Skocz do zawartości

Zmniejszenie okna


Recommended Posts

Witam. W sprawie zmniejszenia okna. Wiem że trzeba mieć architekta potem podanie o pozwolenie na budowę. Koszt architekta to 1600 zł a nie wiadomo czy zgoda będzie. Pytanie jest takie. Czy jeżeli chcę zmniejszyć okno ale od strony mieszkania i wnęka okienna nie zostanie naruszona to mogę to zrobić bez pozwolenia. Dzwoniłam do urzędu i pytam inspektora on mówi że muszę mieć pozwolenie. Więc pytam czy jest jakiś przepis który mówi że okno ma być że szkła czy równie dobrze może być całe z plastiku albo z metalu albo beton. No i inspektora zamurowało kazał dzwonić jak będzie kierownik. Fasada zostaje nienaruszona i wnęka też. W mieście jest dużo okien gdzie jest wnęka i dykta i nikt się nie czepia. Proszę o jakiekolwiek informacje. 

Link do komentarza

słusznie - może być pod opieką konserwatora, budynkiem komunalnym, spółdzielczym lokatorskim, wynajmowanym, zasiedlonym w złej wierze itp itd, 

intryguje mnie tylko to stwierdzenie o lokalizacji? chodzi o obszar krajobrazowo chronionym?

Link do komentarza

Dom własność 4 rodzinny. Sąsiedzi zgodni. Bez nadzoru konserwatora nie jest zabytkiem. W urzędzie mówią że muszę mieć pozwolenie bo naruszam ścianę. Więc powiedziałam że wnęka zostaje ale zamiast okna wstawiam np. blachę. Zostało to bez odpowiedzi bo Pani inspektor nie wie i czeka na kierownika. 

Link do komentarza

Jeżeli nie naruszmy elementów konstrukcyjnych to nie widzę podstaw żeby komuś tak utrudniać życie. Tak samo jak nikt nie ma pretensji o to, że okna przy wymianie pomniejsza się choćby o wysokość kasety z roletą zewnętrzna. Trzeba, oczywiście, zachować niezbędne parametry wynikające z przepisów, np. że w pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi okna muszą mieć powierzchnię równą przynajmniej 1/8 powierzchni podłogi.

Link do komentarza
8 minut temu, Aga1234 napisał:

To jest konkretnie łazienka to raczej nie pomieszczenie na stały pobyt😁. Mała 4.2 m2 posiada duże standardowe okno 1.12m2. Teraz okienko ma mieć 0.48 m2 to wychodzi że za małe. A co z łazienkami bez okien. 

ja bym się spytał w jaki sposób chcesz je pomniejszyć ?

zwężając ?

podmurowując czyli zmniejszenie w pionie od dołu

czy zwężenie w pionie od góry ????

bez tej informacji nawet nie jestem w stanie zabrać głosu 

Link do komentarza

Dom własność 4 rodzinny. Sąsiedzi zgodni. Bez nadzoru konserwatora nie jest zabytkiem. W urzędzie mówią że muszę mieć pozwolenie bo naruszam ścianę. Więc powiedziałam że wnęka zostaje ale zamiast okna wstawiam np. blachę. Zostało to bez odpowiedzi bo Pani inspektor nie wie i czeka na kierownika. 

Zmniejszenie na wysokości od dołu. Wnęka by została i parapet też. Okno ma w tej chwili 1.4 m wysokości a ma mieć 0.6m. 

IMG_20200506_132042.jpg

Link do komentarza

skoro nadzoru konserwatora nie ma

a elementów konstrukcyjnych (nadproża) nie chcesz ruszać . Naruszeniem ściany byłoby obniżenie nadproża parapet elementem konstrukcyjnym nie jest

to co komu do tego .......?   Czyli Pani Cię albo nie zrozumiała - albo nie chciała zrozumieć

 

moim skromnym zdaniem

Lepiej podmurować ( jako oczywistą oczywistość  wpiszę  że to podmurowane musi zostać związane ze ścianą  pręt 6 nawiercony w istniejącą ścianę z 2 stron co 2-3 warstwy cegły albo co pustak po 2 na stronę )  jako że parter zrobić obrzutkę dotrzeć do istniejącego tynku będzie mniej w oczy kłóć niż blacha , a i wartość termiczna przegrody się zmieni na lepszą .

