Skocz do zawartości

płyty azbestowe-co robić?


Recommended Posts

Z ciekawością przyglądam się tej dyskusji miło mi ja poczytać.
Nie znam się co prawda na azbeście ale jeżeli chodzi o sprawy związane z żywnością w zdaniu:
Cytat

W tą bezsensowną walkę ładuje się ogromne sumy pieniędzy a inne,gorsze trucizny swobodnie dawkuje się ludziom co dziennie w pożywieniu.


Niech nikogo nie dziwi to zdanie - to fakt.
Niewiele osób tak na dobrą sprawę zdaje sobie sprawę z tego co pijemy i jemy. Szczególnie w "fast foodach" i tanich napojach kolorowych. Przecież czasami wręcz na .. niedopatrzenie .. (delikatnie mówiąc) służb sanitarnych wygląda dopuszczenie co niektórych z tych rzeczy do spożycia.
Zdolność adaptacji człowieka do skrajnych warunków i różnego rodzaju trucizn wydaje się być wręcz nieprawdopodobna.
Link do komentarza
Cytat

Z ciekawością przyglądam się tej dyskusji miło mi ja poczytać.
Nie znam się co prawda na azbeście ale jeżeli chodzi o sprawy związane z żywnością w zdaniu:

Niech nikogo nie dziwi to zdanie - to fakt.
Niewiele osób tak na dobrą sprawę zdaje sobie sprawę z tego co pijemy i jemy. Szczególnie w "fast foodach" i tanich napojach kolorowych. Przecież czasami wręcz na .. niedopatrzenie .. (delikatnie mówiąc) służb sanitarnych wygląda dopuszczenie co niektórych z tych rzeczy do spożycia.
Zdolność adaptacji człowieka do skrajnych warunków i różnego rodzaju trucizn wydaje się być wręcz nieprawdopodobna.



Z tym się zgadzam. Fatalne jedzenie, różne chemiczne konserwanty to naprawdę szkodzi. Nie da się jednak ukryć że azbest nie jest taki niewinny jak go przedstawia adamis. Nwet jeśli ktoś nie dostanie raka a "jedynie azbestozę" to co mu za różnica na co umrze?
Link do komentarza
Żeby dorobić się azbestozy,trzeba pracować przez kilka lat na linii produkcyjnej płyt azbestowych bez maski.Jest to więc zwykle zawalenie płuc pyłem azbestowym.
Podobnie dzieje się w każdym zapylonym środowisku,kopalni,młynie.Teraz jest bardzo mało takich przypadków ,bo nie ma problemu z maskami ochronnymi,ale dawniej np. w kopalni,by zdobyć maskę (z filtrem azbestowym zresztą) ,trzeba się było naprawdę sporo nakombinować i mieć chody.
Co ciekawe,w większości przypadków azbestozy nie rozwija się rak płuc.Dziwne,że ogromna ilość pyłu azbestowego zalegającego na płucach nie prowadzi w ogromnej większości przypadków do raka płuc,a wmawiane ludziom wdychanie,mitycznych już chyba,drobinek tegoż pyłu unoszącego się ponoć z każdego dachu z eternitu,ma być tak groźne.
Wystarczy trochę logiki i zdrowego rozsądku,a wszystko wygląda inaczej.
Owszem,udowodniono naukowo,że w niektórych przypadkach azbestozy pojawia się rak płuc,ale jeszcze nikt nie udowodnił powiązania tego raka z dachem eternitowym u sąsiada.I nie udowodni.
A azbestozy nie nabawimy sie od płyt leżących na dachu.
Link do komentarza
Cytat

Żeby dorobić się azbestozy,trzeba pracować przez kilka lat na linii produkcyjnej płyt azbestowych bez maski.Jest to więc zwykle zawalenie płuc pyłem azbestowym.
Podobnie dzieje się w każdym zapylonym środowisku,kopalni,młynie.Teraz jest bardzo mało takich przypadków ,bo nie ma problemu z maskami ochronnymi,ale dawniej np. w kopalni,by zdobyć maskę (z filtrem azbestowym zresztą) ,trzeba się było naprawdę sporo nakombinować i mieć chody.
Co ciekawe,w większości przypadków azbestozy nie rozwija się rak płuc.Dziwne,że ogromna ilość pyłu azbestowego zalegającego na płucach nie prowadzi w ogromnej większości przypadków do raka płuc,a wmawiane ludziom wdychanie,mitycznych już chyba,drobinek tegoż pyłu unoszącego się ponoć z każdego dachu z eternitu,ma być tak groźne.
Wystarczy trochę logiki i zdrowego rozsądku,a wszystko wygląda inaczej.
Owszem,udowodniono naukowo,że w niektórych przypadkach azbestozy pojawia się rak płuc,ale jeszcze nikt nie udowodnił powiązania tego raka z dachem eternitowym u sąsiada.I nie udowodni.
A azbestozy nie nabawimy sie od płyt leżących na dachu.



