Skocz do zawartości

płyty azbestowe-co robić?


Recommended Posts

Cytat

Jak będziemy w takim tempie prosić się o płacenie coraz nowych kar za to czy o owo to kraj ogłosi bankructwo przed 2032. I kto nas wtedy kupi? icon_sad.gif icon_eek.gif


Jak się podpisało umowę akcesyjną to trzeba dotrzymywać zobowiązań.Władza patrzy jak stołek utrzymać a nie jak dotrzymać zobowiązań,wszystko jedno czy z pielęgniarkami czy z Unią Europejską. icon_sad.gif
Link do komentarza
Cytat

To dobrze. icon_biggrin.gif Stawanie samamu przeciwko całemu światu to wyczerpująca praca. icon_biggrin.gif



Szczerze to już jakiś czas temu czytałem wypowiedzi Adamisa na różne tematy w których całkowicie się z nim zgadzałem aczkolwiek byłem/jestem tu "nowy" i wolałem nie narażać się ogółowi zwłaszcza, że pomagacie mi w różnych problemach... icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Szczerze to już jakiś czas temu czytałem wypowiedzi Adamisa na różne tematy w których całkowicie się z nim zgadzałem aczkolwiek byłem/jestem tu "nowy" i wolałem nie narażać się ogółowi zwłaszcza, że pomagacie mi w różnych problemach... icon_smile.gif



Wcale się nie narażasz. adamis pomaga tylu ludziom, że nawet jeśli postawi sobie ołtarzyk z eternimu i tak będzie mu to wybaczone bo nikt nie jest bez wad. A wsparcie w temacie azbestu mu się przyda. icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Wcale się nie narażasz. adamis pomaga tylu ludziom, że nawet jeśli postawi sobie ołtarzyk z eternimu i tak będzie mu to wybaczone bo nikt nie jest bez wad. A wsparcie w temacie azbestu mu się przyda. icon_biggrin.gif



Chodziło mi o ołtarzyk z eternitu. icon_biggrin.gif A mimo iż nie zgadzam się z człowiekiem w temacie jego nieszkodliwości to byłoby miłe gdyby miał rację.
Link do komentarza
No to jeszcze dodam, że kładliśmy kilkanaście lat temu eternit na rodzinnym domu. Ojciec docinał płyty na krajzedze...Teraz jest na emeryturze, całe życie przepracował w odlewni aluminium gdzie pyły są na porządku dziennym. Na zdrowie nie narzeka i oby tak dalej icon_smile.gif
Nie twierdze, że pył azbestowy nie jest w ogóle szkodliwy ale nie warto panikować zwłaszcza, że żyjemy w świecie gdzie już mało co nie jest szkodliwe/rakotwórcze a pewnie o wielu innych jeszcze nie wiemy... A to, ze płyty leżą sobie na dachu? Przecież nie pylą a jak już jakiś pyłek sobie poleci z wiatrem przez świat... Ludzie giną w wypadkach samochodowych i jakoś nikt nie nakazał pozbycia się ich. Na papierosach i alkoholu tylko wprowadzono informację o szkodliwości. A zakazać produkcji sie nie da - to są ogromne pieniądze tak jak z rynku zbrojeniowego.

Był kiedyś przypadek gdzie linie lotnicze nie naprawiały wadliwych drzwi w samolotach u których wykryto tę wadę bo taniej by ich wyniosło wypłacenie odszkodowań rodzinom ofiar...
Link do komentarza
Cytat

No to jeszcze dodam, że kładliśmy kilkanaście lat temu eternit na rodzinnym domu. Ojciec docinał płyty na krajzedze...Teraz jest na emeryturze, całe życie przepracował w odlewni aluminium gdzie pyły są na porządku dziennym. Na zdrowie nie narzeka i oby tak dalej icon_smile.gif
Nie twierdze, że pył azbestowy nie jest szkodliwy ale nie warto panikować zwłaszcza, że żyjemy w świecie gdzie już mało co nie jest szkodliwe/rakotwórcze a pewnie o wielu innych jeszcze nie wiemy...