Zbędny parapet też wywalić bo po co parapet w środku ściany ???

nowe okno zamontować razem z nowym parapetem i z głowy .

to tak wykonawczo .

 

 

Link do komentarza
Przed chwilą, Aga1234 napisał:

Nie mogę bo potrzebne pozwolenie  i kupę kasy. Niech jakiś sąsiad z ulicy podkabluje to się źle skończy 😁w poniedziałek będzie kierownik z wydziału to zapytam. Dzięki 

Tak czy siak nie naruszasz konstrukcji 

Zamurowanie otworu jest sprawą nie ingerującą w konstrukcję , oczywiście dopytaj się kierownika tylko nie daj się wpuścić w maliny.

Dla jasności jeszcze raz powtórzę zmiany w świetle otworu okiennego w kierunku zmniejszyć nie są zmianą konstrukcyjną . 

przesuwanie obniżanie nadproża już tak Ty nadproża nie ruszasz.

Oczywiście daj znać co ustaliłaś z kierownikiem :)

pozdrawiam i miłego dnia

Link do komentarza
2 godziny temu, Aga1234 napisał:

To jest konkretnie łazienka to raczej nie pomieszczenie na stały pobyt😁. Mała 4.2 m2 posiada duże standardowe okno 1.12m2. Teraz okienko ma mieć 0.48 m2 to wychodzi że za małe. A co z łazienkami bez okien. 

To jest zmiana nieistotna, jeśli właściciel budynku się godzi - moim zdaniem możesz to zrobić.

Link do komentarza
1 godzinę temu, Aga1234 napisał:

Nie mogę bo potrzebne pozwolenie  i kupę kasy. Niech jakiś sąsiad z ulicy podkabluje to się źle skończy 😁w poniedziałek będzie kierownik z wydziału to zapytam. Dzięki 

dziad swoje Baba swoje :)

ani projektant, ani kierbud, ani ksiądz tu niepotrzebni, sąsiada zlej (znaczy się zlekceważ) lub obij, nie daj się wkręcić, że robisz coś nie halo

okno kto ma montować? jakaś firemka zajmująca się wstawianiem okien czy chałupniczo?

 

Link do komentarza
4 godziny temu, Aga1234 napisał:

Dom własność 4 rodzinny. Sąsiedzi zgodni. Bez nadzoru konserwatora nie jest zabytkiem. 

IMG_20200506_132042.jpg

 

Jeśli to dom jednorodzinny na działce, nie wiem w czym problem mają.

Natomiast jeśli jest to jakaś miejska zabudowa, gdzie obok tego domu stoją bliźniaczo podobne budynki - to domyślam się że problemem mogą być zmiany, które powodują że w ciągu budynków taka dowolność może być odbierana (i słusznie) jako zaburzenie pewnej architektonicznej ciągłości.

 

Link do komentarza
3 godziny temu, Aga1234 napisał:

Niech jakiś sąsiad z ulicy podkabluje to się źle skończy

Wuja tam sąsiad.

Mój kuzyn w bloku na osiedlu nie zmieniając rozmiaru w świetle, zmienił sobie (pewnie w promocji były) ramy okna.

Z białych osiedlowo standardowych, na takie szaro-czarne.

Po pół roku - kiedy w środku miał wszystko na tip-top pokończone - zarządca, administrator kazał mu te okna usunąć(wyrwać i wyjebać)

Zakłócał w budynku całkowicie standardy (uważam że słusznie)

Dlatego trzeba to mieć również na uwadze

 

Link do komentarza

Niech nic nie dołącza - poprostu napisać, że chce zamurować częściowo okno o wymiarze tym i tym, po zmianie będzie taki i taki  - bo koliduje z wyposażeniem łazienki. Może dołączyc fotkę z zaznaczonym oknem. I zgłowy.

Zapewne przyjmą do wiadomości. A jak nie przyjmą, to odpowiedzą. 

