Skocz do zawartości

Adaptacja piwnicy na mieszkanie


Recommended Posts

Witam 

Mam plan zaadaptować piwnice na mieszkanie,nie znajduję się pod ziemią, jest jeden problem, piwnica ma 2.2m wysokości, a z tego co się orientuję potrzebna jest wysokość 2.5m.

Co muszę najpierw wykonać żeby pogłębić posadzkę?

Mogę to zrobić na własną rękę czy muszę dostać zgodę, jak tak to co robic

Z projektem domu udać się do architekta żeby zobaczył czy to jest wykonalne? 

Lub innego specjalisty jak tak to jakiego?

Z góry dziękuję za odpowiedź 

Edytowano przez Janek Pieprzyk
Dodatkowe informację (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Najpierw musisz sprawdzić, jak głeboko masz fundamenty. Czy są wystarczająco glęboko, by obniżyć poziom podłogi, przy czym trzeba jeszcze doliczyć dodatkowe kilkadziesiąt cm na wylewkę i pozostałe warstwy podłogi. 

Jeżeli ława jest zbyt płytko, pogłębienie piwnicy może by nieopłacalne.

Ale wysokość pomieszczenia mieszkalnego nie musisz mieć na 250 cm. Może być 240 i mniej.

 

Powinieneś najpierw sprawdzić głębokość ławy z projektu, ale i jakąś odkrywkę przydałoby się zrobić, chyba że wiesz, że projekt budynku odpowiada dokładnie ralnej sytuacji. 

Link do komentarza

Zgodnie z prawem w piwnicy można zrobić pomieszczenia pomocnicze, łazienkę czy siłownię, ale już nie pokoje mieszkalne i sypialnie. Bo to już kategoria pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi. A tu mamy §73 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (tekst jednolity Dz.U. 2019 poz. 1065).

 

§ 73.1. W pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi poziom podłogi powinien znajdować się powyżej lub być równy poziomowi terenu przy budynku. 

 

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20190001065

Link do komentarza

Pomieszczenia przeznaczone na stały pobyt ludzi – powinny mieć przynajmniej 2,5 m wysokości, czyli przy pogłębianiu musisz odsłonić fundamenty.

Fundamenty to bardzo ważne elementy budynku , proponuję zatrudnienie kogoś do prowadzenia fachowego nadzoru z uprawnieniami budowlanymi, zanim zostaną odkopane pierwsze odcinki ławy fundamentowej.

Okna w pomieszczeniach muszą mieć powierzchnię stanowiącą co najmniej 1/8 powierzchni podłogi.

Przepisy dotyczące pomieszczeń mieszkalnych określają także, że poziom podłogi przy ścianie z oknami musi się znajdować powyżej terenu przy budynku.

Dlatego, jeśli w piwnicach chcesz zrobić pokoje, musisz częściowo obniżyć teren do nich przylegający. Niestety, uda się to osiągnąć tylko w piwnicach częściowo zagłębionych. Tam, gdzie nie będzie to możliwe, piwnice możesz przeznaczyć jedynie na pomieszczenia na czasowy pobyt ludzi – od dwóch do czterech godzin, czyli jak kolega wyżej napisał.

Cytat

można zrobić pomieszczenia pomocnicze, łazienkę czy siłownię



 

Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Napisano (edytowany)

Piwnice są w moim domu, ale chce stworzyć dwa niezależne mieszkania, pomieszczenia nie są pod ziemią, wchodzi w to też garaż, na zdjęciu zaznaczyłem, który obszar chce zaadaptować, wysokość tych pomieszczeń to dokładnie 2.26cm, ławy fundamentowe mam na 2.8m, czyli trzeba nie trzeba by było nawet kopać do ław fundamentowych, do jakiego wydziału w urzedzie miasta musiałbym się zgłosić by dowiedzieć się czy mogę zacząć oraz zapytać się tam czy  muszę posiadać do tego projekt? 

