Skocz do zawartości

Dobudowa parterowa do domu jednorodzinnego


Recommended Posts

Witam 

Mam pytanie, mianowicie

Chce zrobić dobudówke parterową 25m2 do domu jednorodzinnego, miejsce jest dobre, są zachowane odpowiednie odstępy od sąsiadów itp, jaki może być koszt takiej budowy? 

Czy dobrym pomysłem jest kupno np:drewnianego domku całorocznego I dostawienie go ściana w ścianę I połączeniu drzwiami obu budynków?

Czy lepszym rozwiązaniem jest wymurować?

oraz czy potrzebuje pozwolenie na budowę, czy tylko zgłoszenie?

Dodam, że kompletnie się nie znam więc zanim zacznę robić wolałbym wiedzieć mniej więcej na co muszę się szykować 

Pozdrawiam serdecznie 

 

 

 

20200417_075926.jpg

Link do komentarza

Budynek stoi 20lat,część do której chce dołączyć dobudówke parterową jest murowana,ona służy jako piwnica, ale taka, że spokojnie można ją adaptować na mieszkanie, ponieważ nie jest pod ziemią, na załączonym zdjęciu jest okno do garażu, właśnie do tej części chce dołączyć dobudówke I przerobić to na mieszkanie

Edytowano przez Janek Pieprzyk (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
1 godzinę temu, Janek Pieprzyk napisał:

 

Chce zrobić dobudówke parterową 25m2 do domu jednorodzinnego.

Czy dobrym pomysłem jest kupno np:drewnianego domku całorocznego I dostawienie go ściana w ścianę I połączeniu drzwiami obu budynków?

A czemu ta dobudówka miałaby służyć?

To ma być do zamieszkania?

 

Edit:

zanim napisałem pojawiła się odpowiedź, sorry.

Edytowano przez bobiczek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
13 godzin temu, Janek Pieprzyk napisał:

Chce zrobić dobudówke parterową 25m2 do domu jednorodzinnego, miejsce jest dobre, są zachowane odpowiednie odstępy od sąsiadów itp, jaki może być koszt takiej budowy?

Najważniejsze, to wiedzieć co możesz dobudować (patrz post wyżej - taką info z gminy musisz posziadać) -  i konkretnie wiedzieć, co sam potrzebujesz, jaki chcesz mieć finalny program, wygląd, podział.

Dopiero do tego dopasować koncepcję zawierającą nowy wygląd pomieszczeń i przeznaczenie, wygląd całości, kształt dobudowy i z czego ta dobudowa.

Jedno jest pewne - dobudowana część powinna być zdylatowana, czyli wybudowana jakby osobno tuż koło istniejącego budynku.

Link do komentarza

Kombinujesz nie w tą stronę...

Tak jak pisze zenek, ta dobudówka powinna być dopasowana do bryły całego budynku choćby wyglądem... Masz tam jakiś stromy dach - nie dostawisz tam takiej budki, tylko ze względu na to że będzie taniej...

Pokaż jak wygląda budynek, bo tak, to możemy tylko ogólnikami sypać...

Link do komentarza
1 godzinę temu, Janek Pieprzyk napisał:

bez fundamentu to koszt około 35-40 tysięcy za 25m2-30m2

Nie wiem czy masz np znajomego murarza albo dwóch myślących fachowców. Ale za te pieniądze to ja bym zdecydowanie murował. Oczywiście jeśli ma to być coś w rodzaju kostki a nie fantazyjnej przybudówki z "wodotryskami"

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Cześć,   chciałbym poradzić się w kwestii kanalizacji. Otóż mój problem wygląda tak, że pomiędzy domem a studzienką rewizyjną kanalizacji, którą mam na działce uda mi się maksymalnie uzyskać różnice wysokości 90 cm na 7 metrach odległości.  Daje to spadek rury na tym odcinku około 13%.    Reasumując, na domu spadek 2%, pomiędzy domem a studzienką (7 metrów) 13% i pomiędzy studzienką a główną nitką 4%   Ja wiem, że optymalny spadek to 2% natomiast interesuje mnie czy ktokolwiek był zmuszony użyć tak dużego spadku i u niego to funkcjonuje. Znalazłem kilka informacji, że dopuszczalny jest spadek 15%.   Pozdrawiam Mikołaj.
    • Dzień dobry,  W maju ubiegłego roku zamieszkałem w domu. Dziś zauważyłem około 30 do 50 cm nad oknami dachowymi takie dziwne plamy na membranie. Te plamy na te chwile są suche membrana uniosła się do góry tak jak kartka papieru która jest zmoczona i potem wyschnie. Dach pokryty blachodachówką panelową. Strych nie jest ocieplony. Pomiędzy parterem a strychem legary z drewna i 35 cm wełny mineralnej. Wokół dwóch kominów i we wszystkich innych newralgicznych miejscach takie coś nie występuje.  Macie Państwo pomysły co to i czy to może być groźne ? Podejrzewam że ma to coś wspólnego z wykraplaniem się wody, lub niepoprawną obróbką okien dachowych.  
    • Liczyć na "niezniszczalność" paneli winylowych mógł tylko ktoś, kto nigdy nie miał gramofonu i nie słuchał płyt. Winylowych przecież. Byle czym się przecież rysują, nie tylko szafirową (bardzo twardy materiał) igłą.   Natomiast zupełnie innym materiałem jest laminat. I swoją opinie napisałem znając ten materiał. Kiedyś kuchenne meble były wykończane laminatem. Można też było kupować płyty laminowane, bez podkładu. Czyli tę wierzchnią strukturę, z której niektórzy robili nawet boazerię. Kawałki takiej płyty mam do dzisiaj, przydają się w domowym warsztacie. Jeśli nie będziesz sypał piasku pod nogi, to niełatwo je zarysować na podłodze.     To oczywiste, bo ich powierzchnia wody nie przepuści nawet przez tydzień, ale diabeł leży w szczegółach, czyli krawędziach, jak wcześniej wspominałem. Niby są zabezpieczane, ale nigdy nie wiemy czy nie ma tam jakichś nieciągłości i/lub mikrouszkodzeń Lepiej więc nie przekonywać się, że jednak są.  A woda wejdzie w najmniejszą mikro dziurkę, ale wyjść nią później nie chce. Takie wychodzenie pod postacią pary trwa później miesiące i lata. 
    • Tak tak wodę zbierać od razu bo jak będzie stała to wiadomo że żaden panel nie wytrzyma. Ja się jednak decyduje na panele.  
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...