Skocz do zawartości

Kupno niewydzielonej działki


Recommended Posts

1. Osobiście bym poszedł do sprawdzonego notariusza - i tak potem musisz sprawy kupna działki przeprowadzić przez notariat i sąd. Chyba nie ma innej pewnej drogi prawnej.

2. Nie napisałeś, w jaki sposób ma być podzielona ta działka dokładnie - powinien być załączony jakiś szkic z wymiarami, powierzchniami - na podkładzie geodezyjnym z dokładnym opisem, ktora wydzielona działka będzie twoja!.

3. Nie zagwarantowałeś sobie dojazdu do działki (ewentualnie dostępu do uzbrojenia, jeśli takie przewidujesz).

4. Nie wiem , po co ci ta działka, ale powinieneś wiedzieć co kupujesz po podziale, z jakimi warunkami zagospodarowania przestrzennego.

 

To tak z grubsza - bo dokładniej i lepiej powinien ci powiedzieć i sformułować umowę notariusz.

Link do komentarza

Moim zdaniem jest błąd prawny. Nie można sprzedać czego, czego nie ma. A w umowie wyraźnie zapisano, ze chodzi o działkę, której nie wydzielono (czyli nie istnieje).

Utopisz się na dodatek na kilka lat, jak się okaże, ze do wydzielenia potrzebne jest np. załatwienie spraw spadkowych z dwudziestoma spadkobiercami.

Albo jak napisał zenek - wydzielona działka nie dostanie WZ.

 

Link do komentarza

To jest umowa przedwstępna - czyli można, bo jest warunkowa.

W umowie brakuje terminu realizacji - sprawa bardzo istotna.

Należy też umieścić warunek kupna - otrzymanie (cesję)  WZiZT na wydzieloną działkę.

 

Zapis w tej umowie (2000 m2) sugeruje że ta działka jest "odrolniona".

Link do komentarza

Umowa mocno uproszczona, a dotyczy zakupu "kota w worku".  Pytanie kto j sporządzał, bo chroni głównie interes sprzedającego.  Brak między in. warunków rozwiązania umowy i rozliczenia zadatku,  doprecyzowania lokalizacji wydzielanej działki, zobowiązań sprzedającego do dołączenia dokumentów i kosztów podziału  itd.  

Link do komentarza

To jest umowa przedwstępna - spełnia funkcję przede wszystkim gwarancyjną zawarcia w przyszłości umowy przyrzeczonej, której podpisanie w danym momencie nie jest z jakichś przyczyn możliwe albo dogodne.

 

(reguluje to Kodeks Cywilny, art. 389-390).

 

 

Ps. "Rozliczenie" zadatku jest ściśle określone (też) w KC art. 394

Link do komentarza

ja bym takiej umowy nie podpisał. Umowa zbyt ogólnie sformułowana. I też mam wrażenie, że umowa chroni interes głównie sprzedającego i że kupujący płaci za coś bliżej nieokreślonego.

Dziwna praktyka, branie zadatku, za coś czego nie ma - tutaj zgodzę się z Elfir.

W takim przypadku, podpisałbym to u notariusza lub wcale. 

Link do komentarza
9 minut temu, aaaa napisał:

 

W takim przypadku, podpisałbym to u notariusza lub wcale. 

Każdą umowę takiego typu należy podpisywać u notariusza. Bo to notariusz wtedy nie zgodzi się na umieszczanie w umowie klauzul niedozwolonych i podpowie, co powinno w umowie się znaleźć, a co nie. A że trzeba by wydać sto złotych lub sto pięćdziesiąt... no cóż. Bezpieczeństwo kosztuje.

Link do komentarza
Gość mhtyl
3 godziny temu, Łukasz Baran napisał:

Cała działka jest budowlana, właściciel wydzielił już 3 działki z tej dużej działki na których stoją już domy. Działka na całej długości ma dostęp do drogi publicznej oraz mediów(prąd, woda), które są przy drodze

Czy ta działka nie jest przypadkiem w woj. wielkopolskim? Bo coś mi świta że ta działka może być ta o której myślę :) 

Link do komentarza
1 godzinę temu, aaaa napisał:

I też mam wrażenie, że umowa chroni interes głównie sprzedającego i że kupujący płaci za coś bliżej nieokreślonego.

Kupujący płaci za przyrzeczoną sprzedaż gruntu, pod warunkiem określonym w umowie przedwstępnej. 

Jak sprzedający będzie kombinował i nie wypełni postanowień umowy przedwstępne, będzie musiał zwrócić zadatek x 2 - to samo dotyczy kupującego.

 

Ps. Umowa przedwstępna i zadatek są dość szeroko stosowane w "obrocie" - np. u dilerów nowych samochodów (też płacisz za coś czego nie ma, bo zostanie dopiero "wyprodukowane").

 

 

Link do komentarza
Gość mhtyl
8 minut temu, bajbaga napisał:

Jak sprzedający będzie kombinował i nie wypełni postanowień umowy przedwstępne, będzie musiał zwrócić zadatek x 2 - to samo dotyczy kupującego.

Ale kupujący jeżeli odstąpi od zamiaru zakupu to przepada mu zaliczka a nie płaci X2.

Link do komentarza
5 minut temu, mhtyl napisał:

Ale kupujący jeżeli odstąpi od zamiaru zakupu to przepada mu zaliczka a nie płaci X2.

Zaliczka a zadatek to są zupełnie różne rzeczy. I nie mogą być nazywane zamiennie, gdyż wiążą się z różnymi skutkami prawnymi.

Zaliczka przepada, a do zadatku trzeba dopłacić.

Link do komentarza
  • 10 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...