Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Budowa bliźniaka!!!


Recommended Posts

Zwracam się z prośbą o pomoc w sprawie budowy domu.
Opis sytuacji:
Działka budowlana 1071m2
miejscowość: Sady
Dwóch właścicieli: Ojciec i syn
Cel: budowa domu bliźniaczego
procedury:
1) Uzyskalismy pozytywne opinie od gestorów sieci (prąd,woda,gaz)
2) wystąpiliśmy o warunki zabudowy na dom wolnostojący dwurodzinny

Mamy zamiar wybudować dom jako współwłaściciele. A następnie wystąpić o podział gruntu. Projekt zakłada oddzielną konstrukcję itp.
Czy taka procedura jest poprawna, czy może zdarzyć że nie uzyskamy zezwolenia na podział.
proszę o odpowiedź
z góry dziękuję
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Z mojego doświadczenia wiem, że można w ten sposób zrobić . Kupiliśmy z mężem podobną działkę i wybudowalismy na niej bliźniaka - podzieliliśmy. Nie było problemów z tym. Aby podzielić nieruchomość musi byc wybudowany stan surowy budynku (gdyż minimalna powierzchnia działki w naszej okolicy to chyba 700m2 a nasza miała 1090m2 : 2 = 545m2).
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przede wszystkim trzeba ustalić jakie minimalne powierzchnie mogą mieć działki budowlane pod określony rodzaj zabudowy -gminy z reguły określają je w planach zagospodarowania terenu lub innych uchwałach związanych z gospodarką gruntami.

Istnieje też zasadnicza różnica miedzy zabudowa bliźniaczą a domem dwurodzinnym - w pierwszym przypadku segment "przypisany " jest do określonej powierzchni wydzielonej działki, zaś w drugim, działka jako współwłasność przynależna będzie w częściach ułamkowych do obu właścicieli.

Zniesienie współwłasności może zatem okazać się trudne do przeprowadzenia np. ze względu na wymóg zachowania minimalnej powierzchni zabudowy, jak też trudności z fizycznym podziałem nieruchomości gwarantującej samodzielne funkcjonowanie wydzielonych części.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dziękuję bardzo za szybką reakcje,
Aktualnie czekamy na warunki zabudowy, Ale jeżeli okaże się że min. powierzchnia po podziale będzie niewystarczająca czy można wystąpić o odstępstwo? Oraz proszę o sugestie czy z uwagi że wystąpiliśmy o warunki jako dom dwurodzinny to czy można zmienić wysłany już wniosek z prośbą o zmianę na budynek bliźniaczy?
z góry dziękuję za sugestie
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gwoli ścisłości nie ma prawnego pojęcia budynku dwurodzinnego - może być najwyżej dom jednorodzinny z dwoma niezależnymi mieszkaniami. Natomiast zabudowa bliźniacza traktowana jest jako dwa niezależne domy jednorodzinne stykające się ze sobą jedną ze ścian.

Oczywiście można do urzędu gminy występować z rożnymi wnioskami dotyczącymi charakteru zabudowy, jednak od urzędników zależeć będzie czy zostaną one zaakceptowane.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 3 tygodnie temu...
ja z mężem planujemy też zakup działki 950 m2 na spółkę ze znajomymi. Działka jest przeznaczna pod budowę jednordzinną i bliźniaczą. minimalne wymiary działek w tej miescowości zogdnie z planem to 700-800 m2 w zależności od przeznaczenia. Czy w związku z tym, że działka ma tylko 950 m2 będziemy mogli podzielic działkę a jeśli tak to na którym etapie budowy. Czy tak jak pisała Chotomowianka po wybudowaniu stanu surowego a może zanim zaczniemy budowac?


Z drugiej strony jak działka nie jest podzielona to jak moźna na niej uzyskac pozwolenie na budowę bliźniaka? Jeśli będzie 2 właścicieli?
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kiedy podzielić działkę - to zależy od stosunków między współwłaścicielami.

