Skocz do zawartości

Podniesienie działki


Ann91

Recommended Posts

Cześć, wiem, że podobne tematy były, jednak każdy temat jest trochę inny inie znalazłam odpowiedzi, która rozwiewa moje wątpliwości. 

Kupiliśmy niedawno działkę z domem. Część działki jest o wiele niżej i chcielibyśmy ja trochę (30-40cm) podnieśćz jednej strony . Ziemię jaką mam możliwość dostać to trochę ziemi czarnej oraz wiekszosc takiej bardziej gliny spod budowy bloku w sąsiedztwie. Sąsiedzi obok powiedzieli, że nie ma sprawy. Czy możemy to zrobić na tej podstawie? Czy potrzebujemy ich zgody na piśmie? 

Podkreślam, że sąsiadujemy z podmokłą łąką z jednej strony, a z drugiej sąsiad sam już zaczął przywozić gruz więc też coś będzie podnosil/utwardzał. Myślę zatem, że spływ wody nie powinien być problemem, ale to moje założenie jedynie... 

 

Co myślicie? Z góry dziękuję za pomoc! 

Link do komentarza
4 godziny temu, Ann91 napisał:

Myślę zatem, że spływ wody nie powinien być problemem, ale to moje założenie jedynie... 

 

Co myślicie? Z góry dziękuję za pomoc! 

Jeżeli podniesienie terenu na Twojej działce nie spowoduje spływu wody na działki sąsiednie to nie ma problemu, możesz spokojnie podnieść teren o podaną wyżej wysokość.

Link do komentarza

Moim zdaniem możesz podnieść do 0.5 m bez pozwolenia. Także jakiejś zgody sąsiada ci nie trzeba. Tylko, jak w poście wyżej - ne wolno zrzucać wód opadowych na działki sąsiednie. Choć i to nie jest do końca przestrzegane, bo jak działki są na stoku naturalnym, to woda i tak pomyka na przełaj - ważne by nie pogorszyć stanu istniejącego, zastanego.

Link do komentarza
1 godzinę temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

Pytanie na jakim poziomie są izolacje p.wodne ściany  zewnętrznej.  Jeśli znajdą się poniżej gruntu będzie, problem z zamakaniem muru jak i podłogi parteru

Słusznie - poziom izolacji poziomej jest tu kluczowy.

Ale może podnieść teren bezpośrednio przy ogrodzeniu, tak, by ta skarpa stanowiła zasłonę przed zalewaniem. W tym przypadku jakaś folia by się przydała tak ukształtowana od strony sąsiada, by nie dopuszczała do przelewania wody przez skarpę. Folia przysypana warstwą ziemi.

Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...

Do 0,5 metra mozna bez pozwolenia, ale tak jak pisali wczesniej - nie moze to wplynac na wode i nie moze zablokowac jej splywu. 

 

Nie wszystkim tez powinno sie podnosic teren - najlepiej uzyc grubego gruzu lub betonowego mialu. 

 

Cegly tez moga sie nadac, ale je lepiej wywiezc - np, w workach big bag 

Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Dnia 18.03.2020 o 10:54, NikaSzaci napisał:

Do 0,5 metra mozna bez pozwolenia, ale tak jak pisali wczesniej - nie moze to wplynac na wode i nie moze zablokowac jej splywu. 

 

Nie wszystkim tez powinno sie podnosic teren - najlepiej uzyc grubego gruzu lub betonowego mialu. 

 

Cegly tez moga sie nadac, ale je lepiej wywiezc - np, w workach big bag 

Potwierdzam do 0,5 m można bez zezwolenia. Sąsiad robił.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...