Z tym się zgodzę. Tyle naprodukowaliśmy różności że nawet butelki plastikowe w których przechowujemy napoje zostawiają jakieś chemikalia w naszych organizmach i pokolenia które się potem rodzą rodzą się już z chemią w żyłach. A lekarstwa? Raz leczą raz zaszkodzą. Ale skoro na większą część populacji azbest działa rakotwórczo to trzeba go usunąć.
Link do komentarza
Cytat

Jak się podpisało umowę akcesyjną to trzeba dotrzymywać zobowiązań.Władza patrzy jak stołek utrzymać a nie jak dotrzymać zobowiązań,wszystko jedno czy z pielęgniarkami czy z Unią Europejską. icon_sad.gif



Z władzą jest inna historia. Zbyt rzadko słuchają ekspertów. Niestety. icon_sad.gif
Link do komentarza
Cytat

(...)Ale skoro na większą część populacji azbest działa rakotwórczo to trzeba go usunąć.



To trzeba udowodnić - czy i ile osób zachorowało dlatego że obok stał dom pokryty eternitem.

Nie mam nic przeciwko jego usuwaniu ale nie na mój koszt. Co byście powiedzieli gdyby sie okazało, ze materiał z którego zbudowaliście dom jest ponoć rakotwórczy i rząd pokryje część kosztów utylizacji i wyburzenia ale budujecie się od dowa za własne pieniądze? No, może dorzuci kredyt na dogodnych warunkach....
Link do komentarza
Cytat

Z władzą jest inna historia. Zbyt rzadko słuchają ekspertów. Niestety. icon_sad.gif



Bo to już tak z władzą jest, nie ma zwyczaju troszczenia się o naród. Ekspertów to oni słuchają ale tych co mówią im na czym jeszcze można sie szybo dorobić. Mają czasem tylko 4 lata żeby sie nachapać... Nigdy nie byłem na wyborach...i nie pójde. Mi bez różnicy kto kradnie bo nawet jeśli będzie ktoś, komu naprawde zależy to szybko sie przekona że sam przeciw wszystkim nic nie zrobi a skoro już tam jest i są możliwości...A ludzie jakoś sobie rade dadzą...Bezrobocie przecież spadło...bo ludzie pouciekali za granice icon_wink.gif Ale zawsze jeden problem z głowy i niewielkim kosztem...
Link do komentarza
No tom się potężnie uhahał,Wando,z powodu ''twojego'' ołtarzyka z eternitu icon_biggrin.gif icon_biggrin.gif icon_biggrin.gif Trudno mi pisac,bo jeszcze mną wstrząsa icon_biggrin.gif icon_biggrin.gif :
A wracając to eternitu.
Nawet zagorzali zwolennicy usuwania go zgadzają się z tym,że leżąc sobie na dachu nie stwarza on żadnego zagrożenia.Dopiero silne pylenie może byc groźne.
Czy nikt nie pomyślał,że takie akcyjne usuwanie eternitu jest tak naprawdę nielogiczne i bezsensowne?No bo skoro leżący na dachu azbest nie jest groźny,to po co go usuwac?Czy nie lepiej zwracac uwagę na właściwe usuwanie azbestu wtedy,kiedy będzie wymieniany dach,lub burzony budynek,bez względu na datę tych robót?
To powinno byc tak jak z niewypałami.Wiadomo,że są groźne,ale zwykle same nie wybuchają,tylko jak się je w niewłaściwy sposób ruszy.Mimo to,że są groźniejsze od azbestu,jakoś nikt nie zarządzi ogólno europejskiej akcji wykrywania i likwidowania pozostałości po wojnie.Robi się to dopiero wtedy,kiedy się je znajdzie,lub trzeba ruszyc teren koło nich.
Wiadomo też,że samochody bez katalizatorów mocno zanieczyszczają środowisko i trują nas samych,szczególnie od czasu pojawienia się benzyny bezołowiowej.Jakoś jednak nikt nie nakazał montowania katalizatorów do tych starych samochodów,tylko czeka się na ich naturalne wykruszenie się z rynku.
To dziwne postępowanie wobec azbestu wzięło się stad,że żaden opiniotwórczy podmiot nie chce wziąc się za prostowanie nieprawdy w tym temacie.Tak więc jak już ktoś gdzieś rzuci hasło,że azbest leżący na dachu jest rakotwórczy,nie prostuje się tego.
Wielu z was,na tym forum nazywa azbest trucizną,co nie jest prawdą.Dowodzi jednak jak bardzo mity są w nas zakorzenione.Ale również tego,że my,Polacy uwielbiamy byc ofiarami.Dlatego bardzo niechętnie przyjmujemy do wiadomości fakty zdejmujące z nas ukochany ciężar i możliwośc żalenia się na wszystko.
Dlaczego tak samo nie panikujemy wkładając pod pachę rtęciowy?Bo wiemy,że rtęc przesz szkło nie szkodzi.
Azbest na dachu również.
Link do komentarza
Żaden ekspert nie twierdzi że azbest pozostawiony na dachu nie pyli.Z upływem lat tak jak każdy materiał mający kontakt z warunkami atmosferycznymi ulega erozji czy korozji jak kto woli.Czyli im starszy tym bardziej pyli.Przy obecnym stanie wiedzy wynikajacym z badań statystycznych prowadzonych przy okazji prac naukowych dotyczacych chorób płuc,twierdzenie że wyroby zawierające azbest są mało szkodliwe zakrawa na jakieś kuriozum.Argumentacja palacza że ojciec pali,dziadek pali i żyją w zdrowiu może wywołać tylko wzruszenie ramion.Z taką argumentacją mamy tu do czynienia ze strony zwolenników azbestu.To jest moja podwójna wypowiedż,pierwsza i ostatnia w tym temacie
Link do komentarza
Cytat

