Skocz do zawartości

płyty azbestowe-co robić?


Recommended Posts

Cytat

ale skoro azbest nie jest szkodliwy to skąd to całe zamiesznie wokół niego? Można o tym usłyszeć w telewizji i poczytać w gazetach. Czy tam w takim razie pracują osoby które nie mają pojęcia o tematach o których robią programy telewizyjne? i o których piszą takie długie artykuły? chyba nie jest to mozliwe aby wypisywali jakieś głupoty bezkarnie.

Nie wiem co mam o tym myśleć.




Trochę poczytałem jeszcze na temat azbestu i znalazłem cenną dla niektórych informację, otóż:Jakby ktoś miał pytania w sprawie dofinansowania usuwania płyt azbestowych i eternitowych, to należy kierować je do Ministerstwa Gospodarki, Departament Instrumentów Wsparcia: Plac Trzech Krzyży 3/5, 00-507 Warszawa, tel. (022) 693 51 49, 693 52 54, 693 53 53, faks (022) 693 40 23. zajmuję się tym p. Bryzek tel. 693 56 43, 693 54 17...może się komuś przyda icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Trochę poczytałem jeszcze na temat azbestu i znalazłem cenną dla niektórych informację, otóż:Jakby ktoś miał pytania w sprawie dofinansowania usuwania płyt azbestowych i eternitowych, to należy kierować je do Ministerstwa Gospodarki, Departament Instrumentów Wsparcia: Plac Trzech Krzyży 3/5, 00-507 Warszawa, tel. (022) 693 51 49, 693 52 54, 693 53 53, faks (022) 693 40 23. zajmuję się tym p. Bryzek tel. 693 56 43, 693 54 17...może się komuś przyda icon_smile.gif


Bardzo c enna informacja .Dofinansowania to też zadania gmin i w budżetach na ekologię powinny mieć trochę kasy. icon_biggrin.gif
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Ktoś gdzieś pisał na forum że ma dach z eternitu a gmina nie pozwala mu go wymienić. trochę dziwne, prawda?


To akurat nie jest dziwne,do takich prac trzeba wynająć specjalistyczną firmę.Mnie ciekawi czy jest rządowy program pozbycia się azbestu do 2032r zgodnie z ustaleniami z Unią Europejska?Jak do tej pory to tylko mała część gmin uchwaliła jakieś fundusze na ten cel i to w wysokości 5-10% faktycznych kosztów. icon_sad.gif
Link do komentarza
Cytat

To akurat nie jest dziwne,do takich prac trzeba wynająć specjalistyczną firmę.Mnie ciekawi czy jest rządowy program pozbycia się azbestu do 2032r zgodnie z ustaleniami z Unią Europejska?Jak do tej pory to tylko mała część gmin uchwaliła jakieś fundusze na ten cel i to w wysokości 5-10% faktycznych kosztów. icon_sad.gif



Na zdrowy rozum taki program być musi bo trudno sobie wyobrazić partyzantkę przy tak poważnym zagrożeniu dla zdrowia.
Link do komentarza
Cytat

Na zdrowy rozum taki program być musi bo trudno sobie wyobrazić partyzantkę przy tak poważnym zagrożeniu dla zdrowia.


Zdrowy rozum tu chyba jest w zagrożeniu,w mojej okolicy gmina nie zorganizowała segregacji śmieci/żadnych pojemników,żadnych umów na wywóz/mimo że już minął termin do jakiego mieliśmy to załatwić i jest to obowiązkiem samorządu.Tak samo będzie z azbestem.Ciekawe kto jest w stanie te wszystkie uzgodnienia skontrolować i czy kontroluje,wątpię. icon_sad.gif
Link do komentarza
Cytat

Zdrowy rozum tu chyba jest w zagrożeniu,w mojej okolicy gmina nie zorganizowała segregacji śmieci/żadnych pojemników,żadnych umów na wywóz/mimo że już minął termin do jakiego mieliśmy to załatwić i jest to obowiązkiem samorządu.Tak samo będzie z azbestem.Ciekawe kto jest w stanie te wszystkie uzgodnienia skontrolować i czy kontroluje,wątpię. icon_sad.gif



A może chociaż wiedzą co robić jakby się przypadkiem woda czymś struła?
Link do komentarza
Cytat

nic nie pyli - przy tym procesie unieszkodliwiania azbestu powstaje para wodna i granulat - który nie pyli ... z którego można drogi budować... nie radzę jednak wypróbowywać do tego własnej kuchanki mikrofalowej... icon_biggrin.gif



Zaraz! Do ze zgranulowanego azbestu budujemy drogi? icon_eek.gif
Link do komentarza
Cytat

Cze.E tam to rozsądna niewiasta jest. icon_biggrin.gif Pozdro



Rozsądna to fakt. Ale oszołomów nie brakuje. Pamiętam z lektury przepiękną informację o ekskluzywnych kosmetykach z początków ubiegłego wieku do których dodawano szczyptę radu - by odmłodzić skórę. Trochę to w bok od naszego tematu , no cóż.. człowiek potrafi icon_sad.gif
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

Z tego co wiem, azbest jest niebezpieczny, gdy się kruszy, pyli. więc jeśli jest w dobrym stanie, to nić nie powinno sie dziać - gdy będą go demontować, zwróć uwagę właśnie na pył (demontaż + wiatr).


