierdzenie że starostwo nic nie uzgadnia.

1 godzinę temu, mhtyl napisał:

 

Po co Ci prawnik? Chcesz płacić za coś, co jest za darmo? jedynie co cie będzie kosztować to czas który będziesz musiał poświecić na wizyty w urzędach. I nie musisz zatrudniać prawnika, może to być osoba np kierownik budowy albo geodeta.

 

Z tym sie zgadzam. Bo lepiej niż  na forum to już bys ustalił dzwoniąc do geodety, projektanta, urzędu.. dowiedziałbyś się tego co ode mnie :):) ale może byś to lepiej zrozumiał słuchając niż czytając. Gdzie ciągle ktoś coś podważa.

 

Z odrolnieniem możesz mieć problem bo tam masz ziemie klasy IIIb .

Przed złożeniem PnB będziesz musiał odrolnić ziemię.

 

 Te twoje słowa spowodowały napisanie przeze mnie że do odrolnienia będzie potrzebna mapa do celów projektowych. Uznałam że sam zamiennie stosujesz te słowa ponieważ przed uzyskaniem pozwolenia na budowe trzeba mieć wyłączenie gruntów spod produkcji rolnej... odrolnienie jest załatwiane przy warunkach zabudowy.. Jeśli dostaniesz warunki to znaczy że możesz sie wybudować na tej działce i nie masz co odralniać (logiczne?) Natomiast później wyłączasz grunt klasy chronionej spod produkcji rolnej, czyli że na danej powierzchni nie urośnie już na tej cudownej ziemi ani źdźbło pszenicy.. 

I za to też się czasami płaci. 

8 minut temu, aru napisał:

warunki zabudowy i zagospodarowania terenu :D

o WZ może wystąpić każdy, uzyskanie decyzji WZ nie rości prawa do terenu

to tak gwoli ścisłości

a z tego co kojarzę, to obecnie działki rolne w granicach administracyjnych miasta z automatu się przekształca

I tu znowu problem dopracowania słownictwa odrolnienie czy wyłączenie gruntów spod produkcji rolnej :)

Link do komentarza
Gość mhtyl
11 minut temu, aru napisał:

warunki zabudowy i zagospodarowania terenu :D

Siet, oczywiście ZT to zagospodarowanie terenu a nie zagospodarowanie techniczne jak napisałem.

13 minut temu, aru napisał:

o WZ może wystąpić każdy, uzyskanie decyzji WZ nie rości prawa do terenu

Też o tym pisałem wcześniej :)

14 minut temu, aru napisał:

a z tego co kojarzę, to obecnie działki rolne w granicach administracyjnych miasta z automatu się przekształca

To chyba jak jest MPZP a w tym przypadku jest studium planu, to raczej nie wchodzi to odrolnienie, zresztą autor pytał o odrolnienie czyli ta działka nie jest odrolniona.

20 minut temu, Jakub Czarnota napisał:

no własnie widzę i to mnie martwi bo ja już mam "wymarzony dom" ale brat w nie wiadomo jakiej przyszłości będzie się budować 

Brat nie musi podawać co do joty jaki dom będzie budował, to tylko w przybliżeniu.

Link do komentarza
4 minuty temu, mhtyl napisał:

....

To chyba jak jest MPZP a w tym przypadku jest studium planu, to raczej nie wchodzi to odrolnienie, zresztą autor pytał o odrolnienie czyli ta działka nie jest odrolniona.

....

nie jestem pewien, ale tak było, a teraz to właśnie uprościli ze względu na odblokowanie terenów inwestycyjnych, ale nie potwierdzam, tak mi się gdzieś tam obiło o uszy, akurat z takim kejsem nie miałem do czynienia stricte

Link do komentarza
Gość mhtyl
23 minuty temu, Kar napisał:

Miedzy wójtem /burmistrzem/prezydentem miasta a wlasciwym ministrem.

A gdzie tu miejsce dla właściciela działki? Ot wójt/burmistrz bo na pewno nie prezydent miasta bo to nie ta instytucja od takich rzeczy, muszą być prorokami albo wróżbitami aby wiedzieli że Kowalski chce sobie ziemie odrolnić :) A jakim właściwym ministrem? Mamy tylko jednego ministra od tych rzeczy.

