Skocz do zawartości

Dzialka rolna w budowlana


Recommended Posts

Witam

 

Posiadam dzialke prawie 1500m2 niestety jest to dzialka rolna i nie ma pozwolenia na przeksztalcenie jej w dzialke budowlana poniewaz nie ma w najblizszych latach planow na zagospodarowanie tamtych terenow w dzialki budowlane czy jest jakas firma lub szansa na przeksztalcenie dzialki w budowlana i jak to zrobic ? Pomysl taki jak z urzedu czyli wziecie w dzierzawe od kogos ziemi aby miec hektar odpada.dzialka ma podlaczone media wode prad obok dzialki stoi gospodarstwo. Dojazd do dzialki jest dzialka lezy przy drodze asfaltowej

Edytowano przez lukaszZ (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Napisano (edytowany)

Tak ma mpzp

 

I Pani w gminie powiedziala ze nie ma na najblizszy okres (kilku lat) planow na przeksztalcenie tu jakichkolwiek dzialek na dzialki budowlane z rolnych a dzialka 1500 m2 jest za mala zeby byla dzialka budowlana i sa 2 opcje albo za pozwoleniem postawic budynek do 30m albo kupic lub wziac w dzierzawe tyle ziemi zeby miec hektar

 

Dodam jeszcze ze dzialka lezy nieopodal duzej inwestycji paeku wodnego Suntago

Edytowano przez lukaszZ (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość mhtyl
5 minut temu, lukaszZ napisał:

Tak ma mpzp

 

I Pani w gminie powiedziala ze nie ma na najblizszy okres (kilku lat) planow na przeksztalcenie tu jakichkolwiek dzialek na dzialki budowlane z rolnych a dzialka 1500 m2 jest za mala zeby byla dzialka budowlana i sa 2 opcje albo za pozwoleniem postawic budynek do 30m albo kupic lub wziac w dzierzawe tyle ziemi zeby miec hektar

 

Dodam jeszcze ze dzialka lezy nieopodal duzej inwestycji paeku wodnego Suntago

Po pierwsze nie dojrzałem że ta działka ma 1,5 ar, myślałem że ma 15 ar:$, mój błąd. Na takiej działce  nie postawisz domku jednorodzinnego. MPZP określa między innymi min wielkość działki jak i  min szer frontową działki. Jedyne wyjście to dokupić kawałek po sąsiedzku ziemi, o ile jest taka możliwość i składać wniosek o wciągniecie tej działki przy nowo uchwalanym planie pod zabudowę. Innej opcji nie widzę.

Domek do 30 m2 możesz postawić nie na pozwolenie tylko na zgłoszenie.

Wzięcie w dzierżawę ziemi nic Ci w tym przypadku nie pomoże.

Link do komentarza
Napisano (edytowany)

Widzialem mniejsze dzialki ponizej 1000 m2 ze stawiali dom jednorodzinny. No wlasnie Pani w gminie zapeoponowala zeby wziac ziemie w dzierzawe i wtedy na tej dzialce 1500m2 bede mogl sobie normalnie postawic dom bo wtedy jezeli bede mial hektar ziemi to moge na swojej dzialce normalnie postawic.. Czyli w tym przypasku nic innego nie da sie wymyslec ?

 

Dzialka ma okolo 75 na 25 mniej wiecej a jesli byla by mozliwosc dokupu to tylko w dlugosc i ile musialbym dokupic zeby moc w ogole sie starac o to co piszesz ?

 

A odnosnie tego hektara z tego co zrozumialem to chodzi o to ze bede mogl pobudowac jako gospodsrstwo rolne ale moge sie mylic ale jesli nie to teraz pytanie czy jezeli wezme w dzierzawe dzialke i bede mial ten hektar pobuduje dom to musze dalej dzierzawic ten grunt zeby miec hektar czy moge zaprzestac dzierzawe ?

