Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Fornir + MDF? - wykończenie akwarium + drzwiczki we wnęce


Recommended Posts

Witam

 

Mam taką małą zagwozdkę technologiczną. Mam w domu fornir i chcę zrobić wykończenie akwarium które jest zabudowane w ścianie (tzn. stoi w takim jakby okienku ściennym).

Chodzi o zabudowanie dookoła czymś w rodzaju listew. Ja wiem że drewno + akwarium (prawdopodobna wilgoć) = zły pomysł :) dlatego pojawił się mój post.

 

Po pierwsze dostęp do akwarium jest z jednej strony ściany i tylko tam się ono trochę moczy (jak w nim grzebię). I tą stronę chcę zrobić zdejmowaną (tzn. zdejmowaną górną listwę żeby na czas prac jej nie moczyć). Reszta, która nie będzie się moczyć będzie zamocowana na stałe.

 

Dlaczego fornir? Ponieważ nie lubię łączeń. Wymyśliłem, że zrobię konstrukcję z MDF i zaszpachluję (szpachla do drewna) tak aby każda powierzchnia była równa. Potem całą konstrukcję okleję fornirem. Tym sposobem pozbędę się łączeń i wyjdzie piękne zabudowanie bez łączeń. Z wyjątkiem zdejmowanej listwy.

Dodatkowo nad akwarium mam wnękę i chcę ją zasłonić otwieranymi drzwiczkami - tutaj ta sama technologia: MDF + Fornir.

 

Moje wątpliwości budzi połączenie MDF + Fornir pod kątem ewentualnej wilgoci. Zawsze coś może gdzieś chlupnąć. Na pewno nie będzie to woda która będzie stale stała, ale coś lekko może nakapać np. z wyjmowanej ręki. Dodatkowo akwarium trochę paruje - nie zauważam żeby mi się coś skraplało, ale prawdopodobnie wilgotność w tym miejscu jest lekko większa.

 

Do sedna. Czy MDF + Fornir będzie ok? Czy może coś innego (bardziej odpornego na wilgoć) polecacie co mógłbym obkleić fornirem?

Myślę też trochę nad OSB 3 - według internetów odporniejsza na wilgoć, ale czy fornir będzie na niej dobrze pracował i da się ładnie go przykleić?

 

Czy może jest sposób żeby dodatkowo taką konstrukcję zabezpieczyć przed wilgocią? Zaimpregnować MDF/OSB3 przed oklejeniem? Po oklejeniu?

 

PS. Listwy + drzwiczki chcę mieć cienkie. Myślę o MDF 12mm. Czy mogą być problemy z taką "cienizną"? :)

 

Załączam zdjęcie jak to teraz wygląda. Sorry za ciemne zdjęcie - tylko takie mam.

 

Pozdrawiam

 

20200412_204916_compress98.jpg

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego akurat MDF? Nie spotkałem się z takim połączeniem z fornirem...

Dlaczego nie ze sklejki na przykład, albo płyty stolarskiej?

MDF może i łatwiej się obrabia, ale jest bardzo wrażliwy na wilgoć... i nie chodzi tylko o chlupnięcie - wokół akwarium masz dużo wyższą wilgotność powietrza, woda jest podgrzewana, sam wiesz, że trzeba uzupełniać poziom wody, a to nie rybki ją wypijają :icon_mrgreen:. A jeszcze dodatkowo jak zamkniesz drzwiczkami wnękę nad akwarium, to będziesz miał tam tropikalną atmosferę...

 

Odpuść sobie MDF, zrób tę obudowę z wodoodpornej sklejki i dobrym klejem oklej tym fornirem...

 

Zastanawiam się jak będziesz na pionowych częściach obudowy dociskał, prasował ten fornir :scratching:...

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...