Skocz do zawartości

Izolacja ławy fundamentowej - jaka szerokość?


Recommended Posts

 To mój pierwszy post więc witam wszystkich. Jestem na początku budowy domu. Za 3 dni minikoparka wykopie mi w gruncie rowy 60cm pod ławę fundamentową. Kiedy zaleję je betonem przyjdzie czas na posmarowanie od góry dysperbitem a na to papa termozgrzewalna. I tutaj mam dylemat. Nie spotkałem się nigdzie z taką informacją a może mi ona pomóc zaoszczędzić sporo kasy. Pytanie brzmi: czy jeśli papę potnę z szerokości na dwie równe części po 50 cm i zaizoluję poziomo ławy 60cm to czy będzie ok? Czy muszę zaizolować całą szerokość ławy i pociąć papę na 60 cm paski i kupić jej o wiele więcej? Po bokach ławy zostanie po ok. 5cm bez papy. Bloczki na ścianę fundamentową mają szerokość 24 cm więc na mój rozum woda pod nie nie "podejdzie". Proszę mądre głowy o radę i z góry dziękuję. 

Link do komentarza
14 minut temu, Poziom napisał:

W projekcie pod dom mam 70cm a pod garaż jest 60. Kierownik zdecydował, że ławy zrobimy wszystkie 60cm. 

Na podstawie czego zdecydował?

17 godzin temu, Poziom napisał:

Jestem na początku budowy domu. Za 3 dni minikoparka wykopie mi w gruncie rowy 60cm pod ławę fundamentową. Kiedy zaleję je betonem przyjdzie czas na posmarowanie od góry dysperbitem a na to papa termozgrzewalna.

1. Pokaż przekrój, bo trudno się bez tego odnieść.

2. Na fundament daje sie specjalną papę - o odpowiedniej wytrzymałości, jeśli dobrze pamiętam.

3. Czy masz piwnice? Bo jeśli nie, to dlaczego chcesz dawać na ławę izolację? 

Link do komentarza

Na ławy chcę dać papę icopal szybki fundament sbs 4 mm. Jest ona trochę droga ale chcę położyć i zapomnieć o temacie. Dlatego jak porozcinam ją na dwie równe części po 50cm to mam oszczędność. Piwnicy nie mam ale papę kładę na ławie jako izolacja przeciw podciąganiu wody w górę. Szczerze to ja myślę, że nic się nie stanie jak tak zrobię. Ale pewny nie jestem dlatego pytam. A na działce jest trochę gliniasty teren.  

IMG_20191021_193417.jpg

Link do komentarza

Dzień dobry,

 

możemy zaproponować inne rozwiązanie - 2 warstwy z weber.tec 824 (na łączną grubość ok. 2 mm). Jest to jednoskładnikowa hydroizolacja mineralna (tzw. szlam mineralny).

Do tak wykonanej izolacji poziomej można się później bez problemu nawiązać każdym typem izolacji (bo uzyskujemy mineralne podłoże, takie samo jak beton).

Więcej informacji znajdzie Pan na: https://www.pl.weber/hydroizolacje/hydroizolacje-mineralne/webertec-824

 

Aplikacja dużo prostsza i bez używania otwartego ognia, a skuteczność zabezpieczenia dużo większa, bo nie ma miejsc połączeń (zakładów), jakie powstają przy układaniu papy.

W przypadku papy to zawsze połączenia są "słabym" punktem tego typu hydroizolacji.

 

Zachęcamy do kontaktu! :)

Link do komentarza
1 godzinę temu, Poziom napisał:

Szczerze to ja myślę, że nic się nie stanie jak tak zrobię.

Oprócz wydania kasy...

 

Przed kapilarnym podciąganiem wody zaizolujesz na ściankach fundamentowych pod ścianami i wylewką...

Link do komentarza

Można tak np.

lawa_fundamentowa_Rys_4-730x492.jpg.791bdf12998ce6d3d661f3ebfded3e83.jpg

 

Jak dokładnie masz w projekcie?

