Skocz do zawartości

dom z XX w do ocieplenia


Recommended Posts

hej,
posiadam dom z lat siedemdziesiątych, typową PRL-owską kostkę. Chciałbym wykonać jego gruntowny  remont zarówno w środku, jak i na zewnątrz, tak aby dom nabrał nowoczesnego wyglądu. Czy możliwe jest podniesienie standardu energetycznego domu do poziomu domu energooszczędnego a jeśli tak, jak to zrobić? 

Link do komentarza

W przypadku  domu docieplanego powinno się  wykonać audyt energetyczny, który pokaże realny obraz obecnego standardu energetycznego oraz wskaże jakie działania należy wykonać, m.in. jakim rodzajem i grubością styropianu wykonać termoizolacje ze wskazaniem konkretnych parametrów. Wstępnie zalecałbym zastosowanie styropianu grafitowego TERMONIUM PLUS fasada, który przy mniejszej grubości niż zwykły biały styropian zapewni odpowiedni ochronę cieplną, ponieważ posiada lepsze właściwości izolacyjne. Bardzo dobrym przykładem wykonania termomodernizacji  domu jednorodzinnego, tzw. kostki,  jest sprawozdanie zamieszczone na stronie https://termoorganika.pl/termo-zysk .  Jest tu opisany proces kompleksowej termomodernizacji krok po kroku. Kolejną istotną kwestią  jest zastosowanie kompletnego systemu ociepleń pochodzącego od jednego producenta. Jest to bardzo ważne, ponieważ tylko przy zastosowaniu kompletnego systemu inwestor ma gwarancję, że wszystkie elementy systemu są kompatybilne, a poprawnie wykonane ocieplenie będzie trwałe przez wiele lat eksploatacji. 

Link do komentarza

Często mamy do czynienia z zapytaniami dotyczącymi tego typu budynków. Najczęściej wybieraną izolacją ścian jest styropian grafitowy 032 oraz ten trzeciej generacji z wierzchnią białą warstwą Lambda White, grubość 15 cm - 20 cm. Na dach stosowane są płyty styropianowe pokryte papą czyli tzw. styropapa EPS 100 o lambdzie 036 o grubości 20 cm. Zazwyczaj wczesna koncepcja remontu przeradza się w tym przypadku w przebudowę. Wyższy standard energetyczny wiąże się nie tylko z wykonaniem ocieplenia ścian i dachu ale także z wymianą i powiększeniem okien i przesunięciem ich montażu w warstwę nowego ocieplenia. Wiąże się także z wymianą centralnego ogrzewania coraz częściej na ogrzewanie podłogowe z pompą ciepła. Koszt wykonania termomodernizacji od ok. 150 tys. zł natomiast remontu z niewielką przebudową może wynieść ponad 500 tys.zł nie wspominam o rozbudowie obiektu, której koszt to dodatkowo ok. 4 tys. zł za 1m2 na gotowo. 

Link do komentarza
Dnia 20.03.2020 o 15:34, borowski napisał:

Chciałbym wykonać jego gruntowny  remont

Z postu powyższego wynika, że najcenniejsze co masz - to działka, na której stoi kostka, w czym jest trochę prawdy, niestety.

Może okazać się, że taniej będzie oczyścić działkę i wybudować coś nowego według swoich możliwości i potrzeb...

 

Niektórzy wchodzą w remont i modernizację z pięknymi efektami :icon_lol:

 

Przejrzyj to:

 

Link do komentarza
Gość mhtyl
Dnia 20.03.2020 o 15:34, borowski napisał:

 Czy możliwe jest podniesienie standardu energetycznego domu do poziomu domu energooszczędnego a jeśli tak, jak to zrobić? 

Wszystko jest możliwe, ale nieraz bywa to bardzo kosztowne ze względu właśnie że to robi sie już w istniejącym domu.

Pytasz jak to zrobić? Nie sposób jest opisać bo to na połowę zagadnień tematycznych na forum.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Mniej niż 90 cm nie uda się uzyskać niestety bo niebezpiecznie blisko będę zbliżał się do zbrojenia ławy. Kanalizacja jest głęboko a do tego mam działkę w dołku i muszę zrobić wysoki fundament żeby zrównać się z drogą. Stąd te problemy.   rewizja w postaci studzienki kanalizacyjnej jest właśnie tym miejscem do którego muszę zrobić ten większy spadek i ona jest na mojej działce więc mam dostęp. Nie do końca w linii proste, myślę że 2 kolana 30 stopni będą potrzebne Jak zmienię trochę projekt wewnętrzny to uda mi się zwiększyć odległość do 9.5 metra Ewentualnie mogę jeszcze przesunąć o 1.5 metra rewizję i uzyskam między domem a rewizją 11 metrów 
    • [url=http://zmkshop.ru/uslugi/stroitelstvo-avtomoyki-i-stantsii-avtozapravki-azs/]завод металлоконструкций здания азс[/url]
    • Chcesz przez to powiedzieć, że bardziej poziomo, zapewne przez różnicę poziomów na działce, nie da się zrobić? Ten siedmiometrowy odcinek z domu do rewizji jest w linii prostej? Rewizja przy wyjściu z domu jest wykonana i dostępna? Dopuszczalny, ale według moich nauczycieli - nieco ryzykowny... Bardziej stałe "odpadki" nie są porywane cieczą, przyklejają się do dna rury, ciecze przepływają nad nimi... Na tych przyklejonych tworzą się zatory i korki... Dlatego pytam o rewizję, które pozwalają na udrażnianie kanalizacji...
    • Cześć,   chciałbym poradzić się w kwestii kanalizacji. Otóż mój problem wygląda tak, że pomiędzy domem a studzienką rewizyjną kanalizacji, którą mam na działce uda mi się maksymalnie uzyskać różnice wysokości 90 cm na 7 metrach odległości.  Daje to spadek rury na tym odcinku około 13%.    Reasumując, na domu spadek 2%, pomiędzy domem a studzienką (7 metrów) 13% i pomiędzy studzienką a główną nitką 4%   Ja wiem, że optymalny spadek to 2% natomiast interesuje mnie czy ktokolwiek był zmuszony użyć tak dużego spadku i u niego to funkcjonuje. Znalazłem kilka informacji, że dopuszczalny jest spadek 15%.   Pozdrawiam Mikołaj.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...