Skocz do zawartości

Działka szerokość 15m - ściana od sąsiada


Recommended Posts

Witam,

od niedawna jestem właścicielem połowy bliźniaka i chcę go rozbudować. Moja działka ma szerokość 15m. Z tego co się zorientowałem zgodnie z prawem mogę od strony sąsiada wybudować ścianę nawet do 1,5 jeśli w niej nie będzie otworów okiennych i drzwiowych. I z tym jestem ok. Jednakże ja na tej ścianie chciałbym mieć kilka okien. Zatem w/g prawa musiałbym ścianę postawić max 4m od sąsiada.

I tu mam pytanie, czy jednak gdybym uzyskał zgodę od sąsiada na przybliżenie tej ściany z oknami do np. 3m od jego granicy to czy Urząd wyrazi na to zgodę?

Pytam dlatego, że ów sąsiad kiedyś przyszedł do poprzedniej właścicielki mojego domu i ona mu się zgodziła na to żeby on sobie rozbudował dom i postawił ścianę bliżej niż przepisy. Dzięki temu on ma ścianę z oknami i drzwiami ok 2,5m od granicy ze mną. No ale to było kiedyś. A czy teraz gdybym uzyskał od niego zgodę na przybliżenie to Urząd zgodzi mi się, pomimo że prawo stanowi inaczej? Czy to że sąsiad się zgadza to ma wpływ na cokolwiek czy prawo jest ponadto i koniec. I to że sąsiedzi się zgadzają na bliższe usadowienie ścian nie ma znaczenia?

 

Dziękuję

Link do komentarza

Dziękuję za odpowiedź. Jestem laikiem w temacie, więc mam pytanie dodatkowe, czy to znaczy że mogę zgodnie z prawem obowiązującym dzisiaj wybudować ścianę 3 metry od sąsiada, mieć w niej okna i nie pytać go o zgodę? A co przepis mówiący o 4 metrach? Czy przy działce o szerokości 15 metrów nie ma znaczenia? 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...