 

 

 

3 godziny temu, Poziom napisał:

Kierownik zdecydował, że ławy zrobimy wszystkie 60cm

 

3 godziny temu, zenek napisał:

Na podstawie czego zdecydował?

Po coś projektant zadecydował, że ma być 70 cm... Kierownik coś przeliczał, że mu wyszło mniej, mimo, że projekt mówi, że ma być więcej?

Link do komentarza

Tylko nie widzę izolacji poziomej między ławą a bloczkami. Chyba, że jest to wszystko wylane razem.

Kierownik ocenił, że  70cm jest to za dużo - bazując na swoim 40 letnim doświadczeniu. Budowlańcy to już w ogóle chcieli na 50 cm. Wiadomo, dla nich mniej roboty. Dom jest z poddaszem użytkowym ok 130m całości. 

No dobra. Ławy będą 60cm. Taka decyzja i ja się zgadzam. Wracam do mojego pytania o izolację między ławą a bloczkami. Na pewno milion osób to robiło, więc proszę o odpowiedzi jak to ugryźć żeby było ok na terenie lekko gliniastym. 

Link do komentarza
3 minuty temu, Poziom napisał:

Kierownik ocenił, że  70cm jest to za dużo - bazując na swoim 40 letnim doświadczeniu. Budowlańcy to już w ogóle chcieli na 50 cm.

No cóż - na oko to chłop w szpitalu umarl.

Szerokość ławy oblicza się w stosunku do ciężaru naporu z góry i wytrzymałości gruntu na nacisk - mówiąc obrazowo. 

Zawsze lepiej więcej, niż za mało. 

A budowlancy (znaczy pewnie robotnicy) - mają robiic to co w projekcie jest podyktowane, i kirbud też - maksymalnie dokładnie. Wyjątek - projekt jest wadliwy.

No ale kierbud powinien pokazać obliczenia pokazujące błąd w projekci - a nie pieprzyć o doświadczeniu, bo one powinno mu kazać liczyć, a nie działać na oko.

70 cm rzeczywiście dużo - no ale może grunt jest słaby.

 

No i ja bym na twoim miejscu wylał te ścianki fundamentowe razem z ławami i wtedy je zaizolował. Tak jak pokazał wyżej uroboros #10.

Link do komentarza
25 minut temu, Poziom napisał:

nie widzę izolacji poziomej między ławą a bloczkami.

Widocznie nie jest konieczna...

26 minut temu, Poziom napisał:

Taka decyzja i ja się zgadzam.

A jak ściany się rozjadą po długim okresie opadów i rozmięknie gliniasty grunt, a w tym czasie w domu będą Twoje dzieci?

Link do komentarza

Hmm. Teraz to pojechałeś konkretnie. Pogadam z kierownikiem jeszcze. On uważa, że dzisiejsi konstruktorzy i architekci wyznają zasadę RWD czyli ratuj swoją dupę i przewymiarowują wiele elementów. Np strzemiona fi 8mm zamiast fi 6mm. A inwestor musi ponosić koszty. Jest to gotowy projekt i jak to z gotowcami bywa, musi być do wszystkiego. 

Link do komentarza
Gość mhtyl
19 minut temu, Poziom napisał:

 Jest to gotowy projekt i jak to z gotowcami bywa, musi być do wszystkiego. 

Adaptacji projektu do działki nie robiłeś? Podstawowa rzecz przy adaptacji projektu to dopasowanie fundamentów do gruntu jaki występuje na działce.

Na jakiej głębokości będą  robione ławy?

Link do komentarza

Adaptację robił architekt. Niestety nie robiłem badań gruntu i zostało tak jak w projekcie gotowym. Stąd wnioskuję, że fundamenty są pewnie i tak na wyrost. Jak rozmawiam z ludźmi to każdy dziwi się czemu takie szerokie ławy mam. Ławy na głębokość 1.4m. Plus suchy beton 10 cm. 