Bo to już tak z władzą jest, nie ma zwyczaju troszczenia się o naród. Ekspertów to oni słuchają ale tych co mówią im na czym jeszcze można sie szybo dorobić. Mają czasem tylko 4 lata żeby sie nachapać... Nigdy nie byłem na wyborach...i nie pójde. Mi bez różnicy kto kradnie bo nawet jeśli będzie ktoś, komu naprawde zależy to szybko sie przekona że sam przeciw wszystkim nic nie zrobi a skoro już tam jest i są możliwości...A ludzie jakoś sobie rade dadzą...Bezrobocie przecież spadło...bo ludzie pouciekali za granice icon_wink.gif Ale zawsze jeden problem z głowy i niewielkim kosztem...


Obraz apokalipsy i upadku państwa się oto jawi.Na własne zyczenie to masz nie chodzac na wybory. icon_sad.gif
Link do komentarza
Cytat

Żaden ekspert nie twierdzi że azbest pozostawiony na dachu nie pyli.Z upływem lat tak jak każdy materiał mający kontakt z warunkami atmosferycznymi ulega erozji czy korozji jak kto woli.Czyli im starszy tym bardziej pyli.Przy obecnym stanie wiedzy wynikajacym z badań statystycznych prowadzonych przy okazji prac naukowych dotyczacych chorób płuc,twierdzenie że wyroby zawierające azbest są mało szkodliwe zakrawa na jakieś kuriozum.Argumentacja palacza że ojciec pali,dziadek pali i żyją w zdrowiu może wywołać tylko wzruszenie ramion.Z taką argumentacją mamy tu do czynienia ze strony zwolenników azbestu.To jest moja podwójna wypowiedż,pierwsza i ostatnia w tym temacie



Czy zwolenników azbestu? Raczej poglądu że jak czegoś nie można przewalczyć należy to polubić. icon_sad.gif Taka racjonalizacja bezsilności. icon_sad.gif
Link do komentarza
Cytat

To trzeba udowodnić - czy i ile osób zachorowało dlatego że obok stał dom pokryty eternitem.

