Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Ławy i fundamenty - brak wibrowania


Recommended Posts

Witam,

 

Niedawno zacząłem budować domek. Wykonawcy wylali mi ławy fundamentowe 60x40 i miejscami 70x40. Beton nie był wibrowany - ubijali i wyrównywali od góry ręcznie.

 

Fundamenty wysokie na 1m i szerokie na 30 cm wylewane w szalunki - bez wibrowania. Nakłuwane od góry przy wyrównywaniu.

 

Tu rodzą się moje wątpliwości - czy brak wibrowania wpływa na te prace i je dyskwalifikuje? Kierownik budowy twierdzi, że jeśli beton był lany z pompy i rozgarniany to nie ma problemu.

 

Proszę o pomoc w temacie.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. Mam do Pana jeszcze jedno pytanie. Chodzi o górną warstwę fundamentu. Mianowicie po wylaniu fundamentu górą przypiekło trochę Słońce i zaczęło ścinać wierzchnią warstwę, dlatego po około 6h polałem go wodą. Dziś mam wrażenie, że beton na wierzchu jest słabszy, dodatkowo łuszczyła się cieniutka warstewka. Mam wrażenie, że łatwo się w nim kuje od góry, ale to może być moje subiektywne odczucie. Beton B20. Czy to może być jakaś wada betonu? Czy za wcześnie polałem wodą?

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na powierzchni pojawia się tzw. mleczko cementowe, które usuwa się przed położeniem  kolejnych warstw - najczęściej wystarczy zmieść ostrą szczotką. Polewanie z pewnością betonowi nie zaszkodziło, a pełna wytrzymałość uzyskuje on po o k. 3 tygodniach.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Od fundamentu ściana pęka wtedy, gdy pęka fundament. No i zwykle jest to ściana , a nie słupek, bo musi to byc płaszczyzna nie podparta równo na krawędzi, wtedy jak by się 'rozdziera" u dołu lub od góry - w zależności, czy fundament na prawo i lewo w stosunku do  pęknięcia opada, czy się wznosi.   A tutaj jednak głównie widać peknięcia na słupku.   To wydaje mi się b. prawdopodobne. Bo to zbrojenie powinno być chyba b. solidne jeśli jest???). No - zagadnienie dla technologa i konstruktora - dobrać odpowiednie zbrojenie, grubość i beton do formy. o jednak w formie jest jakiś błąd. I jednak upierałbym się przy odpowiednim wypełnieniu.
  • W zgodzie z obowiązującymi przepisami:   1. W ścianie "kuchnia"/łazienka, pod sufitem, zrobić "przebicie" nie mniejsze niż 220 cm2. 2. Z obu stron ściany założyć kratki wentylacyjne (nie mniej niż 220 cm2 ), najlepiej z klapą zwrotną. 3. W drzwiach od łazienki zaślepić kratkę. 4.  Nad kuchenką zainstalować pochłaniacz. 5. Finito.
  • Bardzo ciekawa sprawa. Moim zdaniem te betonowe formy muszą pękać i zawsze będą pękać. Jak która nie pęknie, to tylko dlatego że się miało fart. A dlaczego muszą pękać? No więc moim skromnym zdaniem rządzą tu prawa fizyki, a nie błąd wykonawcy. To jest wada produkcyjna, bo te formy są cienkie i nie zazbrojone. A beton, gdy wiąże, wytwarza ciepło. Jeśli zalewa się formę betonem rzadkim, to woda w mieszance zwiększa objętość pod wpływem ciepła. I rozsadza formę. Choć z drugiej strony taka koncepcja może być błędna, bo przyszło mi jeszcze do głowy, że może ława fundamentowa ma kiepskie zbrojenie i może fundament osiada, bo niby czemu zawsze pęka po linii wyglądającej tak, jakby to był wynik osiadania fundamentów? Wiecie, moje nadproża w domu to były kształtkami U z gazobetonu, zalanymi betonem, i jakoś nie pękały.   No powiem wam, że zaskoczony jestem.  
  • Moim zdaniem bardzo ważny jest wybór firmy wykonawczej - sprawdzonej, która działa już od co najmniej paru lat i nie zniknie z rynku za pół roku. No i której referencje możemy sprawdzić. Co do Mojego Prądu, to na razie nie obowiązuje i nie wiadomo jeszcze dokładnie jaką formę przyjmie dotacja. Oby program faktycznie został ogłoszony 1.07.2021 bo w 2020 roku bardzo napędził polską fotowoltaikę
  • Moim zdaniem już w ciągu najbliższych 3 - 4 lat wiele się zmieni, bo powchodzą w życie zapisy uchwał antysmogowych i ludzie będą po prostu musieli powymieniać źródła ciepła. Wiadomo, że termomodernizacja stanowi dla ludzi duży koszt, ale przypuszczam, że wielu z nich nawet nie wie, że może na ten cel otrzymać dotacje. Ci naprawdę najbiedniejsi również takie wsparcie mogą otrzymać, bo w ramach programu Stop Smog mieszkańcy gmin mogą dostać w formie bezzwrotnej dotacji nawet do 100 proc. kosztów przedsięwzięcia. Pytanie czy o tym wiedzą...  To też nie jest tak, że pompę ciepła można wstawić wszędzie, bo nikt przy zdrowych zmysłach w nieocieplonym i "dziurawym" domu tego nie zrobi. Obniżanie zapotrzebowania na energię w budynkach jest tak naprawdę kluczowe i po tym dobór ekologicznego źródła ciepła. 
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...