Skocz do zawartości

Rozsądny sposób na ogrzewanie domu użytkowanego w weekendy


filipotto

Recommended Posts

Dzień dobry 
Poszukuję podpowiedzi w sprawie ogrzewania domu, który będę użytkował w weekendy, święta, długie weekendy, itp., ale przez cały rok. Pozwolę sobie zacząć od konkretów, a później przejść do pytań, o odpowiedź na które chciałbym Was prosić.
- Dom jest wybudowany z betonu komórkowego 24cm + styropian 20cm
- Okna trzyszybowe, siedmiokomorowe PVC
- Parter 80m2 + poddasze użytkowe z sypialniami 40m2
- W okolicy nie ma gazu, MPZP nie pozwala spalać paliw stałych
- W projekcie dom ogrzewany jest grzejnikami elektrycznymi i dodatkowo jest kominek z DGP
- Według projektu zapotrzebowanie ciepła na cele ogrzewania to Qco = 9,6 kW

W domu chciałbym w prosty sposób utrzymywać temp. ok. 10 stopni w tygodniu, a podnosić ją tylko na weekendy, gdy będę na miejscu. Idealne wydaje mi się więc połączenie ogrzewania elektrycznego i kominka. Ale nie chciałbym bazować na zwykłych grzejnikach konwektorowych. Do tej pory wymyśliłem dwa warianty:
1) Ogrzewanie podłogowe akumulacyjne kablami + kominek DGP aby podgrzać w weekendy. 
a) Tutaj chciałbym spytać o konieczną grubość wylewki. Mam do zagospodarowania 23 cm wysokości podłogi na parterze: według projektu to styropian 15cm, wylewka 6cm, wykończenie 2cm. Na stropie to styropian 5cm + wylewka 6cm + wykończenie 2cm.
b) Czy kable grzejne układa się na poddaszu użytkowym, czy tam powinienem pomyśleć o jakiś grzejnikach?
c) Zastanawiam się też jakie są możliwości sterowania temperaturą przy ogrzewaniu kablami grzejnymi? Ustawia się jak bardzo mają grzać podłogę w nocy, a za dnia jest zbyt ciepło lub zbyt zimno i nie ma się już na to wpływu?
2)) Ogrzewanie wodne podłogowe bazujące na zbiorniku akumulacyjnym podgrzewanym w nocnej taryfie + kominek z płaszczem wodnym podłączony do tego samego zbiornika. Pytania związane z tym rozwiązaniem to:
a) czy to wykonalne? 
b) Jak duży musiałbym mieć zbiornik?

Z chęcią poznam też inne racjonalne finansowo alternatywy, jeśli coś przychodzi Wam do głowy. Słyszałem np. o grzejnikach elektrycznych akumulacyjnych, albo o grzaniu klimatyzacją, ale zupełnie nie wiem co o tym myśleć.

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam!

Edytowano przez filipotto (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Moim zdaniem przy tej konstrukcji budynku oraz założeniu, że w tygodniu chodzi jedynie o utrzymanie temp. do 10°C można z powodzeniem zrezygnować z podłogówki i ogrzewać ten dom zwykłymi grzejnikami elektrycznymi. Przy godzinach obowiązywania II taryfy (nocne oraz 13.00-15.00) to wystarczy.

W tym układzie nie polecam kominka z płaszczem wodnym, bo na efekt rozpalenia w nim będzie trzeba czekać dość długo. Po prostu wylewka ogrzewania podłogowego ma dość duża bezwładność. Lepsze, bo działające szybko będzie DGP. Ponadto moc grzewcza podłogówki i DGP będzie się sumować, co pozwoli szybciej podnieść temperaturę.

Jeżeli w planach na przyszłość nie ma opcji, że budynek będzie używany stale to tym bardziej nie warto stosować systemu wodnego z kominkiem z płaszczem. Ze względu na sposób użytkowania, jeżeli już ma być podłogówka, to jestem za wersją elektryczną.  I tak głównym akumulatorem ciepła będzie tu wylewka podłogowa. System jest prostszy i potencjalnie mniej awaryjny. W systemie wodnym problemem może być długa przerwa ww dostawie prądu, ze względu na ryzyko zamarznięcia wody. Ponadto dochodzi ryzyko awarii pompy obiegowej.