Link do komentarza
Gość mhtyl
16 godzin temu, zenek napisał:

A po co ten suchy beton 10 cm?

 

37 minut temu, bobiczek napisał:

Pewnie to "chudziak".

Tak myślę.

Raczej jest to warstwa stabilizująca. Autor pisał że ma grunt gliniasty.

17 godzin temu, Poziom napisał:

Ławy na głębokość 1.4m.

Nie wiem w jakiej okolicy mieszkasz ale to ponad strefę przemarzania. Największa jest 1,2 m a przeważnie jest to 0,8 m.

Link do komentarza
2 godziny temu, Poziom napisał:

Wrzucam rysunek z wymiarami. Tak to będzie zrobione. 

No to nie masz bloczków, tylko żelbet - ławę z murem fundamentowym - i dobrze.

Tylko dlaczego ława nie zazbrojona (boki - spód)?

3 godziny temu, mhtyl napisał:

Raczej jest to warstwa stabilizująca. Autor pisał że ma grunt gliniasty.

Glina nie jest taka zła. Ja bym dał folię i lał ławę z murem. 

Link do komentarza
Gość mhtyl
14 minut temu, zenek napisał:

Ja bym dał folię i lał ławę z murem. 

Na raz nie wylejesz ławy wraz ze ściana fundamentową.

3 godziny temu, Poziom napisał:

Wrzucam rysunek z wymiarami. Tak to będzie zrobione. 

IMG_20200312_192523.jpg

Przerost formy nad treścią. Wylej lawy a ścianę fundamentowa wymuruj z bloczków, będzie szybciej i tak samo dobrze. Jeżeli chcesz zrobić tak jak pokazujesz na rysunku to nie wiem czy zdajesz sobie sprawę że musisz zrobić szalunek  i to porządny całej ściany fundamentowej, to będą dodatkowe koszty materiałowe i robocizna.

Link do komentarza
2 godziny temu, mhtyl napisał:

Wylej lawy a ścianę fundamentowa wymuruj z bloczków, będzie szybciej i tak samo dobrze.

Może szybciej :12_slight_smile: ale słabiej. Nie ma to jak monolit. Ja bym robił tak jak w projekcie. Tylko to zbrojenie ławy bym poprawił.

3 godziny temu, mhtyl napisał:

Jeżeli chcesz zrobić tak jak pokazujesz na rysunku to nie wiem czy zdajesz sobie sprawę że musisz zrobić szalunek  i to porządny całej ściany fundamentowej, to będą dodatkowe koszty materiałowe i robocizna

będą - ale za to fundament będzie silny - a fundament to podstawa, szczególnie, gdy grunt słabszy. A jego ważną częścią jest mur fundamentowy. Poza tym jest w projekcie :12_slight_smile:

Link do komentarza
17 godzin temu, Poziom napisał:

Wrzucam rysunek z wymiarami. Tak to będzie zrobione. 

Jeszcze nie podoba mi się ta piramidka z chudego betonu. Jak tam jest glina, wykopałbym na wymiar ławy i jeśli by była stabilna, to tylko z boków bym zaszalował, a na dno folia, albo ten chudy beton równo z wykopem, ale to parę cm., a nie 10. 

Link do komentarza

Nie wszyscy murarze mają takie szalunki a wynajęcie ich sporo kosztuje. Do tego kupa betonu wodoszczelnego...

U mnie w projekcie pisze jak na fotkach.

Ale było tyle wody, że zaszałowali pod ławy i lali beton prosto w wykop. Ściany z bloczków i pomalowane dysperbitem. Bo hydroizolacja z projekty chyba z 10 tys by kosztowała...

Ja się nie znałem i nie wnikałem... ja miałem stracha, że to koniec budowy :)

 

88dd1db85104c4aa.jpg

 

039f81cfbe48ad96.jpg

 

Link do komentarza
4 minuty temu, usiek napisał:

Nie wszyscy murarze mają takie szalunki a wynajęcie ich sporo kosztuje. Do tego kupa betonu wodoszczelnego...

