Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
vlad1431

Folia kubełkowa

Recommended Posts

Witam,

Będę niedługo robił drenaż opaskowy w domu z lat 60tych. Zastanawiam się czy podwinięcie folii kubełkowej pod peszel da jakiś dodatkowy efekt, czy odizoluje lepiej niż kiedy będzie tylko przy fundamencie? Folia jest tania, a jakby miało to coś polepszyć izolacje to jest w sumie niewiele więcej roboty. Zastanawiam się tylko nad tym, czy woda podgruntowa w tej sytuacji nie będzie wpływać pod folię omijając peszel.

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

Folia kubełkowa nie jest izolacją... ona mechanicznie chroni właściwą hydroizolację i/lub termoizolację.

A gdzie i po co jest ten peszel?

Peszel w sensie rura drenażowa. Ok, jako że folia, to wydaje mi się że jakoś się spełnia jako izolacja. Wiem że to nie jest właściwa izolacja. Stąd też pomysł żeby położyć na ziemi, na to żwir i rure drenażową.

Nie wiem skąd ten pomysł, bo to przecież jest wbrew założeniom drenażu...tworzysz "miską", w której stać będzie woda/błoto...

Poczytaj jeszcze raz - jakie są założenia drenażu, jak się go buduje, jaką rolę spełnia geowłóknina i filtr/podsypka i obsypka z tłucznia czy żwiru......

• Lubię to 1

Sporo czytałem, ale chyba mało fachowych "kompendiów". Dlatego miałem wątpliwości z tym co napisałeś, że tam będzie zbierać się woda. Bo na chłopski rozum woda do góry nie popłynie tylko zrobi się błoto pod rurą. Czasem ktoś musi jak krowie na rowie wytłumaczyć o co kaman, bo przez brak wiedzy można narobić głupot. Także wielkie dzięki za porade.
Martwi mnie tylko jedno miejsce, stąd moje wątpliwości. Jakieś 3 metry od domu mam studnię i po deszczu utrzymuje się tam wysoki stan wody, jakieś 2 metry poniżej poziomu gruntu. Spad na całej działce to 8-10% i na 99% ze studni woda wpływa pod fundament. Po ustaniu opadów zauważyłem że woda wpływa pod fundament przez jakieś jeszcze 2 doby. Planuje przy okazji drenażu zamontować pompe na stałe z czujnikami, żeby po podwyższeniu się stanu wody pompa automatycznie się załączała i obniżała stan wody. Mam nadzieję że w ten sposób uniknę przelewania się pod fundament.

A dokąd będzie spływać woda zbierana przez drenaż? Bo jeżeli nie ma dobrego odpływu to jego robienie w ogóle nie ma sensu. Jeżeli już pompa, to o niewielkiej wydajności (małym przepływie). Inaczej można zrobić sobie płuczkę gruntu pod fundamentem.

Dnia 29.03.2020 o 01:05, vlad1431 napisał:

Peszel w sensie rura drenażowa. Ok, jako że folia, to wydaje mi się że jakoś się spełnia jako izolacja. Wiem że to nie jest właściwa izolacja. Stąd też pomysł żeby położyć na ziemi, na to żwir i rure drenażową.

Mowa o takim rozwiązaniu?

dz03OTAmaD03MDE=_src_216187-wykonywanie_

Mniej więcej o takim rozwiązaniu myślę. Tylko obsybkę żwirową planuje podciągnąć do poziomu gruntu o szerokości ok 10cm oddzielając wszystko geowłókniną.41c744c8e94929149a80ad0bf97a3f16.jpg&key=791403dfdb20cfc5b79959a4ea4efc1cedf6fab86b7dfdb9219efcd27bdd9aff

System odprowadzania mam gotowy po byłym szambie, kwestia tylko podłączenia rurami ze studzienki rewizyjnej. Studzienki będą 4 i osobno rury od rynien też połączone ze zbiornikiem po szambie. Narazie będzie to sobie odpływało wolno w pole rolne. Docelowo muszę wykopać jakiś zbiornik na wodę, bo sąsiad już sobie zastrzegł że nie chce tej wody. Przy spadzie 8-10% powinno to działać bez zarzutu. Woda z opisanej wyżej studni ma być wypompowywana z kolei na nasze małe pole uprawne, lub na jakieś inne potrzeby typu mycie auta itp. To będzie zupełnie odzielna instalacja.