25 minut temu, Kar napisał:

Zamieniając role na mieszkaniowke z czasem zwróci im sie czesc inwestycja w podatkach. 

Kolejne niedoinformowanie i przekłamanie faktów. Działka czy będzie miała status działki pod zabudowę jednorodzinną czy ziemia orna podatek będzie taki sam, podatek zmieni się dopiero gdy na danej działce wybuduje się dom i będzie on po odbiorach, wtedy będzie naliczany wyższych podatek gruntowy i od nieruchomości.

28 minut temu, Kar napisał:

A jak masz wielkie 20ha pole i gmina planuje tam osiedle domków jednorodzinnych. Zmienia plan. Nie pyta się właścicieli.

Ty jesteś chora w tym co wypisujesz. Jak może gmina sobie coś planować na nieswoim gruncie, najpierw musi tą ziemie np 20 ha wykupić aby móc coś zaplanować. Nawet za czasów komuny nie było takiej bezprawnej grabieży ziemi.

31 minut temu, Kar napisał:

Czyż nie?

NIE, urojone bzdury.

33 minuty temu, Kar napisał:

. dowiedziałbyś się tego co ode mnie :):)

:takaemotka:

33 minuty temu, Kar napisał:

Z odrolnieniem możesz mieć problem bo tam masz ziemie klasy IIIb .

No popatrz, skąd taka zmiana zdania?? a tak niedawno pisałaś że:

 

Dnia 26.05.2020 o 08:44, Kar napisał:

Jeśli dostaniesz decyzję o warunkach zabudowy to z odrolnieniem nie powinno być problemu.

 

38 minut temu, Kar napisał:

I tu znowu problem dopracowania słownictwa odrolnienie czy wyłączenie gruntów spod produkcji rolnej :)

Dziewczyno zrozum jedno i nie rób chaosu na forum, dopracować najwyraźniej musisz się sama bo termin odrolnienie i wyłączenie gruntów z produkcji rolnej to są dwa różne terminy.

Cytat

Etap pierwszy - odrolnienie działki

Jeśli nie mamy do czynienia z działką w granicach administracyjnych miasta, konieczne będzie przejście pierwszego etapu procedury, jakim jest odrolnienie działki.

Zobacz więcej: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-odrolnienie-dzialki-czyli-jak-wybudowac-dom-na-gruncie-rolnym ...

Etap drugi - wyłączenie z produkcji rolnej

Po odrolnieniu działki pod budowę domu, tj. doprowadzeniu do sytuacji, że ze stosownego dokumentu (np. miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego) wynika, że można wybudować budynek, pora na drugi etap. Należy wyłączyć działkę z produkcji rolnej. Wyłączenie z produkcji użytków rolnych wymaga wydania decyzji zezwalających na takie wyłączenie, o ile dotyczy:
użytków wytworzonych z gleb pochodzenia mineralnego i organicznego, zaliczonych do klas I, II, III, IIIa, IIIb,  
użytków rolnych klas IV, IVa, IVb, V i VI wytworzonych z gleb pochodzenia organicznego,
a także gruntów, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2–10 ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych (np. pod drogami dojazdowymi do gruntów rolnych), oraz
gruntów leśnych, przeznaczonych na cele nierolnicze i nieleśne.

Zobacz więcej: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-odrolnienie-dzialki-czyli-jak-wybudowac-dom-na-gruncie-rolnym ...

Opłaty za wyłączenie z produkcji rolnej

Osoba, która uzyskała zezwolenie na wyłączenie gruntów z produkcji, jest zobowiązana uiścić jednorazową należność i opłaty roczne, a w odniesieniu do gruntów leśnych – także jednorazowe odszkodowanie w razie dokonania przedwczesnego wyrębu drzewostanu. Obowiązek taki powstaje od dnia faktycznego wyłączenia gruntów z produkcji.

Zobacz więcej: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-odrolnienie-dzialki-czyli-jak-wybudowac-dom-na-gruncie-rolnym ...

