Skocz do zawartości

akt notarialny a księga wieczysta PILNE!!!!


Recommended Posts

czy mogą istnieć różnice pomiędzy wpisami w tych księgach? kupuję działkę. Właściciel okazał mi świeży wypis z KW i wypis z rejestru gruntów. NIe ma tam wzmianki o żadnych obciążeniach, roszczeniach itp. Obecny właściciel zakupił działkę ok rok temu. Starając się o kredyt mam przedstawić również w banku akt notarialny. Nie jest to wymóg we wszystkich bankach, ale akurat w tym jest. Właściciel dziwi się po co to jest potrzebne i kręci. W końcu zgodził się przekazać kopię do banku. Może jestem za bardzo podejrzliwy, ale o co tu chodzi? CZy może jest w akcie jakaś wzmianka o roszczeniach itp a nie ma tego w KW? Może w akcie zaniżona jest cena działki i właściel boi się urzędu skarbowego?
Link do komentarza
Cytat

czy mogą istnieć różnice pomiędzy wpisami w tych księgach? kupuję działkę. Właściciel okazał mi świeży wypis z KW i wypis z rejestru gruntów. NIe ma tam wzmianki o żadnych obciążeniach, roszczeniach itp. Obecny właściciel zakupił działkę ok rok temu. Starając się o kredyt mam przedstawić również w banku akt notarialny. Nie jest to wymóg we wszystkich bankach, ale akurat w tym jest. Właściciel dziwi się po co to jest potrzebne i kręci. W końcu zgodził się przekazać kopię do banku. Może jestem za bardzo podejrzliwy, ale o co tu chodzi? CZy może jest w akcie jakaś wzmianka o roszczeniach itp a nie ma tego w KW? Może w akcie zaniżona jest cena działki i właściel boi się urzędu skarbowego?


Witam!!!
Akt notarialny jest aktem własności nieruchomości, natomiast działka nie musi posiadać wpisu w księdze wieczytej. Założenie księgi leży w gestii chcącego posiadać taki dokument, co w przypadku np.kredytu hipotecznego jest niezbędne. W dziale IV KW nie może być żadnych zapisów o zajęciach nieruchomości.Dopiero bank udzielając kredyt żąda zrobienia zapisu o zabezpieczeniu kredytu w formie współwłasności na nieruchomość.
W akcie notarialnym ponadto jest o wiele więcej informacji niż księdze wieczystej np. kwota zakupu tej działki przez poprzedniego właściciela.Może tu jest haczyk (cena kupna a cena sprzedaży).?Ale to jest gdybanie. I tak kupując działkę musisz podpisać akt kupna -sprzedaży - czyli akt notarialny. Najlepiej przespacerować się do notariusz i porozmawiać z nim na ten temat. Za taką poradę moja żona nic nie płaciła.
Pozdrawiam
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Każda, każda nieruchomość powinna posiadać urządzoną księgę wieczystą. Jeśli jej nie ma, to notariusz w terminie 3 dni od podpisania aktu kupno-sprzedaż wniesie do sądu o urządzenie takiej księgi. Rejestr gruntów w starostwie nie jest od ujawniania obciążeń, ale od określenia areału, rodzaju użytkowania, właściciela. Co do kręcenia nosem: poproś o zaświadczenie z urzędu skarbowego, zus, urzędu gminy. Tam opiszą zadłużenia obecnego właściciela.To standard. Poza tym, po prostu może chodzi o szybkość otrzymania kasy, a nie o zabezpieczenia. Jeśli chce cię wykręcić to wykręci. Są sposoby, może trzeba zaufać.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...