Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Folia kubełkowa w starym domu


Recommended Posts

do wysłania pytanie

Witam. Mam stary dom i muszę wykonać drenaż ale chciałbym dodatkowo ściany zabezpieczyć folią kubełkową, czy można odkopać całą ścianę jednorazowo aby taką folię ułożyć??

I drugie pytanie, wejście do domu jest jako wysoki parter tzn. są schody wg. załącznika, podkopanie ich raczej będzie problemem czy jest sposób aby na tej ścianie również położyć taką folię??

 

schody.jpg

Link to postu

Dzięki za odpowiedź, czy jest sposób aby taką folie położyć na ścianie gdzie jest wejście schodami, i jeszcze jedno pytanie, jedna ściana jest przy drodze dojazdowej nieutwardzonej (załącznik -ściana oznaczona czerwonym paskiem) na tej drodze nieutwardzonej jest dojazd do kilku domów, jak wygląda sprawa z wykonaniem drenażu ściany w takim układzie, czy trzeba to zgłosić, czy trzeba mieć osobne pozwolenia??

droga.jpg

Link to postu

Nie bardzo rozumiem, skąd to stwierdzenie, że

Dnia 23.04.2020 o 00:35, koragreg napisał:

muszę wykonać drenaż

tym bardziej, że masz doradców, którzy podpowiadają zastosowanie tej folii kubełkowej... a nie mówią nic o ociepleniu ścian piwnicy...

 

Napisz może trochę o sytuacji, która - według  Ciebie - wymusza te działania.

Link to postu

Budynek jest podpiwniczony, nie jest wysoka piwnica jednak tynki same odpadają, powiem więcej wodę można z nich wykręcać. Budynek jest stary, ja natomiast mieszkam w nim od niedawna i czeka mnie wiele prac i to że drenaż muszę zrobić to wiem od byłego (emeryt) kierownika budowy.

 

Link to postu
47 minut temu, koragreg napisał:

tynki same odpadają, powiem więcej wodę można z nich wykręcać.

Brak hydroizolacji i wentylacji...

 

Ale podłogi nie zalewa, woda się nie zbiera, posadzka pewnie nie jest mokra...

 

Jaką masz ziemię wokół budynku, na jakiej głębokości wody gruntowe?

Cytuję z innego wątku:

  

Dnia 23.04.2020 o 10:15, zenek napisał:

jaki jest poziom tej wody - musisz dokopać się obok budynku do tej wody -

 

Może drenaż jest jednak nie potrzebny?

 

A jeśli już - masz jak pozbyć się wody ze studzienki zbierającej wodę?

 

A może pisząc DRENAŻ myślimy o różnych rzeczach :scratching:

Link to postu
Dnia 23.04.2020 o 00:35, koragreg napisał:

Witam. Mam stary dom i muszę wykonać drenaż ale chciałbym dodatkowo ściany zabezpieczyć folią kubełkową, czy można odkopać całą ścianę jednorazowo aby taką folię ułożyć??

Najlepiej, jak byś pokazał jakis projekt tego budynku, przekrojprzede wszystkim - no i sprawdził, czy te wymiary na projekcie pokrywają się z tymi realnymi.

Jak głęboko są fundamenty, a jak głeboko podłoga piwnicy, jaki jest poziom wody gruntowej - no i b. ważne  - czy masz gdzie odprowadzić tę wodę np. z drenu.

Link to postu

mam gdzie odprowadzić, to już sprawdziłem, wysokość piwnicy to ok 170cm z czego w ziemi ok 80-90cm. Nie daleko wejścia do domu mam studnię ale nie mam pojęcia jak głęboka, jeszcze nie sprawdzałem ale wody w niej nie brakuje. Ważne jest to wejście do domu jest jako wysoki parter tzn. są schody wg. załącznika, podkopanie ich raczej będzie problemem (aby się nie zawaliły) czy jest sposób aby na tej ścianie również położyć taką folię kubełkową czy zastosować rurę drenażową.

