Skocz do zawartości

Budowa po sąsiedzku


Recommended Posts

Witam serdecznie!
Proszę o poradę. Od jesieni ubiegłego roku usiłuję zablokować budowę domu jednorodzinnego , odbywającą się w ostrej granicy z moją działką. Sąsiad korzysta z faktu, iż jego działka

jest węższa niż 16 m , i buduje w granicy budynek przykryty dachem dwuspadowym z jednym okapem skierowanym w stronę mojej działki, co jest rażącym naruszeniem par. 12.7 oraz par. 12.3

aktualnego Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Protest swój zgłosiłem w Starostwie Powiatowym jeszcze przed uzyskaniem przez sąsiada pozwolenia na budowę. Podobnie nieskuteczne okazało się moje odwołanie od decyzji do Wojewody Mazowieckiego. W aktach sprawy nie znajdują się żadne dokumenty uzasadniające odstępstwo od wyżej wspomnianych przepisów. Zainteresowany przeze mnie sprawą Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wszczął co prawda postępowanie administracyjne

ale jednocześnie oświadczył, iż nie wykona żannych czynności do czasu ustania epidemi, a budowa trwa w najlepsze. Proszę o poradę i ewentualną pomoc.

                                                                                            Pozdrawiam.         Tomek

 

Link do komentarza
Gość mhtyl

Cóż mam Ci doradzić. Najwyraźniej twój sąsiad ma szerokie plecy.

Zrobiłeś praktycznie to co powinieneś i co i mogłeś.

Co Ci starostwo odpisało? Zapewne nie wstrzymało budowy skoro piszesz że zaskarżyłeś do PINB.

Z tego co wiem to nie odstępstwa od tego że budynek na granicy ma spad dachu w kierunku sąsiada. Oczywiście, odstępstwo aby budować w ostrej granicy jest.

Link do komentarza
50 minut temu, Tomek55 napisał:

..........Zainteresowany przeze mnie sprawą Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wszczął co prawda postępowanie administracyjne

ale jednocześnie oświadczył, iż nie wykona żannych czynności do czasu ustania epidemi, a budowa trwa w najlepsze. Proszę o poradę i ewentualną pomoc.

                                                                                            Pozdrawiam.         Tomek

 

to dobrze, że wszczął

zebranie dowodów w sprawie, ewentualna wizja w terenie ma być wykonana bez zbędnej zwłoki

epidemia nie zwolniła PINB z działalności statutowej - możesz napisać zażalenie na opieszałość urzędu do wyższej instancji przez tęże instancję i pisz jak najszybciej, uzasadnienia pisać nie musisz, choć bym wspomniał, że opieszałość urzędu naraża i Ciebie i sąsiada na większe koszty wraz z upływem czasu i związanym z tym brakiem reakcji urzędu

Co-19 jest dobrą przykrywką dla lenistwa urzędów różnej maści, często pracownicy sądzą, że Home Office to Home Lock Down

nie daj się wkręcać

Link do komentarza

Jeśli okap nie przekracza granicy działki,  a spływ wody odbywa się na teren sąsiada (np. orynnowanie)  to  ocena  problemu formalnie zależy od interpretacji przepisów i stanu faktycznego (rozwiązania projektowego). 

PS Trzeba też brać pod uwagę, to, że nowa  budowa nie tworzy strefy oddziaływania poza terenem inwestora, co jest istotne w postępowaniu administracyjnym .  

Edytowano przez Budujemy Dom - budownictwo i instalacje (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Jednak moje pytanie brzmi następująco : czy dopuszczalne jest wybudowanie budynku mieszkalnego , krytego dachem dwuspadowym ,

z okapem skierowanym w moją stronę , w świetle przepisów zawartych w par. 12. 7 ( minimalna odległość okapu od granicy- 1 m.) i 

par. 12.3 ( mogę dobudować swój budynek do istniejącego i usytuowanego w granicy). Wyjaśniam iż protestuję od początku inwestycji, a aktach sprawy nie znajdują się żadne dokumenty zezwalające na odstępstwo od tych przepisów. Krótko mówiąc budowa odbywa się w oparciu o projekt zawierający poważny błąd ( nie wiem czy zamierzony ? ). Jeśli nie mam racji to proszę mi powiedzieć gdzie robię błąd.

Link do komentarza
1 godzinę temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

.......

PS Trzeba też brać pod uwagę, to, że nowa  budowa nie tworzy strefy oddziaływania poza terenem inwestora, co jest istotne w postępowaniu administracyjnym .  

gdzieś dzwonią, a i poważnie brzmi.....

 

Warunki Techniczne par 12

Cytat

5. Usytuowanie budynku na działce budowlanej w sposób, o którym mowa w ust. 2–4, powoduje objęcie sąsiedniej działki obszarem oddziaływania obiektu w rozumieniu art. 3 pkt 20 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane.

czyli wszystkie odległości oprócz 4m z oknami i 3 bez nich :D

Autorze - goń PINB!

Link do komentarza

Faktycznie, może mi się przyśniło ,że był paragraf lex specjalis dla budynków jednorodzinnych i zagrodowych,  wykluczający obszar oddziaływania poza teren inwestora w/w przypadku.

Na marginesie -PINB nie jest od oceny zasadności pozwolenia na budowę, a zajmuje się badaniem zgodności realizacji inwestycji  z projektem.

Co do pytania - formalnie nie ma zakazu budowy dachu spadzistego w domu przy granicy  (vide zabudowa szeregowa), a problem sprowadza się do okapu, który teoretycznie wystaje poza lico ściany  czyli na sąsiednią działkę. Jeśli jednak konstrukcyjnie odwodnienie mieści się w obrysie ścian budynku,  to jak wspomniałem kwestia interpretacji.

Edytowano przez Budujemy Dom - budownictwo i instalacje (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość mhtyl
3 godziny temu, Tomek55 napisał:

Jednak moje pytanie brzmi następująco : czy dopuszczalne jest wybudowanie budynku mieszkalnego , krytego dachem dwuspadowym ,

z okapem skierowanym w moją stronę , w świetle przepisów zawartych w par. 12. 7 ( minimalna odległość okapu od granicy- 1 m.) i 

Po swojej budowie i po analizie już powstałych w granicy mogę stwierdzić że nie, nie można.

Bywały wyjątki (a  może to było wtedy takie przyzwolenie) ale to dotyczy zamierzchłych czasów, gdzie np sąsiednia działka była polem ornym, wtedy budynki stojące na granicy miały dach dwuspadowy skierowany okapem do granicy.

51 minut temu, Tomek55 napisał:

A profos wspomnianej zabudowy szeregowej mam następujące pytanie : czy pierwszy i ostatni budynek w szeregu też może być 

sytuowany okapem w granicy działki ?

Szeregówki tez nie widziałem aby skrajne budynki  stojące w granicy miały okap zwrócony na sąsiednia działkę.

Link do komentarza
4 godziny temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

Trzeba też brać pod uwagę, to, że nowa  budowa nie tworzy strefy oddziaływania poza terenem inwestora, co jest istotne w postępowaniu administracyjnym .  

Mam wyrok Sądu Administracyjnego, który jednoznacznie wskazuje że nawet odległość 300metrów od realizowanej inwestycji, nie wskazuje jednoznacznie iż dana inwestycja nie ma wpływu na oddziaływanie na sąsiadujące nieruchomości. Nawet pomimo tego, że nie przylega bezpośrednio i znajduje się po zaraz obok.

 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...