Skocz do zawartości

Glikolowy wymiennik ciepła


Recommended Posts

Witam,

 

mam projekt domu w kwadracie z małym wiatrołapem na zewnątrz, fundamenty po linii zewnętrznej po 10m każdy bok. Dom 3 kondygnacyjny, piwnica obsypana z 3 stron.

Chciałbym sam zrobić GWC, czy można ułożyć rurę wzdłuż fundamentów? Ekipa będzie potrzebowała jakiś 2 metrów od ścian, więc będzie sporo miejsca na układania rur do GWC.

Pomysł wydaje mi się być, dziura też będzie wykonana już, jak bym ułożył sobie jakieś 3-4 rzędy to by mi dało +/- 200 metrów rury w ziemi na głębokości od 4 metrów do 2.

Co o tym sądzicie? Ktoś robił to sam? Polecacie jakieś konkretnie rurki, żeby później nie było przykrych niespodzianek po zalaniu glikolem?

 

Dziękuje serdecznie za odpowiedzi.

Link do komentarza

Tu kluczowa nie jest długość rur lecz zajmowana przez nie powierzchnia terenu. Przecież to z gruntu odbieramy ciepło. Trzeba na to patrzeć w ten sposób  - z jakiej objętości gruntu będzie odbierane ciepło. Sam pomysł z ułożeniem rur w wykopie fundamentowym to nic nowego. Bywają też układane pod budynkiem.

Link do komentarza

Dodam jeszcze, że ważna jest prędkość przepływu. Jeśli odbiór ciepła będzie przy danej powierzchni zbyt mały, trzeba będzie inteligentnie ten przepływ regulować. Inteligentnie - miałem na myśli w funkcji temperatury. Namiastką takiego wymiennika są kolektory słoneczne. Tam raczej nie ma problemu ze zbyt małym odbiorem ciepła - a jest dokładnie odwrotnie - jest problem z oddaniem jego nadmiaru do wody.

Powierzchnia wymiennika jest tu kluczowa a raczej bardziej konkretnie - powierzchnia wymiany ciepła.

Czy nie lepiej zastanowić się nad gotowymi rozwiązaniami i skusić się na GWC bez glikolu?

https://budujemydom.pl/irbj/porady/88756-jak-zbudowany-jest-gruntowy-wymiennik-ciepla

384450-fa46-1100x0-sc2x04_global-tech-wy

 

 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...