Skocz do zawartości

Grunty orne, a MPZP


Recommended Posts

Chcę kupić działkę pod budowę domu. Działka, którą jestem zainteresowana w księdze wieczystej jest wpisana jako sposób użytkowania - grunt orny, natomiast w MPZP działka jest na terenie przeznaczonym pod zabudowę jednorodzinną. Czy w takiej sytuacji trzeba zmieniać zapis w księdze wieczystej działki, czy zrobić wypis z gruntów rolnych? Właściciel sprzedaje działkę jako działka budowlana. Ile kosztuje ewentualne odrolnienie działki?

Edytowano przez Monique_ (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Wpis w KW nie ma większego znaczenia jeśli w MPZP działka przeznaczona jest pod budowę i nie trzeba jej odralniać.  Działka formalnie stanie się budowlaną, gdy wydane zostanie pozwolenie na budowę lub złożone zgłoszenie., a wpis w KW zmienia się po postawieniu budynku. Są to ogólne  procedury, ale konkretnych sytuacjach mogą przebiegać inaczej,  o czym zdecyduje notariusz przygotowując umowę kupna - sprzedaży.   

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...

Jeżeli działka w planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczona jest pod budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne nie trzeba nic odralniać. Zapis grunt rolny widnieje zawsze jeśli działka nie jest zabudowana. Po wybudowaniu domu geodeta robiąc inwentaryzację powykonawczą naniesie budynek na mapę i zmieni oznaczenie w ewidencji albo na B zabudowę albo BR zabudowe na roli. 

 

W zależności jaka jest klasa ziemi konieczne będzie przed uzyskaniem pozwolenia na budowę wyłączenie gruntów spod produkcji rolnej. Dotyczy to klas chronionych I, II i III pochodzeniami mineralnego oraz wszystkich klas gleb pochodzenia organicznego. 

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Dnia 21.05.2020 o 09:30, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

jeśli w MPZP działka przeznaczona jest pod budowę i nie trzeba jej odralniać.

 

Dnia 2.06.2020 o 00:17, Kar napisał:

Jeżeli działka w planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczona jest pod budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne nie trzeba nic odralniać.

A doczytaliście że to:

Dnia 20.05.2020 o 14:40, Monique_ napisał:

Działka, którą jestem zainteresowana w księdze wieczystej jest wpisana jako sposób użytkowania - grunt orny,

natomiast w MPZP działka jest na terenie przeznaczonym pod zabudowę jednorodzinną. 

Działka leży na TERENIE a to dużo może oznaczać włącznie z tym że na tej działce nic nie wybudujesz.

I założę się na 90% o ile jest to działka przeznaczona pod zabudowa jednorodzinną, że ta działka nie jest odrolniona.

Dnia 20.05.2020 o 14:40, Monique_ napisał:

Chcę kupić działkę pod budowę domu. Działka, którą jestem zainteresowana w księdze wieczystej jest wpisana jako sposób użytkowania - grunt orny, natomiast w MPZP działka jest na terenie przeznaczonym pod zabudowę jednorodzinną. Czy w takiej sytuacji trzeba zmieniać zapis w księdze wieczystej działki, czy zrobić wypis z gruntów rolnych? Właściciel sprzedaje działkę jako działka budowlana. Ile kosztuje ewentualne odrolnienie działki?

Udaj się do gminy i znając nr działki napisz wniosek o wydanie opisu dla tej działki z MPZP. To że działka leży na terenie przeznaczonym pod zabudowę jednorodzinna nie zawsze musi oznaczać że ma status budowlanej, wypis z planu wszystko Ci powie.

 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...