Jakie szalunki, jaki beton wodoszczelny?

Szalunek robisz z desek, jak nie ma składanych - potem przenosisz je na mury fundamentowe. Potem ci się te deski jescze przydadzą do innych okazji np. do szalowania schodów, balkonu, itp..., deskowania dachu nawet w ostateczności.

Beton zwykły, nie wodoszczelny  - przecież i tak bedziesz to izolował nad ziemią pod poziomem parteru, a piwnicy chyba nie masz.

 

Najlepiej uzgodnij to z tym, kto ci projekt adaptował, podpisał.

Link do komentarza
Gość mhtyl
7 minut temu, usiek napisał:

Nie wszyscy murarze mają takie szalunki a wynajęcie ich sporo kosztuje. Do tego kupa betonu wodoszczelnego...

O tym tez pisałem wyżej.

Nie wiem być może te fundamenty autora są do jakiś ekstremalnych warunków zaprojektowane ale jedno wiemy, nie było adaptacji fundanentów do warunków gruntowych.

Link do komentarza
Gość mhtyl
3 minuty temu, zenek napisał:

Jakie szalunki, jaki beton wodoszczelny?

Szalunek robisz z desek, jak nie ma składanych - potem przenosisz je na mury fundamentowe. Potem ci się te deski jescze przydadzą do innych okazji np. do szalowania schodów, balkonu, itp..., deskowania dachu nawet w ostateczności.

Beton zwykły, nie wodoszczelny  - przecież i tak bedziesz to izolował nad ziemią pod poziomem parteru, a piwnicy chyba nie masz.

 

Najlepiej uzgodnij to z tym, kto ci projekt adaptował, podpisał.

zenek, wiesz ile desek musi być aby wykonać szalunek takich ścian? Ile pracy trzeba włożyć aby wykonać takie szalunki? A Ty piszesz tak jakby to  było przybicie deski do płotu.

I co  będzie uzgadniał z adoptującym projekt jak najwyraźniej ten adoptujący wziął kasę za nic nie robienie.

 

I jeszcze co do ścian fundamentowych z bloczków to jak opisał to kolega usiek to jak dodam że widziałem nie jedną budowę gdzie ściany fundamentowe były murowane na wysokość około 2 m i domy stoją do dziś. Natomiast inny gościu robiąc fundamenty  w całości z szalunków wyszło mu około 70 tys za same fundamenty.

Monolit gdyby chciał zrobić to tylko wylewać ławy wraz ze ścianami fundamentowymi w gruncie. Podejrzewam, że koszty z wylaniem betonu w gruncie (pójdzie więcej  m3 betonu) do fundamentów wykonywanych z szalunków będzie porównywalny a nawet być może korzystniejsza na rzecz fundamentów wylewanych w gruncie.

Link do komentarza

Ja to tylko zostawię żeby autor zobaczył, że gorszych warunków ode mnie nie będzie miał na 100%

Obrywajaca się glina z wykopu pod ławy na szerokość 2 metrów. Telefon od kierownika, że trzeba szukać ekipy bo ci nie ogarniają tematu. Mówię poczekajmy.... na drugi dzień kierownik mówi: luz, dadzą radę, dzisiaj już widzę i jestem spokojny :)

 

b04776866a3ac12d.jpg

 

ab81b537d508075e.jpg

 

8e4d3cb97580ca48.jpg

 

2140e0bda6416031.jpg

 

84af6c90627665d1.jpg

Link do komentarza
1 godzinę temu, mhtyl napisał:

I jeszcze co do ścian fundamentowych z bloczków to jak opisał to kolega usiek to jak dodam że widziałem nie jedną budowę gdzie ściany fundamentowe były murowane na wysokość około 2 m i domy stoją do dziś. Natomiast inny gościu robiąc fundamenty  w całości z szalunków wyszło mu około 70 tys za same fundamenty.

