Skocz do zawartości

Ścianki działowe - wyburzanie w wielkiej płycie


Recommended Posts

Witam,

Mam stare mieszkanie ok 40m2 do remontu - wielka płyta chyba z lat 70 tych. Mam dwie scianki działowe, które chciałbym wyburzyć, korytarz - duży pokój i duży pokój - kuchnia. Innymi słowy chcę zrobić więcej miejsca i zostawić tylko ściany betonowe. Czy potrzebuję do tego jakiegoś pozwolenia ? W mieszkaniu jest stara elektryka, prowizorki trochę, czy najpierw zrobić elektrykę czy burzyć te ściany ? Na planie zaznaczyłem na czerwono ścianki, które chcę wywalić i ogólne wymiary, szkic jest robiony przeze mnie zupełnie amatorsko :)

Dzięki za porady.

 

JKDSC_2077.thumb.jpg.6c292abd2cb92797bd0a9f5e29daf468.jpgDSC_2078.thumb.jpg.8b9f171b4dd752aaf0c6a124023fc535.jpgdo-wyburzenia.thumb.jpg.ab271e4e2ad97c71311e83c92ff06f7d.jpg

Link do komentarza

Choćby tylko ze względów porządkowych (np. usunięcia gruzu),  zamiar prowadzenia tych  praca trzeba uzgodnić z administratorem budynku. Nie wiadomo też jaki jest tytuł do dysponowania  lokalem i np.w  mieszkaniu komunalnym  wymaga jest zgoda właściciela. Potrzeba może być również opinia eksperta budowlanego, jeśli ich wyburzenie może mieć wpływ na inne elementy budynku.

Link do komentarza
Gość mhtyl
4 godziny temu, Janek Kosior napisał:

Na planie zaznaczyłem na czerwono ścianki, które chcę wywalić i ogólne wymiary, szkic jest robiony przeze mnie zupełnie amatorsko :)

Dzięki za porady.

do-wyburzenia.jpg

Co do spraw uzgodnień to kolega powyżej już napisał, ja tylko dodam że tej ścianki która ma długość 1,6 m nie ruszałbym bo to raczej ściana nośna.

Link do komentarza

Jak wygląda sufit, w sensie jak i w którym kierunku ułożone są płyty stropowe, jak biegną pęknięcia na suficie?

Które to piętro?

 

Tak jak pisze Cezary, musisz udać się do zarządcy budynku, on ma plany budynku i tam dowiesz się o szczegółach.

 

Co do elektryki - instalację zrobisz po wyburzeniu ścian - wtedy będziesz miał jasną sytuację - co, gdzie i którędy.

Link do komentarza
44 minuty temu, uroboros napisał:

Jak wygląda sufit, w sensie jak i w którym kierunku ułożone są płyty stropowe, jak biegną pęknięcia na suficie?

Które to piętro?

 

Tak jak pisze Cezary, musisz udać się do zarządcy budynku, on ma plany budynku i tam dowiesz się o szczegółach.

 

Co do elektryki - instalację zrobisz po wyburzeniu ścian - wtedy będziesz miał jasną sytuację - co, gdzie i którędy.

Mam jedno pęknięcie na suficie i ono leci tak jak zaznaczyłem przerywaną linią do-wyburzenia.thumb.jpg.ab271e4e2ad97c71311e83c92ff06f7d.thumb.jpg.644bc1ea44da49c4faa370c7f47ff5f7.jpg

Link do komentarza

Czyli płyty oparte są na ścianie z wejściem do mieszkania i na tej z oknami. nie będzie więc problemów z wyburzeniem, o ile zarząd wspólnoty nie będzie miał istotnych zastrzeżeń.

Link do komentarza
4 godziny temu, joks napisał:

sąsiadów uprzedź o remoncie żeby zaskoczeni nie byli.

 

U mnie z miesiąc temu, za ścianą, nowy sąsiad, w odkupionym mieszkaniu zmieniał aranżację, między innymi wyburzał ściankę. Robiła to ekipa dwóch fachowców - sprawnych i dobrych fachowców!

Razem z żoną przeszli po sąsiadach, i na sąsiednich piętrach również, zapowiedzieli kilka dni hałasu i większego niż zwykle zanieczyszczenia klatki schodowej. Nieobecnym w tym czasie lokatorom pozostawili karteczki z przeprosinami. Odpowiednia wiadomość pojawiła się też przy drzwiach wejściowych - pełna KULTURA!!!

 

W czasie remontu oboje dbali o czystość na korytarzu i codziennie, podczas najbrudniejszych prac - zmywali posadzki, nie czekając, aż zrobi to sprzątaczka...

 

Tak właśnie powinno się robić.

 

 

Link do komentarza
22 godziny temu, Janek Kosior napisał:

Te sciany zaznaczone na czerwono są gipsowe albo to jakies pustaki, - czy to mogą być w tym przypadku sciany nosne ? 

Nie tylko ściany nośne mogą być wazne dla statyki budynku, ale i działowe. Mogą, ale nie muszą. 

Dlatego niezbędne jest uzgodnienie z administracją budynką wszelkich wyburzeń. 

Link do komentarza
51 minut temu, zenek napisał:

Nie tylko ściany nośne mogą być wazne dla statyki budynku, ale i działowe. Mogą, ale nie muszą. 

Dlatego niezbędne jest uzgodnienie z administracją budynką wszelkich wyburzeń. 

Tu się zgodzę bo doświadczyłem na włąsnej skórze ...przed świętami wyburzyłem ściankę , przepierzenie w zasadzie , kiedyś to była ściana cała oddzielająca kuchnię od pokoju , ktoś to wyburzył zostawiając przepierzenie szerokości jakiegoś metra ...zrobił aneks kuchenny do pokoju a przy tej zostawionej ściance stała lodówka .Klient któremu robiłem remont zlecił mi wyburzenie do reszty tej ścianki ....Iiiiiii niemal natychmiast pojawił się gość z dołu i powiedział że sufit mu pękł , tak tak ...właśnie z dołu ..Zaszedłem do niego i faktycznie pęknięcie było świeżutkie ...

Link do komentarza
9 godzin temu, demo napisał:

Joks pewnie mocnym młotem udarowym walił i w wyniku drgań powstało pęknięcie.

Nie widzę innej możliwości, bo niby co ugiął się strop od ciężaru powietrza po wyburzonej ściance.:icon_lol:

Mała udarowa Makita , byłem sam zaskoczony że właśnie szkoda powstała na dole , widać naprężenia które były w stropie zostały ,,zluzowane '' i powstało pęknięcie .

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...