Pozwolenie można uzyskać również na wspólną budowę, a nieruchomość podzielić po wybudowaniu. Przy takim rozwiązaniu mogą być jednak kłopoty z uzyskaniem kredytu hipotecznego jak też odbiorem budynku, gdy np. budowa jednej z części będzie opóźniona.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 3 miesiące temu...
Zastanawiam się, dlaczego od razu nie wystąpiliście o dwa budynki w zabudowie bliźniaczej?
Warto to skorygować.
Postarajcie się zmienić wniosek - na budowę dwóch budynków jednorodzinnych w zabudowie bliźniaczej. W korekcie wniosku – oprócz przedmiotu inwestycji - należy zmienić planowaną szerokość elewacji frontowej - bo jest to już szerokość dla każdego z segmentów bliźniaka, a nie szerokość całości. Jeśli w Waszym urzędzie pracują ludzie rozsądni – nie będzie problemu ze zmianą wniosku – o ile postępowanie jeszcze nie zostało zakończone.
Jeśli nie uda się wniosku zmienić wystąpcie z nowym – możecie wystąpić o nieskończenie wiele decyzji na różne inwestycje.
Nie jest prawdą, że zależy to humoru urzędników – wnioski o budynek wolno stojący i o dwa domy bliźniacze nie są ze sobą zbieżne. Można wystąpić jednocześnie z wieloma wnioskami na różne inwestycje na tym samym terenie i otrzymać wiele pozytywnych decyzji. W zasadzie wszystko zależy nie od „humoru urzędnika”, a od tego, co znajduje się w terenie sąsiadującym z Waszą działką, stanowiącym tzw. teren analizowany.

Ale do rzeczy.
Budynek wolno stojący - nawet jeśli zapisaliście we wniosku - "dwurodzinny" jest w istocie nadal budynkiem jednorodzinnym, gdyż zgodnie z ustawą Prawo budowlane - budynkiem jednorodzinnym jest też budynek o dwóch lokalach użytkowych (art. 3 pkt 2a). Jego podział będzie trudniejszy, niż wydzielenie działek pod dwoma częściami bliźniaka - z tym nie powinniście mieć kłopotów mając właściwie sformułowane warunki zabudowy.

Już otrzymacie decyzję o warunkach zabudowy na dwa budynki w zabudowie bliźniaczej możecie podzielić Waszą działkę – zgodnie z tą decyzją. Nie musicie wcale czekać z podziałem aż budynki staną. Decyzja powinna być oczywiście wydana na Was oboje (tj. z zapisem: ustalam na rzecz pana X i pana Y warunki zabudowy), mam nadzieję, że obaj wystąpiliście o te warunki, a nie np. tylko jeden z Was.
Jeśli decyzja będzie na jednego z Was, po jej otrzymaniu i przed podziałem, można ją przepisać na Was obu.
Zgodnie z art. 94 ust. 1 pkt 2) zmienionej ustawy o gospodarce nieruchomościami – w przypadku braku planu miejscowego - jeżeli nieruchomość jest położona na obszarze nieobjętym obowiązkiem sporządzenia tego planu - podziału nieruchomości można dokonać, jeżeli jest zgodny z warunkami określonymi w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 4 tygodnie temu...
Szanowny Panie.
mam podobna sytuację, ale.. .
otrzymaliśmy warunki zabudowy na "dwa budynki jednorodzinne jednolokalowe w zabudowie bliźniaczej" na dwa nazwiska, bo jest dwóch współwłaścicieli działki