Były sobie kiedyś piękne miasta, skanalizowane... Ołowiane rury wodociągowe doprowadzały wodę do każdego domu. Było czysto i schludnie. A potem się okazało że wszyscy mają ołowicę która.... też nie zabija. Od razu.
Link do komentarza
Azbest zaczęto stosować na świecie powszechnie w latach 50-tych.Jak dotąd nie widać żadnych skutków z tego wynikających.Przynajmniej takich,jakimi się nas straszy.
Gdyby azbest zabijał tak,jak to niektórzy przedstawiają,miliony ludzi już by nie żyło a setki milionów chorowało by na raka.
Link do komentarza
To dlaczego władze wyznaczyły termin 2030 rok na usunięcie takiego strasznego zabójcy?Czy w tych statystykach jest wyraźny podział na zachorowania na raka z powodu azbestu,i z innych przyczyn?Z tego,co przeglądałem nie znalazłem takiego podziału.
96% raka płuc dotyczy palaczy.
Medycyna wiąże azbest z rakiem płuc tylko w przypadku osób pracujących przy jego produkcji.Co do ludzi takich jak my,nie mających styczności z pyłem azbestowym w tak dużych ilościach,nie znalazłem żadnego potwierdzenia,a jedynie domniemania.
Sami naukowcy badający szkodliwość azbestu przyznają,że azbest leżący na dachu nie jest w żadnym stopniu zagrożeniem.Mówią oni,że może być zagrożeniem w przypadku prac wyburzeniowych,czyli dużej emisji pyłu w powietrzu.
A więc sami zwolennicy tej paniki nie są pewni na 100% szkodliwości prac wyburzeniowych.
Może,to nie to samo,co jest.
Link do komentarza
Cytat

To dlaczego władze wyznaczyły termin 2030 rok na usunięcie takiego strasznego zabójcy?Czy w tych statystykach jest wyraźny podział na zachorowania na raka z powodu azbestu,i z innych przyczyn?


Raczej nie. Ale jeśli wyznaczono termin to nie dlatego że ktoś postanowił że azbest stanie się zasłoną dymną i ukryje poważne problemy tylko że to naprawdę szkodzi. Inaczej po co byłoby wydawać pieniądze na usunięcie eternitu zamiast zmodernizować kilka szpitali?
Link do komentarza
Cytat

Tylko że te nasze władze niekoniecznie wiedzą co robią .... pamiętacie aferę z Teletubisiem ???? icon_eek.gif



Teletubiś to nie była władza tylko ktoś lubujący się w skojarzeniach. A dzięki temu mamy kilka nowych piosenek, programów kabaretowych, opowiadań więc w konsekwencji czyjeś przewrażliwienie okazało się być dobre dla kultury (masowej). A jeśli ktoś Teletubisia outsaidera nie zaakceptował to polecam mu (dla równowagi) popularną w latach 70-tych serie opowiadań Marcina Wolskiego. (Tytułu nie pamiętam - na ich podstawie nakręcono luźno powiązany z treścią oryginału film "Seksmisja").
Link do komentarza
Na leczenie wrzodów żołądka i dwunastnicy wydawano kiedyś miliardy.Nawet jak pojawił się tani antybiotyk na te schorzenia,nadal,przez kilkadziesiąt lat leczono ludzi po staremu.Całkiem nie potrzebnie.
A dlaczego tak się dzieje?Bo ogromne koncerny,które wpakowały kupę kasy w przestawianie całych fabryk z azbestowych technologii ,nie pozwolą na to,by teraz ktoś ogłaszał,że to wszystko przesada,że wystarczy tylko bardziej rygorystycznie przestrzegać odpylania stanowisk pracy w wytwórniach azbestu.Bo tylko tam, na liniach produkcji azbestu jest prawdziwe zagrożenie i tylko wśród tam pracujących ludzi notowano zwiększoną zachorowalność na raka płuc,poprzedzonego zwykle azbestozą.
Medycyna zna przypadki zachorowań na raka płuc spowodowanego pylicą kamienną lub mączną.Jakoś nikt nie boi się z tego powodu pyłu z rozbijanych kamieni i nie zakłada maski przy pieczeniu ciasta.
To,co działo się w przypadku leków na wrzody obecnie dotyczy azbestu.Ktoś ,kierowany nie pełną wiedzą puścił maszynę w ruch,i tak poszło.Teraz to zatrzymać....Potrwa kilkanaście lat (jak z wrzodami),zanim się świat opamięta.
Link do komentarza
Cytat