 

 

Cytat

 

KOSZTY ODROLNIENIA DZIAŁKI – PRZEKSZTAŁCENIE DZIAŁKI ROLNEJ NA BUDOWLANĄ

Uzyskanie decyzji o zmianie przeznaczenia gruntu rolnego na budowlany wraz z wyłączeniem go z produkcji rolnej związane jest z uiszczeniem należności i opłat rocznych. To jednak nie jedyne koszty odrolnienia działki – ile kosztuje przekształcenie działki rolnej na budowlaną? Samo złożenie wniosku o zmianę przeznaczenia gruntu, jak i wyłączenie go z produkcji rolnej, jest bezpłatne. Dodatkowych kosztów może wymagać jednak uzyskanie niektórych załączników. Przeczytaj niniejszy wpis i dowiedz się ile kosztuje odrolnienie działki.

Źródło z którego pochodzi powyższy cytat

https://blog.ongeo.pl/koszty-odrolnienia-dzialki/

 

I więcej już nie zamierzam tłumaczyć jednego i tego  samego.

Link do komentarza
8 minut temu, mhtyl napisał:

........

Brak mi słów. Ty taki jesteś .. czy tylko udajesz i zawsze musi być twoje na wierzchu ?? Człowieku weź przeczytaj to ze zrozumieniem.  Przekopiowałam twoj wpis a nie moje zdanie na temat odrolnienia. Nie pamietasz co piszesz żeby rozpoznać że to twoje słowa. Prosze Cię albo czytaj ze zrozumieniem albo wcale. Bo mam wrażenie ze po drugiej stronie jest dziecko.. serio... i nie zawalaj Jakubowi pytania na forum jemu nieprzydatnymi rzeczami. On ma działkę w miescie wiec odrolnienia nie ma. Później wyłączenie nie bedzie platne bo nie powstawi domu o powierzchni zabudowy powyżej 500m2. Weszłam z Tobą w ten dialog niepotrzebnie bo to w moim wykonaniu intelektualny monolog.. nie odpowiadamy Jakubowi na jego konkretny przypadek tylko wymieniamy sie zdaniami, ty swoje o przepisach a ja swoje bo ci tłumaczę jak to wyglada na codzien juz w urzędzie.. ty niby masz doswiadczenie ja twoim zdaniem wymyslilam to na potrzeby forum.. spoko.. niech ci będzie a w wolnym czasie poczytaj ustawe zrozum jej tresc, potem przeczytaj to co pisałam ja, zrozum też tego treść.. pisałeś że masz doświadczenie wiec nie pisałam czasami jak "krowie na rowie" ale widze że jednak powinnam. Mimo że rozpisałam Ci to w miare szczegolowo nie wiem czego ty w tym nie rozumiesz. 

Patrz na calosc a nie pojedyncze zdania 

41 minut temu, mhtyl napisał:

Miedzy wójtem /burmistrzem/prezydentem miasta a wlasciwym ministrem.

1 godzinę temu, Kar napisał:

Na wniosek właściciela też ale właściciel nie moze go zlozyc do ministra sam tylko przez wojta/burmistrza/prezydenta.

Wniosek o odrolnienie działki, na skutek prośby zainteresowanego właściciela, składa do właściwego ministra gmina - tj. wójt, burmistrz, prezydent miasta i tylko gmina jest stroną w tym postępowaniu (nie jest nią zatem właściciel działki rolnej).

Zobacz więcej: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-odrolnienie-dzialki-czyli-jak-wybudowac-dom-na-gruncie-rolnym

 

Widzisz tam słowo prezydent ktore ci nie pasowało, a widzisz tam też takie słowo że właściciel nie jest stroną.... powolujesz sie na artykuł ktory nie wiadomo kto pisał i w niego wierzysz calkowicie, tez moge taki napisac. Przeczytaj ustawę całą. Ja ci po prostu opowiadam jak to jest robione w urzedzie z doswiadczenia. Nie wierzysz w to, twoj problem. Ja już nie odpowiadam na nic. Dzieki za wymianę zdań, pozdrawiam. Życzę zdrowia.

Link do komentarza
8 godzin temu, Kar napisał:

powolujesz sie na artykuł ktory nie wiadomo kto pisał i w niego wierzysz calkowicie, tez moge taki napisac.

za chwile pewnie napiszesz że to zdanie świadczy o tym że uważam że artykuł jest źle napisany to biegnę z wyjasnieniem że nie o to mi chodzi. Artykuł jest w większości poprawny, mam na myśli że jego treści nie podważasz mimo że też nie znasz osoby która go pisała, nie pomyślisz że to co cytuje z ustawy jest ok ale to co dodaje od siebie autor już nie bo to jego własna interpretacja. I dalej nie zrobiłeś tego o co cie prosiłam kilka razy.. skoro masz doświadczenie napisz jak wygląda procedura odrolnienia w rzeczywistości a nie cytuj ustawę - może w różnych urzędach być różna praktyka dlatego chętnie zapoznała bym się z twoim doświadczeniem ale nie wklejaniu artykułów i cytowania ustaw ale przełożeniu tego na działania- jakie etapy, co po kolei - czysta ciekawość czy praktyka jest taka sama czy się różni w urzędach innych..