Zmyliły mnie te "2m" w twoim poscie i coś mi się pomylało.

Ale do rzeczy.

Widzę, że deweloperzy robią całe budynki z żelbetu. Gdyby bloczki były tańsze, to by z nich budowali.

To zależy od kierbuda, ekipy i organzacji pracy.

Nie wydaje mi się, zeby były znaczne różnice między jednym a drugim.

A w stabilności, sile - znaczna.

1 godzinę temu, usiek napisał:

Ściany z bloczków w ziemi są wysokie na 2 metry. Nie wiem czy deskami by to utrzymali.

Murarz od razu mówił, że będzie to z bloczków bo on takich szalunków nie ma.

A jednak - to ty pisaleś o tych 2 metrach ścian.

Gdzie ty je masz??

Sam pokazałeś rysunek:

image.png.c679cb2c5cdcbf48e61972c84d59ad95.png

 

Narysowane jak byk: 40cm i 83cm muru (czyli jak liczyłem w tym moim poprawionym poście). Gdzie te dwa metry?

 

Najpierw szalujesz ławy, potem 83 cm muru. Normalne szalunki. przeciętne do bólu!!!!

Edytowano przez zenek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość mhtyl
4 minuty temu, zenek napisał:

Widzę, że deweloperzy robią całe budynki z żelbetu. Gdyby bloczki były tańsze, to by z nich budowali.

Ale jesteś uparty i nie przetłumaczy Ci nikt.

Dewelopera stać na zakup metalowych szalunków bo zyskuje na czasie a w jego przypadku to ważna rzecz i on stawia po kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt domów rocznie a Ty porównujesz do murarza który stawia  trzy, cztery domy rocznie w tym może jeden na rok przy tak wysokich ścianach fundamentowych. Czy takiemu murarzowi opłaca sie inwestując kilkadziesiąt co najmniej tysiaków w takie szalunki?

10 minut temu, zenek napisał:

 

A jednak - to ty pisaleś o tych 2 metrach ścian.

Gdzie ty je masz??

Sam pokazałeś rysunek:

image.png.c679cb2c5cdcbf48e61972c84d59ad95.png

 

Narysowane jak byk: 40cm i 83cm muru (czyli jak liczyłem w tym moim poprawionym poście). Gdzie te dwa metry?

 

Najpierw szalujesz ławy, potem 83 cm muru. Normalne szalunki. przeciętne do bólu!!!!

:zalamka:zenek, edytuj ten post bo znowu mylisz jednego  z drugim. O dwóch metrach pisał usiek ale rysunek nie jest jego.

15 minut temu, zenek napisał:
1 godzinę temu, usiek napisał:

Ściany z bloczków w ziemi są wysokie na 2 metry. Nie wiem czy deskami by to utrzymali.

Murarz od razu mówił, że będzie to z bloczków bo on takich szalunków nie ma

A jednak - to ty pisaleś o tych 2 metrach ścian.

Gdzie ty je masz??

Sam pokazałeś rysunek:

 

 

Gdzie te dwa metry?

 

 

A Tu opisuje dalej. Więc pytasz gdzie te 2 metry, ano TU poniżej :) 

44 minuty temu, usiek napisał:

Nie mam fotki ale jak tam stałem w środku w niedzielę i malowałem dysperbitem to mnie prawie widać nie było jak ludzie do kościoła szli ;)

 

Link do komentarza

Hehe.... trzeba uważać na silnik tego forum bo później niewiadomo, kto z kim i o co się szarpie :)

 

ps. Sorry, że się tak wciąłem i całego zamieszania narobiłem :)

 

Ale u mnie jest 210cm... i rysunek załączyłem :)

 

....210 od samego dna, od ław jest 160cm.