Azbest zaczęto stosować na świecie powszechnie w latach 50-tych.Jak dotąd nie widać żadnych skutków z tego wynikających.Przynajmniej takich,jakimi się nas straszy.
Gdyby azbest zabijał tak,jak to niektórzy przedstawiają,miliony ludzi już by nie żyło a setki milionów chorowało by na raka.



Zawsze lepiej być przewrażliwionym niż potem żałować włanej nieuwagi.
Link do komentarza
Cytat

Zawsze lepiej być przewrażliwionym niż potem żałować włanej nieuwagi.


Cze.Słuszne podsumowanie.Mamy datę 2032 rok na zlikwidowanie azbestu .Obecnie można się starać o dofinansowanie w gminach ,są to małe sumy w stosunku do kosztów.Ceny demontażu i składowania dochodzą do poziomu cen za krycie dachu np blachodachówką.Jak znam życie eternit jest likwidowany tylko przy okazji dużych remontów z przyczyn technicznych.Prawdopodobnie tuż przed 2032 rokiem będzie przymus administracyjny likwidacji azbestu zagrożony grzywnami lub też władze pokryją koszty tej operacji nie chcąc narażać skarbu państwa na olbrzymie kary nałożone przez unię europejską.Pozdro.
Link do komentarza
Cytat

Prawdopodobnie tuż przed 2032 rokiem będzie przymus administracyjny likwidacji azbestu zagrożony grzywnami lub też władze pokryją koszty tej operacji nie chcąc narażać skarbu państwa na olbrzymie kary nałożone przez unię europejską.Pozdro.



Władze raczej nie znajdą tak łatwo pieniędzy na likwidację wszystkich zaległości. Ale to prawda - z eternitem będzie jak z nowymi dowodami osobistymi: to tej pory dwie osoby z moich znajomych jeszcze nic nie zrobiły w tej sprawie - taki już nasz charakter; zawsze na "jakoś to będzie".
Link do komentarza
Wiem,że mogę zachorować na grypę,ale się nie szczepię,choć grypa jest wg. mnie groźniejsza,niż azbest na dachu.Na grypę chorowałem ze 3 razy w życiu,więc się tym nie przejmuję. icon_smile.gif
Wiem,że jazda samochodem jest niebezpieczna,ale jeżdżę bez obaw ponad 40 tys.km. rocznie.
ITD,ITP.
Tak jak mój brak lęku w stosunku do jazdy samochodem wynika z dotychczasowych doświadczeń moich ,i wszystkich znajomych,tak samo mój stosunek do azbestu wynika z podobnych przesłanek + czytanie na ten temat.Po prostu nie widzę nigdzie w naszym normalnym otoczeniu przejawów szkodliwości azbestu.A obserwuję temat od kilkudziesięciu lat.
Link do komentarza
ale skoro azbest nie jest szkodliwy to skąd to całe zamiesznie wokół niego? Można o tym usłyszeć w telewizji i poczytać w gazetach. Czy tam w takim razie pracują osoby które nie mają pojęcia o tematach o których robią programy telewizyjne? i o których piszą takie długie artykuły? chyba nie jest to mozliwe aby wypisywali jakieś głupoty bezkarnie.