Doradźcie mi proszę, jaką rure drenażową kupić, będę kupował w osłonie z geowłókniny, czy po prostu kupić najtańszą? 110mm znalazłem po 2zł za metr, tylko czy to nie jest jakaś kupa? Bo niby wygląda to na geowłóknine, ale to może być zwykła szmata która niekoniecznie będzie dobrze przepuszczać.

f0f51af93c814643180c2ffc9b571b15.jpg

Napiszę tylko że zamontowałem pompe do studni, podlewamy grządki, poziom wody obniżył się o 2 metry i w piwnicy do dołka wlał się może 1 litr wody przez te kilka dni deszczu.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

• Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

• Najnowsze posty

• z innego tematu:     
    • Ale Jej chłopak ma inne zalety, a na pewno jest lepiej od ciebie wychowany... zapewniam cię, że  do życia - prawdziwego życia - wystarczą te lewe ręce...     Ad rem... To świadczy o nie do końca sprawnej wentylacji - trzeba grzyba wytruć i - najlepiej, tak jak pisze mhtyl - wziąć fachowca, chociaż, jeśli bardzo Ci się nie śpieszy - nie robić tego remontu przez montaż płyt g/k... nawet wyrzuciłbym te istniejące na dwóch ścianach regipsy, bo widzisz sama, że nie są one najlepszym wynalazkiem ... I koniecznie trzeba sprawdzić jak działa u Ciebie wentylacja!
    • Te lepiszcza używane  do połowy lat 90-tych, postrzegamy dzisiaj jako wysoce szkodliwe dla zdrowia. W składzie znajdują się  wysoce niebezpieczne związki jak rakotwórcza substancja benzopiren oraz inne pozostałe po rozfrakcjonowaniu smoły paki. Wiele mieszkań i domów oraz budynków użyteczności publicznej jest skażona takimi parkietami. Parkietami, które trują nas zawsze. Że są szkodliwe niech świadczy fakt, że pył po mechanicznym usuwaniu z podkładów powinien być przekazywany do specjalnej utylizacji. Powinniśmy zdecydowanie usuwać stare lepiszcza smołowe i parkiety nimi przyklejane!
    • na samo CO takie zapotrzebowanie? Nie chce mi się wierzyć, żeby tak dużo było w nowym domu, nawet jak dom duży i zbudowany na polskim "biegunie zimna"....Na CWU można przyjąć 0,25kW/1os, czyli w twoim przypadku 1kW. Ale nie będę się upierać...jeśli faktycznie tyle potrzebujesz, to bierz TCAPa. Tym bardziej, że teraz patrzę na dane techniczne tego Dimplexa i odnoszę nieodparte wrażenie, że jest on zwyczajnie za słaby do twojego domu. On ma tylko 6.2kW dla 2/35 (nie ma danych dla niższych temperatur, ale dla -15C na pewno sporo mniej), a TCAP ma 9kW do -15C na zewnatrz....nie ma się co zastanawiać...
    • Ciekawa lektura, wszystkie lakiery nadają się do pomieszczeń mieszkalnych, przy czym nie ważna jest ilość warstw a ilość lakieru we wszystkich warstwach. Przy  okazji - warto zwrócić uwagę,  na co przyklejona jest posadzka drewniana. Jeżeli na czarny klej to trzeba unikać wypełniaczy  i podkładów na bazie chemii rozpuszczalnikowej ze względu na możliwe, czarne plamy lub smugi powstałe z rozmiękczonej masy bitumicznej.
  • Popularne tematy

• Utwórz nowe...