Edytowano przez lukaszZ (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość mhtyl
3 minuty temu, lukaszZ napisał:

Widzialem mniejsze dzialki ponizej 1000 m2 ze stawiali dom jednorodzinny. No wlasnie Pani w gminie zapeoponowala zeby wziac ziemie w dzierzawe i wtedy na tej dzialce 1500m2 bede mogl sobie normalnie postawic dom bo wtedy jezeli bede mial hektar ziemi to moge na swojej dzialce normalnie postawic.. Czyli w tym przypasku nic innego nie da sie wymyslec ?

Kurcze, napisz po ludzku bo juz sie sam pogubiłem, dobrze policzyłem za pierwszym razem że masz działkę o pow 15 ar a Ty piszesz

26 minut temu, lukaszZ napisał:

dzialek na dzialki budowlane z rolnych a dzialka 1500 m2 jest za mala zeby byla dzialka budowlana

Jaka za mała? działki najbardziej chodliwe to 10 ar bo nie za duże, nie za male takie w sam raz a Ty piszesz że pani mówi że to za mała działka o pow 1500 m2 to albo ona jest nie teges albo MPZP [przewiduje u ciebie działki hektarowe :) 

Już pisałem, nic Ci n ie da dzierżawa bo nie jesteś rolnikiem, a żeby nim zostać nie jest takie proste.

Jeżeli MPZP nie obejmuje tej działki pod zabudowę to nawet gdy kupisz 100 ha nie zmieni tego. Jak ta pani jest taka mądra że mówi że 15 ar to działka za mała  a potem doradza abyś wydzierżawił ziemie bo .... to  udaj się do innej pani, bardziej ogarniętej.

 Musisz złożyć wniosek o wciągniecie tej działki do  MPZP gdy będzie on  kiedyś nowelizowany lub udać sie do wójta gminy z rozmowna wodą i pogadać jak chłop z chłopem, może coś przyspieszy :) 

Link do komentarza

Tak jak napisalem wyzej dzialka ma 1500m2 byl zlozony wniosek o przeksztalcenie tej dzialki z rolnej na budowlana to zostal odrzucony ze dzialka jest za mala aby zostala dzialka budowlana. Dzis dzwonilem do urzedu dowiedziec sie czy cos sie zmienilo od tamtego czasu gdyz wniosek byl zlozony kilka lat temu i Pani powiedziala ze nic sie w tym temacie nie zmienilo i nie zmieni przez najblizszych kilka lat. Pani z ktora rozmawialem powiedziala zebym dokupil ziemi lub wzial w dzierzawe ziemi tyle abym mial hektar jesli bede mial wtedy bede mogl postawic na swojej dzialce dom bo wedlugo prawa bede posiadal hektar ziemi i wtedy bede mogl postawic dom. Dzialka ma dokladnie tyle

Screenshot_20200504-153341(1).png

To moze zadam inne pytanie czy sa firmy ewentualnie osoby ktore zajmuja sie tym zeby walczyc z urzedem o przeksztalcenie dzialki z rolnej w budowlana ? Bo kiedys widzialem taki szyld ale na internecie nie moge nic znalezc odnosnie takich osob/firm

Link do komentarza
Gość mhtyl
4 godziny temu, lukaszZ napisał:

Tak jak napisalem wyzej dzialka ma 1500m2 byl zlozony wniosek o przeksztalcenie tej dzialki z rolnej na budowlana to zostal odrzucony

To ile musi mieć wg MPZP aby mogła być budowlaną?

Link do komentarza
Gość mhtyl
21 minut temu, lukaszZ napisał:

Hektar. Dlatego byla decyzja niegatywna bo zeby to byla dzialka budowlana musi miec hektar albo musze posiadac hektar

Chyba mówimy o dwóch różnych rzeczach. Działka budowlana może mieć 8 ar, 10 ar, 15 i 20 ar ale nie hektar.

TY chyba piszesz o zabudowie zagrodowej.

5 minut temu, lukaszZ napisał:

Dziadek dzielil swoja ziemie no i taka niestety mala zostala przydzielona obok dzialki stoi gospodarstwo domowe i moim zdaniem to jest chore ze nie moge tego przeksztalcic bo spelnia wszystkie wymogi jest dojazd media 

Dawno był robiony ten podział?

