Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Ann91

Podniesienie działki

Recommended Posts

Cześć, wiem, że podobne tematy były, jednak każdy temat jest trochę inny inie znalazłam odpowiedzi, która rozwiewa moje wątpliwości. 

Kupiliśmy niedawno działkę z domem. Część działki jest o wiele niżej i chcielibyśmy ja trochę (30-40cm) podnieśćz jednej strony . Ziemię jaką mam możliwość dostać to trochę ziemi czarnej oraz wiekszosc takiej bardziej gliny spod budowy bloku w sąsiedztwie. Sąsiedzi obok powiedzieli, że nie ma sprawy. Czy możemy to zrobić na tej podstawie? Czy potrzebujemy ich zgody na piśmie? 

Podkreślam, że sąsiadujemy z podmokłą łąką z jednej strony, a z drugiej sąsiad sam już zaczął przywozić gruz więc też coś będzie podnosil/utwardzał. Myślę zatem, że spływ wody nie powinien być problemem, ale to moje założenie jedynie... 

Co myślicie? Z góry dziękuję za pomoc! 

4 godziny temu, Ann91 napisał:

Myślę zatem, że spływ wody nie powinien być problemem, ale to moje założenie jedynie... 

Co myślicie? Z góry dziękuję za pomoc! 

Jeżeli podniesienie terenu na Twojej działce nie spowoduje spływu wody na działki sąsiednie to nie ma problemu, możesz spokojnie podnieść teren o podaną wyżej wysokość.

• Lubię to 1

Moim zdaniem możesz podnieść do 0.5 m bez pozwolenia. Także jakiejś zgody sąsiada ci nie trzeba. Tylko, jak w poście wyżej - ne wolno zrzucać wód opadowych na działki sąsiednie. Choć i to nie jest do końca przestrzegane, bo jak działki są na stoku naturalnym, to woda i tak pomyka na przełaj - ważne by nie pogorszyć stanu istniejącego, zastanego.

1 godzinę temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

Pytanie na jakim poziomie są izolacje p.wodne ściany  zewnętrznej.  Jeśli znajdą się poniżej gruntu będzie, problem z zamakaniem muru jak i podłogi parteru

Słusznie - poziom izolacji poziomej jest tu kluczowy.

Ale może podnieść teren bezpośrednio przy ogrodzeniu, tak, by ta skarpa stanowiła zasłonę przed zalewaniem. W tym przypadku jakaś folia by się przydała tak ukształtowana od strony sąsiada, by nie dopuszczała do przelewania wody przez skarpę. Folia przysypana warstwą ziemi.

Do 0,5 metra mozna bez pozwolenia, ale tak jak pisali wczesniej - nie moze to wplynac na wode i nie moze zablokowac jej splywu. 

Nie wszystkim tez powinno sie podnosic teren - najlepiej uzyc grubego gruzu lub betonowego mialu. 

Cegly tez moga sie nadac, ale je lepiej wywiezc - np, w workach big bag 

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

• Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

• Najnowsze posty

• O której zaczynamy? Zdążę zjeść śniadanie i łyknąć kawy ? 
    • Ja słyszałem, że powinno się poinformować ludzi, że trzeba ograniczyć kontakty, że trzeba "wyłapać" wracających z krajów gdzie jest wirus, że trzeba gromadzić sprzęt, że trzeba ........  - dokładnie to usłyszałem w dniu 9 lutego podczas spotkania stowarzyszenia. Ja słyszałem, że powinno się poinformować ludzi, że trzeba ograniczyć kontakty, że trzeba "wyłapać" wracających z krajów gdzie jest wirus, że trzeba gromadzić sprzęt, że trzeba ........  - dokładnie to usłyszałem w dniu 9 lutego podczas spotkania stowarzyszenia. Ja słyszałem, że powinno się poinformować ludzi, że trzeba ograniczyć kontakty, że trzeba "wyłapać" wracających z krajów gdzie jest wirus, że trzeba gromadzić sprzęt, że trzeba ........  - dokładnie to usłyszałem w dniu 9 lutego podczas spotkania stowarzyszenia. Ja słyszałem, że powinno się poinformować ludzi, że trzeba ograniczyć kontakty, że trzeba "wyłapać" wracających z krajów gdzie jest wirus, że trzeba gromadzić sprzęt, że trzeba ........  - dokładnie to usłyszałem w dniu 9 lutego podczas spotkania stowarzyszenia. Ja słyszałem, że powinno się poinformować ludzi, że trzeba ograniczyć kontakty, że trzeba "wyłapać" wracających z krajów gdzie jest wirus, że trzeba gromadzić sprzęt, że trzeba ........  - dokładnie to usłyszałem w dniu 9 lutego podczas spotkania stowarzyszenia.       jakiś wirus powielił 
    • Witam, Niestety nie jest to tak proste jak ułożenie listwy dylatacyjnej   Najpierw zdjęcia. Panele są w salonie (QuickStep z serii Majestic, podkład QuickStep Unisound 2mm), płytki w przedpokoju. Niestety z Leroy, zatem nie są idealnie płaskie. W obu pomieszczeniach będą listwy Arbiton INDO, ale w różnych kolorach. Ich cechą charakterystyczną jest to, ze front składa się z jednego kawałka, w całości mocowany do elementu przytwierdzonego do ściany, który to z kolei jest w ogóle niewidoczny. Jest różnica w wysokości paneli i płytek od 5mm z prawej strony (tam gdzie widać listwę) do 8mm z lewej strony. Panele są równo (podłoga była pozioma), ekipa od płytek zawaliła, niestety przy odbiorze nie sprawdziłem Co mam tutaj położyć? Z lewej i prawej strony chcę mieć te listwy INDO. Czy powinienem je podciąć? A profil (próg) - czy powinien być od listwy do listwy czy od ściany do ściany, pod listwami? I jaki profil? QuickStep ma w swojej ofercie profil Incizo, ale on jest wysoki na 13mm i szeroki na 48mm - wolałbym coś delikatniejszego, a przede wszystkim niższego.
    • Zapomniałem - przecież to PSL miał głowne resorty - rolnictwo, socjal    Rzeczywiście - Tuskowi pozostało tylko targać w gałę i złatwiać lody w UE. I wyszło ...  nawet Radek Sikorski sie zadziwił tym sprytem 
    • Łapać to można pchły, chodzi o reformę służby zdrowia, potrafili za to zrobić reformę oświaty.  Tusk sam nie rządził, nigdy nie mieli większości, czyli przynajmniej 231 osłów.   
  • Popularne tematy

• Utwórz nowe...