Ale najpierw ma być ten kierownik - wiec może sprawa sie wyjaśni?

 

Edytowano przez zenek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość mhtyl
7 godzin temu, aru napisał:

możesz zmniejszyć bez pozwolenia na budowę i bez architekta,

na upartego - bez pytania kogokolwiek, kup okno, wymień i zapomnij

technologia zmniejszenia otworu w zasadzie dowolna, im mniej inwazyjna dla Ciebie tym lepiej

Dokładnie to potwierdzam, o ile nie jest to mieszkanie w bloku bo wtedy trzeba pytać o zgodę zarządcy czy wspólnotę.

7 godzin temu, Aga1234 napisał:

Dom własność 4 rodzinny. Sąsiedzi zgodni. Bez nadzoru konserwatora nie jest zabytkiem. W urzędzie mówią że muszę mieć pozwolenie bo naruszam ścianę. Więc powiedziałam że wnęka zostaje ale zamiast okna wstawiam np. blachę. Zostało to bez odpowiedzi bo Pani inspektor nie wie i czeka na kierownika. 

Powiem tak, trafiłeś na kolejnego niedouczonego urzędasa któremu władza uderzyła do głowy.

Rób tak jak kolega aru napisał w poście #2.

5 godzin temu, Aga1234 napisał:

Nie mogę bo potrzebne pozwolenie  i kupę kasy. Niech jakiś sąsiad z ulicy podkabluje to się źle skończy 😁w poniedziałek będzie kierownik z wydziału to zapytam. Dzięki 

Daj sobie spokój z kierownikiem, jak już biorąc to na ścisłość jest to zmiana nieistotna więc żadne pozwolenie nie jest potrzebne, na upartego jak już to zgłoszenie.

 

Link do komentarza

To już ten z piętra naruszył konstrukcję ściany :zalamka:, i nic??? ciekawe jak zadziałał z nadprożem...

 

Tak jak inni piszą - zamuruj niepotrzebny kawałek, wstaw okno i już... Pomyśl o dociepleniu...

Zostawiłbym jednak  płytką wnękę z tego choćby powodu, że nie dasz rady na zamurowanym kawałku odtworzyć faktury ściany budynku i ten zamurowany kawałek będzie "bić po oczach" - zmiana u sąsiad z piętra jest niemal niezauważalna od frontu budynku - wszystkie okna na piętrze są ciemne...

 

Link do komentarza

no jak to taki blok to zgłoszenie jak chcesz być hiperuczciwa

niemniej rozważałbym opcję "bez" bo "zrobią schody" zamiast klepnąć okno

dodam:

bo mogą potraktować jako przebudowę i wtedy to może i zgłoszenie, ale już inne kwity,bez dokumentacji od architekta może się nie obyć

te zmniejszenie okna to jaki powód? przeszkadza w aranżacji, coś na tej części ma być montowane?

 

Edytowano przez aru
s dodałem (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość mhtyl
25 minut temu, Aga1234 napisał:

Pytałam wcześniej innego inspektora ale facet był bardzo olewający. Mam mieć plan od architekta i potem pozwolenie na budowę. To zdjęcie całego bloku. Po lewej na piętrze zwiększył okno o 1/3 bez żadnej zgody a z boku domu zamurował.

Powiększenie okna  jest bardziej kłopotliwe i poważniejsze w skutkach niż zamurowanie części okna i jak widzisz, zrobił to po cichu i jest cicho a Ty chcesz być jak widzę uczciwa i chcesz mieć wszystko zgodnie z prawem, ale po co? Jak już wcześniej było pisane kilkakrotnie że to możesz zrobić spokojnie nikogo nie powiadamiając.

Link do komentarza
1 godzinę temu, Aga1234 napisał:

To zdjęcie całego bloku. Po lewej na piętrze zwiększył okno o 1/3 bez żadnej zgody a z boku domu zamurował.IMG_20200429_090907.thumb.jpg.89e8f3984c07cd0742ec5294f23914ff.jpg

no i wszystko jasne. Czułem że to w takim bloku musi być, bo inaczej nikt by się za bardzo nie interesował.