Link do komentarza

Nie nie 😉 przy wniosku o zmiane dzialki z rolnej na budowlana byl dolaczony projekt domu o powierzchni uzytkowej 100m2 i wniosek zostal odrzucony z racji zbyt malej dzialki z uzasadnieniem ze aby postawic dom musze posiadac minimum hektar ziemi.

9 minut temu, mhtyl napisał:

Chyba mówimy o dwóch różnych rzeczach. Działka budowlana może mieć 8 ar, 10 ar, 15 i 20 ar ale nie hektar.

TY chyba piszesz o zabudowie zagrodowej.

Dawno był robiony ten podział?

Okolo 15 lat temu

Aaaa no i dodam jeszcze taki fakt ze na kawalku tej dzialki stoi kawalek domu z tamtego gospodarstwa nie duzo 2 czy 3 metry no ale stoi...

Link do komentarza
Gość mhtyl
7 minut temu, lukaszZ napisał:

Nie nie 😉 przy wniosku o zmiane dzialki z rolnej na budowlana byl dolaczony projekt domu o powierzchni uzytkowej 100m2 i wniosek zostal odrzucony z racji zbyt malej dzialki z uzasadnieniem ze aby postawic dom musze posiadac minimum hektar ziemi.

 

Poddaję się. Piszesz że jest MPZP i musiałbyś czekać kilka ładnych lat kiedy będą uchwalali nowy a jeżeli dokupisz czy wydzierżawisz to od razu będziesz mógł postawić dom. To nie trzyma się kupy i jeszcze od kiedy do wniosku dołącza sie projekt domu?? 

Chyba sie nie dogadamy bo zbyt chaotycznie opisujesz cala sytuację.

Link do komentarza

Pani w gminie z ktora dzis rozmawialem powiedziala ze na ta chwile ani w najblizszym czasie ( powiedziala najblizsze kilka lat) nie ma w planach przerabiania tam dzialki ani dzialek z rolnej na budowlana. Wniosek byl raz odrzucony i mama przy odwolaniu dolaczyla poprostu projekt domu bo tak jej powiedziala ta ktora miala byc nadzorca budowy i zostal ponownie odrzucony z racji tego ze dzialka jest za mala i aby postawic dom musi miec hektar nawet w dzierzawie rozumiesz teraz ?😉

1 minutę temu, bajbaga napisał:

Sprawdź w ewidencji gruntów, bo może być i tak, że ta działka jest zabudowana.

Nie tak nie jest bo bylo sprawdzane. Jest dzialka rolna i nie chca dac pozwolenia na przerobienie w budowlana

Link do komentarza
Gość mhtyl
7 minut temu, lukaszZ napisał:

rozumiesz teraz ?

Łukasz, uwierz mi, chciałbym zrozumieć ale nie rozumiem. Sorki.

Próbowałem pomóc ale nie mam już pomysłu jak to zrobić.

Link do komentarza
13 minut temu, lukaszZ napisał:

Jest dzialka rolna i nie chca dac pozwolenia na przerobienie w budowlana

A za co jest opłacany i ile wynosi podatek gruntowy ?

 

 

Ps. Warto też sprawdzić (o ile ta działka nie figuruje jako zabudowana) kto, kiedy i na jakiej podstawie wykreślił zabudowę z tej działki.

Link do komentarza
Napisano (edytowany)

Powiem Ci tak ja tez tego nie rozumiem co by zmienilo to ze bede posiadal hektar ziemi i co to zmieni ze bede mogl na tych 1414m2 postawic dom... Jutro poszukam dokumentow i wrzuce zdjecie decyzji itp ok ? Moze wtedy rozjasnie sprawe. 😉 a napisze jeszcze raz od poczatku.

