Skocz do zawartości

Współwłasność gruntu


Stefan3

Recommended Posts

W 2003 r. wraz żoną kupiliśmy do spółki z nasza znajoma działkę budowlaną. Zamierzaliśmy postawić na niej dom w zabudowie bliźniaczej.

Po kilku latach zorientowaliśmy się, że nasza sąsiadka traktuje naszą wspólną działkę jak swój prywatny folwark. Pomimo, że mamy 50 proc. udziałów, sąsiadka w ogóle się z nami nie liczy.

Dwa lata temu postawiła poza naszą wiedzą i zgodą studnię.

Pomimo wielu próśb i tłumaczeń nasza sąsiadka nie widzi w tym żadnego problemu. Dziś cała działka jest przerobiona na jej prywatny ogródek. Bardzo byśmy chcieli porozumieć się z sąsiadką, ale wyczerpaliśmy wszystkie nasze pomysły.

Czy są jakieś przepisy regulujące współwłasność gruntów?

Dodam, że sąsiadka nie płaci podatku gruntowego, a od początku my ponosimy koszty z tego tytułu.
Link do komentarza
Witam!!!
Jak najszybciej należy dokonać podziału działki (po połowie) (zależy jeszcze kto jest wpisany w akcie notarialnym ewentualnie w księdzie wieczystej).
W chwili obecnej jesteście współwłaścicielami całej działki. Posiadacie 50 % udziału własności w całej działce. W związku z powyższym możecie sikać i s..do "jej studni" i macie do tego prawo, jak również zbierać dla siebie płody z ogródka - macie do tego prawo.!!!! UWAGA - Ale jak chcecie się tam budować to dom też będzie jej współwłasnością!!!
Jeśli chodzi o podatek to urząd gminy powinien wam naliczać podatek w wysokości 50% podatku od całej działki.
Musicie wezwać geodetę zrobić podział działki, zwrócić się do urzędu z wnioskiem o podział działki. Zresztą wszystkich informacji udzieli wam pracownik "referatu budownictwa" w urzędzie.
Życzę wam wytrwałości w dążeniu do celu.
Link do komentarza
W takiej sytuacji, aby podzielić działki należy wystąpić do sądu cywilnego z wnioskiem o zniesienie współwłasności.

Zależnie od konkretnej sytuacji sąd wyda postanowienie o fizycznym podziale działki lub też wykupie udziału przez jedną ze stron.

W przypadku podziału trzeba też brać pod uwagę wymaganą powierzchnię działki, aby mogła zachować ona charakter działki budowlanej. Ustalenia co do minimalnej powierzchni pod zabudowę określa gmina.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...