Skocz do zawartości

Czy pompa ciepła się opłaca


Gość

Recommended Posts

Ile kosztuje wybudowanie instalacji do pompy ciepła?
Czy to nie będzie wyrzucenie pieniędzy, bo ta inwestycja nigdy się nie zwróci?
Czytałem, że koszt może sięgnąć nawet 60 tys. zł. A to już jest kawał grosza i stać na to tylko naprawdę bogatych ludzi.
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Odpowiedź firmy Dorsystem:

Podstawą do takich wyliczeń jest poprawne obliczenie zapotrzebowania
ciepła dla danej budowli. Najlepiej wykona to audytor energetyczny, wtedy mamy
pewność, że podane wielkości zapotrzebowania na ciepło są wielkościami
naszego domu, a nie tabelki z domem podobnym.
Dla potrzeb wyliczeń przyjmujemy dom o pow. 150m2, parterowy, z poddaszem użytkowym, o podwyższonym ociepleniu, oknach izolowanych, a budynek zbudowany został w technologi domu niskoenergochłonnego. Pompa ciepła gwarantuje 100% energii cieplnej przez cały rok. Zapotrzebowanie mocy 7,2 kW łącznie z przygotowaniem ciepłej wody. Koszt eksploatacji systemu 800zł / rok.
Koszt inwestycji: pompa ciepła firmy SPARTEC-Waermepumpen SW 7 smart, pakiet łącznie ze zbiornikiem buforowym 300 litrów, grupą pompową, pompką ładującą, zbiornik - 24 tys. zł. Koszt kolektora ziemnego poziomego (3x100m) - około 1400 zł.
W 10-letnim okresie eksploatacji domu z ogrzewaniem gazowym (propan) wydamy na
ogrzewanie około 72.803 zł, a z pompą ciepła przy wykorzystaniu także taryfy obniżonej około 8000 zł.
Drugim rozwiązaniem jest stosowanie układu biwalentnego - tzn. pompa
ciepła wraz z dodatkowym systemem grzewczym gwarantuje 100% energii
cieplnej. Układ taki jest często stosowany, gdyż temperatury poniżej
-16 stopni C. zimą występują tylko maksymalnie przez 3 tygodnie i
tylko w tych okresach włączany jest drugi system grzewczy wspomagający,
np. grzałka elektryczna, kominek itp.
W układzie biwalentnym pompa ciepła ma mniejszą moc i dla ww. domu
byłaby to pompa ciepła SW 5 o mocy grzewczej 5,3kW. Koszt inwestycji około 23 tys. zł netto wraz z kolektorem ziemnym.
Podstawowe instalacje można wykonać we własnym zakresie według
projektu, ale sprawdzenie i uruchomienie musi przeprowadzić odpowiednio przeszkolony serwisant - instalator.
Od prawidłowego uruchomienia zależy żywotność pompy ciepła, która może pracować bez awarii nawet do 40 lat.
Piotr Leszek
Link do komentarza
Odpowiedź firmy
ThermoGolv:
Dla domu o powierzchni ok. 150 m2 należały zainstalować pompę ciepła o mocy ok. 7 kW. Nasza firma preferuje pompy produkcji szwedzkiej z tzw. bezpośrednim parowaniem czynnika roboczego w ziemi.
Pompa stanowi kompletny zestaw i służy do ogrzewania oraz przygotowywania c.w.u. Komplet urządzeń to: 3 szt. kolektorów ziemnych zakopanych na głębokości 0,8 metra, jednostki pompy ciepła, zbiornik akumulacyjny 300 lub 500 litrów z dodatkowym wymiennikiem do współpracy z kolektorami słonecznymi lub płaszczem grzewczym kominka oraz grzałką 6 kW, szafka regulacyjna.
Koszt kompletnego zestawy wynosi ok. 24.000 zł plus VAT.
Pompa ciepła tylko do ogrzewania (bez c.w.u) kosztuje ok. 17.500 zł plus VAT (cena za kompletny zestaw z kolektorami ziemnymi). Temperaturą wewnątrz domu steruje regulator.
Koszt eksploatacji (układ nie wymaga pomp obiegowych dolnego ani górnego źródła) wynosi (bez c.w.u.) ok. 5-8 zł za metr kwadratowy na rok.
Koszt montażu i uruchomienia to kwota ok. 1.500 zł (nie wliczono kosztów zakopania kolektorów ziemnych - ok. 3 zł/mb).
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Wynika z tych wyliczeń, że 30 tys. zł to koszt realny pompy ciepła.
Koszt bardzo dobrego pieca na gaz to ok. 8-10 tys. Z kaloryferami itg można się zmieścić w 15 tys.
15 tys. zostaje na gaz - powiedzmy 3 tys. na rok - pięć lat i pompa zwróci się.

