Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
biesiad

Podmurówka pod domek drewniany/altanę - z czego

Recommended Posts

Hej,
Planuję podstawić domek jak niżej na zdjęciu na działce.
Ściany z płyt osb/podbitki, konstrukcja drewniana.
Fundament już mam i teraz planuję zrobić podmurówkę pod konstrukcję drewnianą, tak żeby było jakieś dodatkowe zabezpieczenie przed wodą, tak żeby drewno miało tu jak najmniejszy kontakt z wilgocią.
No i zastanawiam się z czego najlepiej zrobić podmurówkę zaznaczoną na niebiesko, wstępnie w planie użyłem zwykłej Cegły pełnej 120 x 250 x 65 mm, ale jako że w środku chcę jeszcze wyłożyć jakiś cienki styropian najlepiej ok 5cm to raczej braknie mi wysokości na siatkę i wylewkę.
Zacząłem się zastanawiać nad Bloczkami komórkowymi 10 x 20 x 60cm, tylko czy to się nadaje do takiego zastosowania?

No i będę musiał w tym wiercić, żeby przymocować konstrukcję drewnianą, czy bloczki albo cegła nie będą mi przy tym pękały?

Z góry dzięki za pomoc

fundament.png

domek.png

domek 2.png

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To wylana płyta z betonu? Najlepiej rzeczywiście użyć bloczków. Wtedy bezpośrednio na płycie układamy w pasie pod nimi folię fundamentową PVC lub papę. Na reszcie podłogi dwie warstwy folii PE. Jeżeli to ma być domek z izolacją cieplną w ścianach i podłodze to proponuję ułożyć styropian na podłodze na tyle gruby, żeby sięgał powyżej podwaliny. Wtedy wylewka na nim będzie stykać się już tylko z izolowanymi, drewnianymi ścianami. Unikniemy w ten sposób mostka cieplnego na całym obwodzie płyty podłogowej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Płyta - wylana z betonu (b20 albo 25 nie pamiętam już dokładnie), środek ok 20cm grubości, ława ok 50cm - uzbrojona.

 

To będzie domek na działce ogrodowej wykorzystywany tylko w ciepłe dni więc na jakimś trzymaniu ciepła mi specjalnie nie zależy, ale jako, że konstrukcja będzie drewniana staram się jak najbardziej uniknąć wilgoci - wody gruntowe czy też spływanie wód w czasię mocniejszych deszczów z wyższych terenów bo jest tam dosyć nierówno...

 

O bloczkach też myślałem tylko chodzi o to, że chciałbym jak najmniej to podnosić i grubość cegły + zaprawa da mi ok 8cm co byłoby idealne.

Bloczki mają 12cm + spina zakładam ok 1-1.5cm robi już trochę różnicę. Do tego musiałbym dać styropian ok 12-15cm co wiąże się z większym kosztem.

Dlatego zacząłem myśleć między innymi nad cegłą klinkierową bo podobno mniej chłonie wilgoć niż standardowa, ewentualnie zwykła cegła pełna + jakaś zaprawa wodoodporna.

Czy cegłę całkiem sobie odpuścić i rzeczywiście iść w te bloczki?

 

Dzięki za podpowiedź z mostkiem cieplnym - cenna uwaga. Choć jak wspomniałem na cieple mi nie zależy to jednak warto wykonać robotę zgodnie ze sztuką.

Dlatego zastanawiam się też nad izolacją ścian ale jakaś wata czy coś w tym stylu to raczej niewielki koszt, więc czemu nie.

 

Kilka pytań:

Co do papy - dać ją tylko pod podwalinę czy też na całą szerokość np. bloczka/cegły?

Wylewka na styropian - ok 3cm chyba wystarczy? Może być samopoziomująca czy raczej iść w zwykły beton? Uzbroić siatką?

 

Podrzucam poglądowe zdjęcie jakbym to robił na tą chwilę na podstawie Waszych uwag

fundament1.png

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Znajomy fachowiec podpowiedział mi właśnie że skoro nie chce wychodzić zbyt wysoko to kostka brukowa nada się na podmurówkę, co myślicie wydaje się że pomysł jest dobry.

Podpowiedział też żeby położyć najpierw papę na całą płytę i dopiero na to podmurówke z kostki i środek jak wyżej - styropian + wylewka. 

Papę mówił żeby dać też pod podwalinę, byłaby więc pod i na podmurówce z kostki

 

?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki to mi sproro wyjaśnia Jednego Tylko nie ogarniam skoro pod bloczkiem czy kostka będzie papa to jak to murować? Zaprawa do papy? Wydawało mi się że łączenien zaprawa odbywa się na zasadzie kostka - fundament a tu pojawia się izolacja w postaci papy... I jeszcze jedno pytanie jakąś propozycja konkretnej zaprawy? Czy papę trzeba zgrzewać czy wystarczy położyć? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W miejscu gdzie ma leżeć folia fundamentowa lub papa dobrze jest wcześniej też zatrzeć powierzchnię zaprawą. Lekko wyrównujemy w ten sposób podłoże. Potem układamy papę, na niej warstwę zaprawy i dopiero bloczki. Ta warstwa zaprawy pełni funkcję wyrównawczą, dzięki niej można bardzo dobrze wypoziomować bloczki.

