Skocz do zawartości

Zamiana okna na drzwi


Recommended Posts

Witajcie...jestem nowy, wybaczcie niewiedze, błędy itp:)

Właśnie kupiłem dom:)i tu przygoda sie zaczyna...będę go remontował(oczywiście nie sam).

Wiele już zaplanowane i do wdrożenia, ale...

Planuję przebudowę polegającą na wykonaniu otworu drzwiowego w miejscu dotychczasowego okna , co nie zwiększy obszaru oddziaływania tego budynku, a wysokość i szerokość drzwi będzie identyczna jak rozmiar okna.

Wiem że są do tego odpowiednie artykuły i prawo choć bywa różnie interpretowane. Wydaje mi się że wystarczy zgłoszenie i projekt od architekta, ale może ktoś ma inne zdanie/doświadczenie?

Podobną sytuacje mam z oknem które chce zmienić na drzwi balkonowe - czy to również tak wygląda?

Ile bierze architekt za taki projekt?

Link do komentarza
9 minut temu, Pawel Bugzell napisał:

 

Wiem że są do tego odpowiednie artykuły i prawo choć bywa różnie interpretowane. Wydaje mi się że wystarczy zgłoszenie i projekt od architekta, ale może ktoś ma inne zdanie/doświadczenie?

 

Architekt decyduje o ogólnym kształcie budowli, a od okien i drzwi jest projektant z uprawnieniami konstrukcyjnymi. Natomiast w Twoim przypadku, to być może nawet i tego nie będzie potrzeba. Tego jednak nie da się stwierdzić zdalnie, właśnie projektant winien to pooglądać i zadecydować. Bo okna i drzwi posiadają już nadproża, a przynajmniej posiadać powinny. Jeśli tak jest, to nawet zgłoszenia nie będzie potrzeba, gdyż nie następowałaby ingerencja w konstrukcję budynku. Prace można by było wykonać bez zawracania głowy urzędom.

Ale zastrzegam, pod warunkiem, że projektant te nadproża zaakceptuje w nowej roli.

Link do komentarza
Dnia 2.04.2020 o 21:02, retrofood napisał:

Architekt decyduje o ogólnym kształcie budowli, a od okien i drzwi jest projektant z uprawnieniami konstrukcyjnymi.

 

Architekt projektuje cały budynek, wraz z oknami drzwiami stropami schodami itd. Cały. Konstruktor liczy elementy konstrukcyjne  i na podkładzie architektonicznym rysuje swoje konstrukcyjne.

Dodatkowo wiekszość architektów ma uprawnienia do konstrukcji w ograniczonym zakresie do 1000 m3, czyli budynek w tym sie zwykle swobodnie mieści.

Ale zwykle współpracuje z konstruktorem i i bardzo dobrze. Każdy robi to, co studiował.

 

Resztę na szczęście dobrze napisałeś. 

Jak nie zmieniamy nadproży, to mozna zamiast okien zrobić drzwi. 

 

Link do komentarza
1 godzinę temu, Pawel Bugzell napisał:

Planuję przebudowę polegającą na wykonaniu otworu drzwiowego w miejscu dotychczasowego okna , co nie zwiększy obszaru oddziaływania tego budynku, a wysokość i szerokość drzwi będzie identyczna jak rozmiar okna.

Są to zmiany nieistotne i nie potrzebujesz do tego celu architekta czy projektanta, musisz tylko zgłosić do starostwa że chcesz przeprowadzić remont.

Link do komentarza

Dziękuję za rozwinięcie tematu.

Czekam na odpowiedź starostwa.

Architekt mnie tak nastraszył: ile to trzeba formalności, ile pracy włożyć...w 5 tys sie nie zmieści,mówi!!!!(same formalności)

To, że tak powiem...chramole i chyba na pełnym nielegalu wole to zrobić niż tyle bulić!

Na tą chwilę studiuje prawo budowlane:) i wychodzi tak jak przedmówcy podpowiadają. Znając życie interpretacja prawa i wymogi formalne będą różne w każdym starostwie inne.

Temat jest rozwojowy, będę sprawę opisywał w dalszym ciągu.

Link do komentarza
Dnia 3.04.2020 o 13:49, Pawel Bugzell napisał:

Architekt mnie tak nastraszył:

w razie czego idź do innego - mało to projektantów i architektów? :12_slight_smile:

Na targu też te same pomidory na jednym stoisku za 8 na innym za 16 zł. Tak samo w projektowaniu czegokolwiek...

A formalności - to zależy, albo ty chodzisz za nimi , albo projektant - i wtedy to chodzenie, załatwianie, kosztuje przy małej rzeczy więcej, niż projektowanie.

Link do komentarza
Dnia 2.04.2020 o 21:02, retrofood napisał:

 

Ale zastrzegam, pod warunkiem, że projektant te nadproża zaakceptuje w nowej roli.

Po co wprowadzasz  w błąd ludzi i usiłujesz wpędzić w koszty ?.:krzeslo:

Dnia 2.04.2020 o 22:05, mhtyl napisał:

Są to zmiany nieistotne i nie potrzebujesz do tego celu architekta czy projektanta, musisz tylko zgłosić do starostwa że chcesz przeprowadzić remont.

Heniu wiesz lepiej nich nic nie zgłasza, bo nie ma takiej potrzeby, naprawdę.

 

Link do komentarza

 

Dnia 3.04.2020 o 13:49, Pawel Bugzell napisał:

Dziękuję za rozwinięcie tematu.

Czekam na odpowiedź starostwa.

Architekt mnie tak nastraszył: ile to trzeba formalności, ile pracy włożyć...w 5 tys sie nie zmieści,mówi!!!!(same formalności)

To, że tak powiem...chramole i chyba na pełnym nielegalu wole to zrobić niż tyle bulić!

Na tą chwilę studiuje prawo budowlane:) i wychodzi tak jak przedmówcy podpowiadają. Znając życie interpretacja prawa i wymogi formalne będą różne w każdym starostwie inne.

 

Pisałem o wykorzystaniu nadproża z zastrzeżeniem, bo przy takich zamianach czasami zmienia się potrzebna szerokość otworu. To wtedy, w takich sytuacjach, nadproże winno koniecznie zostać ocenione przez konstruktora.  Jeśli nie zmieniasz szerokości otworu, to możesz nawet tego nie zgłaszać.

 

PS. Sam widzisz, jak trolle się do takich sytuacji odnoszą.

 

 

 

PS2. Dlatego pisałem o konstruktorze a nie architekcie. Bo z tym to jakbyś po zastrzyk szedł do lekarza a nie do pielęgniarki. Zapłacisz stawkę lekarską. A troll i tak tego nie zrozumie, jest na to zbyt głupi.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...