Skocz do zawartości

Co zrobić z takimi podłogami?


Recommended Posts

Szanowni Eksperci, kolejny raz zwracam się do Was z prośbą o poradę, bo pojawiła się następna zagwozdka na mojej budowlano remontowej drodze:-)

 

Mój problem oddaje najlepiej załączone zdjęcie. Na starej chałupie po zerwaniu drewnianych podłóg okazało się oczywiście, że trudno mówić o normalnej wylewce. Tregry zostały podparte na środku jednym HEA160 bo były ugięte, a całość starej wylewki jak widać z licznymi ubytkami sięgającymi 6cm wgłąb od górnej linii starej tregry. Tregra ma wysokość 12, więc jest połowa ubytku miejscami. Co ważne

Kluczowy mój problem to słabe stropy, więc chciałbym uniknąć wylewania nad tregy 6 cm wylewki bo mi spadnie na łeb.

Po pierwsze muszę podłogę wyrównać nad tregry i przygotować nawierzchnię pod położenie paneli. Nie mogę zapominać o peszlach od prądu, które biegną przy ścianach oraz rurkach od ogrzewania, które też się pojawią. Jedne i drugie mogę schować w ścianach i wtedy nie będzie problemu z tym, że leżą na tregrach i wymuszą min. 4 cm grubości podłogi nad tregry by je ukryć

 

Zakładając jednak, że nie chowamy rurek w ścianach wydaje się, że mam następujące opcje

1. wyrównać podłogi granulatem keramzytowym (https://www.castorama.pl/keramzyt-izolacyjny-weber-saint-gobain-4-10-m-big-bag-2-m3-id-1012407.html)  np. 2 cm nad tregry. Na to położyć płyty z suchego jastrychu. Atutem będzie lekkość, ale obawiam się czy będzie stabilnie i czy nie będą te płyty skrzypieć. Moje nierówności jak widać na zdjęciu są od zera do 6cm, uśredniając będzie 3-4 cm.

Tu jest pokazane jak to robią https://muratordom.pl/wnetrza/prace-wykonczeniowe/suchy-jastrych-aa-XiMs-Kthq-FCr1.html

 

2. wyrównać podłogi granulatem i zrobić cienką wylewkę np. 3 cm czyms takim https://www.castorama.pl/posadzka-cementowa-weber-saint-gobain-floor-1000-25-kg-id-44427.html

 

3. wyrównać styrobetonem i na to suchy jastrych - będą mi robić wylewki więc zrobienie styrobetonu nie stanowi kłopotu

 

4. zrobić jak podłoga w starym stylu na legarach - wyrównać jedynie pod legarami do poziomów i na to płyta OSB 25mm - minusem jak sadzę może być jakieś skrzypienie podłogi po latach jak to było przy podłodze drewnianej. Oczywiście jakieś taśmy wyciszające na legary + wełna pomiędzy

 

5. dokładnie oczyścić powierzchnie + prysnąć zaprawą sczepną. Potem wylać to betonem do tregr. Następnie albo suchy jastrych, albo od razu panel (jeśli schowam rurki w ścianach)

 

Tu się kończą moje pomysły;-). Który z nich najlepszy? Który byście zdecydowanie wykluczyli? A może coś zupełnie innego??

Z góry serdeczne dzięki za podpowiedzi
Pozdrowienia

DSC_5201.JPG

Link do komentarza
28 minut temu, przemekr00 napisał:

Tregry zostały podparte na środku

 

29 minut temu, przemekr00 napisał:

Kluczowy mój problem to słabe stropy [...] bo mi spadnie na łeb.

To zdjęcie jest z pomieszczenia na piętrze, czy boisz się, że spadnie na łeb w piwnicy? gdzie ten podpierający HEA160 - w piwnicy starej chałupy, czy pod sufitem/stropem parteru?

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...