Azbestowe płyty ulegają erozji powierzchniowej w trakcie której uwalniane są do otoczenia cząsteczki azbestu.Podczas demontażu zawsze coś pęknie,spadnie i zagrożenie uwolnienia pyłu azbestowego rośnie.Bob icon_sad.gif
Link do komentarza
Cytat

Niedawno odwiedziłem północną Francję i Belgię.Głównie małe miasteczka i wsie.Tam też jest na dachach sporo eternitu i jakoś nie widac,by go na gwałt usuwali.Widocznie tam mają bardziej zdroworozsądkowe podejście niż u nas.



No to mają atom w powietrzu i eternit na dachach. A co dodają do pożywienia?
Link do komentarza
Cytat

Cze.Myślenie ekonomiczne jest szkodliwe?Proszę rozwiń temat. icon_biggrin.gif



Mowię o "ekonomicznym" nie ekonomicznym. To taki sposób myślenia kiedy nie wyrzucasz spleśniałego chleba tylko go jesz oszczędzając w ten sposób 2 złote a potem wydajesz 200 złotych na lekarstwa bo sie strułaś. icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Niedawno odwiedziłem północną Francję i Belgię.Głównie małe miasteczka i wsie.Tam też jest na dachach sporo eternitu i jakoś nie widac,by go na gwałt usuwali.Widocznie tam mają bardziej zdroworozsądkowe podejście niż u nas.


Siemka.Jakoś nie widzę zapału do pozbywania się eternitu z polskich dachów.Bez dotacji będzie leżał aż do 2032 r i albo przedłużą termin albo państwo pokryje koszty .Całuski icon_sad.gif
Link do komentarza
Cytat

Siemka.Jakoś nie widzę zapału do pozbywania się eternitu z polskich dachów.Bez dotacji będzie leżał aż do 2032 r i albo przedłużą termin albo państwo pokryje koszty .Całuski icon_sad.gif



Sam mam dach pokryty eternitem i u sąsiada sporo tego. Niektóre gminy częściowo pokrywają jego zdjęcie i utylizację tyle że to nie wystarczy. Ci, którzy mieszkają pod eternitem to ludzie biedni z reguły a ci bogatsi mają już inne pokrycia i pewnie dlatego że ładniejsze bo o zdrowiu mało kto myśli. pijąc pod sklepami mają inne zmartwienia. A koszt wymiany takiego dachu to jenak spory wydatek. Ok 4 tys za demontaż i utylizacje 100m2 + nowe, tanie pokrycie 6 tys + robozina 4 tys = 14 tys. Że gmina pokryje z tego nawet całą utylizacje to zostanie 10 tys. Razem z żoną mamy 2 tys na rękę miesięcznie. Od tego paliwo na dojazd, opłaty, raty, kredyt, życie... Sąsiedzi obok z eternitem bezrobotni bez zasiłku, dalej rolnik wiążący koniec z końcem. Rząd NIGDY nie wymusi zdjęcia eternitu! Nawet podpisu kwalifikowanego nie wymusił i przesunął o kolejny rok. A osoby, które się wystraszyły straciły na tym. Im nie zależy na zdrowiu ludzi przecież! Jakie zyski z niewypłaconych emerytur gdyby ludzie zaczeli umierać! Światem rządzi pieniądz i tylko on sie liczy. Robi sie szum żeby komuś nabić kase i tyle.
Link do komentarza
Z jakiej racji ja mam ponosic koszty niedouczenia i niewiedzy władz.Skoro oni uznają azbest za tak strasznie niebezpieczny,to niech go sobie zabierają z mojego dachu na swój koszt.Ja uwazam inaczej i nie boję się o zycie i zdrowie swoje i swojej rodziny.
Całe dziecinstwo spędziłem w otoczeniu takich dachów.Jedne były zakładane,inne demontowane.Pracowało przy tym sporo ludzi z okolicy i jakoś nie umierają masowo na raka płuc.Sam bawiłem się tymi płytami dziesiątki razy.Zbieraliśmy po budowach te polamane kawałki,by wrzucac je do ogniska.Pękały z niezłym hukiem.
Azbest w formie takiej jak jest wykozystany w budownictwie nie jest szkodliwy.
Zagrozenie istnieje na linii produkcyjnej,a i to tylko wtedy,kiedy nie stosuje się zwyczajnych masek przeciw pyłowych.
Dlatego drazni mnie panika wokół azbestu,bo to z moich podatków dotuje się te durne i kosztowne programu utylizacji azbestu.
Link do komentarza
Cytat

Niedawno odwiedziłem północną Francję i Belgię.Głównie małe miasteczka i wsie.Tam też jest na dachach sporo eternitu i jakoś nie widac,by go na gwałt usuwali.Widocznie tam mają bardziej zdroworozsądkowe podejście niż u nas.