 

Mama dostala dzialke od dziadka 1414m2 dokladnie jest to dzialka rolna. Kilka lat temu chciala postawic tam dom poszla do urzedu powiedzieli ze nie bedzie problemu wiec zlozyla wniosek i kupila projekt domu okolo 100m2 powierzchni urzytkowej i miala juz nadzorce budowlanego do tego projektu. Wniosek o przerobienie dzialki zostal odrzucony ze wzgledu tego ze jest to zbyt mala dzialka aby byla budowlana wiec mala sie odwolala dodlaczyla projekt budowy bo tak jej zaproponowala Pani ktora miala nadzorowac no i wniosek zostal znow odrzucony i mama dostala ingormacje ze jezeli dokupi ewentualnie wezmie w dzierzawe jakas ziemie aby miec hektar bedzie mogla na tej dzialce postawic dom. To bylo kilka lat temu. Teraz chcialem ja tam postawic dom i dostalem przez telefon taka sama informacje i ze decyzja ktora byla wtedy zostaje podtrzymana a jesli chce tam postawic dom musze miec minimum hektar ziemi i ze na ta chwile i najblizszy czas czyli kilka lat nie ma w planach przerabiania tu dzialek z rolnej na budowlana

 

Sorki za literowki

 

Bajbaga jutro napisze ile i za co jest oplacane. A gdzie to sprawdzic kto, kiedy i na jakiej podstawie wykreślił zabudowę z tej działki W urzedzie tylko? i czy dowiem sie odrazu czy musze jakis wniosek pisac? Musze edytowac bo nie moge juz postow pisac 🙈

Edytowano przez lukaszZ (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Dnia 4.05.2020 o 21:35, bajbaga napisał:

A za co jest opłacany i ile wynosi podatek gruntowy ?

 

 

Ps. Warto też sprawdzić (o ile ta działka nie figuruje jako zabudowana) kto, kiedy i na jakiej podstawie wykreślił zabudowę z tej działki.

Nie jest w ogole oplacany podatek gruntowy. A gdzie sprawdzic to co napisales ?

Link do komentarza
53 minuty temu, lukaszZ napisał:

Nie jest w ogole oplacany podatek gruntowy.

To może w ogóle nie dopytuj, bo jak podsumują zaległości z procentem, to może przekroczyć koszt działki...

Link do komentarza
Gość mhtyl
3 godziny temu, lukaszZ napisał:

Nie jest w ogole oplacany podatek gruntowy. A gdzie sprawdzic to co napisales ?

Za ziemię klasy V podatek gruntowy jest zerowy, ale musisz dostawać z gminy kwit co  rok z podatkiem którego defacto nie płacisz bo wynosi zero.

I napisz czy sprawdź na 200% czy ta działka leży na obszarze gdzie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania terenu bo raz piszesz że plan jest a drugi raz opisujesz procedury jakby planu nie było.

Link do komentarza
13 minut temu, mhtyl napisał:

Za ziemię klasy V podatek gruntowy jest zerowy, ale musisz dostawać z gminy kwit co  rok z podatkiem którego defacto nie płacisz bo wynosi zero.

I napisz czy sprawdź na 200% czy ta działka leży na obszarze gdzie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania terenu bo raz piszesz że plan jest a drugi raz opisujesz procedury jakby planu nie było.

Z tego co wiem to obowiazuje. Czy przez telefon od Pani z gminy dowiem sie tego czy musze jakies pismo skladac ?

Link do komentarza
Gość mhtyl
7 minut temu, lukaszZ napisał:

Z tego co wiem to obowiazuje. Czy przez telefon od Pani z gminy dowiem sie tego czy musze jakies pismo skladac ?

Na stronie internetowej gminy też możesz sie tego dowiedzieć.

Link do komentarza
Gość mhtyl
3 godziny temu, lukaszZ napisał:

Dzwonilem i tak lezy w obszarze gdzie obowiazuje miejscowy plan zagospodarowania

To słowa tej pani z urzędu że jak dokupisz czy wydzierżawisz ha ziemi będziesz mógł postawić do jest nieprawdą.

Teraz możesz sprawdzić na mamce gminy jakie przeznaczenie ma twoja działka powinieneś znaleźć mapkę z MPZP gminy.