Link do komentarza
10 godzin temu, mhtyl napisał:

Działka czy będzie miała status działki pod zabudowę jednorodzinną czy ziemia orna podatek będzie taki sam, podatek zmieni się dopiero gdy na danej działce wybuduje się dom i będzie on po odbiorach, wtedy będzie naliczany wyższych podatek gruntowy i od nieruchomości.

Tak i zmieniając plan z roli na mieszkaniowke gmina gwarantuje sobie możliwość że działki zostaną zasiedlone i bedzie wyższy podatek.

Cytat

Ty jesteś chora w tym co wypisujesz. Jak może gmina sobie coś planować na nieswoim gruncie, najpierw musi tą ziemie np 20 ha wykupić aby móc coś zaplanować. Nawet za czasów komuny nie było takiej bezprawnej grabieży ziemi.

NIE, urojone bzdury.

:takaemotka:

Przeczytaj uważnie-to nie gmina buduje i ma zostać właścicielem a zmienia plan zagospodarowania. Czy zawsze zmienia go tylko na wniosek wlasciciela? Przecież zmieniając plan dla danego obszaru nie zawsze robi to bo właściciele tego chca i wszyscy musza złożyć wniosek. Grunty rolne zmiania na zabudowe mieszkaniową rozbudowując w ten sposób miasto. Plan dla danego obszaru zawsze zawiera wydzielenie dróg do nowych działek. Właściciel chcąc podzielić działkę robi to zgodnie z planem i jak na jego dzialce przewidziany jest fragment drogi to ten teren przechodzi na podstawie podziału na własność gminy. Dostaje sie za to odzkodowanie. To jest spec ustawa. A jak gmina ci zmieni dzialke z rolnej w budowlana na planie to wzrasta jej wartosc i jesli sprzedaż ją szybciej niz po upływie 5 lat to placisz do gminy oplate planistyczna. No jak nie jak tak.

Cytat

 

Dziewczyno zrozum jedno i nie rób chaosu na forum, dopracować najwyraźniej musisz się sama bo termin odrolnienie i wyłączenie gruntów z produkcji rolnej to są dwa różne terminy.

Wyjaśniłam ci dlaczego pisałam o używaniu przez ludzi zamiennie tych wyrażeń bo sam mnie tak ukierunkowaleś pisząc że odrolnienie będzie potrzebne do pozwolenia na budowe. Do niego potrzebne jest wyłączenie a odrolnienie do otrzymania warunków zabudowy.

A jak masz plan ktory pozwala ci sie wybudowac to odrolnienie masz już zrobione przy jego tworzeniu.

 

Link do komentarza
12 godzin temu, Kar napisał:

A jak masz wielkie 20ha pole i gmina planuje tam osiedle domków jednorodzinnych. Zmienia plan. Nie pyta się właścicieli. Właściciel jeszcze placi podatek jak taka dzialke sprzeda wczesniej niz chyba po 5 latach ale zapomniałam jak to sie nazywa. Później jak chce podzielić to robi podział zgodny z planem i na podstawie spec ustawy na gmine przechodza fragmenty dzialki pod droge a właściciel dostaje odszkodowanie. Czyż nie?

To nie jest takie jednoznaczne.

Musi być uzasadnienie dla zmiany przeznaczenia gruntu. Zwykle są to regulacje dotyczące wiekszych obszarów i jakiejś ciągłości danego przeznaczenia oraz najczęściej żądania (wniosku) właściciela.

Nie słyszałem, by gmina sobie wymyśliła cos takiego w przypadkowym miejscu- wyjątek to takie strategiczne inwestycje, jak zakład przemysłowy, droga wyższej klasy,  uzytecznośc publiczna.

Zawsze przysługuje odwołanie do sądu, odszkodowanie w razie czego.

Opłata sie nazywa chyba adjacencka.