20200515_072431.jpg

20200515_072419.jpg

Edytowano przez Janek Pieprzyk (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Jeżeli to ma być mieszkanie to jest to zmiana sposobu użytkowania pomieszczeń. Co do zasady podobnie jak choćby adaptacja nieużytkowego strychu na poddasze użytkowe (mieszkalne). A w takim razie wymagana jest dokumentacja (ekspertyza i projekty w razie konieczności), że adaptowane pomieszczenia spełniaja wymogi stawiane wnętrzom mieszkalnym.

To odrębna procedura zmiany sposobu użytkowania:

https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/inwestycje-budowlane/chce-zmienic-sposob-uzytkowania/proc_555-zmiana-sposobu-uzytkowania-obiektu-budowlanego 

Link do komentarza
3 godziny temu, Janek Pieprzyk napisał:

Piwnice są w moim domu, ale chce stworzyć dwa niezależne mieszkania, pomieszczenia nie są pod ziemią, wchodzi w to też garaż, na zdjęciu zaznaczyłem, który obszar chce zaadaptować, wysokość tych pomieszczeń to dokładnie 2.26cm, ławy fundamentowe mam na 2.8m, czyli trzeba nie trzeba by było nawet kopać do ław fundamentowych, do jakiego wydziału w urzedzie miasta musiałbym się zgłosić by dowiedzieć się czy mogę zacząć oraz zapytać się tam czy  muszę posiadać do tego projekt? 

Pogłębić można bez jakichkolwiek formalności, przy tak głęboko posadowionym fundamencie.

Reszta zależy od ingerencji w bryłę budynku, czyli czy nadproża będą wykuwane i wybijane okna, drzwi w ścianach nośnych.

 

Link do komentarza
12 godzin temu, Janek Pieprzyk napisał:

wysokość tych pomieszczeń to dokładnie 2.26cm, ławy fundamentowe mam na 2.8m,

Czyli że możesz celować w 240 wysokość pomieszczenia i  zostanie ci jeszcze ok. 30 cm na warstwy podłogi - i tak będziesz z 10cm nad poziomem ław. Tyle, że nie wiadomo, czy wszystkie ławy sa tak samo zagłebione - i czy nie ma tam niżej wody gruntowej.

Wypada nie schodzić niżej, niż 10 cm powyżej posadowienia ław dla bezpieczeństwa konstrukcji.

O ile grunt jest tam stabilny.

Fundament ma pewnie odsadzkę - do środka też - to musisz mieć na wzgledzie.

Ale tak czy inaczej ściągnąłbym na miejsce jakiegoś konstruktora dla pewności.

Edytowano przez zenek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
1 godzinę temu, zenek napisał:

Czyli że możesz celować w 240 wysokość pomieszczenia i  zostanie ci jeszcze ok. 30 cm na warstwy podłogi - i tak będziesz z 10cm nad poziomem ław. Tyle, że nie wiadomo, czy wszystkie ławy sa tak samo zagłebione - i czy nie ma tam niżej wody gruntowej.

Wypada nie schodzić niżej, niż 10 cm powyżej posadowienia ław dla bezpieczeństwa konstrukcji.

................................

g.prawda

ale to oczywiście tylko moje zdanie

Link do komentarza

Dzięki za odpowiedzi.

Okien jest sporo,zaznaczylem w projekcie na żółto. Zamiast drzwi garażowych będą balkonowe żeby rozjaśnić pomieszczenie.

Teraz pytanie raczej ostateczne, bo widzę, że zdania są lekko podzielone. Do pogłębienia posadzki nie potrzebuje projektu tylko od razu mogę zacząć pracę? 

Czy może lepiej przejść się do urzędu I zapytać? 

Pozdrawiam 

20200516_081501.jpg

20200516_081957.jpg

Link do komentarza
11 godzin temu, animus napisał:

Te ławy prawdopodobnie kończą się na 2,80, choć Janek inaczej to napisał, co nie zmienia,  że można na 2,50 wylać posadzkę. 

