Skocz do zawartości

Problem z posadzka w piwnicy-Prośba o pomoc


Toomo

Recommended Posts

Witam. Zakupiłem dom w stanie SSO wraz z piwnicą.
Dom od znajomego  więc  wiem jak było wszystko robione. Dom z poddaszem użytkowanym oraz piwnicą. Jestem na etapie wylewek i ogrzewania podłogowego. W całym domu zaplanowałem ogrzewanie podłogowe oraz piwnice (na wszelki wypadek). Piwnice póki co nie będą mieszkalne lecz będzie tam graciarnia itp.


Mam mały problem ze styropianem w piwnicy. Na podłogę na gotowo mam zostawione tylko 12cm gdzie muszę się wyrobić ze styropianem. Znajomy nie planował tam podłogówki tylko liczył ze da 5cm syro +wylewka. Tak jak wspominałem ja daje podłogówkę i teraz pytanie czy 5cm wystarczy czy będą duże straty?  Pytam bo teoretycznie mógłbym wrzucić do piwnicy 5cm+5CM ale pierwszy schód byłby niższy o 5cm. Wolałbym tego uniknąć.


Teraz pytanko czy jeśli dam 5cm XPS 0,34 lambda na podłogę to odczuje jakaś różnice w stracie ciepła względem np 5cm eps100 0,36. Tak jak wspominałem raczej rzadko będzie grzane w piwnicy (albo w ogóle) ale mimo to zdecydowałem się tam na podłogowe bo nie wiadomo co będzie za parę lat..


Pytanie  czy 5cm na upartego będzie ok no i czy xps coś poprawi przy tej grubości czy lepiej obniżyć 1 schód i dać 10cm ? Dodam ze cala piwnica jest w ziemi a jej ściany są ocieplone 8cm xps. Ogrzewanie będzie gazowe.
Bardzo proszę o porady..

Link do komentarza
5 godzin temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

5 cm styropianu pod podłogówkę na gruncie to mało,

 

Dnia 3.04.2020 o 18:02, Toomo napisał:

Na podłogę na gotowo mam zostawione tylko 12cm gdzie muszę się wyrobić ze styropianem.

A jak dasz więcej izolacji i przekroczysz te 12 cm, to będziesz zawadzał głową o sufit? Jak pomieszczenie będzie o 10 cm niższe, to nie da się żyć?

 

Ten schodek będzie powodował wytrącenie z rytmu - to fakt...

 

ale można niewielkim nakładem pracy przerobić te schodki do piwnicy tak, aby rozmierzyć różnicę wysokości pierwszego schodka na te kilkanaście pozostałych schodków - wyjdzie po parę milimetrów różnicy... aby tylko zachować jednakowe wysokości dla wszystkich stopni.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...