Drugie podejscie - dobry kominek z rozprowadzeniem ciepła - 10 tys.
20 tys, zostaje - 1 tys. zł na drewno na sezon - pompa zwróci się dopiero po 20 latach.

Co wy na to?
Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...
  • 6 miesiące temu...
Cytat

Odpowiedź firmy  
ThermoGolv:

(nie wliczono kosztów zakopania kolektorów ziemnych - ok. 3 zł/mb).


Dlaczego cena układu tylko do ogrzewania jest niższa o 6,5 tys netto ? To dosyć duża różnica.
Czy pompa na lato jest całkowicie wyłaczana ?
Czy dowszytkich waszych cen nalezy dodać koszt zakopaniakolektorów ziemnych ?
Link do komentarza
Cytat

Wynika z tych wyliczeń, że 30 tys. zł to koszt realny pompy ciepła.  
Koszt bardzo dobrego pieca na gaz to ok. 8-10 tys. Z kaloryferami itg można się zmieścić w 15 tys.
15 tys. zostaje na gaz - powiedzmy 3 tys. na rok - pięć lat i pompa zwróci się.

Drugie podejscie - dobry kominek z rozprowadzeniem ciepła - 10 tys.
20 tys, zostaje - 1 tys. zł na drewno na sezon - pompa zwróci się dopiero po 20 latach.

Co wy na to?


Gdy 20 tys wpłacisz na lokate bankową to rocznie masz 1000 zł odsetek na zakup drewna icon_smile.gif to tylko 5% niwe mówiać już o innej inwestycji.
Link do komentarza
Wszyscy podajecie koszt wykonania instalacji pompy ciepła bez instalacji grzewczej tzn. podłogówki albo kaloryferów lub wentylacji wymuszonej. Więc jeżeli zastosujemy zwykły piec gazowy w cenie do 4-5 tyś zł (jest to już piec dość wypasiony) a koszt pompy ciepła wynosi około 24 tyś zł (najtańsza sama pompa na rynku o mocy około 7 kW mocy cieplnej kosztuje około 17 tyś zł-polski producent) to różnica może wynieść nawet ponad 20 tyś zł. Jeżeli budynek jest dobrze docieplony to koszty eksploatacji instalacji na kocioł gazowy wyniesie około 2 do 2,5 tyś zł na rok zaś pompy ciepła 800 do 1000 zł na rok (sprawność w stosunku do ceny gazu ziemnego może wynieść 2,5 do max 3). W jednym z wypowiedzi ta sprawność wynosiła 9 na korzyść pompy ciepła. Po 16 latach koszt instalacji pompy ciepła wraz z eksploatacją wynosi nie 24 tyś lecz 36,8 tyś zł, zaś koszt eksploatacji pieca gazowego wynosi 36 tyś zł. Trwałość pompy ciepła to okres około 20 lat, więc wyjdziecie prawie na zero. Podaję prawie ponieważ nikt nie powiedział że aby zainstalować pompę ciepła to trzeba mieć wykonany audyt energetyczny czyli policzone sezonowe napotrzebowanie na moc cieplną, na moc szczytową oraz projekt instalacji pod to rozwiązanie. Koszt samej dokumentacji może wynieść nawet 7 tyś zł. Chcę powiedzieć że po wykonaniu takiej dokumentacji może okazać się że jest to inwestycja nieopłacalna. Mój budynek to powierzchnia ponad 180 mkw. Bardzo dobrze docieplony (dla mnie budynek pseudo pasywny, względem obliczeń i zastosowanego rozwiązania w pełni pasywny). Zaprojektowałem go osobiście i wszystkie zastosowane rozwiązania. Obliczenia dokonałem sam więc koszty pośrednie odpadły. Budynek potrzebuje około 8000 kWh mocy na rok, moc szczytowa przy -18 stopniach na zewnątrz wynosi około 6 kW mocy wię koszty eksploatacji przy gazie ziemnym wynoszą 1200 zł zaś przy pompie ciepła około 400 zł na rok, bez zastosowania dodatkowych urządzeń np. gruntowy wymiennik ciepła czy rekuperator. Przy zastosowaniu wszystkich wymienionych urządzeń dodatkowych budynek potrzebuje około 3000 kWh mocy cieplnej na rok co daje koszty eksploatacji , piec gazowy-około 450 zł, pompa ciepła koszt około 150 zł na rok. Moja pompa ciepła o mocy cieplnej 7 kW kosztowała 17,5 tyś zł plus urządzenia dodatkowe (zbiornik buforowy itp.) około 4 tyś zł czyli całość około 21,5 tyś zł. Przy zastosowaniu wszystkich urządzeń pompa ciepła zwróci się po ponad 55 latach eksploatacji czyli nigdy. Bez zastosowania dodatkowych urządzeń pompa ciepła zwróci się po ponad 20 latach czyli również nigdy. Dlaczego zastosowałem pompę ciepła:
bo chciałem, bo nie wiem jak będę zarabiał puźniej, bo i to jest najważniejsze nie mam gazu z sieci. Koszt samego zbiornika na gaz płynny wraz z projektem i wykonaniem to koszt rzędu 7 do 8 tyś zł więc koszt wraz z piecem na gaz wynosiłby około 12 tyś zł, a koszt pompy ciepła 17,5 różnica wynosi 5,5 tyś zł. Wszystkie urządzenia dodatkowe w moim przypadku są niezbędne gdyż budynek o tak niskim zapotrzebowaniu na ciepło wymaga np. zbiornika buforowego aby piec miał wyższą sprawność. Więc przy zastosowaniu mojego rozwiązania bez dodatkowych urządzeń pompa ciepła zwróci się po 7 latach eksploatacji. W przypadku pracy wszystkich urządzeń pompa ciepła zwróci się po około 19 latach . W budynku zastosowałem jeszcze inne rozwiązania więc prawdopodobnie pompa ciepła nie zwróciła by się nigdy gdyby nie to że pompę zakupiłem po dwu letniej negocjacji za 12,5 tyś a nie za 17,5 jak w cenniku więc te 5,5 tyś zł różnicy wynosi 0.
Z poważaniem: K.K.
Link do komentarza
3000 kWh/m2 rocznie po 0.35 zł to 1050 zł założenie grzejników konwewekcyjnych z mikroprocesorowym sterowaniem 4-ro rozkazowym i maty grzewcze w łazienkach to koszt na 180 m2 don 4500 brutto. 12500 za instalaję gazu minus 4500 = 8000 ,eksploatacja 1050-450 = 600 zł czyli gazowe zwróci się po 13 latach. tylko, ze wtedy wszystko już będzie na prąd.
Link do komentarza
Cytat