Nie mam nic przeciwko jego usuwaniu ale nie na mój koszt. Co byście powiedzieli gdyby sie okazało, ze materiał z którego zbudowaliście dom jest ponoć rakotwórczy i rząd pokryje część kosztów utylizacji i wyburzenia ale budujecie się od dowa za własne pieniądze? No, może dorzuci kredyt na dogodnych warunkach....


Zdaje się że amerykanie już dość dawno temu to udowodnili/szkodliwość azbestu/.Praca przy demontażu azbestu stała się polską specjalnością!!!! icon_eek.gif
Link do komentarza
Z tego,co do tej pory czytałem w tym temacie,to jeszcze nikt nie udowodnił wpływu sąsiedniego dachu z eternitu na zdrowie mieszkańców najbliższej okolicy.
Tak naprawdę to nie udowodniono nawet,że praca przy układaniu lub demontowaniu takiego dachu wywołuje raka.
Jedyne konkrety to przypadki komórek rakowych rozrastających się wokół włókien azbestu w płucach.Ogromna większośc tych przypadków dotyczyła pracowników fabryk azbestu z totalnie zawalonymi pyłem azbestowym płucami.
Ciekawe,że większośc z pracujących tam ludzi,pomimo obecności dużej ilości włókien azbestowych w płucach,nie zapada na raka do śmierci.
Na tej podstawie przypuszcza się od dawna,że nie tyle azbest,co jakieś,nie znane do tej pory czynniki,w połączeniu z azbestem,powodują raka płuc.
Dodam,że czytałem wiele opinii badaczy problemu,którzy twierdzili,że azbest lezący na dachu w postaci eternitu nie jest w najmniejszym stopniu zagrożeniem.I nikt jak do tej pory tego zagrożenia nie udowodnił,choc wiem,że wielu jest takich,którzy przy istnieniu tego zagrożenia obstają.Jak na razie jednak tego nikt nie udowodnił.
Słyszeliście o najnowszych badaniach n.t. szkodliwości tel.komórkowych?
Wydają się byc o wiele bardziej wiarygodne,niż to panikowanie wokół azbestu.
Czy teraz przestaniemy używac komórek?
O ile komórki w ogóle są groźne.
Link do komentarza
  • 5 tygodnie temu...
  • 1 miesiąc temu...
Na pewno że nie można! Szkodzi zdrowiu porostu i szkoda kontynuować tego. Proszę o odpowiedz na moje pytanie

Szukam materiałów o szkodliwości azbestu na organizm człowieka. Piszę pracę inżynierską. Proszę o informacje- materiały. Bardzo proszę

Jest zainstalowane na dachach 15,5 mil.ton i przy zdejmowaniu należy spodziewać się pylenia azbestu a to jest bardzo szkodliwe ponieważ powoduje raka
Link do komentarza
  • 4 lata temu...
Pomimo upływu czasu temat jest bardzo teraźniejszy. Sam ma ten problem ostatnio się wprowadziłem do bliźniaka z azbestem gratis. Ile kosztuje dzisiaj akcja oczyszczania domu z azbestu? Natrafiłem na informację o tym, że może to kosztować nawet kilkanaście tysięcy za dach Z jednej strony to nie duże pieniądze jak za święty spokój i zdrowie swoich bliskich, ale w tej chwili nie mam takiej kwoty. Nie wiem co mam teraz zrobić. Będę bardzo wdzięczny za odpowiedzi. Edytowano przez Redakcja (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 5 miesiące temu...
Cytat

Szkodliwość azbestu związana jest z jego pyleniem spowodowanym niszczeniem struktury materiału którego jest składnikiem. Zatem pokrycie płyt eternitowych - a o takie pewnie chodzi - eliminuje możliwość pylenia.

Inna sprawa to zapewnienie odpowiedniej przyczepności farby do podłoża co z reguły wymaga oczyszczenia powierzchni a to z kolei spowoduje uwolnienie włókien azbestowych.



