Skocz do zawartości

Schody zewnętrzne - sens hydroizolacji


Recommended Posts

Witam

Mam pytanko do speców :P

Mam do wykończenia schody do garażu zewnętrznego. Mala powierzchnia bo to zaledwie 3 stopnie i kawałek wylewki przed samymi drzwiami. Łacznie bedzie nie wiecej niz 5m2.

Schody sa wylane na ziemi (była zrobiona izolacja od podloza). Jako ze w stanie surowym już troche schody lezakują zeszlifowałem je ladnie i zagruntowalem 2 krotnie. Chcę polozyc na to najzwyklejsze plytki gresowe.
Klej wiadomo mrozo i wodo odporny i elastyczny S2.
Teraz pytanie czy muszę  pod plytki nakladac jescze hydroizolacje ? Poczytalem wiele postow i wiekszość osób pisze ze tak trzeba. Ale powiedzcie mi od strony technicznej po co ?
Teoretycznie w układaniu plytek na zewnatrz chodzi o to by je ulozyc jak najbardziej szczelnie, aby woda nie dostawala sie pod spód.
Schoy sa zaizolowane od dołu wiec nie powinny ciągnąć wody z gruntu. Wiec jaki sens hydroizolacji pod plytkami?

Jesli nawet beton cos wchlonie i woda podejdzie pod ta izolacje ktora z reguly jest paroprzepuszczalna to zakladajac szczelnosc polozenia plytek nie pogorszy to sytucji? W sensie że "uwiezi" wode pomiedzy betonem a plytkami od spodu ?


Z góry dziękuje za lopatologiczne wyjasnienie tego problemu hehe:)

Pozdrawiam

Link do komentarza

Dzień dobry,

 

schody powinny tak samo posiadać hydroizolację podpłytkową (w przypadku wykończenia płytkami). ;) Tak, jak wspomniał Pan Cezary, woda w końcu zrobi swoje i powoli doprowadzi do uszkodzenia okładziny (np. odspojenia płytek). Można zastosować do tego hydroizolację mineralną jednoskładnikową np. weber.tec 824. Będzie to nieco tańsza opcja, jeśli jest to mała powierzchnia (lub weber.tec Superflex D2 w wiaderku 6 kg). Więcej o produktach mineralnych do hydroizolacji (szlamów) można znaleźć na stronie: https://www.pl.weber/search-content/content_type/product/activities/hydroizolacje-mineralne-61

Prosimy też pamiętać o tym, żeby płytki były przyklejane całościowo, na pełne podparcie (klej na całej płytce). Polecamy do tego klej weber ZP414 lub weber ZP418.

 

Zapraszamy do kontaktu.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...