Link do komentarza
2 godziny temu, mhtyl napisał:

To słowa tej pani z urzędu że jak dokupisz czy wydzierżawisz ha ziemi będziesz mógł postawić do jest nieprawdą.

Teraz możesz sprawdzić na mamce gminy jakie przeznaczenie ma twoja działka powinieneś znaleźć mapkę z MPZP gminy.

Na mapce jest literka S z tego co widze jak przyblizam ale nie ma jej uwzglednionej w legendzie co to oznacza ? O taka mapke chodzi ?

Screenshot_20200507-160308.png

Link do komentarza
Gość mhtyl
2 godziny temu, lukaszZ napisał:

Na mapce jest literka S z tego co widze jak przyblizam ale nie ma jej uwzglednionej w legendzie co to oznacza ? O taka mapke chodzi ?

Screenshot_20200507-160308.png

Chodzi o takie coś.

oznaczenia-mpzp.png

Link do komentarza
Gość mhtyl
1 godzinę temu, lukaszZ napisał:

Ale mniej wiecej widze gdzie znajduje sie moja dzialka sa tam jakies czarne i brazowe pola moge zaznaczyc jak chcesz

Czarnego koloru to w oznaczaniu przy MPZP gruntów raczej nie ma, natomiast kolor brązowy oznacza że działka jest pod  zabudowę mieszkaniową jednorodzinną MN.

Jest też kawałek ziemi na tej mapce zaznaczony jako teren pod zabudowę zagrodową RM i jest oznaczony kolorem jasnym i ciemny brązowym w ukośne pasy, ale raczej na tym terenie nie leży Twoja działka.

Link do komentarza

Wyślij na priva np. mhtylowi dane działki, numer, miejscowość, on potrafi głębiej wejść w te strony i pomoże Ci rozwiać wątpliwości... Nie bój się tak o swoje dane osobowe...

Link do komentarza
3 minuty temu, uroboros napisał:

Wyślij na priva np. mhtylowi dane działki, numer, miejscowość, on potrafi głębiej wejść w te strony i pomoże Ci rozwiać wątpliwości... Nie bój się tak o swoje dane osobowe...

Ale ja juz wstawialem dane dzialki 😉

 

Dnia 4.05.2020 o 15:35, lukaszZ napisał:

Tak jak napisalem wyzej dzialka ma 1500m2 byl zlozony wniosek o przeksztalcenie tej dzialki z rolnej na budowlana to zostal odrzucony ze dzialka jest za mala aby zostala dzialka budowlana. Dzis dzwonilem do urzedu dowiedziec sie czy cos sie zmienilo od tamtego czasu gdyz wniosek byl zlozony kilka lat temu i Pani powiedziala ze nic sie w tym temacie nie zmienilo i nie zmieni przez najblizszych kilka lat. Pani z ktora rozmawialem powiedziala zebym dokupil ziemi lub wzial w dzierzawe ziemi tyle abym mial hektar jesli bede mial wtedy bede mogl postawic na swojej dzialce dom bo wedlugo prawa bede posiadal hektar ziemi i wtedy bede mogl postawic dom. Dzialka ma dokladnie tyle

Screenshot_20200504-153341(1).png

To moze zadam inne pytanie czy sa firmy ewentualnie osoby ktore zajmuja sie tym zeby walczyc z urzedem o przeksztalcenie dzialki z rolnej w budowlana ? Bo kiedys widzialem taki szyld ale na internecie nie moge nic znalezc odnosnie takich osob/firm

Fakt nie bylo numeru dzialki

 

Z tego co mi sie wydaje z tej mapki to moja dzialka lezy mniej wiecej tutaj.

 

 

Screenshot_20200507-202507~2.png

Link do komentarza
Gość mhtyl

Takie coś znalazłem. Poszukaj tej swojej działki i odczytaj jaki ma status wg MPZP, bo mi się w oczach troi i nie mogę nic tam dostrzec.