Niezależnie od przyczepności azbest i tak trzeba usunąć do 2032 ale jakby dobrze się zespoliła z azbestem to ten czas przeczekacie z mniejszą ilością włókien w płucach Edytowano przez marekjaskuła (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...
Niby nikt nie udowodnił szkodliwości, ale stwierdzano przypadki zachorowania na raka płuc u osób pracujących z azbestem? Przypadek? Nie sądzę?

Ktoś tu wcześniej pytał o cenę zdejmowania eternitu z dachu ? otóż to zależy od paru czynników ? od wielkości dachu, stanu materiału, odległości od składu odpadów szkodliwych, a przede wszystkim od regionu i lokalnych dopłat. Przynajmniej tak mi mówili fachowcy. Ale pamiętaj, ze zanim zamówisz firmę, zapytaj w gminie, czy zwracają kasę za zdejmowanie azbestu i na jakich warunkach.
Link do komentarza
  • 9 miesiące temu...
Ludzie, azbest jest szkodliwy i nie ma z tym dyskusji. Jasne, że nie działa jak polon czy rad, ale powoli i dlatego jest tak niebezpieczny. Oczywiście móstwo tego jest jeszcze na wsiach, choć i w miastach się zdarza. Co do argumentów, że póki azbest nie jest naruszany np. szorowaniem, to nie ma się czym martwić. Problem jednak, że taki azbest najczesciej znajduje się na dachach obór, stodół i kurników. Takie pokrycie leży latami i niszczeje. Po pewnym czasie an postanawia naprawić nadniszczone elementy i zaczyna prace na azbeście i tu się pojawia problem nie tylko facet jest narażony, alee też sąsiedzi, którzy mogą wdychać włókna azbestowe, bo sąsiad postanowił wyciąć fragment płyt azbestowych flexem. Co do azbestu w rurach, to akyrat nie jest niebezpieczne, bo azbest nie reaguje z wodą, temperaturą, kwasamio zasadami itp. Warto też wspomnieć że na usunięcie azbestu z przestrzeni publicznej mamy czas do 2032 roku. A na usuwanie można pozyskać państwowe wsparcie w formie dotacji. Trzeba jednak pofatygować się do gminy i zgłosić taki fakt.
Link do komentarza
Cytat

Ludzie, azbest jest szkodliwy i nie ma z tym dyskusji. Jasne, że nie działa jak polon czy rad, ale powoli i dlatego jest tak niebezpieczny. Oczywiście móstwo tego jest jeszcze na wsiach, choć i w miastach się zdarza. Co do argumentów, że póki azbest nie jest naruszany np. szorowaniem, to nie ma się czym martwić. Problem jednak, że taki azbest najczesciej znajduje się na dachach obór, stodół i kurników. Takie pokrycie leży latami i niszczeje. Po pewnym czasie an postanawia naprawić nadniszczone elementy i zaczyna prace na azbeście i tu się pojawia problem nie tylko facet jest narażony, alee też sąsiedzi, którzy mogą wdychać włókna azbestowe, bo sąsiad postanowił wyciąć fragment płyt azbestowych flexem. Co do azbestu w rurach, to akyrat nie jest niebezpieczne, bo azbest nie reaguje z wodą, temperaturą, kwasamio zasadami itp. Warto też wspomnieć że na usunięcie azbestu z przestrzeni publicznej mamy czas do 2032 roku. A na usuwanie można pozyskać państwowe wsparcie w formie dotacji. Trzeba jednak pofatygować się do gminy i zgłosić taki fakt.



OK ale skoro jest taki szkodliwy to czemu akcja prewencyjna obejmuje okres do 2032 roku. Znam ludzi, którzy pracowali w zawodach, które doprowadziły ich do pylicy płuc. A mowa tu równiez o pyleniu niektórych produktów, z którymi spotykamy się codziennie.

