Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Stefan3

Współwłasność gruntu

Recommended Posts

W 2003 r. wraz żoną kupiliśmy do spółki z nasza znajoma działkę budowlaną. Zamierzaliśmy postawić na niej dom w zabudowie bliźniaczej.

Po kilku latach zorientowaliśmy się, że nasza sąsiadka traktuje naszą wspólną działkę jak swój prywatny folwark. Pomimo, że mamy 50 proc. udziałów, sąsiadka w ogóle się z nami nie liczy.

Dwa lata temu postawiła poza naszą wiedzą i zgodą studnię.

Pomimo wielu próśb i tłumaczeń nasza sąsiadka nie widzi w tym żadnego problemu. Dziś cała działka jest przerobiona na jej prywatny ogródek. Bardzo byśmy chcieli porozumieć się z sąsiadką, ale wyczerpaliśmy wszystkie nasze pomysły.

Czy są jakieś przepisy regulujące współwłasność gruntów?

Dodam, że sąsiadka nie płaci podatku gruntowego, a od początku my ponosimy koszty z tego tytułu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam!!!
Jak najszybciej należy dokonać podziału działki (po połowie) (zależy jeszcze kto jest wpisany w akcie notarialnym ewentualnie w księdzie wieczystej).
W chwili obecnej jesteście współwłaścicielami całej działki. Posiadacie 50 % udziału własności w całej działce. W związku z powyższym możecie sikać i s..do "jej studni" i macie do tego prawo, jak również zbierać dla siebie płody z ogródka - macie do tego prawo.!!!! UWAGA - Ale jak chcecie się tam budować to dom też będzie jej współwłasnością!!!
Jeśli chodzi o podatek to urząd gminy powinien wam naliczać podatek w wysokości 50% podatku od całej działki.
Musicie wezwać geodetę zrobić podział działki, zwrócić się do urzędu z wnioskiem o podział działki. Zresztą wszystkich informacji udzieli wam pracownik "referatu budownictwa" w urzędzie.
Życzę wam wytrwałości w dążeniu do celu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
W takiej sytuacji, aby podzielić działki należy wystąpić do sądu cywilnego z wnioskiem o zniesienie współwłasności.

Zależnie od konkretnej sytuacji sąd wyda postanowienie o fizycznym podziale działki lub też wykupie udziału przez jedną ze stron.

W przypadku podziału trzeba też brać pod uwagę wymaganą powierzchnię działki, aby mogła zachować ona charakter działki budowlanej. Ustalenia co do minimalnej powierzchni pod zabudowę określa gmina.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • demo napisał:   takich jak wysokość do szerokości o trzecim wymiarze - czyli głębokości - nie wspominał...     A ja zaraz będę ADWOKATEM demo          
  • 1. Ten złoty podział- to trochę bardziej skomplikowane zależności. W #108 poprawiłeś to trochę i dobrze. 2. Nie wszystko jest względne - ale gust zupełnie, zależy od właściciela gustu - takich jest na świecie kilka mld. Od tego czasu opracowano następne kanony. Dlaczego? Bo inny człowiek zacząl się podobać, nie mówiąc już o tym, że każda kultura ma swoj ideał kobiety, a tych kulturwe spółczesnym świecie jest multum. Tu sobie poczytaj: https://pl.wikipedia.org/wiki/Złoty_podział ile z tych przykładów jest prawdziwych, ile naciąganych i domniemanych, przyblizonych. Ależ są definicje piękna - ale zmieniają się, są emanacją różnych przemyśleń i twórczych poszukiwań. I są obiektem sporów - zaciekłych. Natomiast nie ma jednej uniwersalnej definicji piękna. I dobrze, bo by musiała być narzucona odgórnie (tak bywało), wymuszona - i udupiła by całkowicie rozwój sztuki, twórczości, zabiła by wolność twórczą.   Zły i dobry gust oczywiście istnieje, są tacy, którzy są totalnie kiczowaci - ale obecnie nie ma możliwości udowodnienia tego, bo cała masa sztuki używa kicz jako środek artystyczny. No i dupa zbita. Lepiej mówic o swoim smaku i wg niego oceniać - a nie narzucać, że "mój smak jest tym dobrym, sprawdzonym i uniwersalnym". Bo nie jest.   Zdziwisz się, ale tak jest w wielu przypadkach. Wielu tworców jest wylansowanych w spryty sposób i wycenionych na miliony, a wielu innych umrze nieznanych, tworząc z miskę ryżu. Poczytaj sobie biografie wielkich malarzy - to handlarze obrazami robili fortuny na ich twórczości, a oni żyli w biedzie. Chcę przez to powiedzieć, że Fangor miał szczęście, że zaistniał - równie dobrze mógł tworzyć i być tak nieznany jak mhtyl. Nie z powodu jakości sztuki - tylko że nie zaistniał na rynku, nie został wylansowany, były inne powody porażki. Abstrachuję od  twego porównania, ktore kulturalne nie jest, a za to jest poniżej pasa. Jak piszesz o sztuce - to odrobina taktu jest pożądana.    Natomiast . Kiedyś znany współczesny malarz, zapomniałem, ale rangi mniej więcej S. Dali - był w Krakowie i oprowadzali go nasi współcześni artyści z Akademii Sztuk Pięknych po muzeum narodowym i prezentowali wybitnych malarzy (oczywiście wg swego gustu, jak by chciała Elfi i ty, wyedukowanego!). Otóż doznali szoku, gdy ten współczesny malarz, bynajmniej nie historyzujący, a raczej prekursor nowych idei - zatrzymał się przed obrazami Matejki i powiedział: tu macie wspaniałe dzieło, kapitalny warsztat i kolory - kto to jest?  Matejko przekłamywał perspektywę, zarzucają mu wyjadacze  smaku teatralność, że tkaniny wyglądają zbyt dokładnie, itd, itp. Po prostu "stara wyleniała szkoła". Jednak tam dojrzał uznany artysta jakość, wartość, warsztat i piękno, ekspresję. Dawno to było, ale zdarzenie autentyczne opisane w Dzienniku Polskim.   To odnośnie gustu. Gustu ludzi wykształconych kierunkowo.  
  • demo - teraz na zjednoczonych mtyla i zenka - nie ma mocnych   Możesz próbować przywoływać każdego z nich do porządku, ale ryzykujesz tym, że dowiesz się o sobie rzeczy, o których nigdy nie pomyślałeś...   chory człowiek, stróż prawa, sprzątaczka, facet bez honoru, fałszywiec, obłudnik, słoma Ci z butów wystaje, rżniesz polonistę...
  • Gość Julia
   Wchodząc do sklepu zawsze czegoś zapominałam, a to kosza na pranie, a to mydelniczki, więc żeby już nie wychodzić z domu zaczęłam szukać czegoś w internecie i tak trafiłam na HomeDome.pl Było tam wszystko czego potrzebowałam do wyposażenia łazienki a nawet jeszcze więcej - jak się później okazało w dużo niższych cenach!
  • Gość luiza89
   CZasami jak w tym przypadku https://www.vgcapital.pl/nova-dolna/ warto jest postawić na duże mieszkanie w fajnej lokalizacji. My wybraliśmy własnie takie rozwiązanie na Mokotowie. Od zawsze chieliśmy mieć dokładnie takie mieszkanie.
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...