Nie wiem co mam o tym myśleć.
Link do komentarza
Zamieszanie zaczęło się wraz ze słusznymi roszczeniami pracowników wytwórni azbestu.W Polsce zaczęło się to na początku lat 80-tych,kiedy to naród zobaczył,że władza ustępuje pod presją publiczną.Wtedy bardzo często przeginano,by tylko być władzy na przekór.
Sam tak robiłem biorąc udział w różnych strajkach i protestach z byle powodu.
Pamiętam jak pewnego razu w prasie ukazał się zagraniczny artykuł o rakotwórczości radonu zawartego w pyłach dymnicowych z elektrofiltrów,które to pyły wykorzystywano do zamulania starych wyrobisk w kopalniach,w budownictwie i drogownictwie.Podniósł się raban,wybuchały protesty,powstawały komitety protestacyjne w kopalniach i blokowiskach,a dziennikarze to podsycali,bo mogli się nareszcie wykazać,że też potrafią dokopać władzy.
Wydano kupę kasy w kopalniach na monitorowanie promieniotwórczości.Trwało to kilka lat i ucichło,kiedy okazało się,że ta panika nie ma żadnego uzasadnienia.Czy ktokolwiek jest w stanie rozliczyć tych dziennikarzy,którzy węsząc sensację i dobry temat,rozdmuchiwali sprawę?
Dokładnie tak samo jest z azbestem,którego szkodliwość jest oczywiście jak najbardziej udowodniona,ale -powtarzam raz jeszcze- tylko w przypadku wdychania tak dużych ilości pyłu,że doprowadza to do zalegania tegoż na płucach.
Oczywiste jest,że zaleganie na płucach dużych ilości jakiegokolwiek pyłu,nie tylko azbestowego,prowadzić może do zwyrodnień,a te z kolei do raka.Nie ma w tym nic niezwykłego,co cechowało by tylko azbest.
Niech ktoś spróbuje pisać w prasie ogólnopolskiej podobne treści,jak ja na tym forum,a zostanie odsądzony od czci i wiary,a dziennikarskie sępy zaczną grzebać w jego przeszłości do trzeciego pokolenia.A jak znajdą dziadka w Wehrmachcie....
Nie wierzycie?To spróbujcie powalczyć o zniesienie bezsensownego ograniczenia prędkości do 30-tu/h na jakimś pustawym osiedlu.Zaraz znajdzie się ktoś,kto przypomni wszystkim jakiś wypadek na tej drodze sprzed 30 lat.I nie ważne będzie,że ofiara była pijana i leżała na drodze w nocy.Ludzie będą tylko pamiętać,że chcesz znieść ograniczenie w miejscu,gdzie były wypadki śmiertelne.
Dokładnie tak samo jest z azbestem.Owszem,ludzie umierali i umierają z powodu azbestu,ale że to nie ma nic wspólnego z tymi pokryciami dachowymi,a nawet i z ich likwidacją i składowaniem,to tego już nikt nie ruszy,jak i raz postawionego znaku.
Dla nieświadomej gawiedzi w pamięci pozostaje fakt,że azbest = śmierć.Nie ważne gdzie,w jakich warunkach,kiedy,ile.
Ze stereotypami trudno walczyć.
Dla nas;
.. każdy stary Niemiec=faszysta,
..Rosjanin=ciemny komuch,
..arab=fanatyk islamski,
..50km/h=wypadki,
..30=bezpieczeństwo,
..piwo=zdrowe nerki,
..mięta=świeży oddech,
..100-letnie wino lepsze od 10-cio letniego,
..azbest na dachu=rak
..i można tą listę jeszcze długo ciągnąć.Problem w tym,że żadne z tych stwierdzeń nie jest prawdziwe,ale jako takie funkcjonuje w świadomości społecznej od wielu lat.
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Cytat

.. każdy stary Niemiec=faszysta,
..Rosjanin=ciemny komuch,
..arab=fanatyk islamski,
..50km/h=wypadki,
..30=bezpieczeństwo,
..piwo=zdrowe nerki,
..mięta=świeży oddech,
..100-letnie wino lepsze od 10-cio letniego,
..azbest na dachu=rak
..i można tą listę jeszcze długo ciągnąć.Problem w tym,że żadne z tych stwierdzeń nie jest prawdziwe,ale jako takie funkcjonuje w świadomości społecznej od wielu lat.



