Skocz do zawartości

Kupno niewydzielonej działki


Recommended Posts

1. Osobiście bym poszedł do sprawdzonego notariusza - i tak potem musisz sprawy kupna działki przeprowadzić przez notariat i sąd. Chyba nie ma innej pewnej drogi prawnej.

2. Nie napisałeś, w jaki sposób ma być podzielona ta działka dokładnie - powinien być załączony jakiś szkic z wymiarami, powierzchniami - na podkładzie geodezyjnym z dokładnym opisem, ktora wydzielona działka będzie twoja!.

3. Nie zagwarantowałeś sobie dojazdu do działki (ewentualnie dostępu do uzbrojenia, jeśli takie przewidujesz).

4. Nie wiem , po co ci ta działka, ale powinieneś wiedzieć co kupujesz po podziale, z jakimi warunkami zagospodarowania przestrzennego.

 

To tak z grubsza - bo dokładniej i lepiej powinien ci powiedzieć i sformułować umowę notariusz.

Link do komentarza

Moim zdaniem jest błąd prawny. Nie można sprzedać czego, czego nie ma. A w umowie wyraźnie zapisano, ze chodzi o działkę, której nie wydzielono (czyli nie istnieje).

Utopisz się na dodatek na kilka lat, jak się okaże, ze do wydzielenia potrzebne jest np. załatwienie spraw spadkowych z dwudziestoma spadkobiercami.

Albo jak napisał zenek - wydzielona działka nie dostanie WZ.

 

Link do komentarza

To jest umowa przedwstępna - czyli można, bo jest warunkowa.

W umowie brakuje terminu realizacji - sprawa bardzo istotna.

Należy też umieścić warunek kupna - otrzymanie (cesję)  WZiZT na wydzieloną działkę.

 

Zapis w tej umowie (2000 m2) sugeruje że ta działka jest "odrolniona".

Link do komentarza

Umowa mocno uproszczona, a dotyczy zakupu "kota w worku".  Pytanie kto j sporządzał, bo chroni głównie interes sprzedającego.  Brak między in. warunków rozwiązania umowy i rozliczenia zadatku,  doprecyzowania lokalizacji wydzielanej działki, zobowiązań sprzedającego do dołączenia dokumentów i kosztów podziału  itd.  

Link do komentarza

To jest umowa przedwstępna - spełnia funkcję przede wszystkim gwarancyjną zawarcia w przyszłości umowy przyrzeczonej, której podpisanie w danym momencie nie jest z jakichś przyczyn możliwe albo dogodne.

 

(reguluje to Kodeks Cywilny, art. 389-390).

 

 

Ps. "Rozliczenie" zadatku jest ściśle określone (też) w KC art. 394

Link do komentarza

ja bym takiej umowy nie podpisał. Umowa zbyt ogólnie sformułowana. I też mam wrażenie, że umowa chroni interes głównie sprzedającego i że kupujący płaci za coś bliżej nieokreślonego.

Dziwna praktyka, branie zadatku, za coś czego nie ma - tutaj zgodzę się z Elfir.

W takim przypadku, podpisałbym to u notariusza lub wcale. 

Link do komentarza
9 minut temu, aaaa napisał:

 

W takim przypadku, podpisałbym to u notariusza lub wcale. 

Każdą umowę takiego typu należy podpisywać u notariusza. Bo to notariusz wtedy nie zgodzi się na umieszczanie w umowie klauzul niedozwolonych i podpowie, co powinno w umowie się znaleźć, a co nie. A że trzeba by wydać sto złotych lub sto pięćdziesiąt... no cóż. Bezpieczeństwo kosztuje.

Link do komentarza
Gość mhtyl
3 godziny temu, Łukasz Baran napisał:

Cała działka jest budowlana, właściciel wydzielił już 3 działki z tej dużej działki na których stoją już domy. Działka na całej długości ma dostęp do drogi publicznej oraz mediów(prąd, woda), które są przy drodze

Czy ta działka nie jest przypadkiem w woj. wielkopolskim? Bo coś mi świta że ta działka może być ta o której myślę :) 

Link do komentarza
1 godzinę temu, aaaa napisał:

I też mam wrażenie, że umowa chroni interes głównie sprzedającego i że kupujący płaci za coś bliżej nieokreślonego.

