Skocz do zawartości

Panele na ogrzewanie podłogowe??


Recommended Posts

Witam!
W całym domku mamy ogrzewanie podłogowe z białych rurek.
Na dole nie ma problemu bo cały dół będzie w płytkach ale na poddaszu chcemy w pokojach dać panele...
Czy są jakieś przeciwskazania???
Czy panele przepuszczą ciepło wydobywające się z podłogi?? icon_confused.gif
Jakie panele zastosować??
Proszę o porady za wszystkie serdecznie dziękuje icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Ja mam panele podłogowe dostosowane do ogrzewania podłogowego . Ogrzewanie podłogowe mam na szerokość okna (a raczej drzwi balkonowych). tj. około 2,5m aby nie skraplała się woda na oknie. Wchodząc gołą stopą na ten odcinek podłogi czuje się że jest cieplej, ale nie było by to wystarczające do ogrzania pomieszczenia.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Witam!
W całym domku mamy ogrzewanie podłogowe z białych rurek.
Na dole nie ma problemu bo cały dół będzie w płytkach ale na poddaszu chcemy w pokojach dać panele...
Czy są jakieś przeciwskazania???
Czy panele przepuszczą ciepło wydobywające się z podłogi?? icon_confused.gif
Jakie panele zastosować??
Proszę o porady za wszystkie serdecznie dziękuje icon_biggrin.gif




Tutaj wszystko jest napisane:
http://www.barlinek.com.pl/?page=deskabarlinecka_montaz
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Chciałabym kupić panele podłogowe. Oglądałam je nawet w marketach budowlanych. Na paczkach paneli są jednak pewne symbole:AC albo E-co one oznaczają?



Wiem tylko,że E1- oznacza informację o ateście PZH , a symbol A- to może jakaś klasa, ścieralność paneli, bo przecież ceny paneli są bardzo różne
Link do komentarza
Nie traktował bym poważnie tego,co o swoich panelach i ich niby przystosowaniu do ogrzewania podłogowego piszą ich producenci.
Sam nie miałem takich doświadczeń,ale kilku kolegów z branży zrobiło takie instalacje pod panele,oczywiście niby do podłogówek przeznaczone.Wszystko wykonali jak należy a efekt jest taki,że pomieszczenia nie są dogrzane.Ciekawa jest ta zbieżność doświadczeń u kilku niezależnych instalatorów.
Możliwe,że położenie gęściej rurek lub podanie nieco większej temperatury coś zmieni na +,ale ja nie podejmuję się eksperymentować na klientach.A i oni jakoś sami nie mają na to ochoty.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
No nieee...,aż tak źle nie jest.Panele nagrzewają się,ale bardzo powoli,mają więc duży stopień izolacyjności.Ogrzewanie podłogowe z panelami będzie grzać,tylko sterowanie tym będzie trudne,a to ze względu na dużą bezwładność paneli.
Panele,jakie by nie były, kiepsko przewodzą ciepło.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 4 lata temu...
Cytat

Witam!
W całym domku mamy ogrzewanie podłogowe z białych rurek.
Na dole nie ma problemu bo cały dół będzie w płytkach ale na poddaszu chcemy w pokojach dać panele...
Czy są jakieś przeciwskazania???
Czy panele przepuszczą ciepło wydobywające się z podłogi?? :?
Jakie panele zastosować??
Proszę o porady za wszystkie serdecznie dziękuje icon_biggrin.gif



Ja opowiem na swoim przykładzie icon_smile.gif U siebie też się zastanawiałem i w końcu zakupiłem Pergo za 120 złotych/m2 z możliwością instalacji z ogrzewaniem podłogowym. Tutaj masz kilka rodzajów takich paneli, po otwarciu nowej karty, w tabeli odczytasz czy mogą być stosowane z ogrzewaniem podłogowym. http://podlogi24.net/panele-podogowe-panel...o-o_c_97_1.html