Rzeczywiście tutaj jest kontrowersja. 

Ale skoro Jest rzut - to może i przekroj by sie znalazł. 

Dlaczego jest potrzebny - bo jeśli jest mniej więcej z godny z tym, co wybudowane - to będziemy wiedzieć dokładniej, jakie tam są głębokości

Jednak ta część garażowa mocno wystaje nad poziom gruntu i byc może naprawę jest więcej miejsca?

57 minut temu, Janek Pieprzyk napisał:

Okien jest sporo,zaznaczylem w projekcie na żółto.

Czy możesz dać czytelną fotkę przekroju?

57 minut temu, Janek Pieprzyk napisał:

Czy może lepiej przejść się do urzędu I zapytać? 

Zapytać nigdy nie zawadzi.

Link do komentarza
50 minut temu, Janek Pieprzyk napisał:

Z projektu, ale racja może zrobię od zewnątrz odkrywke w 1 miejscu I zobaczę jak to wygląda 

Od sufitu piwnica, do końca ław (wg projektu) to 2,59m

Ale patrząc na zdjęcia, a projekt piwnica 1,5m w ziemi, to głębokość posadowienia budynku musi być niżej, ten 1m w ziemi, albo może być tak, że fundamenty budynku są za płytko.

Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
47 minut temu, Janek Pieprzyk napisał:

Zrobiłem odkrywke do końca ław fundamentowych mam 45cm, dom jest murowany tylko w części piwnicznej reszta jest z elementów drewnianych 

20200516_130206.jpg

No to wyszedł jeden problem, ławy powinny przynajmniej kończyć się na głębokości 1m, zależy jeszcze w której strefie przemarzania dom. 

Zmierz ile jest do końca ław, od sufitu w piwnicy. 

Link do komentarza
11 godzin temu, Janek Pieprzyk napisał:

Zrobiłem odkrywke do końca ław fundamentowych mam 45cm, dom jest murowany tylko w części piwnicznej reszta jest z elementów drewnianych 

Nie za bardzo widzę - o co chodzi. 

Gdzie jest tu stopa ławy, gdzie jej podstawa?

Ważna jest głbokość posadowienia ławy - czyli jej podstawa, ta, ktora styka się z ziemią pod ławą.

5 godzin temu, animus napisał:

To od środka jak pogłębisz na te 2,50, to lawę będzie widać w mieszkaniu, będzie schodek dookoła ścian.

Tak - odsadzka będzie widoczna. Ale można ją wykorzystać na obudowanie ściany betonowej jakąś cegłą, bloczkiem.

Natomiast ciekawe, jak wysoka jest ta ława. Na planie jest 30 cm, niewiele, jak na ławę. 

Link do komentarza
Napisano (edytowany)

45 cm jest do końca ławy, głębiej zacząłem wkopywac się pod ławe, czyli ława ma 45cm,jeszcze spróbuję jakoś od środka skuć kawałek posadzki I zobaczyć jak to wygląda, może być, że ława jest niska dlatego, że dom jest murowany tylko w części piwnicznej, reszta jest drewniana 

Edytowano przez Janek Pieprzyk (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
2 godziny temu, Janek Pieprzyk napisał:

45 cm jest do końca ławy, głębiej zacząłem wkopywac się pod ławe, czyli ława ma 45cm,jeszcze spróbuję jakoś od środka skuć kawałek posadzki I zobaczyć jak to wygląda, może być, że ława jest niska dlatego, że dom jest murowany tylko w części piwnicznej, reszta jest drewniana 

Najlepiej narysuj prosty przekrój ławy z murem fundamentowym (tej piwnicy, czy garażu) i stropem.

Od poziomu ziemi pod funadamentem, potem stopa, mur (po drodze będzie podłoga istniejąca piwnicy) i strop nad piwnicą. 

