Skocz do zawartości

Lepszy porotherm, gisoton czy ytong?


Gość

Recommended Posts

Lepszy porotherm czy ytong? Jakie róznice w cenie?
Mówię oczywiście o ścianie jednowarstwowej.
Sporo mówi się też o gisotonie, może jest szansa zobaczyć taką ścianę gdzieś w okolicach Wawy?
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Drogi John GWARANCJA porażki!!! B. ogromna przenikalność ściany około 0.3 W/m2, gromadzenie się wilgoci w ścianie (przy 22 st. C i 40% ww punkt rosy wynosi +8st.C) i ogromna nikomu nie potrzebna przy sterowalnym ogrzewaniu pseudoakumulacja. Poczytaj RT 2000 itp.
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Cytat

Drogi John GWARANCJA porażki!!! B. ogromna przenikalność ściany około 0.3 W/m2, gromadzenie się wilgoci w ścianie (przy 22 st. C i 40% ww punkt rosy wynosi +8st.C) i ogromna nikomu nie potrzebna przy sterowalnym ogrzewaniu pseudoakumulacja. Poczytaj RT 2000 itp.



Czyli beton kom. jest nieciekawym rozwiązaniem??
To co w zamian??
Link do komentarza
Może być i beton kom. daj tylko od środka 20-30 cm wełny z folią (tak jak w dachu) to wilgoć Ci nie "wejdzie" mostki termiczne zlikwidujesz i łatwiej sterować ogrzewaniem. Fizyka ściany i dachu to ta sama fizyka!
Link do komentarza
Nie ma złych materiałów do budowy domu, jedynie mogą być one niewłaściwie zastosowane. Dlatego przed ich wyborem warto najpierw ustalić na czym najbardziej nam zależy (niskim koszcie, wysokiej ciepłochronności, akustyce, łatwości i szybkości budowy itp) i pod tym kątem dobrać odpowiednie rozwiązanie. Co do opinii na temat wymienionych materiałów. Sciany jednowarstwowe to "wynalazek "wygodny dla wykonawcy , ale niekoniecznie korzystny dla użytkownika. Mają dość niską ciepłochronność (U ok. 0,3 W/m2 K) , a kosztem nie odbiegają od ścian tradycyjnych o lepszych parametrach izolacyjnych. Ściany gisoton, to teoretycznie dość dobre rozwiązanie gdyż pod względem użytkowym zbliżone są do optymalnych ścian trójwarstwowych. Jednak ich wysoka cena oraz zbyt niska izolacyjność nie jest konkurencyjna dla innych rozwiązań. Warto więc przeanalizować wariant budowy ściany trójwarstwowej zestawinej z pustaków Max lub bloczków silikatowych o grubości 15 - 19 cm, ocieplenia ze styropianu gr. min. 15 cm i dowolnej warstwy elewacyjnej gr. 6 - 12 cm stawianej na gotowo np. z łupanej cegły silikatowej, klinkieru lub ozdobnych bloczków betonowych, albo pod tynk - z pustaków ceramicznych lub bloczków silikatowych.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Beton komórkowy to bardzo dobre rozwiązanie. ja wybrałem gr. 24 + ocieplenie od 12 -15 cm. pustaki już zamówiłem. jak przyjdzie pora na ocieplenie to wtedy zadecyduję czy 12 czy 15 cm. ale chyba 15.
co do materiałów. też sie wahałem czy keramzyt czy ceramika a może pustaki styropianowe. po wszystkich analizach wybrałem BK. najpierw mój wybór padł na jednowarstwową ścianę ale zrezygnowałem na rzecz 2-W. po 1. węższy fundament a co za tym idzie mniej pieniędzy. 2. 2-W ma lepsze parametry cieplne niż 1-W.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Keramzyt to produkt powstały w wyniku pęcznienia gliny poddanej następnie wypalaniu. W efekcie otrzymuje się granulat o określonym uziarnieniu i porowatej strukturze. Pod względem ciepłochronności keramzyt ma podobne właściwości jak ceramika porotyzowana czy beton komórkowy cięższych odmian. Zależnie od wielkości frakcji i rodzaju wyrobu keramzytowego współczynnik przewodności cieplnej Lambda wynosi 0,15 - 0,20 W/m K co w konstrukcji ściany bez ocieplenia o grubości 36 cm odpowiada przenikalności cieplnej ściany U 0,4 - 0,5 W/m2 K. Natomiast granit ma przewodność cieplna ponad dziesięciokrotnie większą (lambda powyżej 2 W/m K)
Link do komentarza
Mam od producenta "Mszczonów" inne dane. Ściana z pustaków ALFA 24cm + 14 cm styropianu ma K=0.29W/m2/K. 14 cm styropianu ma 0.24W/m2/K czyli doskonały przewodnik umieszczony przed izolacją pogarsza jej właściwości. O kondensacji wody nie wspominając.
Link do komentarza
To ktoś kłamie! Optiroc podaje, że 18 cm kerazytu odpowiada izolacyjnie 10 cm styropianu. Gdyby to była prawda to z przesłanych Redakcji materiałów wynikałoby, że 24 keramzyt + 14 styropian = 0.14 W/m2/K . Co wiedząc ile płacą ludzie za ogrzewanie tego typu domów twierdzę, że kłamie Optiroc! a nie "Mszczonów" W Norwegi na którą się tam powołują keramzet traktuje się wyłącznie jak izolator wodny (nie jest kapilarny, nie podciąga wody) Pod i z boku domu jako dren, pod drogi korty i boiska. Pozdrowienia.
Link do komentarza
Szczerze to sprzedawca czy producent nie powie prawdy. W Redakcji na 100% ktoś ma tabelę z K różnych materiałów, i wszystkie (mimo)rozbieżności lokują tego typu materiał jak keremzyt czy pustaki keramzytowe 10:1 15:1w stosunku do styropianu, natomiast na stronach Optiroa pisze się 1.1:1 ! Jeżeli kłamią w tym przypadku to czemu dalej mają pisać prawdę?
Link do komentarza
Argumenty przytaczane na Forum - mieszanie pojęć keramzyt , keramzytobeton, parametry wyrobów z Mszczonowa i Optiroc’a (drastycznie inny keramzyt – to jak porównanie Moskwicza z VW), zalecana izolacja od środka, przedziwaczny wywód na temat zastosowań keramzytu w Norwegii itp. powodują, że nie da się tutaj odpowiedzieć na nic bez dokładniejszych wykładów wstępnych na każdy z pomieszanych wątków.