Link to postu
23 minuty temu, koragreg napisał:

czy jest sposób aby na tej ścianie również położyć taką folię kubełkową czy zastosować rurę drenażową.

Folia kubełkowa niewiele daje, jak ktoś wyżej napisał, tylko pozwala łatwiej odejść wilgoci od ściany, ale wtedy, gdy jest dren.

A dren to nie tylko rura drenażowa, ale i wykop z obsypka z kamienia.

 

Jeżeli dom będzie otoczony drenami, to poziom wilgoci (wody) się obiży również tam gdzie są schody. Więc tam jest potrzebny dren, a nie folia kubełkowa.

 

Link to postu
3 godziny temu, koragreg napisał:

zrobię jak radzicie

Najpierw wybadaj, czy on jest potrzebny - tak radzimy!

 

Może wystarczy hydroizolacja ściany piwnicy od zewnątrz, docieplenie i usprawnienie wentylacji w piwnicy, a nie - być może - niepotrzebne wydawanie kasy na niepotrzebny drenaż...

 

Sąsiedzi mają już zdrenowane swoje działki? siłą rzeczy obniżysz poziom wody w - niewielkiej - okolicy swojej działki...

Edytowano przez Gość (zobacz historię edycji)
Link to postu

Dzień dobry, jak wspomnieli przedmówcy, folia kubełkowa nie stanowi warstwy hydroizolacyjnej. Nie można przyjmować za pewnik, że skoro sam materiał jest szczelny, to nadaje się w konkretnym przypadku do wykonania szczelnej hydroizolacji. Tak chętnie stosowane do uszczelnień fundamentów folie z tworzyw sztucznych nie sprawdzają się. Wykonanie z nich tzw. szczelniej wanny (chodzi o połączenia arkuszy ze sobą, połączenia izolacji poziomej z pionową oraz izolacją podposadzkową, uszczelnienie dylatacji, przejść rurowych itp.) jest, jeżeli nie niemożliwe, to trudne, skomplikowane i wymagające dodatkowych czynności technologicznych. Do tego podatność na uszkodzenia mechaniczne (zwłaszcza gdy stosuje się arkusze o grubości 0,2-0,5 mm).

 

Zachęcamy do użycia mas hydroizolacyjnych przeznaczonych do tego typu prac np. weber.tec Superflex 10 lub weberec bitumal. Są to produkty bezrozpuszczalnikowe, więc można też za ich pomocą przyklejać płyty izolacyjne. Więcej informacji znajdzie Pan na stronie: https://www.pl.weber/jak-chronic-dom-przed-woda-i-wilgocia-skuteczna-hydroizolacja-fundamentow

 

Zapraszamy do kontaktu.

Link to postu

OK dzięki za wszystkie informacje, mam do tego jeszcze jedno pytanie 

czy drenaż opaskowy może spowodować ubytek czy nawet wyschnięcie studni??

niedaleko wejścia do domu mam studnię zbudowaną z kręgów tj. odległość ok 3-4m

Link to postu
9 godzin temu, koragreg napisał:

drenaż opaskowy może spowodować ubytek czy nawet wyschnięcie studni??

To zależy, na jakiej głęokości masz wodę w studni. I czy to jest woda ze źródła, czy z wody gruntowej. To działa jak system naczyń połaczonych - mniej więcej.

Jeżeli odpływ od drenów bedzie wyżej iż lustro wody w studni - no to nic sie nie powinno  stać. 

Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Likwiduj okna w bocznej garażu i dosuń garaż maksymalnie do północnej granicy.  Za to zrób okno i drzwi od strony ogrodu.  oczywiście salon na południe.  Warto też zamienić miejscami kuchnię z miejscem wypoczynkowym. pralnia pod schodami wymusza kombinowanie z fundamentem.
  • Uziom otokowy ma tworzyć pętlę, dlaczego więc cokolwiek ciąć? Potrzebne będą złącza do uziomów.  Na początek proponuję przeczytać ten tekst: https://budujemydom.pl/instalacje/instalacja-odgromowa/a/23314-rodzaje-uziomow-uziom-otokowy-uziomy-pionowe
  • SZYBKOWIĄŻĄCA WYLEWKA SAMOPOZIOMUJĄCA 417 to uniwersalna podłogowa warstwa wyrównawcza. Jest świetnym rozwiązaniem do wyrównania powierzchni podkładów cementowych, betonów i jastrychów. Bardzo dobrze sprawdza się na ogrzewaniu podłogowym wodnym. Zawiera dużą ilość włókien zbrojących. Produkt docenią wszyscy wykonawcy oraz domowi majsterkowicze dzięki bardzo dobrym cechom użytkowym, takim jak możliwość wchodzenia po 3 godzinach, układanie płytek po 18 godzinach i zakres grubości, który wynosi od 2 do 50 mm. KROK PO KROKU 1. Przygotowanie podłoża Wszystkie podłoża powinny być nośne, stabilne, oczyszczone. 2. Gruntowanie Następnie należy przystąpić do gruntowania, wybór gruntu zależy od stanu i rodzaju podłoża. Tradycyjne wylewki cementowe zagruntować środkiem EXPERT 6 lub GRUNTOLITEM-W 301. W przypadku gładkich betonów zaleca się je pokryć środkiem GRUNT KONTAKTOWY 307. Grunt ten zawiera kruszywo kwarcowe i stanowi idealny podkład pod wylewkę. Każdy grunt należy pozostawić do wyschnięcia i związania: ok 24 godzin. 3. Dylatacje Nie zapomnijmy o dylatacjach, które należy wykonać przed wylewaniem 4. Wyznaczenie poziomów. Ważne jest określenie poziomu, do którego ma być wylana wylewka. Można to wykonać za pomocą kołków rozprężnych z wkrętami, których główki wyznaczają poziom wykonywanej warstwy. 5. Mieszanie Suchą mieszankę należy zarobić z odpowiednią ilością czystej wody na 25 kg masy, mieszając mieszarką. Czas mieszania mechanicznego powinien wynosić 2-3 minuty. Po krótkim dojrzewaniu wylewki należy ją ponownie wymieszać. Produkt musi mieć jednolitą konsystencję. 6. Wylewanie Prace zaleca się rozpoczynać przy ścianie najbardziej oddalonej od wejścia do pomieszczenia i prowadzić pasami o szerokości ok. 40 cm. W przypadku cienkich warstw zaleca się wylewkę rozciągnąć pacą. 7. Odpowietrzanie i poziomowanie Wylewkę należy odpowietrzyć za pomocą wałka kolczastego. Dzięki tej czynności nadmiar powietrza zostanie z wylewki usunięty, a jej struktura będzie mocniejsza\ 8. Dalsze prace Prace należy prowadzić bez przerwy, aż do pokrycia całej powierzchni podłogi w pomieszczeniu. W optymalnych warunkach na 417 można wejść po 3 godzinach od wylania. Przyklejanie płytek można wykonywać po 18 godzinach schnięcia. 9. Pielęgnacja Świeżo ułożoną masę należy chronić przed przedwczesnym wysychaniem poprzez ograniczenie ogrzewania, zabezpieczenie przed bezpośrednim nasłonecznieniem, przeciągami, itp.    
  • W przestrzeniach dziecięcych świetnym rozwiązaniem będzie również FARBA CERAMICZNA 090 KREISEL
  • Dodatkowo autor nadmienia, że chce użyć Magnatu, to też dobra farba, więc jeśli gruntowanie nie jest wymagane (to rzeczywiście od razu ktoś potwierdzi), to można działać. Równie dobrze sprawdzi się np. Ceramic Clean, ale od Sigma Coatings. Będzie drożej, ale to zawsze dodatkowy gwarant jakości. Dziecko szybko psuje
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...