Walczą dzisiaj z dowolnością właściciele (czytaj miasto) wspólnoty, zarządcy i administratorzy.

Wyobraź sobie że każdy lokator wymyśli inny rozmiar, domurowania, zamurowania....

Będzie wyglądało wiesz jak...

 

frame_000169.jpg

Link do komentarza

a jeżeli już ma być po prawie (prawie) to

Zgłoszenie wykonania robót nie wymagających pozwolenia na budowę z Art 29 ust 2 pkt 1 Prawa Budowlanego - wymiana okna, tylko nie pisz, że na mniejsze, okno za okno, szt raz, lepiej nie wnikać

wtedy papiery proste (vide #30), potrzebne oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane (tu - chyba na bazie zgody wszystkich właścicieli - jest to wspólnota?)

 

bobiczek - z lekka przesadziłeś, nie strasz Kobiety

 

Link do komentarza
2 godziny temu, Aga1234 napisał:

Pytałam wcześniej innego inspektora ale facet był bardzo olewający. Mam mieć plan od architekta i potem pozwolenie na budowę. To zdjęcie całego bloku. Po lewej na piętrze zwiększył okno o 1/3 bez żadnej zgody a z boku domu zamurował.

A nie napisałaś, że to blok. On ma jakąś tam architekturę, wygląd - na dobrą sprawę ma też projektanta z jego prawami autorskimi. No i ten blok ma porządek w swoim wyglądzie. Te zmiany są jednak niekorzystną ingerencją w wygląd budynku - zamiast porządku pojawia się chaos estetyczny.

I możesz mieć z tym kłopot, mimo, ż ten chaos wprowadził już wcześniej ktoś inny poszerzeniem okna.

Budynek będzie wyglądał gorzej niestety. Choć piękny nie jest.

 

A więc zgłaszaj - ale czy dostaniesz zgodę - nie wiem. 

Ja bym nie dał ze względów estetycznych - ale od razu zaznaczam - nigdy czymś takim sie nie zajmowałem i w życiu bym nie chciał. I mimo wszystko życzę powodzenia :12_slight_smile:

Edytowano przez zenek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
48 minut temu, zenek napisał:

A nie napisałaś, że to blok.

Jaki tam BLOK...:scratching:

 

11 godzin temu, Aga1234 napisał:

Dom własność 4 rodzinny. [...] Bez nadzoru konserwatora nie jest zabytkiem.

 

Link do komentarza
11 godzin temu, aru napisał:

no jak to taki blok to zgłoszenie jak chcesz być hiperuczciwa

niemniej rozważałbym opcję "bez" bo "zrobią schody" zamiast klepnąć okno

dodam:

bo mogą potraktować jako przebudowę i wtedy to może i zgłoszenie, ale już inne kwity,bez dokumentacji od architekta może się nie obyć

te zmniejszenie okna to jaki powód? przeszkadza w aranżacji, coś na tej części ma być montowane?

 

Nie po prostu mała łazienka 3x1.4 i okno na całej szerokości. Szykuję remont i żeby wstawić prysznic muszę to okno zmniejszyć żeby wszystko grało. 

Kochani dzięki za odpowiedzi. Zrobię tak. Wnęka zostaje nawet parapet. Po prostu będzie ścianka na  2/3 a 1/3 okienko. Skoro Pani inspektor nie wie jaka jest definicja okna to moje okno będzie betonowo szklane 😁

Link do komentarza
14 godzin temu, bobiczek napisał:

Wuja tam sąsiad.

Mój kuzyn w bloku na osiedlu nie zmieniając rozmiaru w świetle, zmienił sobie (pewnie w promocji były) ramy okna.

Z białych osiedlowo standardowych, na takie szaro-czarne.