Dla ułatwienia proponuję pozostawić fizykę, a spojrzeć na praktykę i np. zapytać czy lepiej mieszkać w suchym, czy w mokrym domu?

Wyroby keramzytobetonowe z keramzytu Optiroc mają najlepszą dyfuzje pary wodnej (paroprzepuszczalność – tzw. oddychanie”) ze wszystkich oferowanych na rynku materiałów ściennych.

Materiały te nawet przy małym zawilgoceniu bardzo szybko wysychają . Można to sprawdzić w domowych warunkach zanurzając kawałki różnych materiałów ściennych w wodzie i sprawdzając, który z tych materiałów najszybciej wyschnie (tj. ważąc je najpierw suche, a potem mokre i w czasie wysychania - w kolejnych odstępach czasu).

Po co nam suchy materiał? A po to aby oszczędzać ciepło. TYLKO SUCHY MATERIAŁ TO DOBRY IZOLATOR.!!!!! (analogia z życia, to np.właściwości izolacyjne suchego i mokrego swetra, kurtki itp.).

Parametry keramzytu i wyrobów z niego różnią się w zależności jaki keramzyt zostanie użyty do wyrobu.

Prawie dwukrotnie cięższy keramzyt z Mszczonowa, ma prawie prawie dwukrotnie gorsze parametry izolacyjności cieplnej w porównaniu do wyrobów wykonanych z na keramzytu Optiroc. Parametry tych wyrobów podają lub przemilczają Producenci np. na swoich stronach www.

