Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Stefan3

Współwłasność gruntu

Recommended Posts

W 2003 r. wraz żoną kupiliśmy do spółki z nasza znajoma działkę budowlaną. Zamierzaliśmy postawić na niej dom w zabudowie bliźniaczej.

Po kilku latach zorientowaliśmy się, że nasza sąsiadka traktuje naszą wspólną działkę jak swój prywatny folwark. Pomimo, że mamy 50 proc. udziałów, sąsiadka w ogóle się z nami nie liczy.

Dwa lata temu postawiła poza naszą wiedzą i zgodą studnię.

Pomimo wielu próśb i tłumaczeń nasza sąsiadka nie widzi w tym żadnego problemu. Dziś cała działka jest przerobiona na jej prywatny ogródek. Bardzo byśmy chcieli porozumieć się z sąsiadką, ale wyczerpaliśmy wszystkie nasze pomysły.

Czy są jakieś przepisy regulujące współwłasność gruntów?

Dodam, że sąsiadka nie płaci podatku gruntowego, a od początku my ponosimy koszty z tego tytułu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam!!!
Jak najszybciej należy dokonać podziału działki (po połowie) (zależy jeszcze kto jest wpisany w akcie notarialnym ewentualnie w księdzie wieczystej).
W chwili obecnej jesteście współwłaścicielami całej działki. Posiadacie 50 % udziału własności w całej działce. W związku z powyższym możecie sikać i s..do "jej studni" i macie do tego prawo, jak również zbierać dla siebie płody z ogródka - macie do tego prawo.!!!! UWAGA - Ale jak chcecie się tam budować to dom też będzie jej współwłasnością!!!
Jeśli chodzi o podatek to urząd gminy powinien wam naliczać podatek w wysokości 50% podatku od całej działki.
Musicie wezwać geodetę zrobić podział działki, zwrócić się do urzędu z wnioskiem o podział działki. Zresztą wszystkich informacji udzieli wam pracownik "referatu budownictwa" w urzędzie.
Życzę wam wytrwałości w dążeniu do celu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
W takiej sytuacji, aby podzielić działki należy wystąpić do sądu cywilnego z wnioskiem o zniesienie współwłasności.

Zależnie od konkretnej sytuacji sąd wyda postanowienie o fizycznym podziale działki lub też wykupie udziału przez jedną ze stron.

W przypadku podziału trzeba też brać pod uwagę wymaganą powierzchnię działki, aby mogła zachować ona charakter działki budowlanej. Ustalenia co do minimalnej powierzchni pod zabudowę określa gmina.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Mam 20 lat i nie wiem co ze sobą zrobić, mam dziwne myśli a wszystko to przez narkotyki pale marihuane od 3 lat. Na początku było tak że się paliło raz na tydzień, raz na miesiąc później nowe znajomości i palenie trawki stało się codziennością, paliłem praktycznie codziennie przez okres ok 1 roku później ograniczylem palenie do ok 2,3 razy w tygodniu. Czasami były okresy w których nie paliłem tydzień, lub dwa. Straciłem kontakt z rodziną czuje to. Nie darze ich taką sympatią jak kiedyś, czasami widywalem w nich wroga gdy byli za bardzo dociekliwi, czułem się jak bym był bez uczuć bez empatii. Próbowałem wyjść z nalogu. Udało mi się ale wpadłem w inny. Narkotyki twarde. A dokładniej amfetamina oraz tzw pixy na początku wciągalem co parę tygodni a skończyło się tak ze przez kilka miesięcy co weekend byłem stale nawciagany wracałem do domu o 6,7 na chwilę obecną nie biorę żadnego z tych gowien tylko mam inne problemy, wyrzucono mnie ze szkoły za nieobecności, nie mam zawodu, pracy niczego, straciłem prawo jazdy za jazdę pod wpływem środków odurzających nie rozmawiam z siostrą od roku a poklucilismy się o bzdety a teraz nie potrafimy się do siebie odezwać nie dla tego że jesteśmy na siebie źli po prostu z biegiem czasu staliśmy się dla siebie obojętnymi osobami, i ciężko zacząć rozmowę, przyjaciele się odsuneli w momencie gdy zaczęły się problemy, naprawdę zastanawiam się nad sensem życia 
  • Gość Tomek
   Dopracowany siłownik. Moja brama coś koło 700kg. Bramą nie szarpie, otwierana jest płynnie. Siłownik z dużą kulturą pracy jak można tak napisać
  • Flagowy produkt BULL 8OM, siłownik do bram przesuwnych do 800 kg wagi bramy, o sile ciągu 940N jest najmocniejszym produktem dostępnym na polskim rynku.
   Pełna treść artykułu pod adresem:
   https://www.budujemydom.pl/garaz/20973-silownik-bull8om-marki-beninca-najmocniejszy-na-rynku
  • Wybierasz humus, usuwasz niepewne fragmenty nawierzchni, potem układasz warstwy drobnego tłucznia, żwiru, pospółki, zagęszczając je dokładnie, a potem płyta - dokładnie według zaleceń projektanta, więc odpowiednia izolacja przeciwwodna, na chudziaku izolacja z płyt polistyrenu ekstrudowanego, warstwa betonu nośnego z ewentualną instalacją grzania podłogowego i z całą instalacją hydrauliczną i kanalizacyjną i już! Cały ten układ będzie miał kilkadziesiąt centymetrów grubości, więc w zależności od grubości podkładu możesz wyjść na te swoje oczekiwane pół metra nad poziom gruntu...
  • Folia fundamentowa PVC ma ok. 1 mm grubości. To zupełnie inny materiał niż folie PE. Firma nie ma większego znaczenia. O stabilność proszę się nie obawiać. Dwie warstwy to znacznie większa pewność, a naprawianie izolacji poziomej jest bardzo trudnym przedsięwzięciem. Dwie warstwy izolacji na fundamencie to dobra praktyka, wynikająca z dziesiątków lat doświadczenia. To samo dotyczy izolacji podłogi na gruncie folią PE. Dwie warstwy minimalizują ryzyko uszkodzenia i powstania nieszczelności (najczęściej przy układaniu). Druga warstwa folii to niewielki koszt i tak znacznie mniejszy niż izolacja z papy. A w tym miejscu folia jest od niej lepsza, bo połączeń mamy o wiele mniej. Folia fundamentowa PVC w temperaturze kilkunastu °C zniesie i wygięcie pod kątem prostym. Choć zrobienie klina na 2 cm byłoby pewniejsze. Skoro na ścianach fundamentowych jest XPS i wystaje ponad poziom ścian fundamentowych to tworzy on dobrą barierę dla wilgoci. Z tego względu nie uważam wywinięcie izolacji za konieczne w tym miejscu. A utrudni ona kolejne prace. Do tego załamujemy ją pod kątem prostym. Uwaga dla innych budujących: Znacznie prościej byłoby wylać chudy beton podłogi na górnym poziomie wieńca ściany fundamentowej. Wtedy izolacja pozioma biegnie po linii prostej, bez załamań. Pod ścianki działowe i słupy izolację powinny tworzyć dwie warstwy folii fundamentowej.
 • Popularne tematy

×