To pewnie nie zdrowy rozsądek. Bracia Francuzi mają te same kłopoty co my - brak kooordynacji i kasy.
Link do komentarza
Cytat

Sam mam dach pokryty eternitem i u sąsiada sporo tego. Niektóre gminy częściowo pokrywają jego zdjęcie i utylizację tyle że to nie wystarczy. Ci, którzy mieszkają pod eternitem to ludzie biedni z reguły a ci bogatsi mają już inne pokrycia i pewnie dlatego że ładniejsze bo o zdrowiu mało kto myśli. pijąc pod sklepami mają inne zmartwienia. A koszt wymiany takiego dachu to jenak spory wydatek. Ok 4 tys za demontaż i utylizacje 100m2 + nowe, tanie pokrycie 6 tys + robozina 4 tys = 14 tys. Że gmina pokryje z tego nawet całą utylizacje to zostanie 10 tys. Razem z żoną mamy 2 tys na rękę miesięcznie. Od tego paliwo na dojazd, opłaty, raty, kredyt, życie... Sąsiedzi obok z eternitem bezrobotni bez zasiłku, dalej rolnik wiążący koniec z końcem. Rząd NIGDY nie wymusi zdjęcia eternitu! Nawet podpisu kwalifikowanego nie wymusił i przesunął o kolejny rok. A osoby, które się wystraszyły straciły na tym. Im nie zależy na zdrowiu ludzi przecież! Jakie zyski z niewypłaconych emerytur gdyby ludzie zaczeli umierać! Światem rządzi pieniądz i tylko on sie liczy. Robi sie szum żeby komuś nabić kase i tyle.



No i w tym problem. Jest uchwała, przepis a nie ma sensownego planu pozbycia się truciciela i pomocy tym co jej potrzebują. A pieniądze na dodacje się zmarnują bo czas minie. Jak zawsze. icon_sad.gif
Link do komentarza
Cytat

Z jakiej racji ja mam ponosic koszty niedouczenia i niewiedzy władz.Skoro oni uznają azbest za tak strasznie niebezpieczny,to niech go sobie zabierają z mojego dachu na swój koszt.Ja uwazam inaczej i nie boję się o zycie i zdrowie swoje i swojej rodziny.
Całe dziecinstwo spędziłem w otoczeniu takich dachów.Jedne były zakładane,inne demontowane.Pracowało przy tym sporo ludzi z okolicy i jakoś nie umierają masowo na raka płuc.Sam bawiłem się tymi płytami dziesiątki razy.Zbieraliśmy po budowach te polamane kawałki,by wrzucac je do ogniska.Pękały z niezłym hukiem.
Azbest w formie takiej jak jest wykozystany w budownictwie nie jest szkodliwy.
Zagrozenie istnieje na linii produkcyjnej,a i to tylko wtedy,kiedy nie stosuje się zwyczajnych masek przeciw pyłowych.
Dlatego drazni mnie panika wokół azbestu,bo to z moich podatków dotuje się te durne i kosztowne programu utylizacji azbestu.



Bardzo bym chciał żebyś miał rację.
Link do komentarza
Cytat

Sam mam dach pokryty eternitem i u sąsiada sporo tego. Niektóre gminy częściowo pokrywają jego zdjęcie i utylizację tyle że to nie wystarczy. Ci, którzy mieszkają pod eternitem to ludzie biedni z reguły a ci bogatsi mają już inne pokrycia i pewnie dlatego że ładniejsze bo o zdrowiu mało kto myśli. pijąc pod sklepami mają inne zmartwienia. A koszt wymiany takiego dachu to jenak spory wydatek. Ok 4 tys za demontaż i utylizacje 100m2 + nowe, tanie pokrycie 6 tys + robozina 4 tys = 14 tys. Że gmina pokryje z tego nawet całą utylizacje to zostanie 10 tys. Razem z żoną mamy 2 tys na rękę miesięcznie. Od tego paliwo na dojazd, opłaty, raty, kredyt, życie... Sąsiedzi obok z eternitem bezrobotni bez zasiłku, dalej rolnik wiążący koniec z końcem. Rząd NIGDY nie wymusi zdjęcia eternitu! Nawet podpisu kwalifikowanego nie wymusił i przesunął o kolejny rok. A osoby, które się wystraszyły straciły na tym. Im nie zależy na zdrowiu ludzi przecież! Jakie zyski z niewypłaconych emerytur gdyby ludzie zaczeli umierać! Światem rządzi pieniądz i tylko on sie liczy. Robi sie szum żeby komuś nabić kase i tyle.


Wreszcie adamis ma zwolennika swoich poglądów.Spiskowa teoria dziejów to też chwytliwy temat icon_biggrin.gif icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Prędzej kraj zapłaci drakońskie kary za niedotrzymanie terminów ,oczywiście z naszych podatków. icon_sad.gif



I tak biorą podatki i wydają je jak chcą...Ewentualnie jak coś zostanie to położą 10m chodnika przy przystanku autobusowym. Fakt, jak zapłacą kary, zostanie mniej kasy to albo ukradną mniej albo mniej zrobią... Ale ze mnie optymista icon_biggrin.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...