Każdy z materiałów ma do zapełnienia swój sektor rynku. Nie wszyscy są zainteresowani jedynie maksymalną izolacyjnością cieplną swoich wyrobów. Czasami odległość producenta wyrobu od fabryki keramzytu jest decydującym argumentem do prowadzenia produkcji. Ścianę jednowarstwową o U poniżej 0,4 i szer ok. 36,5 można na pewno wykonać z wyrobów keramzytobetonowych na bazie keramzytu Optiroc z Gniewu.

System takiego budownictwa został sprowadzony i jest stosowany przez wielu producentów i klientów głównie ze Skandynawii, ale również i Niemiec , Austrii, Wielkiej Brytanii, krajów nadbałtyckich.

W tych krajach dawno dostrzeżono zalety keramzytu. W Polsce w pełni zmodernizowano fabrykę keramzytu Optiroc w Gniewie.

I keramzyt wytwarzany w tej fabryce posiada już znak CE (parametry tego keramzytu zostały sprawdzone i znak CE przyznany w 2004r. przez notyfikowane laboratorium niemieckie) i znaczna część produkcji keramzytu wysyłana jest na eksport, głównie do ww. krajów.

Materiał ten jako lekkie kruszywo ceramiczne i pustak lub bloczek keramzytobetonowy z niego wykonany broni się od kilkudziesięciu lat na świecie i z roku na rok kupowany jest również i w Polsce w coraz większych ilościach.

I tu rodzi się pytanie, po co ktoś zadał sobie tyle trudu aby zdyskredytować ten materiał na Forum? Nie wiem! Musiał mieć w tym jakiś niezrozumiały dla mnie cel. Powierzchowna wiedza(?) i autorytatywne ferowanie wyroków nie są niczym dziwnym w dzisiejszych czasach; cóż takie czasy!
W razie dalszego zainteresowania chętnie odpowiem na Państwa pytania. Polecam także nasze strony internetowe – www.optirocgniew.pl oraz www.optiroc.pl
Z tej ostatniej traficie Państwo na strony dotyczące m.in. keramzytu produkowanego przez firmy wchodzące tak jak i nasza w skład maxit Group.

