Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Pomocnik

Ogrzewanie ciepłej wody użytkowej kolektorami słonecznymi

Recommended Posts

Przyjmuje się, że do wytwarzania ciepłej wody użytkowej dla jednego mieszkańca potrzeba ok. 1,0 m² powierzchni kolektora. W systemach wykorzystujących kolektory słoneczne tylko w okresie wiosenno-letnim, można zastosować układ, w którym woda jest bezpośrednio ogrzewana w absorberze panelu słonecznego.

Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/kolektory-sloneczne-i-fotowoltaika/a/8982-ogrzewanie-cieplej-wody-uzytkowej-kolektorami-slonecznymi

Gość maruda1948@tlen.pl
Dla 2 osób koszt tego urządzenia,sam panel na dach+glikol czy zapięcia do dachu.Pozdrawiam

Ktoś orientuje się jak sprawiają się te kolektory słoneczne ze zbiornikiem na wodę na górze? Nikt o tym nie pisze a taki kolektor to koszt 2-2,5 tyś i pół roku gorąca woda. Tak przynajmniej twierdzą posiadacze. Ale chciałbym coś bezstronnie poczytać...

2 godziny temu, Batman napisał:

Ktoś orientuje się jak sprawiają się te kolektory słoneczne ze zbiornikiem na wodę na górze? Nikt o tym nie pisze a taki kolektor to koszt 2-2,5 tyś i pół roku gorąca woda. Tak przynajmniej twierdzą posiadacze. Ale chciałbym coś bezstronnie poczytać...

Obecnie nie kalkuluje sie montować solary. Dzisiaj rację bytu ma PCi na cwu, podgrzewa wodę praktycznie cały rok i potrzebuje do działania dodatniej temperatury powietrza (działa nawet do -5) a nie jak solary potrzebuje aby sprawnie działać słońca no i przy montażu PCi nie musisz pruć dachu i ścian aby przeprowadzić całą instalację. I nie łudź się że solary działają bez prądu bo prąd musi być aby było sterowanie.

Gość Piotr
Korzystam z kolektora słonecznego piąty rok. Kupiłem używany który był na dachu ok. 10 lat. Instalacja składa się z 2 paneli o wymiarze 130x100 cm ustawionych na stelażu na trawniku przed domem. Panele skierowałem dokładnie w kierunku południowym a kąt nachylenia to 45 stopni. 500 litrowy zbiornik wody znajduje się w piwnicy w odległości ok 4 m od paneli. Wewnątrz zbiornika jest wężownica z rury PCW dł. 400 metrów przez którą przepływa woda z sieci. Automatyka powoduje, że kiedy temperatura paneli jest wyższa o 15 stopni od wody w zbiorniku włącza się pompa i tłoczy wodę ze zbiornika do kapilarów paneli. W związku z tym, że zbiornik jest poniżej dolnego brzegu paneli po wyłączeniu się pompy woda sama spływa z układu do zbiornika i nie zamarza w układzie. W okresie od wiosny do jesieni woda użytkowa ma zazwyczaj temperaturę powyżej 60 stopni. Wystarcza na minimum 2 dni dla 3 osobowej rodziny.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

• Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

• Najnowsze posty

• No nie wiem jakie prawo jest bo ja bym nie chciał żeby tak się dostawił do mnie 
    • Dzień dobry, Chciałbym podpiąć się pod ten stary już temat, żeby nie tworzyć nowego. Chodzi mi o informację czy i co jestem w stanie zrobić aby odczuwalnie zredukować hałasy zza płotu od pobliskich sąsiadów, a raczej ich psów.  Posiadam płot jak w załączniku, ale niestety za tym płotem, po drugiej stronie działki jest jakiś pies, który szczeka na każdego przechodnia. Co gorsza jak ten zacznie szczekać to potrafi się odezwać kolejne 3 psy. Czasami idzie oszaleć bo szczekanie potrafi być słychać w mieszkaniu przy zamkniętym oknie, jak nie leci żadna muzyka itp czyli jak jest cisza. Dodam, że te psy znajdują się w odległości 20-40 metrów od płotu.  Teraz pytanie:   1. Czy uzyskam cokolwiek tworząc drugą warstwę płotu naprzemiennie czyli zasłaniając szpary między deskami, kolejnymi deskami? Czy będzie to miało jakiekolwiek znaczenie? Oczywiście wiem, że to absolutnie nie wyeliminuje hałasu (szczekania) ale czy cokolwiek zmniejszy jego głośność? Np na tyle, że przy zamkniętych oknach już nie będzie go słuchać w absolutnej ciszy w mieszkaniu, a przy otwartym oknie nie będzie już takie donośne?   2. Czy macie jakiś inny pomysł co mógłbym zrobić niedużym kosztem oraz przede wszystkim nie dużym kosztem pracy? Szukałem jakichś mat akustycznych które by się sprawdziły na zewnątrz ale nie znalazłem nic takiego. Wszyscy odpisują, że nie mają mat/wełny przeznaczonej do warunków atmosferycznych.  Chciałem ją włożyć między starą a nową warstwę płotu.    3. Tak wiem, roślinność i ona będzie zdecydowanie większa niż na zdjęciu poniższym, ale nie wydaje mi się, żeby w dużym stopniu zniwelowała efekt, szczególnie w zimę kiedy nie będzie liści i drzewka/rośliny będą "gołe". Żywopłotu z choinek raczej tam posadzić nie mogę, chyba, że jakiś z pnączy, dosyć płytki oraz musiałbym faktycznie dobrze wpłynąć na wytłumienie dźwięku.    Byłbym wdzięczny za jakieś podpowiedzi.   
    • Jak w temacie... ile trzeba wydać na drzwi wejściowe do domu? Bo przy wyborze okien padło hasło "drzwi" i sprzedawca rzucił ceną od 8tys... znająć życie skończy się co najmniej na 12tys   Nie stać mnie w tej chwili na takie luksusy bo się z całej kasy wystrzelałem...   Co jest z tymi drzwiami nie tak? Z czym muszę się liczyć kupując takie drzwi? Bo taka cena to mi pasuje https://allegro.pl/oferta/drzwi-zewnetrzne-dwuskrzydlowe-120-130-140-cm-8327869699   Nie potrzebuję super antywłamaniowych, super ciepłych itd...
    • a po co miałby robić?
    • Masz lakier alkidowo - uretanowy, to kaponu nie da radę dawać.
  • Popularne tematy

• Utwórz nowe...