Po pół roku - kiedy w środku miał wszystko na tip-top pokończone - zarządca, administrator kazał mu te okna usunąć(wyrwać i wyjebać)

Zakłócał w budynku całkowicie standardy (uważam że słusznie)

Dlatego trzeba to mieć również na uwadze

 

My nie mamy wspólnoty ani zarządcy. Sami ustalamy co robimy. Od stycznia tego roku weszła ustawa że powyżej 3 mieszkań to jest już duża wspólnota. Mamy czas do 2 lat na założenie wspólnoty. I kiedy ta powstanie to będziemy wszyscy zarządcami. Jak już wcześniej pisałam. Nigdy nie było sytuacji żeby któryś z sąsiadów nie zgodził się na coś. Robimy wspólnie. A tak szczerze to że wszyscy są już po 50 tce to i tak liczą na mnie i wszelkie wybory np. remont klatki, obejście zawsze mówią-a to Agnieszka niech wybierze 😁

Link do komentarza
1 godzinę temu, Aga1234 napisał:

muszę to okno zmniejszyć żeby wszystko grało. 

 Tak mi rano wpadło... zrób może okno podzielone tak, że te górne 60 cm niech będzie uchylne, natomiast ta dolna część niech będzie fixem z matowym/piaskowanym wsadem szklanym. Jak zrobisz brodzik/prysznic walk-in przy oknie - tzn oddzielisz szklaną ścianą z drzwiami szklanymi 90 - 100 cm od okna, to parapet okna będzie poręczną półeczką... Oknu nic się nie będzie działo... Zostanie dwa metry pomieszczenia na resztę łazienki i będzie doskonałe doświetlenie łazienki.

Parę razy w roku wyniesiesz drabinkę, umyjesz zewnętrzną stronę okna...

 

I nie będzie budowy, papierów, ryzyka odmowy...

 

Link do komentarza
1 godzinę temu, Aga1234 napisał:

My nie mamy wspólnoty ani zarządcy.

Nie chodzi o wspólnotę, ale bardziej o architekta miejskiego.

Do zadań Architekta Miejskiego należą sprawy związane z zagospodarowaniem przestrzennym gminy, zagospodarowaniem terenu, opiniowanie w zakresie planowania przestrzennego.

Kiedy wymieniałem w lokalu użytkowym witryny, zażądał abym przywiózł mu kawałek aluminiowej stolarki, ponieważ producent wpisał że będzie miała kolor "szampański", a on musiał wizualnie ocenić czy ten kolor może zaakceptować i czy nie będzie znacząco kontrastował z całą resztą odnośnie budynku.

Dlatego jeśli nie spodoba się wymiar bądź kolor, może kiedyś wydać decyzję, o przywróceniu wspomnianego przez Ciebie otworu okiennego do poprzedniego stanu.

Ja akurat taką decyzję z doświadczenia znam, o czym wspomniałem w kontekście tych okien kuzyna.

Link do komentarza
2 godziny temu, Aga1234 napisał:

Nie po prostu mała łazienka 3x1.4 i okno na całej szerokości. Szykuję remont i żeby wstawić prysznic muszę to okno zmniejszyć żeby wszystko grało. 

Możesz zamówić okno o takich samych wymiarach z poziomym podziałem, w 2/3 na dole okna robisz fix i zamiast szyby zamawiasz z płytą warstwową z pianki poliuretanowej w kolorze ramy okiennej, u góry lufcik, czyli skrzydło uchylno-rozwierane z szybą, od środka troszkę jeszcze izolacji w części dolnej i zamurowujesz okno do wysokości 2/3 zostaje tylko ten lufcik z szybą , od zewnątrz w elewacji jest widoczne nadal całe okno.

 

Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
57 minut temu, uroboros napisał:

 Tak mi rano wpadło... zrób może okno podzielone tak, że te górne 60 cm niech będzie uchylne, natomiast ta dolna część niech będzie fixem z matowym/piaskowanym wsadem szklanym. Jak zrobisz brodzik/prysznic walk-in przy oknie - tzn oddzielisz szklaną ścianą z drzwiami szklanymi 90 - 100 cm od okna, to parapet okna będzie poręczną półeczką... Oknu nic się nie będzie działo... Zostanie dwa metry pomieszczenia na resztę łazienki i będzie doskonałe doświetlenie łazienki.

