Skocz do zawartości

Folia kubełkowa


Recommended Posts

Witam,

 

Będę niedługo robił drenaż opaskowy w domu z lat 60tych. Zastanawiam się czy podwinięcie folii kubełkowej pod peszel da jakiś dodatkowy efekt, czy odizoluje lepiej niż kiedy będzie tylko przy fundamencie? Folia jest tania, a jakby miało to coś polepszyć izolacje to jest w sumie niewiele więcej roboty. Zastanawiam się tylko nad tym, czy woda podgruntowa w tej sytuacji nie będzie wpływać pod folię omijając peszel.

 

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

 

 

Link do komentarza

Peszel w sensie rura drenażowa. Ok, jako że folia, to wydaje mi się że jakoś się spełnia jako izolacja. Wiem że to nie jest właściwa izolacja. Stąd też pomysł żeby położyć na ziemi, na to żwir i rure drenażową.

 

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Link do komentarza

Nie wiem skąd ten pomysł, bo to przecież jest wbrew założeniom drenażu...tworzysz "miską", w której stać będzie woda/błoto...

 

Poczytaj jeszcze raz - jakie są założenia drenażu, jak się go buduje, jaką rolę spełnia geowłóknina i filtr/podsypka i obsypka z tłucznia czy żwiru......

Link do komentarza

Sporo czytałem, ale chyba mało fachowych "kompendiów". Dlatego miałem wątpliwości z tym co napisałeś, że tam będzie zbierać się woda. Bo na chłopski rozum woda do góry nie popłynie tylko zrobi się błoto pod rurą. Czasem ktoś musi jak krowie na rowie wytłumaczyć o co kaman, bo przez brak wiedzy można narobić głupot. Także wielkie dzięki za porade.
Martwi mnie tylko jedno miejsce, stąd moje wątpliwości. Jakieś 3 metry od domu mam studnię i po deszczu utrzymuje się tam wysoki stan wody, jakieś 2 metry poniżej poziomu gruntu. Spad na całej działce to 8-10% i na 99% ze studni woda wpływa pod fundament. Po ustaniu opadów zauważyłem że woda wpływa pod fundament przez jakieś jeszcze 2 doby. Planuje przy okazji drenażu zamontować pompe na stałe z czujnikami, żeby po podwyższeniu się stanu wody pompa automatycznie się załączała i obniżała stan wody. Mam nadzieję że w ten sposób uniknę przelewania się pod fundament.

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza

Mniej więcej o takim rozwiązaniu myślę. Tylko obsybkę żwirową planuje podciągnąć do poziomu gruntu o szerokości ok 10cm oddzielając wszystko geowłókniną.41c744c8e94929149a80ad0bf97a3f16.jpg&key=791403dfdb20cfc5b79959a4ea4efc1cedf6fab86b7dfdb9219efcd27bdd9aff

 

System odprowadzania mam gotowy po byłym szambie, kwestia tylko podłączenia rurami ze studzienki rewizyjnej. Studzienki będą 4 i osobno rury od rynien też połączone ze zbiornikiem po szambie. Narazie będzie to sobie odpływało wolno w pole rolne. Docelowo muszę wykopać jakiś zbiornik na wodę, bo sąsiad już sobie zastrzegł że nie chce tej wody. Przy spadzie 8-10% powinno to działać bez zarzutu. Woda z opisanej wyżej studni ma być wypompowywana z kolei na nasze małe pole uprawne, lub na jakieś inne potrzeby typu mycie auta itp. To będzie zupełnie odzielna instalacja.

 

Doradźcie mi proszę, jaką rure drenażową kupić, będę kupował w osłonie z geowłókniny, czy po prostu kupić najtańszą? 110mm znalazłem po 2zł za metr, tylko czy to nie jest jakaś kupa? Bo niby wygląda to na geowłóknine, ale to może być zwykła szmata która niekoniecznie będzie dobrze przepuszczać.

 

f0f51af93c814643180c2ffc9b571b15.jpg

 

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

 

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 miesiące temu...

Witam ponownie,

Niestety drenaż muszę przełożyć najprawdopodobnie na kolejny rok. Natomiast chciałem spytać, bo np po wczorajszej ulewie zaobserwowałem, że ściany nośne w piwnicy są wilgotne na ok. 10cm od dołu. Cała reszta piwnicy jest sucha. Wiem że to jasnowidztwo, ale czy uważacie że drenaż opaskowy rozwiaże sprawę? Zastanawia mnie tylko to, bo cała piwnica jest sucha, bo główna przyczyna to była woda w studni na poziomie gruntu w piwnicy. A ściany w środku są wilgotne. Po 2-3 dniach przy takiej suchej pogodzie jak do tej pory wszystko wysycha. Na chłopski rozum jeżeli odetnę cieki wodne wokół domu to problem powinien zniknąć, ale wolę jeszcze doświadczonych fachowców dopytać.

Z góry dzięki za odpowiedź.

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza
  • 6 miesiące temu...

Mam nadzieję że nie będę sam dalej w tym wątku pisał .
Pytanie do doświadczonych o ilość żwiru. Będę robił w tym roku drenaż połowy domu, czyli 20m. Średnia głębokość będzie około 1m. Sypiąc 10cm od ściany do poziomu gruntu, plus oczywiście obsybka rury, obliczyłem z lekką górką 6m3 czyli około 10 ton. Drugie pytanie, podejrzewam że tu ważny jest rodzaj gruntu, u mnie jest glina zwięzła. Jaką grubość żwiru wsypać? Wydaje mi się że bardziej 10-16mm niż 16-30mm?

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...