Kupujący płaci za przyrzeczoną sprzedaż gruntu, pod warunkiem określonym w umowie przedwstępnej. 

Jak sprzedający będzie kombinował i nie wypełni postanowień umowy przedwstępne, będzie musiał zwrócić zadatek x 2 - to samo dotyczy kupującego.

 

Ps. Umowa przedwstępna i zadatek są dość szeroko stosowane w "obrocie" - np. u dilerów nowych samochodów (też płacisz za coś czego nie ma, bo zostanie dopiero "wyprodukowane").

 

 

Link do komentarza
Gość mhtyl
8 minut temu, bajbaga napisał:

Jak sprzedający będzie kombinował i nie wypełni postanowień umowy przedwstępne, będzie musiał zwrócić zadatek x 2 - to samo dotyczy kupującego.

Ale kupujący jeżeli odstąpi od zamiaru zakupu to przepada mu zaliczka a nie płaci X2.

Link do komentarza
5 minut temu, mhtyl napisał:

Ale kupujący jeżeli odstąpi od zamiaru zakupu to przepada mu zaliczka a nie płaci X2.

Zaliczka a zadatek to są zupełnie różne rzeczy. I nie mogą być nazywane zamiennie, gdyż wiążą się z różnymi skutkami prawnymi.

Zaliczka przepada, a do zadatku trzeba dopłacić.

Link do komentarza
  • 10 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Mniej niż 90 cm nie uda się uzyskać niestety bo niebezpiecznie blisko będę zbliżał się do zbrojenia ławy. Kanalizacja jest głęboko a do tego mam działkę w dołku i muszę zrobić wysoki fundament żeby zrównać się z drogą. Stąd te problemy.   rewizja w postaci studzienki kanalizacyjnej jest właśnie tym miejscem do którego muszę zrobić ten większy spadek i ona jest na mojej działce więc mam dostęp. Nie do końca w linii proste, myślę że 2 kolana 30 stopni będą potrzebne Jak zmienię trochę projekt wewnętrzny to uda mi się zwiększyć odległość do 9.5 metra Ewentualnie mogę jeszcze przesunąć o 1.5 metra rewizję i uzyskam między domem a rewizją 11 metrów 
    • [url=http://zmkshop.ru/uslugi/stroitelstvo-avtomoyki-i-stantsii-avtozapravki-azs/]завод металлоконструкций здания азс[/url]
    • Chcesz przez to powiedzieć, że bardziej poziomo, zapewne przez różnicę poziomów na działce, nie da się zrobić? Ten siedmiometrowy odcinek z domu do rewizji jest w linii prostej? Rewizja przy wyjściu z domu jest wykonana i dostępna? Dopuszczalny, ale według moich nauczycieli - nieco ryzykowny... Bardziej stałe "odpadki" nie są porywane cieczą, przyklejają się do dna rury, ciecze przepływają nad nimi... Na tych przyklejonych tworzą się zatory i korki... Dlatego pytam o rewizję, które pozwalają na udrażnianie kanalizacji...
    • Cześć,   chciałbym poradzić się w kwestii kanalizacji. Otóż mój problem wygląda tak, że pomiędzy domem a studzienką rewizyjną kanalizacji, którą mam na działce uda mi się maksymalnie uzyskać różnice wysokości 90 cm na 7 metrach odległości.  Daje to spadek rury na tym odcinku około 13%.    Reasumując, na domu spadek 2%, pomiędzy domem a studzienką (7 metrów) 13% i pomiędzy studzienką a główną nitką 4%   Ja wiem, że optymalny spadek to 2% natomiast interesuje mnie czy ktokolwiek był zmuszony użyć tak dużego spadku i u niego to funkcjonuje. Znalazłem kilka informacji, że dopuszczalny jest spadek 15%.   Pozdrawiam Mikołaj.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...