Do dziś nie ma z nimi najmniejszego problemu. Podłoga ciepła, nie wypacza się icon_smile.gif Tak więc osobiście polecam Pergo a wzór już wybrać samemu icon_smile.gif
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Na ogrzewanie podłogowe polecam instalację podłogi warstwowej (dwu- lub trójwarstwowej). Warstwowa budowa deski zapewnia daleko większą stabilność kształtu i wymiarów poszczególnych jej elementów niż posadzki lite. Taka konstrukcja deski pozwala na optymalne przewodzenie ciepła, co jest kwestią kluczową przy ogrzewaniu podłogowym.
Link do komentarza
Cytat

Na ogrzewanie podłogowe polecam instalację podłogi warstwowej (dwu- lub trójwarstwowej). Warstwowa budowa deski zapewnia daleko większą stabilność kształtu i wymiarów poszczególnych jej elementów niż posadzki lite. Taka konstrukcja deski pozwala na optymalne przewodzenie ciepła, co jest kwestią kluczową przy ogrzewaniu podłogowym.


icon_eek.gif O czym Ty piszesz?
Link do komentarza
Cytat

:takaemotka: koledze wyjasnie; o warstwowych deskach i ich konstrukcji icon_lol.gif a po naszemu, to taki marketingowy belkot prosto z kosmosu, jeszcze cieplutki icon_wink.gif :tease2:


:ih: Dobrze,że mi to wyjaśniłaś tak po naszemu,znaczy po chłopsku icon_mrgreen.gif
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Według mnie przy panelach decydujące znaczenie ma to co jest miedzy podłogą a panelem, tzn pianka i karton pod panele wcale nie ułatwiają przekazywania ciepła na podłoge z paneli wg. mnie najlepsza była by przekładka z cienkiej foli silikonowej lub butylowej ale nie wiem czy cos takiego produkuja w rozsądnych cenach.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

Nie spotkałam się nigdy z ogrzewaniem pod panelami - zawsze tylko pod kafelkami. Chyba bym się trochę obawiała ;)


To albo mało czytasz (o praktyce nie wspomnę bo zapewne jej nie masz) albo obawiasz się ,że kafelki nie będą się sprzedawać ,że takie rzeczy piszesz.
Link do komentarza
Cytat

Nie spotkałam się nigdy z ogrzewaniem pod panelami - zawsze tylko pod kafelkami. Chyba bym się trochę obawiała ;)


To chyba niewiele lub w ogóle nie miałaś styczności z ogrzewaniem podłogowym. Ja mam podłogówkę i na całości panele /oprócz holu i łazienek/ i jakoś nie odczuwam różnicy temperatur miedzy jednym a drugim pokryciem podłóg. Jak na początku sezonu grzewczego podłogi się rozgrzeją to stygną po wyłączeniu ogrzewania na wiosnę. I chyba rację ma mój przedmówca że chyba spadła Ci sprzedaż płytek
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 3 tygodnie temu...
  • 5 miesiące temu...
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

Nie spotkałam się nigdy z ogrzewaniem pod panelami - zawsze tylko pod kafelkami. Chyba bym się trochę obawiała ;)



U mnie w domu mam ogrzewanie podłogowe zarówno pod płytkami, jak też pod panelami. Oczywiście rozmieszczenie ogrzewania i dostosowanie do materiałów z jakich wykonana jest podłoga to podstawa. Rozmieszczenie ogrzewania w każdym pomieszczeniu miałam ustalane indywidualnie, bo brane pod uwagę było zapotrzebowanie na ciepło, rodzaj wykończenia podłogi i źródło ciepła (w moim przypadku rodzaj i wydajność pompy).
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Niektóre materiały po prostu nie nadają się na wykończenie podłogi,tym bardziej jeżeli mowa o takim ogrzewaniu oraz płytkach co po prostu odradzam. Zdecydowanie parkiet,najlepiej się sprawdzi.