Wynika z tych wyliczeń, że 30 tys. zł to koszt realny pompy ciepła.  
Koszt bardzo dobrego pieca na gaz to ok. 8-10 tys. Z kaloryferami itg można się zmieścić w 15 tys.
15 tys. zostaje na gaz - powiedzmy 3 tys. na rok - pięć lat i pompa zwróci się.

Drugie podejscie - dobry kominek z rozprowadzeniem ciepła - 10 tys.
20 tys, zostaje - 1 tys. zł na drewno na sezon - pompa zwróci się dopiero po 20 latach.

Co wy na to?


Witam, ja uważam że z tym kominkiem to nie jest tak kolorowo jak się wydaje bo przecież przeważnie ogrzewamy dom wieczorem i nocą jak przebywamy w pomieszczeniu a komu będzie chciało się wstawać w nocy i dokładać drewna żeby było ciepło jak wstaniemy. icon_smile.gif
Link do komentarza
[quote="Kinga JanikWitam, ja uważam że z tym kominkiem to nie jest tak kolorowo jak się wydaje bo przecież przeważnie ogrzewamy dom wieczorem i nocą jak przebywamy w pomieszczeniu a komu będzie chciało się wstawać w nocy i dokładać drewna żeby było ciepło jak wstaniemy. icon_smile.gif[/quote]
Dlatego trzeba mieć tez inne ogrzewanie - automatyczne. Gdy wygasa kominek włacza się dodatkowy układ - np. elektryczny.
Rano gdy jest możliwsość korzystania z II taryfy warto dogrzać pradem. Po przyjściu z pracy rozpalamy kominek .... itp. icon_mrgreen.gif
Link do komentarza
  • 8 miesiące temu...
  • 1 rok temu...
witam
nie mam wiedzy technicznej na poziomie instalatora ale sama pompa ciepła do mnie przemawia w kilku podstawowych sprawach:
1. nie instaluj pompy jak nie możesz do tego zainstalować rekuperacji, klimakonwektora i ocieplić porządnie budynku, zamontowac solarow na lato do cwu itp, to wyrzucone pieniądze. Moim zdaniem to spisuje się tylko w tym komlecie
2. sam zwrot kosztów instalacji pompy nie jest najwazniejszy, to tak jak by chcieć żeby merc s klasy się zwrócił, tu chodzi o wygodę, ekologię, bezpieczeństwo, koszty utrzymania i to, że w przyszłości kłopoty z gazem i innymi mediami mogą stać się poważniejsze
3. dla mnie pompa to inwestycja tak jak w 3 filar. Myślę, ze nie raz więcej przebalowałem niż jej wartość ale jak będę miał z 60 lat to inaczej spojrzę na temat oszczędności na ogrzewaniu. Dokładać za 1000 zł do kominka, to tak jak jeździć zamiast samochodem to furmanką (przepraszam za takie porównanie nie chcę nikogo obrazić)
4. ogrzewanie podłogowe, w sypialniach ścienne - to coś co powoduje, że chce mi się mieszkać w tej chałupie, powylegiwać na podłodze - często nie sam, popracować w piwnicy w warsztacie w najwięsze mrozy oraz wiele wiele innych
5. jeżlei coś co pobiera ok 3 kw a daje 11 działa i to nie jakieś tam gadanie to dla mnie prawie jak perpetum mobile, myślę, że sam fakt tego, że mam coś w chałupie nowoczesnego nastraja pozytywnie .... a co jest ważniejsze od dobrego samopoczucia.