Andrzej Dobrowolski
Kierownik Produktu
Link do komentarza
Nie ktoś, tylko podpisałem się. I dodam, że nie produkuję ani nie handluję tego typu materiałami. Koncentruję się na ogrzewaniu i wentylacji. Dokładnie z tych samych powodów co Szanowny Pan opisuje, uważam, że to zły materiał jako izolator. Pisze Pan zostawmy fizykę, a ona zostawić się nie da! Zreszta dyfuzja, oddychanie to fizyka. Parametry powietrza przyjęte jako zdrowe to wilgotność względna 35-65% i temperatura 22-26st.C proszę popatrzyć na wykres Moliera punkty rosy zaczynają się od +8st.C co powoduje, że proponowane przez Pana rozwiązanie jest fabryką wody. Dyfuzja spowoduje zawilgocenie ściany i im ściana będzie lepej "oddychała " tym więcej powietrza będzie z wewnątrz na zewnątrz przechodziło zostawiając wodę. Niczym sie to zjawisko nie różni od dachu czy wełny w scianie domu szkieletowego, a tam zawsze się daje hydroizolację od środka. Oddychanie zostawmy wentylacji, a nie przegrodom termicznym. Kolejnym aspektem przemawiającym za nie stosowaniem tego typu technologii to właściwie w 100% stosowane sterowalne systemy ogrzewania. Sciana stojęca na fundamencie odprowadza ciepło pod dom aż do wyrównania temperatury, ponieważ pojemność cieplna ziemi dla naszego systemu ogrzewania to nieskończoność, ta sztuka udać się nie może! Przy stosowaniu termostatów nie występuje nadprodukcja ciepła, a co się z tym wiąze ściana będzie zawsze chłodniejsza niż temperatura w pokoju, czyli będzie wicznym odbiornikiem. Umieszczanie izolacji termicznej za nieskończonym odbiornikiem nie jest rzeczą normalną technicznie! A jeżeli ktoś sie wygłupi i do termostatu doda zegar?! To przypomina ekonomię gotowania beczki z woda, żeby napić sie szklankę herbaty.
No chyba, że zostawmy fizykę wymyślmy pojęcie zimna (bo do tej pory w fizyce go nie ma), które wchodzi. I piszmy uczciwie :co mnie obchodzi fizyka, coraz wicej alergików, koszty ogrzewania (150-400 kWh/n2/rok) mnie interesuje tylko kasa.
Link do komentarza
Mieszkam w domu z keramzytu w trochę w innym wydaniu niż omawiane, mówię o ścianach keramzytobetonowych.
Zapraszam na stronę wykonawcy http://www.keram.pl i producenta http://www.praefa.pl. Ściana zewnętrzna ma grubość 15 cm + 12 cm ocieplenia. Dom jest ciepły i suchy a powietrze rewelacyjne, ogrzewam fundamentem płytowym Legalett http://www.legalett.com.pl a poddasze grzejnikami. Koszty ogrzewania średnio 200 zł miesięcznie(kocioł gazowy). Dodatkowy plus tego materiału to bardzo dobre tłumienie dźwięków. Jeżeli chodzi o technologie Praefa to atutem dodatkowym jest szybkość budowania i brak konieczności sezonowania budynku. W maju kupiłem działkę we wrześniu zacząłem budowę a od lutego mieszkam.
Link do komentarza
To nie jest najlepszy prykład, legalet to gruba betonowa płyta na 20 cm styropianie. Styropian "wychodzi" poza płytę betonową i zamyka się i izolacją ściany. Nie ma przerwy w izolacji podłoga ściana. Ogrzewanie takie jest praktycznie nie sterowalne w pokojach. Co to znaczy suchy dom? jaką masz wilgotność względną i jaki system wentylacji ? Czy masz kominek?
Link do komentarza
Szanowny Panie, reklama jest ważnym elementem naszego życia i jeżeli wydajemy własne pieniądze na jakiś produkt i jesteśmy z tego zadowoleni to REKLAMUJEMY, polecamy innym. Tak jak ja, taką decyzje podjęło wiele osób w Polsce i innych krajach lepiej rozwiniętych technologicznie.
POLECAM jeszcze raz POLECAM i REKLAMUJĘ, a decyzje i tak każdy podejmuje SAM.
Link do komentarza
Wentylacja na razie grawitacyjna myślę o rekuperatorze (kasa).
Pokoje mają własne termostaty, dodatkowo zastosowałem sterowanie termostatem główny tygodniowym który steruje kotłem. Kominek jest zintegrowany z Legalettem ostatnio używam go okazjonalnie. Wilgotność jest w domu około 55%.
Link do komentarza
Przy wilgotności 55% i temp. 22st.C punkt rosy wynosi +14 st. C Pana ściana chłonie wodę i grzybek to tylko kwestia czasu. Do Redakcji wysyłam przykroje przy szwedzkim Legalettcie.
Link do komentarza