 

https://bip-v1-files.idcom-jst.pl/sites/47046/wiadomosci/490226/files/radziejowice2019bilansmapa20190923.pdf

I jakbyś dzwonił do gminy po informacje to pytaj o Sławomira Janickiego, bo on wg tego  co wyczytałem jest odpowiedzialny od zmian  w MPZP i on te zmiany wprowadzał do netu. Uważam że to jedyna osoba która odpowie Ci konkretnie na pytanie.

Edytowano przez mhtyl (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
42 minuty temu, uroboros napisał:

obraz.thumb.png.fc48416bc967386e3c54684c1d16304f.png

 

Dlaczego tak???

 

obraz.png.729b8983bfbf6336e3f626101c51ceb2.png

Z tego co widze wydaje mi sie ze to co zaznaczyles jest moja dzialka i ta druga obok gdzie jest gospodarstwo domowe. Albo ta mapka jest nieaktualna albo nie wiem. Na mojej dzialce stoi drewniany budynek i kawalek domu i obok na dzialce reszta domu i budynki gospodarcze 

Screenshot_20200508-185449~2.png

Link do komentarza

obraz.png.98a2fcb21d8e32ca2196df8a05086449.png

 

Porozmawiaj - tak jak radzi mhtyl -

2 godziny temu, mhtyl napisał:

I jakbyś dzwonił do gminy po informacje to pytaj o Sławomira Janickiego, bo on wg tego  co wyczytałem jest odpowiedzialny od zmian  w MPZP i on te zmiany wprowadzał do netu. Uważam że to jedyna osoba która odpowie Ci konkretnie na pytanie.

 

Link do komentarza
28 minut temu, uroboros napisał:

obraz.png.98a2fcb21d8e32ca2196df8a05086449.png

 

Porozmawiaj - tak jak radzi mhtyl -

 

Dokladnie moja dzialka 🙈🙈🙈 no to juz bede w poniedzialek dzwonil

3 godziny temu, mhtyl napisał:

Takie coś znalazłem. Poszukaj tej swojej działki i odczytaj jaki ma status wg MPZP, bo mi się w oczach troi i nie mogę nic tam dostrzec.

 

https://bip-v1-files.idcom-jst.pl/sites/47046/wiadomosci/490226/files/radziejowice2019bilansmapa20190923.pdf

I jakbyś dzwonił do gminy po informacje to pytaj o Sławomira Janickiego, bo on wg tego  co wyczytałem jest odpowiedzialny od zmian  w MPZP i on te zmiany wprowadzał do netu. Uważam że to jedyna osoba która odpowie Ci konkretnie na pytanie.

Zasiegnalem jezyka od znajomej i on jest tam informatykiem wiec nic mi w tym nie pomoze 😒😒😒

3 godziny temu, mhtyl napisał:

Takie coś znalazłem. Poszukaj tej swojej działki i odczytaj jaki ma status wg MPZP, bo mi się w oczach troi i nie mogę nic tam dostrzec.

 

https://bip-v1-files.idcom-jst.pl/sites/47046/wiadomosci/490226/files/radziejowice2019bilansmapa20190923.pdf

I jakbyś dzwonił do gminy po informacje to pytaj o Sławomira Janickiego, bo on wg tego  co wyczytałem jest odpowiedzialny od zmian  w MPZP i on te zmiany wprowadzał do netu. Uważam że to jedyna osoba która odpowie Ci konkretnie na pytanie.

Zasiegnalem jezyka od znajomej i on jest tam informatykiem wiec nic mi w tym nie pomoze 😒😒😒

Link do komentarza
Gość mhtyl
16 minut temu, lukaszZ napisał:

Zasiegnalem jezyka od znajomej i on jest tam informatykiem wiec nic mi w tym nie pomoze

Jako informatyk szybciej odnajdzie wszystkie dane na temat Twojej działki o ile będzie mu się chciało.

Link do komentarza
3 minuty temu, mhtyl napisał:

Jako informatyk szybciej odnajdzie wszystkie dane na temat Twojej działki o ile będzie mu się chciało.

Watpie zeby mu sie chcialo cokolwiek szukac bo to nie jest w jego kompetencjach.... Ale sprobuje w poniedzialek najwyzej. I o co mam sie dokladnie pytac ?

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...