Parę razy w roku wyniesiesz drabinkę, umyjesz zewnętrzną stronę okna...

 

I nie będzie budowy, papierów, ryzyka odmowy...

 

No właśnie szerokość to 1.4 i nie taki mam plan. Prysznic na całą ścianę. I cały plan pójdzie w izdu😁

10-49-34-Lazienka_z_oknem_01_NaMiare_RADAWAY_RI_v03_fix_02-Large-1024x640.jpg

Przed chwilą, animus napisał:

Możesz zamówić okno o takich samych wymiarach z poziomym podziałem, w 2/3 na dole okna robisz fix i zamiast szyby zamawiasz z płytą warstwową z pianki poliuretanowej w kolorze ramy okiennej, u góry lufcik, czyli skrzydło uchylno-rozwierane z szybą, od środka troszkę jeszcze izolacji w części dolnej i zamurowujesz okno do wysokości 2/3 zostaje tylko ten lufcik z szybą , od zewnątrz w elewacji jest widoczne nadal całe okno.

 

Też myślałam o takim rozwiązaniu. Zależy jaki będzie koszt takiego okna. 

Link do komentarza
2 minuty temu, Aga1234 napisał:

Też myślałam o takim rozwiązaniu. Zależy jaki będzie koszt takiego okna. 

Będzie tańsze niż normalne okno z szybą zespoloną,  oraz fix też obniża cenę bo to część stała nieotwierana.

Takie płyty warstwowe są stosowane w drzwiach, przeważnie w dolnej części.

plyty_warstwowe_weiss_01.jpg

 

Robiłem taki remont w kamienicy, dwa górne skrzydła  w bardzo wysokim oknie zostały wypełnione płytą warstwową z pianki poliuretanowej, to pozwoliło obniżyć sufit o 1,2 m.

Link do komentarza

ale rzeźba :)

Autorka chyba nie zrozumiała o co Wam chodzi, bo skoro szałer jak na zdjęciu, to co przeszkadza okno 1/3 i fix 2/3?

Dlatego wcześniej pytałem w czym to koliduje.

Na mój gust w niczym, a czy to szklo matowe czy jakaś płyta to już drugorzędna sprawa

 

a bobiczek swoje :) już widzę jak zdegustowany AM porusza niebo i ziemię, bo ktoś coś z oknem zrobił, no chyba, że to Marszałkowska lub Lecha K. w ścisłym centrum stolicy co najmniej regionu

Link do komentarza
11 minut temu, aru napisał:

a bobiczek swoje :) już widzę jak zdegustowany AM porusza niebo i ziemię, bo ktoś coś z oknem zrobił, no chyba, że to Marszałkowska lub Lecha K. w ścisłym centrum stolicy co najmniej regionu

:) tak już mam, nauczony różnymi doświadczeniami, że wolę brać te najczarniejsze scenariusze pod uwagę i unikać późniejszych rozczarowań czy też niepotrzebnych kłopotów.

Poza tym 2 lata temu zimą, śnieg który zsuwał się z dachu poleciał w dół na zaparkowane tam samochody.

Wszystkie ledwo ominął, ale na jeden spadł centralnie i zbił przednią szybę.

Zgadnij czyj to był samochód :)

Edytowano przez bobiczek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
9 minut temu, aru napisał:

ale rzeźba :)

Autorka chyba nie zrozumiała o co Wam chodzi, bo skoro szałer jak na zdjęciu, to co przeszkadza okno 1/3 i fix 2/3?

Dlatego wcześniej pytałem w czym to koliduje.

Na mój gust w niczym, a czy to szklo matowe czy jakaś płyta to już drugorzędna sprawa

 

a bobiczek swoje :) już widzę jak zdegustowany AM porusza niebo i ziemię, bo ktoś coś z oknem zrobił, no chyba, że to Marszałkowska lub Lecha K. w ścisłym centrum stolicy co najmniej region

Hehe😁a może zostawić jak jest i zrobić takie cuś😁 fix żeby szczelność była szkło mleczne. I nie nie będzie pytolenia. Jak Wam się to widzi? 

IMG_20200507_114047.jpg

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...