Proszę podać źródła skąd czerpie pan taki informacje i zareklamować z czego należy budować domy? Dlaczego w wielu krajach stosuje się keramzyt od kilkudziesięciu lat i posiada on wszystkie atesty i dopuszczenia? Dlaczego stosowało i stosuje się cegłę bo keramzyt to chyba też glina tylko lepsza? Nie jestem fachowcem więc nie mogę podpierać się stwierdzeniami profesjonalnymi ale jako laik i użytkownik jestem bardzo zadowolony. Potwierdzam swoją opinię. icon_smile.gif
Link do komentarza
Na któtre pytania nie odpowiedziałem?Skąd wiem ? Punkty rosy? wykres Moliera. Przenikalność termiczna keramzytu jak granitu ? Dane z Keramzytu. Jak izolować legallet ? ze Szwecji. Wszystko to opisałom wcześniej. Chętnie prześlę faksem, może Redakcja to umieści. Przesłałem dwie wersję ściana+fundament do powietrznego ogrzewania podłogowego i dane techniczne pustaków z keramzytu.
Link do komentarza
Udziela się Pan w tak wielu tematach na forum, że nieuważnie czyta Pan wypowiedzi innych osób, stad niewiedza na jakie pytania nie udzielił Pan odpowiedział. Było ich kilka, wystarczy cofnąć się o stronę i przeczytać. Dziękuje za wyminę zdań lecz dalsza dyskusja jest bezprzedmiotowa, dokumentacji mailem do tej chwili Pan nie przesłał.
Pozdrawiam i z mojej strony kończę.
Link do komentarza
Co człowiku tak uciekasz. Boisz się, że potwierdzą się znane każdemu budowlańcowi (uczciwemu )fakty, że keramzyt to świetne kruszywo i jeszcze świetniejszy przewodnik?! Z daleka widać, że sprzedajesz , a nie mieszkasz.
Link do komentarza
Nie uciekam tylko szkoda mi czasu na próżne gadanie. Każdy UCZCIWY CZŁOWIEK wie, że keramzyt jest bardzo dobrym materiałem budowlanym, izolacyjnym i oddychającym (odprowadza parę wodną z wnętrza budynku). Stosowanym do kilkudziesięciu lat w Niemczech Danii i innych krajach. Na wcześniejszych stronach wypowiedział się fachowiec trzeba tylko przeczytać. Jeszcze jedna uwaga, wełna jest też paroprzepuszczalna a stosuje się ją do ociepleń domów jako najlepszy materiał, układając ją razem z folią, też paroprzepuszczalną. Co do mieszkania to mogę zaprosić kogoś z redakcji, jeżeli wyrazi chęć, do mojego domu zbudowanego z keramzytobetonu.
Link do komentarza
Ależ to w 100% nieprawda! Keramzyt 2 razy lepiej przewodzi ciepło niż np.terakota. A oddychanie jest wadą, od odprowadzenia wody jest wentylacja! Jezeli przegroda termiczna ma odprowadzać wodę, a w środku jest temperatura punktu rosy to taka przegroda "produkuje" wodę a nie ją odprowadza! Proszę popatrzyć na dach, gdybyśmy nie dali hydroizolacji od środka zrobili oddychający dach byłby ten sam problem co w ścianie! Nie stosuje się innej fizyki do dachu innej do ściany. Jeżeli się Pan powołuje na zagranicę to proszę o e-mila wyślę Panu materiały, Legaletta czy Isovera . Natomiast materiały o doskonałym przewodnictwie ciepła mogę tylko faksem, nie mam pod ręką wersji elektronicznej. No chyba, że nie dysponuje Pan czasem 1-3 min. Pozdrowienia
Link do komentarza
Od poprzednich stron fizyka się nie zmieniła. Pan Jarwik jest użytkownikiem (tak podaje) a nie specjalistą sądząc po znajomości fizyki, natomiast firma .... zamilkła, bo materiały, które przesłałem Redakcji nie pozwalają na wyciągnięcie innych wniosków, niż moje. 022 5591081
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Cytat

Może być i beton kom. daj tylko od środka 20-30 cm wełny z folią (tak jak w dachu) to wilgoć Ci nie "wejdzie" mostki termiczne zlikwidujesz i łatwiej sterować ogrzewaniem. Fizyka ściany i dachu to ta sama fizyka!



Panie Brzęczkowski, trzeba tak budować, aby nie było mostków termicznych.
Pana porady przypominają leczenie skóry poprzez naklejenie plastra....
Bo wtedy nie widać.
Link do komentarza
oj az strach cokolwiek napisac - czlowiek o innych pogladach od ww. jest zbombardowany wielka teoria.
ja wybralem ceramike - tzw porotherm.
czym glownie motywowalem swoj wybor - tradycja, tradycja, tradycja.
Elementy sciany (pustak+ocieplenie) dobralem zgodnie z projektem.
Powinienem miec wiec identyczny komfort cieplny jak w oryginale (??) czyz nie?
co wyszloby taniej? nie wiem, moge tylko sie domyslac po wstepnych kosztorysach materialow: ceramika poryzowana vs. keramzytobeton
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...