Skocz do zawartości

Wyciszenie ścian w domu dwurodzinnym


Recommended Posts

Cześć zakupiliśmy z małżonką połówkę domu dwurodzinnego (1-piętrowy + poddasze użytkowe) w stanie deweloperskim. Na na nasze nieszczęście dom okazał się niezbyt dobrze wygłuszony. Dostaliśmy taką informację od sąsiadów, którzy mieszkają (inny budynek) w takim samym domu obok. Jesteśmy w trakcie wykańczania domu. Nasi bezpośredni sąsiedzi (przez ścianę) jeszcze nie rozpoczęli prac wykończeniowych.

Aby uniknąć w przyszłości problemów z niedostatecznym wygłuszeniem ścian zdecydowaliśmy się z sąsiadami przez ścianę, że zainwestujemy w wygłuszenie ścian. Chcielibyśmy wygłuszyć ściany od dwóch stron w takim sam sposób tj. wygłuszenie zamontują sąsiedzi i my. Dom jest symetryczny. Po każdej stronie do wygłuszenia jest na parterze: salon; klata schodowa; na 1-piętrze: dwa pokoje. Docelowo również poddasze użytkowe, ale to nie jest na ten moment priorytetem. Mamy nadzieję, że poprawi to efekty wygłuszenia. Zastanawiamy się nad tym jaką formę wygłuszenia zastosować.

Ogólne założenia:
1. Jak najmniejsze straty w powierzchni, szczególnie na klatce schodowej prowadzącej na pierwsze piętro (max 4-6 cm). W sypialniach / salonie większa strata dopuszczalna, ale nie więcej niż 7-10 cm.
2. Ściany po wygłuszeniu muszą umożliwiać ich pomalowanie
3. Wyciszenie dźwięków powietrznych

Po pierwszym zbadaniu tematu w internecie myślimy o:
1. Wełna akustyczna 5 cm przyklejona do ściany (pomiędzy sąsiadami) + siatka + klej + płytka GK akustyczna
2. Płyta akustyczna 3 cm (np. AKU-PR 140) + siatka + płyta GK akustyczna

Czy takie rozwiązania są ok? Które lepsze / może jakieś inne? Czy polecacie jakieś konkretne materiały, do któregoś z powyższych rozwiązań (konkretna wełna / płyty GK)?

Z góry dziękuję za pomoc.

Link do komentarza

Bardzo dobrze że udało Wam się dogadać!!!

Gdzieś były ze dwa wątki dotyczące takiej, jak Wasza sytuacja, tylko sąsiedzi niezbyt byli skłonni do współpracy :bezradny:.

 

Porównajcie właściwości tłumiące obu systemów, bo oba są obiecujące i wybierzcie lepszy pod względem efekt/cena, z naciskiem na EFEKT!

 

W tamtych tematach dość istotną rolę odgrywały schody - były one drewniane i kotwione bezpośrednio do dzielącej oba mieszkania ściany. Były one głównym źródłem hałasu, szczególnie nocnego, bo skrzypiały. Weźcie to pod uwagę.

Link do komentarza

Wełna mineralna jak najbardziej. Jest jeszcze takie rozwiązanie w zasadzie systemowe od firmy Recticel. Nazywa się to Simfofit®. W zasadzie mata Simfofit®+płyta G-k. Znaczna redukcja "hałasu".

https://budujemydom.pl/irbj/porady/90152-plyty-simfofit-prosty-i-skuteczny-sposob-na-wyciszenie-scian

W linku na otwarcie jest taki łapiący za serce obrazek.

d2FjPTExMDB4Mi4wNDA=_src_165549-recticel

Link do komentarza

Koniecznie trzeba wziąć pod uwagę fakt, że wytłumienie dźwięku należy wykonać od tej strony przegrody, po której ten dźwięk powstaje! Dlatego dobrze będzie u Was, bo po sąsiedzku zrobicie "sobie dobrze" - bez podtekstów, proszę :icon_lol:.

U siebie miałem sąsiada, który lubił po wypiciu paru piw głośno słuchać muzyki i w tym hałasie zasypiać. Wyciszałem ścianę z jego strony wełną i płytami gk, niewiele to dało, a straciłem ok 15 cm pas pokoju (0,75 M2 z 14 M2 pokoju!!!)

Link do komentarza
1 godzinę temu, uroboros napisał:

Wyciszałem ścianę z jego strony wełną i płytami gk,

Chyba nieprecyzyjnie się wyraziłem...:zalamka:O.o

 

Wyciszałem ścianę w SWOIM mieszkaniu, graniczącą z mieszkaniem sąsiada...

Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
1 godzinę temu, Eksperci Rockwool napisał:

sąsiad uzyskał dużo lepszy efekt izolacyjności niż ty

Tylko u mnie nie bardzo ma kto hałasować :bezradny:... Czasem wnuki... jak wpadną na godzinkę...

 

Poza tym - taki mały off-top - ta hałasująca rodzinka sprzedała mieszkanie i wyniosła się... mieszka tam para emerytów...

Link do komentarza
  • 8 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...