Nie namawiam do unikania wymiany pokrycia z azbestu ale mam wrażenie, że działanie samorządów i ustawodawcy w tej sprawie jest zbyt chaotyczne i nie na miarę potencjalnego zagrożenia.

Zapraszam do lektury o obowiązku wymiany azbestu i całej procedurze z tym związanej.

Załóżmy, że zdejmiemy pokrycie z azbestu - i co dalej??
Nie ma mowy o dofinansowaniu na nowe pokrycie
Link do komentarza
Gość Razmes
Cytat

OK ale skoro jest taki szkodliwy to czemu akcja prewencyjna obejmuje okres do 2032 roku. Znam ludzi, którzy pracowali w zawodach, które doprowadziły ich do pylicy płuc. A mowa tu równiez o pyleniu niektórych produktów, z którymi spotykamy się codziennie.

Nie namawiam do unikania wymiany pokrycia z azbestu ale mam wrażenie, że działanie samorządów i ustawodawcy w tej sprawie jest zbyt chaotyczne i nie na miarę potencjalnego zagrożenia.

Zapraszam do lektury o obowiązku wymiany azbestu i całej procedurze z tym związanej.



Brakuje świadomości w społeczeństwie, szczególnie w tych starszych pokoleniach. Oraz oczywiście funduszy.
Nie ściągniemy azbestu z dachu, który jest w ciągłym użytkowaniu, a którego właściciel nie ma pieniędzy/nie chce wydawać na nowe pokrycie. Najlepiej, żeby od razu Państwo płaciło za nową blachę i montaż.
Bo często i gęsto pokrycia azbestowe otrzymywano za darmo/za butelkę. Więc dlaczego teraz trzeba za nowe płacić... icon_confused.gif
Link do komentarza
Cytat

Brakuje świadomości w społeczeństwie, szczególnie w tych starszych pokoleniach. Oraz oczywiście funduszy.
Nie ściągniemy azbestu z dachu, który jest w ciągłym użytkowaniu, a którego właściciel nie ma pieniędzy/nie chce wydawać na nowe pokrycie. Najlepiej, żeby od razu Państwo płaciło za nową blachę i montaż.
Bo często i gęsto pokrycia azbestowe otrzymywano za darmo/za butelkę. Więc dlaczego teraz trzeba za nowe płacić... icon_confused.gif



Smutna dygresja icon_cool.gif

W linku o procedurze była wzmianka o ocenie, która ma prowadzić do wymiany. Do "masowej" wymiany raczej nie dojdzie, chyba, że 5 lat przed 2032 samorządy zaczną naciskać i przeprowadzać akcje prewencyjne na szeroka skalę.
Link do komentarza
Gość Razmes
Cytat

Smutna dygresja icon_cool.gif

W linku o procedurze była wzmianka o ocenie, która ma prowadzić do wymiany. Do "masowej" wymiany raczej nie dojdzie, chyba, że 5 lat przed 2032 samorządy zaczną naciskać i przeprowadzać akcje prewencyjne na szeroka skalę.



Według mnie zahaczymy spokojnie o 2050 rok icon_lol.gif

Ale podobny problem mamy z tworzeniem składowisk. Warunki do składowania są prawie znikome w porównaniu z warunkami lokalizacji i składowania odpadów komunalnych.

Przy azbeście wychodzimy z założenia, że co wyszło z ziemi, ma do niej wrócić. Jedynie należy zabezpieczyć teren ogrodzeniem.