Jakwłaściciel podzieli działki - to zależy częściowo od planu - częściowo od niego. Może tak podielić, że drogi będą jego - dużo zależy, jaki plan biznesowy sobie przyjmie. 

A spec ustawa jeśli dobrze pamiętam, nie obejmuje wszystkich klas dróg. 

Link do komentarza

Sprawa jest prosta (pisał o tym aru) - proponuję lekturę Ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych, a zwłaszcza Art. 10a.

 

Ps. 1.

Ta działka ma 1500 m2 - czyli raczej nie jest (już) rolna.

 

Ps. 2.

W wielu gminach (bardzo wielu) nowo wydzielone działki pod nową zabudowę nie mogą być mniejsze jak 1000 m2.

 

Ps. 3.

 

Gmina może uchwalić MPZP dla każdego terenu - nawet dla jednej działki budowlanej.

Link do komentarza
1 godzinę temu, zenek napisał:

To nie jest takie jednoznaczne.

Musi być uzasadnienie dla zmiany przeznaczenia gruntu. Zwykle są to regulacje dotyczące wiekszych obszarów i jakiejś ciągłości danego przeznaczenia oraz najczęściej żądania (wniosku) właściciela.

Nie słyszałem, by gmina sobie wymyśliła cos takiego w przypadkowym miejscu- wyjątek to takie strategiczne inwestycje, jak zakład przemysłowy, droga wyższej klasy,  uzytecznośc publiczna.

Zawsze przysługuje odwołanie do sądu, odszkodowanie w razie czego.

Opłata sie nazywa chyba adjacencka.

Jakwłaściciel podzieli działki - to zależy częściowo od planu - częściowo od niego. Może tak podielić, że drogi będą jego - dużo zależy, jaki plan biznesowy sobie przyjmie. 

A spec ustawa jeśli dobrze pamiętam, nie obejmuje wszystkich klas dróg. 

No nie wszystkie obejmuje, ale jeśli w planie miejscowym na naszej dzialce zostala przewidziana droga gminna to po podziale wlasnosc z automatu przechodzi na gminę. Od tego nie ma odwołania. Odwołanie jest natomiast od wysokości przyznanego odszkodowanie na ten cel. Ponieważ sa dwie opcje. Albo polubownie dogadujemy się z cena albo dostajemy decyzje o odszkodowaniu które w postępowaniu wylicza rzeczoznawca majatkowy na podstawie średniej wartości podobnego gruntu w dodobnym położeniu. Ale nie o tym temt w sumie ten jest :)

U mnie gmina zmienila przeznaczenie 30ha pola na obrzeżach miasta na cele mieszkaniowe. Zrobila plan z wydzielonymi działkami, pięknymi plantami i nawet rondem :) i nie każdy z setek właścicieli o to wnioskował. Co prawda to cudowne osiedle powstanie za kilka dobrych lat jak chociaż część osob będzie miała zamiar sie tam budować. Narazie duża część czeka ze sprzedażą az minie te 5 lat. Adjacencka tak - inaczej planistyczna. A później osobna kwestia koedy gmina będzie miala kase na zrobienie tej pieknej infrastruktury żeby zachęcić do szybszego stawiania domow.

Link do komentarza
14 godzin temu, aru napisał:

nie jestem pewien, ale tak było, a teraz to właśnie uprościli ze względu na odblokowanie terenów inwestycyjnych, ale nie potwierdzam, tak mi się gdzieś tam obiło o uszy, akurat z takim kejsem nie miałem do czynienia stricte

nie wiem jak to wygląda teraz, ale circa 10 lat temu - każda działka była jako rolna - mimo że miała status w MPZP np. MN czy MNZ. Jako załącznik do do wniosku o PnB był wniosek o wyłączenie z produkcji rolnej części działki która miała być pod zabudowę - i to chyba z automatu szło.

Tak to wygladało kiedyś u mnie dla bodajże IV klasy gruntu.

37 minut temu, bajbaga napisał:

Ps. 2.

W wielu gminach (bardzo wielu) nowo wydzielone działki pod nową zabudowę nie mogą być mniejsze jak 1000 m2.