Skąd ta lista? Jej punkty są zupełnie pomieszane jak w quizie u kiepskich. Bardzo cenię wypowiedzi adamisa jest to mądry i fachowy człowiek ale ten azbest o jakaś obsesja. Skoro ludzie umierają po kontakcie z azbestem, nie wszyscy i nie od razu, a wiemy że od leczenia ważniejsze jest zapobieganie to czemu nie zedrzeć tego azbestu z dachów ,profilaktycznie. Nie powiem że to nic nie kosztuje . Gdzieś czytałem że Unia daje na to dopłaty jakieś więc chyba pieniądze są?
Link do komentarza
Cytat

Dzięki za sugestie,spróbujemy porozmawiać jeszcze raz z tym człowiekiem. Dzięki tym informacjom, które napisaliście na forum, być może uda nam się coś załatwić naszej w gminie... albo sprawdzimy, ile będzie kosztować farba do betonu:-)


Mąż mówi że kiedyś pomalował dach z płyt azbestowych farbą reklamowaną jako specjalna do takich płyt .Poszło 80l na 140m2 dachu.Po 5 latach trzeba znów malować bo się złuszcza. icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Skąd ta lista? Jej punkty są zupełnie pomieszane jak w quizie u kiepskich. Bardzo cenię wypowiedzi adamisa jest to mądry i fachowy człowiek ale ten azbest o jakaś obsesja. Skoro ludzie umierają po kontakcie z azbestem, nie wszyscy i nie od razu, a wiemy że od leczenia ważniejsze jest zapobieganie to czemu nie zedrzeć tego azbestu z dachów ,profilaktycznie. Nie powiem że to nic nie kosztuje . Gdzieś czytałem że Unia daje na to dopłaty jakieś więc chyba pieniądze są?


Lista,jak najbardziej,stworzona jest na poczekaniu.Takich mitów i ''pewników'' jak w przypadku azbestu mamy mnóstwo.Nawet się nad nimi nie zastanawiamy,przyjmując coś za pewnik i lokując temat w odpowiedniej szufladce z napisem ''sprawy nie podlegające dyskusji'',czyli aksjomaty.
To stwierdzenie
Cytat

Skoro ludzie umierają po kontakcie z azbestem,

jest dowodem tego,że właśnie dokładnie w taki sposób podszedłeś do azbestu. icon_smile.gif
Zapewniam cię,że ludzie wcale nie umierają od kontaktu z azbestem.Gdyby to było -chociaż w 1/4 - prawdą nikt z nas już by nie żył,albo przynajmniej już byśmy chorowali na raka.
Przypominam jeszcze raz.Wcale nie uważam azbestu za produkt w 100% bezpieczny.Uważam tylko,że nie jest aż tak niebezpieczny,jak się to przedstawia.
Azbest na dachu,elewacji,i w rurach wodociągowych nie jest niebezpieczny.
Azbest wdychany w naprawdę dużych ilościach powoduje raka płuc.Tak samo jak wiele innych pyłów.
Link do komentarza
Dziękuję za korektę,ale- przepraszam- będę upierdliwy,długotrwały kontakt z azbestem również nie jest niebezpieczny.
Groźne jest tylko długotrwałe wdychanie pyłu azbestowego.
Jeszcze raz przepraszam za to czepianie się,ale właśnie ogólnikowość stwierdzeń wyrażanych w tym temacie przez media i różne autorytety doprowadziła do sytuacji jaką mamy obecnie,czyli paniki wokół azbestu.
Link do komentarza
Cytat

Dziękuję za korektę,ale- przepraszam- będę upierdliwy,długotrwały kontakt z azbestem również nie jest niebezpieczny.
Groźne jest tylko długotrwałe wdychanie pyłu azbestowego.
Jeszcze raz przepraszam za to czepianie się,ale właśnie ogólnikowość stwierdzeń wyrażanych w tym temacie przez media i różne autorytety doprowadziła do sytuacji jaką mamy obecnie,czyli paniki wokół azbestu.


A znasz jakąś stronę www na której można poczytać o szkodliwości/nieszkodliwości azbestu ?
Link do komentarza
Cytat

A znasz jakąś stronę www na której można poczytać o szkodliwości/nieszkodliwości azbestu ?


