Skocz do zawartości

Ocieplenie ścian wełną skalną metodą ETICS


Recommended Posts

Witam, planuję ocieplić dom zbudowany z porotherma 25 P+W wełną skalną 20cm metodą lekką mokrą. 

Jaką wełnę polecacie (np rockwool frontrock plus, petralana petrafas, isoroc isofas)i czy są tutaj osoby które ocieplały wełną i mogą się podzielić spostrzeżeniami po kilku latach użytkowania domu?

Zależy mi na wełnie z powodu akustyki gdzie styropian niestety słabo wypada.

Oprocz tego niepalność. Oddychanie ścian to podobno mit a przy dobrej wentylacji to i tak nie ma znaczenia raczej.

Nie wiem jak to się w zimie zachowuje - są podzielone opinie że może się coś wykraplać.

 Na wełnę planuję położyć tynk silikonowy.

Z tego co wyczytałem to wełna do etics;

- lepsza skalna

-dwugęstościowa/jednogęstościowa ;tutaj są zdania podzielone

-hydrofobowa zdecydowanie

-lambda wiadomo jak najniższa

-kołkować? raczej tak

-kłaść jak jest sucho bo może pociągnąć wodę chociaż są hydrofobowe to może nie jest aż tak groźnie

-w środku malować farbą lateksową ? tak wyczytałem ale nie wiem nic więcej

-lamelowana to chyba tylko do łuków (ona jest w wąskich pasach).

W Polsce dominuje rockwool (frontrock super i plus) ale są też inne znane firmy jak Paroc, isover

Jest też polska Petralana ale o niej w sieci nie ma wiele niestety.

 

 

kto coś wie proszę się podzielić  albo kto ma dom z ścianą dwuwarstwową ocieplony wełną.

pozdrawiam

Stanisław

Link do komentarza

Wełna to bardzo dobry pomysł na izolację ściany murowanej. Jeżeli budynek jest nowowybudowany to musisz wiedzieć że wbudowujesz w ściany spora ilośc wody . Wełna mineralna będąc materiałem paroprzepuszczalnym umożliwia 4-6 krotne szybsze wysychanie ścian w stosunku do materiałów sztucznych. 
Możesz być spokojny o wykraplanie kondensatu bo po przeprowadzneiu analizy CW dla twojego rozwiazania  program nie pokazuje problemów z wilgocią. 

Jeżeli zamierzasz wycinać bonie użyj węlny jednogęstościowej . np. Frontrock plus lub Frontrock L 
Jeżeli zamierzasz stosować łączniki z talerzykiem z wełną lub wycinać  użyj wełny jednogestościowej . ( Frontrock plus lub Frontrock L)

W pozostały przypadkach wełna dwugestościowa Frontrock Super jest dobrym rozwiązaniem gdyż zawsze wierzchnia warstwa utwardzona zabezpiecza dodatkowo przed uszkodzeniami mechanicznymi 

Jeżeli chcesz pominąć stosowanie łączników mechanicznych to wówczas możesz użyć wełny lamelowej Frontrock L która może być mocowana wyłącznie za pomoca zaprawy klejącej  i klejona metodą grzebieniową. 

Jak będziesz miał dodatkowe pytania śmiało pytaj :) 

Link do komentarza

Gdybym planował bonie to wtedy całość np z Frontrock plus a bonie z Frontrock L ?

Czy wszystko z frontrock L. Ona chyba w takich wąskich pasach jest?

I dlaczego L może być bez kołkowania?

 

Zleciłem analizę CW i wyszło, że w lutym może być około 10g/m2 kondensatu a w pozostałych wszystko odparowuje (jeśli dobrze to rozumiem).

Czyli chyba dobrze?

Edytowano przez euro_tuned (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Dnia 19.03.2020 o 16:19, euro_tuned napisał:

Gdybym planował bonie to wtedy całość np z Frontrock plus a bonie z Frontrock L ?

Czy wszystko z frontrock L. Ona chyba w takich wąskich pasach jest?

I dlaczego L może być bez kołkowania?

 

Zleciłem analizę CW i wyszło, że w lutym może być około 10g/m2 kondensatu a w pozostałych wszystko odparowuje (jeśli dobrze to rozumiem).

Czyli chyba dobrze?

Jeżeli bonie chcesz wycinać to wówczas wszystko możesz zrobić Frontrock PLUS.  Jeżeli kondensat odparowuje to nie musisz się przejmowac bo w okresie letnim odparuje. możesz tez zwiększyć grubość izolacji i wowczas uniknąc powstania efektu kondensacji. 

Dnia 20.03.2020 o 10:08, euro_tuned napisał:

Jest szansa zobaczyć jakie wyniki wyszły z tych obliczeń CW ktore zrobiłeś? Próbowałem uruchomić program do obliczeń Rockwool ale mam tylko maca a program jest pod windowsa :/

podeślij mi na prv parametry przefrody i gdzie zlokalizowany jest budynek :) opisz dokładnie warstwy przegrody i ich grubości włącznie z grubością planowanego ocieplenia 

Link do komentarza

Przy wełnie mineralnej i montażu powierzchniowym polecamy kołek weber.therm SRD-5 z talerzykiem dociskowym. Na wełnie mineralnej lamelowej przy montażu zagłębionym najlepiej stosować łącznik weber.therm SRD-5 z talerzykiem dociskowym i zaślepką. Najlepiej wykorzystać do ocieplenia gotowy system. Przykładowy znajdzie Pan na stronie webertherm WM CLASSIC. :)

 

Pozdrawiamy!

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...