 

 

Tutaj juz zależy co jest w MPZP. U mnie w jednej dzielnicy minimalna wielkośc działki to 600m2, w innej to 700m2 (nie wiem czy w innych nie jest inaczej - ale wynika to z faktu, że MPZP był uchwalany w iluś tam częściach i cały czas były do kolejnych dzielnic dodawane modyfikacje i uwzględniane wnioski składane przez mieszkańców) a z kolei w sąsiednim mieście to 1000m2.....

Link do komentarza
40 minut temu, bajbaga napisał:

Gmina może uchwalić MPZP dla każdego terenu - nawet dla jednej działki budowlanej.

tak -ale zwykle dla jednej diałki nie robi to sama z siebie, chyba że jest właścicielem gruntu i potrzebuje go na jakiś konkretny cel.

Działki prywatne pojedyncze też mogą być procedowane - ale z tego co wiem, głównie na żądanie właściciela i on płaci za takie opracowanie. 

Link do komentarza
4 godziny temu, bajbaga napisał:

Albo w Studium, bo co prawda Studium nie jest dokumentem prawnym, nie mniej jednak WZiZT bazuje właśnie na Studium (jeśli Studium obejmuje dany teren).

To było postulatem licznych srodowisk walczących o ład urbanistyczny, by tak jak plan miejscowy - WZ musiała mieć oparcie w Studium.

Tak jednak nie jest - WZetki to narzędzie do robienia bałaganu i bywa, korupcji.

Link do komentarza
1 godzinę temu, zenek napisał:

To było postulatem licznych srodowisk walczących o ład urbanistyczny, by tak jak plan miejscowy - WZ musiała mieć oparcie w Studium.

Tak jednak nie jest - WZetki to narzędzie do robienia bałaganu i bywa, korupcji.

Ze studium albo starego planu ktory stracil ważność korzysta sie wtedy kiedy trzeba :) żeby mieć podkładke do dzialania jak wychodzi na plus dla sytuacji :):)

Link do komentarza
Gość mhtyl
25 minut temu, Kar napisał:

Ze studium albo starego planu ktory stracil ważność korzysta sie wtedy kiedy trzeba :) żeby mieć podkładke do dzialania jak wychodzi na plus dla sytuacji :):)

Kolejna brednia i to do potęgi n.

Jeżeli coś straciło ważność to nie istnieje. Ze starego studium albo MPZP można zrobić podkładkę ale pod szklankę herbaty albo kawy :) 

Ciekawy jestem co na to bajbaga, czy to skomentuje czy może da plusika za takie herezje.

21 godzin temu, Kar napisał:

Miedzy wójtem /burmistrzem/prezydentem miasta a wlasciwym ministrem.

 

19 godzin temu, Kar napisał:
20 godzin temu, mhtyl napisał:

Miedzy wójtem /burmistrzem/prezydentem miasta a wlasciwym ministrem.

 

Widzisz tam słowo prezydent ktore ci nie pasowało,

Kłamiesz w żywe oczy a na dodatek wciskasz mi słowa których nie napisałem. weź sobie zobacz kto wspominał o prezydencie miasta. Rzucasz się jak wsza na kołnierzu a wiedzę jaką tu pokazujesz, mam na myśli nie tę bzdurną tylko ta mądrą, masz po moich wpisach którymi Ja, Cię nakierowałem na dobry tor.

19 godzin temu, Kar napisał:

Brak mi słów. Ty taki jesteś .. .

...Życzę zdrowia.

 

10 godzin temu, Kar napisał:

za chwile pewnie napiszesz że to zdanie świadczy o ...

....się różni w urzędach innych..

 

9 godzin temu, Kar napisał:

Tak i zmieniając plan ...

....już zrobione przy jego tworzeniu.

 

Ale się nakręciłaś :) trzy posty jeden po drugim to tu chyba rekord :) 

Dziewczyno, weź się naucz w końcu pisać zrozumiale bo walisz knoty z których potem się wybielasz i odwracasz kota ogonem i zacznij używać polskich znaków bo ciężko się czyta takie coś.

Nie będę już nic  więcej Twoich wypowiedzi komentował i prostował bo nie da się non stop prostować brednie na które za chwilę odpowiesz że tak nie pisałaś.

W myśl tej złotej myśli 

Cytat

madry przemilczy glupi skomentuje.

Przemilczę całą Twoją radosną tfurczość.

 

Link do komentarza
Gość mhtyl
7 godzin temu, bajbaga napisał:

Ps. 1.

