Skocz do zawartości

Pętla z kabla ziemnego


Recommended Posts

Musiałem ułożyć pętle z kabla ziemnego tak jak widać na zdjęciu.

 

 

 

Dokładnie to 2 dwóch kabli jeden 5x2,5mm i 3x1,5mm

 

Każdy ma zrobione 3 pętle po okręgu ok. 50-60cm

 

Czy takie ułożenie kabli może działać jak cewka i powodować przegrzewanie się kabli.

 

Obciążenie kabli będzie niewielkie i raczej krótkotrwałe. 

 

Na 5x2,5mm będzie 3 obwody z oświetleniem na ogrodzie. 

 

Kable ułożyłem w pętli ponieważ chciałem miejsce uszkodzenia kabli wysunąć poza obrys kostki brukowej.

 

Kable zostały uszkodzone przez koparkę. 

20200426_145432.jpg

Link do komentarza
16 minut temu, odaro napisał:

 

Czy takie ułożenie kabli może działać jak cewka i powodować przegrzewanie się kabli.

 

 

Jako cewka nie. Ale może działać jako sumowanie ciepła, dlatego lepiej by poszczególne "zwoje" były oddzielone od siebie choćby centymetrową warstwą piasku. Lepiej, ale gdy będą leżeć na sobie to też tragedii nie będzie.

Cytat

 

Kable ułożyłem w pętli ponieważ chciałem miejsce uszkodzenia kabli wysunąć poza obrys kostki brukowej.

 

Kable zostały uszkodzone przez koparkę. 

 

To jest problem. Jak są naprawione i gdzie?

Link do komentarza

Teoria nie zawsze idzie w parze z praktyka.  Nawet przy nominalnym obciążeniu dla przekroju przewodów  ( rządu 16 - 20 A) nie wystąpi odczuwalne nagrzewanie, bo grunt doskonale odprowadza ciepło, a pętle nie tworzą zwartego zwoju.

 

Na marginesie - po co zwijać obciążone i podłączone już przewody zasypane w gruncie?

Link do komentarza
Dnia 28.04.2020 o 09:07, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

Teoria nie zawsze idzie w parze z praktyka.  Nawet przy nominalnym obciążeniu dla przekroju przewodów  ( rządu 16 - 20 A) nie wystąpi odczuwalne nagrzewanie, bo grunt doskonale odprowadza ciepło, a pętle nie tworzą zwartego zwoju.

 

Na marginesie - po co zwijać obciążone i podłączone już przewody zasypane w gruncie?

Nie. Kable nie były podłączone.  Po uszkodzeniu były czasowo płytko zakopane po to żeby to kiedyś w końcu prawidłowo ułożyć

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...