Taki rysunek pozwoli ci konkretnie rozeznać sytuację, co możesz zrobić, ile możesz pogłębić, itd.

Przy okazji sprawdź, gdzie masz izolację poziomą - czy na stopie (między stopą a murem piwnicy), czy może wyzej na murze.

To też ważna sprawa przy adaptacji.

Link do komentarza

a co tu jeszcze ryć?

zmierz np ile jest od poziomu okna (lub innego otwotu jak jest) do końca betonu ławy na zewnątrz, a potem od poziomu tego samego okna do posadzki w piwnicy i będzie wiadomo

ale już patrząc na projekt to można wywnioskować, że nic nie pogłębisz bo posadzka już jest na ławie

Link do komentarza
Napisano (edytowany)

Od okna do końca ław 1.58m (od zewnątrz)
Od okna do posadzki 1.2m (wewnątrz) 

 

Czyli zostaje 38cm do końca ław 

W  całej piwnicy 2.26m wysokości, tylko czytałem coś w przepisach o wysokości 2.5m, dla mnie wysokość 2.26 byłaby wystarczająca lecz czy później będę mógł zgłosić zmianę sposobu użytkowania czy będą problemu?

Edytowano przez Janek Pieprzyk (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
28 minut temu, Janek Pieprzyk napisał:

Od okna do końca ław 1.58m (od zewnątrz)
Od okna do posadzki 1.2m (wewnątrz) 

 

Czyli zostaje 38cm do końca ław 

W  całej piwnicy 2.26m wysokości, tylko czytałem coś w przepisach o wysokości 2.5m, dla mnie wysokość 2.26 byłaby wystarczająca lecz czy później będę mógł zgłosić zmianę sposobu użytkowania czy będą problemu?

czyli pozostaje 38 centów do spodu ław od środka pomieszczenia

na mój gust do spodu wybrać nie można, ława powinna mieć opór, choć naziom po zewnętrznej nie jest wielki

do osiągnięcia 2,50 potrzebuje 24 centy, zostaje 14 cm na posadzkę i tenże opór. Moim zdaniem - nie do uzyskania

Link do komentarza
1 godzinę temu, Janek Pieprzyk napisał:

Od okna do końca ław 1.58m (od zewnątrz)
Od okna do posadzki 1.2m (wewnątrz) 

mnie to niewiele mówi.

Napisz:

1. ile masz od stropu do podłogi piwnicy

2. Ile jest od podłogi do dna fundamentu.

3. jak wysoka jest ława.

4. Ile jest oo podlogi piwnicy do poziomu terenu przy piwnicy.

Link do komentarza

No to Kolego musisz sam zdecydować, czy chcesz ryć, wylewać dodatkowy żelbet w każdym pomieszczeniu aby zyskać ok 2,40 max, więcej nie wyciśniesz (moim zdaniem) - to zabawa wewnątrz; na zewnątrz - dobrze docieplić fundamenty, łącznie z ławami, być może dodatkowo i poziomo, bo ławy masz b. płytko i będzie przemarzać - wbrew pozorom roboty nie mało;

 

zastanów się czy nie zrobić szkieletora, te ok 75m2 w jednym poziomie, wiele można samemu, bez paprania się

Link do komentarza
23 godziny temu, Janek Pieprzyk napisał:

2.26m

2. ~45cm

3. ~34cm 

Wychodzi na to, że możesz mieć te 240. Płytę zrobisz, tak jak animus radził, do tego ocieplenie i jeszcze wyjdziesz nad dno stopy.

Fundamenty i tak powinieneś ocieplić, niezależnie od adaptacji piwnicy - a przy adaptacji- ocieplisz lepiej.

235 - 240 - nie jest to super, ale jest nieźle - jest wiele domów z PRL, gdzie mają 220.

Oczywiście dostawienie czegoś też jest dobrym wyjściem - jednak chyba droższym. 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...