Tylko dlaczego potencjalni inwestorzy mają takie problemy z uzyskaniem pozwoleń? Blokują ich okoliczni mieszkańcy. Tylko nie wiem, czy wolą mieć ten azbest w ziemi na składowisku, czy u siebie na dachu...
Link do komentarza
Kurczę, jak kwestia w zasadzie marginalnego jjuż w Polsce azbestu potrafi wywołać kłótnię narodowąicon_smile.gif A co tu się dziwić, że kwestie polityczne lub światopoglądowe dzielą naród. Ale tak do rzeczy, faktycznie okres do usunięcia azbestu z budowli jest dość długi. WIadomo, że azbest jest szkodliwy tylko przy długotrwałej styczności z naszym organizmem. Co jednak nie zmienia faktu, że jest szkodliwy. Akurat termin usunięcia azbestu zzostał tak ustalony, aby zadowolić i UE i żeby każdy chłop n apolskiej wsi mół uzbierac na ten demontaż i utylizację. Generalnie lepiej trochę zainwestować i usunąć, niż poźniej płacić kary.
Link do komentarza
Marginalnego azbestu? No nie wiem, w mojej okolicy dobra połowa budynków jest pokryta azbestem. Ludzi w większości nie stać na wymianę dachu na domach jednorodzinnych, zwłaszcza, że koszt samego pokrycia to tylko część kosztów. A moja dygresja jest taka, że do tej pory UE może już nie być i wszystkie przepisy pójdą do kosza ;)
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
  • 2 tygodnie temu...
  • 7 miesiące temu...
  • 8 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Ja też muszę, ale jak się pomyśli i odpowiednio przygotuje - to nie jest to takie upierdliwe... Właśnie spakowałem trzy worki (plastik, papiery i te niesegregowalne) i wiadereczko na bio... Spacerek na śmietnik i - załatwione... wiadereczko umyte, suszy się i zaraz wróci do szafki, w którym stoją w sumie cztery wiadereczka po 28 litrów pojemności... Zupełnie wystarczają na tydzień... no, bio trochę częściej, w zależności od zawartości wiadereczka...  
    • Konstrukcja tych pomp IBO FP4 powoduje , że nieco dłużej wytrzymają po wystąpieniu suchobiegu, ale też należy je wyłączyć. Lepiej zastosować dodatkowe urządzenie automatycznie wyłączające pompę po wystąpieniu suchobiegu. Jest ich wiele na rynku ,różnych producentów. np,    https://b2b.omnigena.pl/sterowania-i-zabezpieczenia/1878-opc59-sterownik-5907761103184.html (jeśli pompa ma silnik max 1,3kW)   https://aquatik.eu/14-ibopress-10-sterownik-wylacznik-pompy-hydroforu-suchobieg-ibo-press-10-p-697.html (jeśli pompa ma silnik max 2,2kW)   Można też w ogóle zmienić koncepcję i zamiast dużego zbiornika wybrać układ z pompą głębibową, falownikiem i niewielkim zbiornikiem buforowym. Falownik wyłączy pompę po suchobiegu. Koszt takiego zostawu z całkiem porządną pompą IBO odporną na piach to ok. 2 tys. zł.    
    • 🌟 Kim Jesteśmy? 🌟 Letyro to dynamiczna firma specjalizująca się w produkcji i montażu wysokiej jakości osłon okiennych. Nasze produkty są nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe, nadając Twojemu domowi wyjątkowy charakter.   🔧 Co oferujemy? 🔧 Rolety Zewnętrzne: Chronią Twoje okna przed słońcem, zapewniając prywatność i kontrolę nad temperaturą w domu. Moskitiery: Zapomnij o niechcianych gościach w postaci owadów! Nasze moskitiery zapewniają swobodę korzystania z otwartych okien, bez ryzyka inwazji komarów czy much. Bramy Garażowe: Bezpieczne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze – nasze bramy garażowe chronią Twój samochód i mienie przed niepożądanymi intruzami. Parapety Wewnętrzne: Dodaj stylu i elegancji do swojego wnętrza dzięki naszym parapetom wewnętrznym, dostępnym w różnorodnych wzorach i kolorach.   Nasza strona www: rolety Rzeszów
    • Niezła gromadka. Ja muszę segregować w mieszkaniu. To dopiero przerąbana sprawa -.-
    • Na starym mieszkaniu miałem meble z Ikea i powiem, że z jakości niektórych naprawdę byłem zadowolony. Ale większość niestety nie przetrwała długo w idealnym stanie.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...