Nie interesuję się tym zagadnieniem aż na tyle,by szukać takich stron.Nawet nie próbowałem szukać stron walczących o zdroworozsądkowe podejście do azbestu.Nie wiem czy w ogóle takie są.Może....,gdybym miał dużo czasu....
Swoją wiedzę czerpałem i czerpię z różnych artykułów w prasie naukowo-medycznej (to dawniej).Obecnie zaglądam czasem na różne strony ale nie prowadzę jakiegoś stałego ich podglądu.
Czasem zapytam kogoś z wiedzą w tym temacie o jego opinię,czasem spotkam gdzieś przypadkiem jakąś ciekawą wypowiedź.Niedawno rozmawiałem z lekarką,która ma na ten temat takie samo zdanie,jak ja.
W zasadzie,to najwięcej czytałem o azbeście w czasie największego zamieszania w tej kwestii,czyli kilkanaście lat temu.Teraz temat został odgrzany głównie poprzez to (i podobne) forum.
I tak jak już pisałem wcześniej,jestem gotów zmienić zdanie,kiedy tylko spotkam się z rzeczowymi argumentami.Jak dotąd ich nie ma.
Obrońcą azbestu to ja raczej nie jestem (hehehe...).Wkurza mnie tylko to,że wydaje się na tą walkę z mitem takie ogromne pieniądze,kiedy ich brakuje np. dla pielęgniarek.
Link do komentarza
Cytat

Dziękuję za korektę,ale- przepraszam- będę upierdliwy,długotrwały kontakt z azbestem również nie jest niebezpieczny.
Groźne jest tylko długotrwałe wdychanie pyłu azbestowego.
Jeszcze raz przepraszam za to czepianie się,ale właśnie ogólnikowość stwierdzeń wyrażanych w tym temacie przez media i różne autorytety doprowadziła do sytuacji jaką mamy obecnie,czyli paniki wokół azbestu.


Masz trochę przewrotną argumentację ,ale lubię takich gości co prą pod prąd rzeki .Może podstawię swoje słowa pod twoje stwierdzenia.,,długotrwały kontakt z papierosami również nie jest niebezpieczny".Grożne jest tylko długotrwałe wdychanie dymu tytoniowego".Jak myślisz fajki szkodzą czy nie?Bob icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Nie interesuję się tym zagadnieniem aż na tyle,by szukać takich stron.Nawet nie próbowałem szukać stron walczących o zdroworozsądkowe podejście do azbestu.Nie wiem czy w ogóle takie są.Może....,gdybym miał dużo czasu....
Swoją wiedzę czerpałem i czerpię z różnych artykułów w prasie naukowo-medycznej (to dawniej).Obecnie zaglądam czasem na różne strony ale nie prowadzę jakiegoś stałego ich podglądu.
Czasem zapytam kogoś z wiedzą w tym temacie o jego opinię,czasem spotkam gdzieś przypadkiem jakąś ciekawą wypowiedź.Niedawno rozmawiałem z lekarką,która ma na ten temat takie samo zdanie,jak ja.
W zasadzie,to najwięcej czytałem o azbeście w czasie największego zamieszania w tej kwestii,czyli kilkanaście lat temu.Teraz temat został odgrzany głównie poprzez to (i podobne) forum.
I tak jak już pisałem wcześniej,jestem gotów zmienić zdanie,kiedy tylko spotkam się z rzeczowymi argumentami.Jak dotąd ich nie ma.
Obrońcą azbestu to ja raczej nie jestem (hehehe...).Wkurza mnie tylko to,że wydaje się na tą walkę z mitem takie ogromne pieniądze,kiedy ich brakuje np. dla pielęgniarek.


O szkodliwosci azbestu można się przekonać odwiedzając Instytut Chorób Płuc i Grużlicy w Warszawie.To nie jest kwestia wdychania dużych ilości pyłu azbestowego ,wystarczy jeden mikronowy pyłek który dostanie się do płuc i drażniąc okoliczną tkankę spowoduje powstanie guza raka płuc. icon_sad.gif
Link do komentarza
Cytat

O szkodliwosci azbestu można się przekonać odwiedzając Instytut Chorób Płuc i Grużlicy w Warszawie.To nie jest kwestia wdychania dużych ilości pyłu azbestowego ,wystarczy jeden mikronowy pyłek który dostanie się do płuc i drażniąc okoliczną tkankę spowoduje powstanie guza raka płuc. icon_sad.gif



Ciekawi mnie zdanie adamisa po tym poście.
Link do komentarza
Cytat

Teraz temat został odgrzany głównie poprzez to (i podobne) forum.