 

Ale wychodzili jak dobrze pamiętam o 1 bloczek wyżej. Kierownik mi podpowiadał żeby jeszcze o jeden ale już bloczków brakło

Edytowano przez usiek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość mhtyl
4 minuty temu, usiek napisał:

Hehe.... trzeba uważać na silnik tego forum bo później niewiadomo, kto z kim i o co się szarpie :)

 

ps. Sorry, że się tak wciąłem i całego zamieszania narobiłem :)

 

....210 od samego dna, od ław jest 160cm

Szarpanie to  jak na razie zbyt wygórowane słowo :)  obecnie  jest dyskusja naprowadzająco-wyprostowująca :icon_mrgreen:

Nie masz  czego przepraszać, każdy ma prawo tu zabierać głos w dyskusji merytorycznej, tym bardziej że opisałeś i pokazałeś swoje zmagania z fundamentami.

 

 

9 minut temu, usiek napisał:

 

Ale u mnie jest 210cm... i rysunek załączyłem :)

 

Chwilunie, małe wyjaśnienie, rysunek dołączyłeś ale nie ten co poniżej (cytuje go w oryginale) , bo właśnie o ten rysunek chodziło zenkowi że to niby Twój.

19 godzin temu, Poziom napisał:

Wrzucam rysunek z wymiarami. Tak to będzie zrobione. 

IMG_20200312_192523.jpg

 

 

usiek, ja widzę tylko te obrazy z tekstem-opisem które wkleiłeś w poście #26 oraz rysunek przekroju częściowego domu wraz z fundamentami w poście #33.

1 godzinę temu, usiek napisał:

 

Nie mam fotki ale jak tam stałem w środku w niedzielę i malowałem dysperbitem to mnie prawie widać nie było jak ludzie do kościoła szli ;)

 

61996fdd21fb70bc.jpg

 

 

 

Link do komentarza
41 minut temu, mhtyl napisał:

Czy takiemu murarzowi opłaca sie inwestując kilkadziesiąt co najmniej tysiaków w takie szalunki?

Nie szalunki, tylko deski szalunkowe. Które i tak potem będą potrzebna na budowie, wiec to kupuje inwestor. Całości nie musi wlewać w jeden dzień, może podzielić na dwa, trzy razy całą robotę. No to nie trzeba desek na calość.

15 minut temu, mhtyl napisał:

usiek, ja widzę tylko te obrazy z tekstem-opisem które wkleiłeś w poście #26 oraz rysunek przekroju częściowego

No i tam jest te 210 cm fundamentu

Link do komentarza
Gość mhtyl
3 godziny temu, zenek napisał:

Nie szalunki, tylko deski szalunkowe. Które i tak potem będą potrzebna na budowie, wiec to kupuje inwestor.

Skąd wiesz że będą potrzebne w dalszych etapach budowy deski? Ja u siebie  na ten przykład potrzebowałem raptem 20 desek na cała budowę domu. 

No właśnie, materiał kupuje inwestor ale po co ma wydać niepotrzebnie pieniądze na coś z czego może zrezygnować nie tracąc nic na wytrzymałości domu.

3 godziny temu, zenek napisał:

Całości nie musi wlewać w jeden dzień, może podzielić na dwa, trzy razy całą robotę. No to nie trzeba desek na calość.

Taaaaaak i będzie gruszka przyjeżdżała co dwa, trzy dni z 2-3 kubikami cementu aby zalewać fundamenty :) To ma być monolit a nie dolewanie kawałkami, co to będzie za ściana fundamentowa.

3 godziny temu, zenek napisał:

No i tam jest te 210 cm fundamentu

GDZIE!!!!???? Wkleiłeś rysunek który zamieścił autor tematu w poście #35 i co w nim napisałeś?? Napisałeś że 

 

4 godziny temu, zenek napisał:

Narysowane jak byk: 40cm i 83cm muru (czyli jak liczyłem w tym moim poprawionym poście). Gdzie te dwa metry?

a teraz twierdzisz ze tam jest 210 cm, cud, normalnie cud. 