Rozumiem, że dom już jest. Zasadniczych zmian już nie zrobimy. Ale jako rzecz do rozważenia dla innych:

- jeżeli ogrzewanie podłogowe ma być akumulacyjne to wskazana jest grubsza wylewka, np. 10 cm;

- ze względu na sposób użytkowania budynku lepsza byłaby konstrukcja szkieletowa, a nie murowana.

Link do komentarza

Jedno z najprostszych rozwiązań to wstawienie elektrycznych pieców akumulacyjnych z dynamicznym rozładowaniem. Przy zapotrzebowaniu max. 9 KW nie będzie to nadmierne obciążenie sieci, możliwość zasilania tylko tanim (nocnym)prądem,zdalne sterowanie np. przez telefon temperaturą wewnątrz. Zaleta tego rozwiązania jest m.in. możliwość dowolnego ich przestawienia czy nawet odsprzedania gdy okażą się zbędne.  Uzupełnieniem w czasie pobytu będzie kominek. 

Link do komentarza

Ja zaproponuję najprostsze rozwiązanie - złożyć zapytanie ofertowe. Specjaliści przygotują propozycję i wycenę systemu grzewczego dla Twojego domu. To darmowe i niezobowiązujące. Wtedy też będziesz miał dostęp do wszystkich rozwiązań i alternatyw, dopasowanych konkretnie pod Twój przypadek i wybierzesz dla siebie odpowiednie. Po to są specjaliści żeby odpowiedzieć na Twoje pytania. Zapraszam do nas tutaj:  https://www.viessmann.pl/pl/uslugi/zapytanie-ofertowe.html

Link do komentarza
13 godzin temu, filipotto napisał:

- W okolicy nie ma gazu, MPZP nie pozwala spalać paliw stałych

 

13 godzin temu, filipotto napisał:

kominek z płaszczem wodnym

 

3 godziny temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

Uzupełnieniem w czasie pobytu będzie kominek. 

A jakie paliwa będziesz spalał w kominku? :scratching::icon_eek:

Link do komentarza
15 minut temu, uroboros napisał:

 

 

A jakie paliwa będziesz spalał w kominku? :scratching::icon_eek:

Kominki użytkowane okazyjnie i grile są z reguły wyłączone zz tych ograniczeń. W MPZP określany jest sposób zasadniczego ogrzewania domu do projektu. Dogrzać w razie potrzeby można też gazem z butli , piecykiem naftowym, piecem olejowym byle odprowadzić spaliny. 

Link do komentarza

Bardzo dziękuję za wszystkie podpowiedzi. Co do ograniczeń z MPZP, to jest tam napisane: "ogrzewanie elektryczne lub centralne z własnych kotłowni opalanych wyłącznie gazem płynnym lub olejem opałowym". Ale w moim zaakceptowanym projekcie budowlanym mam to ujęte w ten sposób:
"Projektuje się grzejniki elektryczne wiszące z wbudowanym termostatem. ... W celu okresowego wspomagania podstawowego źródła ciepła jakim są zaprojektowane grzejniki elektryczne zaprojektowano system ogrzewania powietrzem. Źródłem ciepła będzie kominek opalany drewnem."

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
48 minut temu, myśliwy1 napisał:

Nie myślałeś by założyć ogniwa fotowoltaiczne ? i ogrzewać dom darmowym prądem Instalacje w 50 % dofinansuje ci Państwo z programu ,,Mój prąd" 

Uważaszze na potrzeby tego domu wystarczy instalacja za 10 tys.? Bo Państwo z programu daje tylko 5 tys. Jeszcze ewentualnie może odliczy z Pitu, ale nie wiem czy na domek weekendowy przysługuje?

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...