suplement

jak rozmawiałem ze znajomymi ze Szwecji to ciężko ich zrozumieć, nie prawdaż .... na autostradach jeżdżą 80km/h a fury maja wypasione, ekologia to dla nich najważniejsza rzecz przy inwestycjach budowlanych oraz wiele innych cech, których niestety naszym rodakom brakuje .... a szkoda.
Na ten temat trzeba inaczej spojrzeć z innej perspektywy to nie wyda Wam się, ze to urządzenie pasujące do źle ocieplonych domów lecz do właścicieli, którzy myślą w innej płaszczyźnie
Link do komentarza
Cytat

witam
nie mam wiedzy technicznej na poziomie instalatora ale sama pompa ciepła do mnie przemawia w kilku podstawowych sprawach:
1. nie instaluj pompy jak nie możesz do tego zainstalować rekuperacji, klimakonwektora i ocieplić porządnie budynku, zamontowac solarow na lato do cwu itp, to wyrzucone pieniądze. Moim zdaniem to spisuje się tylko w tym komlecie
2. sam zwrot kosztów instalacji pompy nie jest najwazniejszy, to tak jak by chcieć żeby merc s klasy się zwrócił, tu chodzi o wygodę, ekologię, bezpieczeństwo, koszty utrzymania i to, że w przyszłości kłopoty z gazem i innymi mediami mogą stać się poważniejsze
3. dla mnie pompa to inwestycja tak jak w 3 filar. Myślę, ze nie raz więcej przebalowałem niż jej wartość ale jak będę miał z 60 lat to inaczej spojrzę na temat oszczędności na ogrzewaniu. Dokładać za 1000 zł do kominka, to tak jak jeździć zamiast samochodem to furmanką (przepraszam za takie porównanie nie chcę nikogo obrazić)
4. ogrzewanie podłogowe, w sypialniach ścienne - to coś co powoduje, że chce mi się mieszkać w tej chałupie, powylegiwać na podłodze - często nie sam, popracować w piwnicy w warsztacie w najwięsze mrozy oraz wiele wiele innych
5. jeżlei coś co pobiera ok 3 kw a daje 11 działa i to nie jakieś tam gadanie to dla mnie prawie jak perpetum mobile, myślę, że sam fakt tego, że mam coś w chałupie nowoczesnego nastraja pozytywnie .... a co jest ważniejsze od dobrego samopoczucia.

suplement

jak rozmawiałem ze znajomymi ze Szwecji to ciężko ich zrozumieć, nie prawdaż .... na autostradach jeżdżą 80km/h a fury maja wypasione, ekologia to dla nich najważniejsza rzecz przy inwestycjach budowlanych oraz wiele innych cech, których niestety naszym rodakom brakuje .... a szkoda.
Na ten temat trzeba inaczej spojrzeć z innej perspektywy to nie wyda Wam się, ze to urządzenie pasujące do źle ocieplonych domów lecz do właścicieli, którzy myślą w innej płaszczyźnie