Wystarczy położenie papy albo folii bez zgrzewania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ok dzięki

Jedno mnie cały czas jednak zastanawia, wiem że bloczki kładzie się na przykładowo foli pvc i na nich stawia mur. Ciężar muru dociska bloczki i ma to sens.

Ale tu jest konstrukcja lekka, szkieletowa drewniana, nie ma to ciężaru zwykłej ściany.

Dodatkowo środek będzie wypełniony styropianem (a na nim powiedzmy te 5cm wylewki), więc też nie będzie tu łączenia z fundamentem.

Wychodzi więc na to, że w ten sposób postawię ściany na bloczkach tylko połączonych między sobą i niczym innym...co brzmi trochę niepokojąco.

Co prawda użyję szpilek do przymocowania konstrukcji drewnianej z bloczkiem i fundamentem (planuję przewiercić bloczek na wylot, żeby zakotwić się w fundamencie), ale nie jestem pewien czy to wystarczy.

 

Po prostu wydaje mi się że bloczki powinienem połączyć z fundamentem zaprawą bez foli, a folię dać jako izolację tylko na górną powierzchnię bloczku.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Masa całej konstrukcji będzie w zupełności wystarczająca. Nie ma najmniejszej potrzeby przewiercać się przez bloczek aż do płyty. Tym bardziej, że w ten sposób dziurawimy też izolację ułożoną pod bloczkiem.

Przy takim niewielkim i niskim budynku o konstrukcji szkieletowej tego fundamentu i płyty mogłoby w ogóle nie być. Wystarczyłoby punktowe posadowienie na bloczkach wprost na gruncie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki za wyczerpującą odpowiedź Co do samego fundamentu to wiem że punktowo by wystarczyło ale tam już był częściowo wylany stary fundament Zalegało też sporo gruzu więc po prostu wykorzystałem to co jest, nieco wzmacniając całość Pozdrawiam 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

48 minut temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

Masa całej konstrukcji będzie w zupełności wystarczająca.

Hmmm... no, nie wiem... ja bym jednak w paru miejscach ją zakotwił...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Oj co to to na pewno 😉, izolacja izolacją lekka konstrukcja lekka konstrukcją ale wolę miec pewność że to się niekomu na głowę nie zawali albo nie odleci z mocniejszym wiatrem 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, biesiad napisał:

Oj co to to na pewno

Niby tak, ale

1 godzinę temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

Nie ma najmniejszej potrzeby przewiercać się przez bloczek aż do płyty. Tym bardziej, że w ten sposób dziurawimy też izolację ułożoną pod bloczkiem.

:scratching:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • baaaaardzo boli ta prawda co do reszty to sam sobie laurkę wystawiasz a redakcja faktycznie toleruje, szmaty lepiej się sprzedają......
    • https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/tarcza-antykryzysowa-kwota-ile-wydaja-usa-niemcy-i-inne-kraje-na-walke-z/6s2338w   Polska: "Zgodnie z deklaracją, na walkę z nadchodzącym spowolnieniem lub recesją ma zostać przeznaczonych 212 mld zł." (...) Kwota ta stanowi ok. 10 proc. polskiego PKB (nominalnie 2,1 bln złotych w 2018 r., ok. 585 mld dol.) i jest równa ok. 51,3 mld dolarów."   (...) "Hiszpania, która obok Włoch jest jednym z krajów najbardziej dotkniętych epidemią SARS-Cov-2 według oficjalnych danych, planuje wydać na ratowanie gospodarki 200 mld euro. W tym zawierają się m.in. gwarancje pożyczkowe, a także bezpośrednie pożyczki i wsparcie dla firm i osób zagrożonych z powodu epidemii. Z tej kwoty 117 mld euro ma pochodzić od państwa, a resztę dołoży prywatny biznes. PKB Hiszpanii to 1,4 biliona dol. Wśród rozwiązań znalazło się m.in. zawieszenie kredytów hipotecznych dla osób, które mają problemy z zatrudnieniem z powodu koronawirusa, a także wsparcie finansowe dla osób zwolnionych z pracy na skutek epidemii."
    • Witajcie, Bardzo prosze o poradę jak poprawnie (na ile to tylko możliwe w obecnych warunkach - dom już użytkowany) zabezpieczyć próg od drzwi wejściowych. W związku z przygotowaniami do wykonania ponownie schodów i kostki brukowej wokół domu, rozebrałem istniejące wejście i pokazała się masakra po poprzednim wykonawcy . Jak widać na załączonych zdjęciach metalowy próg przykręcony jest do ościeżnic. Częściowo "wisi" on w powietrzu i jest wysunięty poza poziom podłogi o 2cm, a jego reszta 4cm jest "oparata" o podłogę w wiatrołapie (oczywiście nie musze mówić że miejsce miedzy progiem a podłoga nie jest niczym uszczelnione). Cała reszta pod progiem tj jastrych, ocieplenie itd jest wysmarowana czarną mazią. Dodam że na tym wszystkim była podsypka z piasku i bloki schodowe. Jak teraz podeprzeć a jednocześnie uszczelnić dobrze próg oraz dalszą część otworu gdzie do zagospodarowania jest 11cm fundamentu oraz kolejne 10 styroduru ? Dziękuję z góry za sugestie.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...