Złożyliśmy wnioski o pozwolenie na budowę każdy oddzielnie i każdy na "jeden budynek ... w zabudowie bliźniaczej"
pan w urzędzie powiedział, że "projekt nie jest zgodny z decyzją o warunkach zabudowy"
ale dlaczego? przecież mamy WZ na 2 budynki i tak też mamy, każdy swój budynek i one stykają się garażami.
pani w innym urzędzie powiedziałam, że jest wyjście z sytuacji aby złożyć wnioski na dwa nazwiska a potem zrobić przeniesienie jeden na drugiego, ale ja juz z tego nic nie rozumiem po co te kombinacje dlaczego nie można tak od razu, przecież w rezultacie wyjdzie ze kazdy buduje swoj bydynek ja juz nie wiem o co chodzi proszę o pomoc i rozwiązanie
5 maja spotykam sie z bardzo waznym urzednikiem i musze miec jakies argumenty z góry dziękuję.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 2 miesiące temu...
Wydaje mi się że nie powinnicie mieć kłopotu z podziałem pod warunkiem, że obie połówki będą miały dostęp do drogi i (mniej ważne) przejazd na dalszą część działki.
Chyba że są jakieś ograniczenia w wielkości działek.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 1 rok temu...
czy orientujecie sie moze jak wyglada sprawa banku i hipoteki w przypadku blizniaka?? razem z druga rodzina chcemy wybudowac blizniaka my za gotowke a druga rodzina na kredyt hipoteczny - wstepnie otrzymalismy informace iz hipoteka beda objete oba domy jednorodzinne czyli caly blizniak a nie jego czesc - czy to mozliwe??
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 2 tygodnie temu...
Jesli dzialka jest wspolwlasnoscia to raczej caly dom (obydwie polowki) beda "pod hipoteka"
Jezeli macie podzial dzialki notarialnie to kazda polowka jest (powinna) byc traktowana jako nezalezny dom -przeciez biorac kredyt na mieszkanie w bloku nie "zakladaja hipoteki" na caly blok.

Pzdr.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Dokładnie, w tej chwili jest loteria, może to wszystko ebnąć z dnia na dzień, tak jak z dnia na dzień wszystko poszybowało do góry. 1kg świeżych malin 90zł/kg tak na marginesie. Ja mieszkam 25km od granicy Krakowa i tu już podobno są ceny 17tys za 1ar. Jak nie wyjdą jakieś cuda, o których pisze[mention=20489]animus[/mention] w 150tys z remontem powinieneś się zmieścić. Liczę dach, ocieplenie, ogrzewanie w całości, okna i drzwi. Nie liczę środka, bo ceny za robocizne są też różne od 60zł do 100zł za 1m2 np suchych tynków. Bierz jeszcze pod uwagę program czyste powietrze, do 53tys mógłbyś otrzymać dofinansowania. Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka
  • Teraz ceny zaszalały i jest wysokie ryzyko cokolwiek  kupować/sprzedawać,  jak pęknie bańka mieszkaniowa można albo zostać bez kasy na zakup po sprzedaży mieszkania, albo dobrze zarobić.
  • Remonty nieraz wychodzą drogo, wszystko zależy w jakim stanie jest dom, ten kto ogląda musi się znać na budownictwie, zdążyło mi się już dla kogoś zacząć remontować i rozbieraliśmy najpierw dach. stropy, potem ściany i zostały tylko fundamenty i na nich wylewałem nowe lawy, tak z domu niewiele zostało, krokwie nie nadawały się na   wbudowanie., Z używki z domu postawiłem tylko budyneczek gospodarczy i to dobrego materiału ledwo starczyło, okazało się też,  że trzeba wiercić nową studnię bo stara nie nadążała z wodą, tak to czasami wychodzi.  Domu używki nie jesteś już w stanie tak ocieplić jak nowo postawionego, w dodatku nie zmienisz już usytuowanego domu względem stron świata, oraz potrzebny większy remont żeby wewnątrz przestawiać przegrody, otwory okienne często są zbyt małe, instalacje z przyłączami prawdopodobnie do wymiany, elektryczna przeważnie zawsze, kanalizacyjna przy remoncie bardzo często zostaje szczątkowa, woda i centralne praktycznie w całości do wycięcia, kominy i ściany nośne wymuszają podział budynku, czasami trafi się działka zalewowa- deszcz/ulewy,, albo rzeka, w ostateczności upierdliwe sąsiedztwo może się jeszcze trafić.
  • A w jakiej okolicy mieszkasz z ciekawości ? Chciałbym kupić jak najszybciej jakiś dom i nawet niech stoi 2 3 lata bo wiem że z roku na rok coraz droższe są nieruchomości
  • To jest nie do wiary, u mnie na wsi gruntu tej wielkości się nie kupi za te pieniądze. Z kolei dla większości ludzi taki dom ma wartość taką, że trzeba zapłacić za wywiezienie gruzu. Tu z kolei są wszystkie media i przynajmniej za tym nie trzeba chodzić. Tak naprawdę to jest dom w którym z dnia na dzień można zamieszkać . Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...