Nie chcę być uszczypliwy ale mącisz tak jak  ci z "opozycji forumowej" aby na wierzchu było twoje.

3 godziny temu, usiek napisał:

Tak, mi chodziło, że dołączyłem też rysunek... swój :)

Autor tematu też ma swój rysunek i on nie ma na nim 2 metrów :)

Zgadza się, dlatego to właśnie próbowałem pokazać zenkowi, że się pomylił.

Link do komentarza
Gość mhtyl

Napisałem że się pomyliłeś i nie potrzeba mi było ileś tam postów aby to stwierdzić.

Nie jesteśmy niestety nieomylni ale to nie zwalnia od czytania z uwagą zagadnienia.

Link do komentarza

Fajnie sobie podpisaliście😃 Nie dostałem odpowiedzi na moje pytanie. Zrobię tak, że dam papę 50cm na ławę fundamentową 60 i będzie dobrze. Mam teraz pytanie inne. Czy jeśli mam na działce glinę, czy jak to nazwał sąsiad piachoglinę to dobrze jest zastosować beton wodoszczelny W8 czy jest to przepisy formy nad treścią? Zasugerował mi to kierownik jak po ulewnym deszczu w nocy rano zostały kałuże w wykopie. I ogólnie było ślisko od tej gliny. Sąsiad znów mówi, że woda długo nie stoi a ja już mam mętlik w głowie. 

Edytowano przez Poziom
Literówka (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
14 godzin temu, Poziom napisał:

Fajnie sobie podpisaliście😃 Nie dostałem odpowiedzi na moje pytanie. Zrobię tak, że dam papę 50cm na ławę fundamentową 60 i będzie dobrze.

Co ty jaja sobie robisz? Przecież kilka postów było, żebyś robił izolację na murze fundamentowym a nie na ławie.  uroboros nawet dał rysunek w jednym z pierwszych postów. Czytaj uważnie, to znajdziesz to co trzeba.

A to, że sobie gadamy - nasze prawo :12_slight_smile:

 

Ja bym dal zwykły żelbet, jeśli nie masz tam piwnic. Chyba że inaczej masz w projekcie?

Link do komentarza
Gość mhtyl
11 godzin temu, Poziom napisał:

Żałuję, ale tego jaką ekipę do budowy domu  wybrałem. 

Zawsze możesz zatrudnić inną :) ale czy będzie lepsza? i wiem że jak już budowa rozpoczęta to trudno tak na drugi dzień znaleźć nowa ekipę. Musisz męczyć się z obecną a o wszelakich wątpliwościach jakie się pojawią pisz na forum zawsze coś doradzimy.

 

Link do komentarza
2 godziny temu, mhtyl napisał:

Zawsze możesz zatrudnić inną :) ale czy będzie lepsza? i wiem że jak już budowa rozpoczęta to trudno tak na drugi dzień znaleźć nowa ekipę. Musisz męczyć się z obecną a o wszelakich wątpliwościach jakie się pojawią pisz na forum zawsze coś doradzimy.

Co nie zmienia faktu że nie jest to merytoryczny i zaśmieca temat.

Jak wytyczyli koparkowemu jak ma zrobić wykop, okazało się, że jedna ściana jest krzywo, w taki sposób, że zbrojenie po włożeniu będzie się stykać z bokiem wykopu. Gdy powiedziałem to majstrowi to się oburzył, powiedział, że nie ma czasu na gadanie. No kur... Przecież ja mu płacę za dobrze wykonaną robotę. Powiedział w końcu że poprawi łopatą ale nie bardzo chciałem ryzykować i sam to zrobiłem dziś rano. Poza tym poprawiłem trochę wykop, żeby było miejsce gdzie stanąć przy zalewaniu betonu i nie wrzucić przy tym tony ziemi. Czy to nie jest w ich gestii, żeby to robić. Najlepiej szybko i niedokładnie. Nie po mojemu taka robota. Czy wg Was się czepiam?

Edytowano przez Poziom
Literówka (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...