To mój pierwszy post na forum. Witam wszystkich użytkowników i odwiedzających.
Piszę ponieważ zirytowała mnie powyższa wypowiedź. Siedziałem w tematyce ogrzewania podłogowego od miesiąca z groszkiem i właśnie dziś zakończono u mnie instalację ogrzewania podłogowego wodnego i poszukiwałem informacji na temat tego czy mogę w części pomieszczeń założyć panele i jeśli tak to jakie.
Ogrzewanie podłogowe oddaje ciepło poprzez całą powierzchnię podłogi, jednak zanim temperatura przejdzie od czynnika, jakim jest ciepła woda w rurkach pex-alu-pex/miedzianych, do powierzchni musi pokonać kilka materiałów z których pierwszym jest beton wylewki, a następnie materiał wykończeniowy posadzki.
Przy ogrzewaniu podłogowym ważne jest, aby ograniczyć opór cieplny tych warstw ponad rurkami ogrzewania. Innymi słowy, aby ciepło łatwo przechodziło od rurek do powierzchni podłogi. (Czyli zupełnie inaczej niż oczekujemy tego od przegród zewnętrznych domu, czyli, aby ciepło nie uciekało nam na zewnątrz.)
Płytka podłogowa jest z reguły ceramiczna, o dużej gęstości, więc ciepło przechodzi przez nią szybko, co pozwala oddać ciepło do pomieszczenia.
Drewno natomiast jest dobrym izolatorem ciepła (daleko mu do stryropianu, ale jednak) czyli zatrzymuje ciepło w warstwie posadzki pod sobą i powoli oddaje je do pomieszczenia. Gdyby porównać opór cieplny to 22mm parkietu stawia opór taki jak 88mm terakoty. A porównując w drugą stronę standardowa płytka 9mm stawia taki opór cieplny jak 2mm drewna.
Wniosek z tego taki, że kładąc parkiet na podłodze robimy podobnie jakbyśmy styropianem obłożyli grzejniki. Czy takie zachowanie ma sens pozostawiam wam do przemyślenia.

Ale wróćmy do tematu paneli. Panel z HDF, czy innego prasowanego materiału pochodzenia drzewnego, ma większą gęstość niż drewno, a co za tym idzie lepiej przewodzi ciepło, więc nie odgradzamy się tak od "źródła".
Pozostaje jednak jeszcze kilka nierozwiązanych dla mnie kwestii:
1. Nadal nie wiem czy panele ułożone na podłogówce może spotkać problem drewna, czyli rozsychanie się. Czy na ten problem może poradzić coś jakieś nawilżanie powietrza w pomieszczeniu, czy może rozsychanie to zjawisko marginalne?
2. Nie wiem też czy panele o grubości 12mm nie są za grube do położenia na podłogówce. Znów to odgrodzenie się od od źródła ciepła.
3. Nie wiem również jakiego rodzaju piankę(te arkusze czy rolki pianki co są dostępne w różnych kolorach,) pod nie zastosować, aczkolwiek ostatnio polecano mi piankę perforowaną jako specjalnie dostosowaną do układania paneli na podłogówce.
4. Z jakiego materiału panele nadają się na podłogówkę?
5. Wiem, że mając panele na części (3 z 5 pętli ogrzewania) i płytki na pozostałej części temperatury w pomieszczeniach wyreguluję zmniejszając przepływ na rozdzielaczu w tych pętlach pod płytkami, a zwiększając w pętlach pod panelami. Czy jest to trudne do ustawienia? Co jeśli zasilanie do pętli pod panelami idzie przez korytarz gdzie będą płytki? Będę miał upał w korytarzu?
Link do komentarza
Pomijając Twoje pozostałe dylematy na które jak napisał MrTomo znajdziesz odpowiedzi na forum bez większego problemu,
pewne obawy budzi to pytanie:
Cytat

Co jeśli zasilanie do pętli pod panelami idzie przez korytarz gdzie będą płytki? Będę miał upał w korytarzu?


W świetle tego o co pytasz wychodzi że ten ostatni miesiąc życia to straciłeś nadaremnie.
Co gorsza piszesz że temat ogrzewania jest zamknięty (zabetonowany), a przecież przy projektowaniu trzeba było uwzględnić zaizolowanie dojścia/zasilania odległych pętli przechodzącego przez korytarz aby ograniczyć straty na przesyle, lub jak wolisz ograniczyć moc grzewczą na tym odcinku poprzez oddawanie ciepła tylko na powrocie.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...