Nie sądzę. Wierzę że nasze forum jest opiniotwórcze nie do tego jednak stopnia by podsuwać tematy reportarzy dziennikarzom TVN, Polsatu czy Telewizji Info. Po prostu małymi lub średnimi kroczkami zbliża się termin kiedy trzeba by ten azbest zrzucić z dachów i ludzie sobie o nim przypominają.
Link do komentarza
Cytat

Masz trochę przewrotną argumentację ,ale lubię takich gości co prą pod prąd rzeki .Może podstawię swoje słowa pod twoje stwierdzenia.,,długotrwały kontakt z papierosami również nie jest niebezpieczny".Grożne jest tylko długotrwałe wdychanie dymu tytoniowego".Jak myślisz fajki szkodzą czy nie?Bob icon_biggrin.gif


icon_biggrin.gif icon_biggrin.gif icon_biggrin.gif
Oczywiście,że fajka mniej szkodzi,ale fajczarz i tak wdycha więcej dymu niż nie palący.
Zaglądałem na strony o raku płuc i niewiele jest tam o azbeście.
Pamiętajmy,że azbestoza to nie jest kilkadziesiąt drobinek azbestu w płucach,bo tyle, i o wiele więcej,ma w swoich płucach każdy z nas.To poważna choroba wynikająca z długotrwałego wdychania pyłu azbestowego,i to w dużych ilościach.I nie koniecznie prowadzi do raka płuc.
Zapadalność na raka płuc z powodu kilku drobinek pyłu azbestowego jak na razie nie jest w żaden sposób udowodniona.
To,że może się przytrafić jakiś szczególny przypadek raka płuc zapoczątkowanego poprzez niewielką ilość azbestu wcale nie dowodzi takiej samej szkodliwości azbestu dla wszystkich ludzi.
Jest wręcz przeciwnie.Na świecie żyją setki milionów ludzi noszących w swoich płucach od dziesiątek lat drobiny azbestu i jakoś nie zapadają na raka.
Tak samo ma się sprawa z wieloma innymi czynnikami rakotwórczymi.Czasem oddziaływują w sposób szczególny na niektóre tylko organizmy,a reszta jest obojętna.
Jak tylko medykom uda się powiązać konkretny przypadek raka z czynnikiem go powodującym zaraz podnosi się raban na całym świecie.A potem okazuje się,ze to tylko szczególny zbieg niekorzystnych okoliczności.
Pamiętacie co było z tel. komórkowymi?Powiązano z ich oddziaływaniem kilka przypadków raka mózgu a zbyt gorliwi w tropieniu sensacji dziennikarze roztrąbili na cały świat,że tel. komórkowe są strasznym zagrożeniem.Teraz powszechnie wiadomo,że rak mózgu w niezwykle rzadkich przypadkach prawdopodobnie może zostać wywołany przez tel. komórkowy a my wszyscy zapomnieliśmy o sprawie i korzystamy z nich do woli.Nikt nie wie,czy dany przypadek raka nie rozwinął by się i bez tel.komórkowego.
Tak samo było z mikrofalówkami i ucichło.
Dokładnie tak samo jest z azbestem.
I dokładnie tak samo życie pokazuje,że nie taki azbest straszny,jak go opisują.
Link do komentarza
Cytat

Nie interesuję się tym zagadnieniem aż na tyle,by szukać takich stron.Nawet nie próbowałem szukać stron walczących o zdroworozsądkowe podejście do azbestu.Nie wiem czy w ogóle takie są.Może....,gdybym miał dużo czasu....
Swoją wiedzę czerpałem i czerpię z różnych artykułów w prasie naukowo-medycznej (to dawniej).Obecnie zaglądam czasem na różne strony ale nie prowadzę jakiegoś stałego ich podglądu.
Czasem zapytam kogoś z wiedzą w tym temacie o jego opinię,czasem spotkam gdzieś przypadkiem jakąś ciekawą wypowiedź.Niedawno rozmawiałem z lekarką,która ma na ten temat takie samo zdanie,jak ja.
W zasadzie,to najwięcej czytałem o azbeście w czasie największego zamieszania w tej kwestii,czyli kilkanaście lat temu.Teraz temat został odgrzany głównie poprzez to (i podobne) forum.
I tak jak już pisałem wcześniej,jestem gotów zmienić zdanie,kiedy tylko spotkam się z rzeczowymi argumentami.Jak dotąd ich nie ma.
Obrońcą azbestu to ja raczej nie jestem (hehehe...).Wkurza mnie tylko to,że wydaje się na tą walkę z mitem takie ogromne pieniądze,kiedy ich brakuje np. dla pielęgniarek.