Ta działka ma 1500 m2 - czyli raczej nie jest (już) rolna.

A ja twierdze że na 99% jest rolna a doprecyzując, są to grunty orne przeznaczone pod zabudowę jednorodzinną.

Nawet jak jest MPZP to nie oznacza że działka która jest wg planu przeznaczona pod zabudowę jednorodzinną jest działką budowlaną i może mieć status gruntów ornych.

Link do komentarza
17 minut temu, mhtyl napisał:

Jeżeli coś straciło ważność to nie istnieje. Ze starego studium albo MPZP można zrobić podkładkę ale pod szklankę herbaty albo kawy :) 

Ja pisałem o aktualnym studium - które nie ma wpływu na WZetkę, natomiast na miejscowy plan tak.

To jest taki paradoks, że przy aktualnym studium wydaje się WZetki z nim niezgodne, które demolują teren -  a potem trudno zrobić plan miejscowy, który musi być zgodny ze studium.

Edytowano przez zenek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość mhtyl
7 godzin temu, aaaa napisał:

nie wiem jak to wygląda teraz, ale circa 10 lat temu - każda działka była jako rolna - mimo że miała status w MPZP np. MN czy MNZ. Jako załącznik do do wniosku o PnB był wniosek o wyłączenie z produkcji rolnej części działki która miała być pod zabudowę - i to chyba z automatu szło.

Tak to wygladało kiedyś u mnie dla bodajże IV klasy gruntu.

Dokładnie, o tym pisałem wcześniej i tak jeszcze jest. Odrolnienie ziemi od IV klasy jest bezpłatne i robione z automatu.

4 minuty temu, zenek napisał:

Ja pisałem o aktualnym studium - które nie ma wpływu na WZetkę, natomiast na miejscowy plan tak.

To jest taki paradoks, że przy aktualnym studium wydaje się WZetki z nim niezgodne, które demolują teren -  a potem trudno zrobić plan miejscowy, który musi być zgodny ze studium.

Bo studium jest jak sama nazwa wskazuje szkicem przyszłego planu.

Wiem że WZ są wydawane niezgodnie ze studium, rzadko się to zdarza ale takie coś jest.

Jeżeli uchwala MPZP to wszystkie uwarunkowania jakie były w studium idą do kosza.

Link do komentarza
6 minut temu, mhtyl napisał:

Jeżeli uchwala MPZP to wszystkie uwarunkowania jakie były w studium idą do kosza.

To zależy. W dużych miastach jest jedno studium dla miasta - i wiele planów miejscowych dla różnych fragmentow miasta.

Tak więc studium trwa, dopóki nie zrobią wszystkich planów. Poz tym są nowelizacje planów. I one też muszą byc zgodne ze studium.

Studium miasta pozwala koordynować plany różnych rejonow miasta tak, by były zgodne z sobą.

 

Na wsiach nie wiem, jak jest.

Link do komentarza
Gość mhtyl
13 minut temu, zenek napisał:

To zależy. W dużych miastach jest jedno studium dla miasta - i wiele planów miejscowych dla różnych fragmentow miasta.

Tak więc studium trwa, dopóki nie zrobią wszystkich planów. Poz tym są nowelizacje planów. I one też muszą byc zgodne ze studium.

Studium miasta pozwala koordynować plany różnych rejonow miasta tak, by były zgodne z sobą.

 

Na wsiach nie wiem, jak jest.

Źle mnie zrozumiałeś. Studium traci moc kiedy w jego miejsce wchodzi MPZP, i tak nieraz jest że np połowa jakiegoś miasta ma MPZP a na drugiej połowie obowiązuje jeszcze studium.

Link do komentarza

chyba nie do końca traci moc - studium to takie wytyczne....ustalenie kierunków

sprawdzałem kiedyś moją działkę - część to MNZ, a część terany poeksploatacji oznaczone P. W MPZP jest ogólnikowo o przemyśle, natomiast w studium jest bardzo szczegółowo opisane, co na tej mojej działce może w przyszłości być (farma fotowoltaiczna do 100MW xD - żeby  było śmieszniej, to taki zapis jest mi bardzo na rękę, bo właśnie o czymś takim myslałem w przyszłości). Inna kwestia, żeby to było możliwe, to wpierw muszą te zapisy zostać uchwalone w następnej wersji MPZP dla mojej dzielnicy. 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...