bardzo trafny ten Szwedzki komentarz !!
moje doświadczenia pokazują, że w przypadku domów o wielkości do 200 m2 i w dodatku z przyłączem gazowym w działce trudno znaleźć rozsądną kalkulację pokazującą drogę zwrotu różnicy w kosztach inwestycji, ale jeśli nie ma gazu lub jest daleko, jeśli dom ma powyżej 200 m2 oraz jeśli inwestor jest zainteresowany centralnym chłodzeniem wybór pompy ciepła doskonale się broni !! koszt dwóch różnych instalacji tradycyjnych w zasadzie odpowiada inwestycji w jedną dwufunkcyjną instalację na pompie ciepła ... z innej strony nadzieją jest koncepcja dofinansowań dla nowych instalacji !! już trwają prace nad uzyskaniem dostępu do środków z ekofunduszy !! dziś środki te są przeznaczone wyłącznie dla bardzo dużych realizacji, ale w perspektywie najbliższych lat coś powinno się zmienić i dla zwykłego Kowalskiego !!
FONKO
www.fonko.pl
Link do komentarza
Cytat

[quote="Kinga JanikWitam, ja uważam że z tym kominkiem to nie jest tak kolorowo jak się wydaje bo przecież przeważnie ogrzewamy dom wieczorem i nocą jak przebywamy w pomieszczeniu a komu będzie chciało się wstawać w nocy i dokładać drewna żeby było ciepło jak wstaniemy. icon_smile.gif
Dlatego trzeba mieć tez inne ogrzewanie - automatyczne. Gdy wygasa kominek włacza się dodatkowy układ - np. elektryczny.
Rano gdy jest możliwsość korzystania z II taryfy warto dogrzać pradem. Po przyjściu z pracy rozpalamy kominek .... itp. icon_mrgreen.gif


To teraz odpowiedz sobie za ile zwroci Ci sie piec gazowy?
Jak wogole moze cos takiego sie zwrocic. To tak jak w samochodzie policz kiedy klimatyzacja sie zwroci.
Nie stac kogos na pompe bo naprawde ma malo kasy to nie kupi jezeli kogos stac to powinien zainwestowac w pompe. Pamietajmy ze to bogaci dbaja o ekologie nie biedni. Biednych na to nie stac - przewrotne ale prawdziwe. Wydawalo by sie ze powinno byc odwrotnie icon_neutral.gif

Pzdr.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
myślę, ze to nie tyle co hobby a zdrowe myślenie. Jeżlei pobierając 3,5 KW prądu ogrzewam całą chałupę 270m i mam ciepłą wodę to jakie to może być hobby. Bez znaczenia było czy wydałem na pompę 10 czy 20 tys więcej niż na inne źródło ciepła. Jak będę po 60-tce to myślę, że wtedy to docenię jak przyjdzie być może żyć z samej emerytury i ledwo się będzie człowiek ruszał to gdzie tu dorzucać do pieca węgiel.
Link do komentarza
Cytat

To nie jest sama pompa ciepla, to jest caly system a pompe mozna wymienic, wazne ze beda kolektory, uklad etc. PC to jedna skrzynka a raczej agregat ktory mozna wymienic, poza tym ceny na pewno spadna za kilka lub kilkanascie lat

Pzdr.



Napewno za kilka lat ceny tych urządzeń będą niższe o jakieś 30-40%. Narazie jest to niebagatelna kwota - dlatego dziwi mnie że się na to decydujecie - naprawdę.
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Cytat

Wynika z tych wyliczeń, że 30 tys. zł to koszt realny pompy ciepła.
Koszt bardzo dobrego pieca na gaz to ok. 8-10 tys. Z kaloryferami itg można się zmieścić w 15 tys.
15 tys. zostaje na gaz - powiedzmy 3 tys. na rok - pięć lat i pompa zwróci się.

Drugie podejscie - dobry kominek z rozprowadzeniem ciepła - 10 tys.
20 tys, zostaje - 1 tys. zł na drewno na sezon - pompa zwróci się dopiero po 20 latach.

Co wy na to?


Piec gazowy bardzo dobry kosztuje o połowę mniej niż napisałeś - kaloryfery też. a koszt gazu - rocznie to 1000zł a nie 3000zł.
Link do komentarza
Cytat

Lub zrób izolację i tak jak ja 120 - 130 zl/miesiąc , w zimowe miesiące przy podłogowym elektrycznym.


W zimowe miesiące w tamtym roku - przy ogrzewaniu gazowym - płaciłem około 200zł/miesiąc. W tym roku - jeszcze nie ma dużych mrozów - za miesiące październik i listopad razem zapłaciłem 320zł (tj. 160/miesiąc)- moja żona lubi ciepło więc w domu zawsze jest powyżej 22,5 stopnia (ogrzewanie i ciepła woda oczywiście).
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...