Było by miło gdyby azbestoza i inne świństwa cywilizacyjne były tylko mitem. Ale nie są. Więc potrzebne są pielęgniarki i lekarze i pięniądze na leczenie i na budowe szpitali i tak dalej i dalej. Na pewno dużo więcej niż wydano by na profilaktykę tych chrób.
Link do komentarza
Cytat

Nooo,...ale azbestoza nie jest bynajmniej mitem.To rzeczywistość i dramat wielu ludzi.


T u mam małą dygresję trochę w bok tematu.Ponieważ mam do czynienia /czasami /z płytami azbestowymi to robię raz do roku prześwietlenie płuc.Prześwietlenie wykazało zmiany w płucach wskazujące na możliwość nowotworu/katastrofa/Lecę do pulmonologa/prywatnie oczywiście bo państwowo to za dwa miesiące najbliższy termin/robię według skierowania od niego powtórnie prześwietlenie już takie dokładniejsze.Opis potwierdza zmiany ,do tego zdjęcie sprzed roku opisane jako bez zmian okazuje się że już wtedy pokazało zmiany w płucach.To już totalna katastrofa.Dostaję skierowanie na tomograf ,robię to prywatnie bo czas oczekiwania w kolejce to ok 3 mce.I oto obiecany cud z kampani PO ,tomograf nie wykazał żadnych zmian.Uf......Ulżyło.Parę tygodni strachu,lżej w kieszeni i ręce opadają ,nóz w kieszeni się otwiera.Niech żyje służba zdrowia co cuda czyni.Bob icon_sad.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Ja też muszę, ale jak się pomyśli i odpowiednio przygotuje - to nie jest to takie upierdliwe... Właśnie spakowałem trzy worki (plastik, papiery i te niesegregowalne) i wiadereczko na bio... Spacerek na śmietnik i - załatwione... wiadereczko umyte, suszy się i zaraz wróci do szafki, w którym stoją w sumie cztery wiadereczka po 28 litrów pojemności... Zupełnie wystarczają na tydzień... no, bio trochę częściej, w zależności od zawartości wiadereczka...  
    • Konstrukcja tych pomp IBO FP4 powoduje , że nieco dłużej wytrzymają po wystąpieniu suchobiegu, ale też należy je wyłączyć. Lepiej zastosować dodatkowe urządzenie automatycznie wyłączające pompę po wystąpieniu suchobiegu. Jest ich wiele na rynku ,różnych producentów. np,    https://b2b.omnigena.pl/sterowania-i-zabezpieczenia/1878-opc59-sterownik-5907761103184.html (jeśli pompa ma silnik max 1,3kW)   https://aquatik.eu/14-ibopress-10-sterownik-wylacznik-pompy-hydroforu-suchobieg-ibo-press-10-p-697.html (jeśli pompa ma silnik max 2,2kW)   Można też w ogóle zmienić koncepcję i zamiast dużego zbiornika wybrać układ z pompą głębibową, falownikiem i niewielkim zbiornikiem buforowym. Falownik wyłączy pompę po suchobiegu. Koszt takiego zostawu z całkiem porządną pompą IBO odporną na piach to ok. 2 tys. zł.    
    • 🌟 Kim Jesteśmy? 🌟 Letyro to dynamiczna firma specjalizująca się w produkcji i montażu wysokiej jakości osłon okiennych. Nasze produkty są nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe, nadając Twojemu domowi wyjątkowy charakter.   🔧 Co oferujemy? 🔧 Rolety Zewnętrzne: Chronią Twoje okna przed słońcem, zapewniając prywatność i kontrolę nad temperaturą w domu. Moskitiery: Zapomnij o niechcianych gościach w postaci owadów! Nasze moskitiery zapewniają swobodę korzystania z otwartych okien, bez ryzyka inwazji komarów czy much. Bramy Garażowe: Bezpieczne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze – nasze bramy garażowe chronią Twój samochód i mienie przed niepożądanymi intruzami. Parapety Wewnętrzne: Dodaj stylu i elegancji do swojego wnętrza dzięki naszym parapetom wewnętrznym, dostępnym w różnorodnych wzorach i kolorach.   Nasza strona www: rolety Rzeszów
    • Niezła gromadka. Ja muszę segregować w mieszkaniu. To dopiero przerąbana sprawa -.-
    • Na starym mieszkaniu miałem meble z Ikea i powiem, że z jakości niektórych naprawdę byłem zadowolony. Ale większość niestety nie przetrwała długo w idealnym stanie.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...