Skocz do zawartości

Problem z ciepla woda


manfrett

Recommended Posts

Witam. Mam problem z  ciepla woda. Mam piec na ekogroszek, Zbiornik na wode ciepla okolo 150l. Temperatura zadana 42'C, zawór  trójdrożny otwarty.  Podczas brania szybkiego (naprawde szybkiego - doslownie pare minut) woda pod koniec leci już letnia woda. Jezeli z pomoca paleniska awaryjnego w trybie recznym podniose temperature do okolo 65/70"C, mozna wtedy mowic o normalnej kapoeli. Nie wiem z czego to wynika. Przy czterech osobach w domu robi się delikatnie mowiac uciazliwe. 

 

Bardzo prosze o pomoc. 

Link do komentarza
57 minut temu, manfrett napisał:

Temperatura zadana 42'C,

Może termoregulacja nie działa , albo termometr (czujkę masz u góry) zbiornika. U dołu może masz zimniejszą wodę, u góry cieplejszą. 

Może masz długą drogę od zbiornika do wanny - i po drodze woda się chłodzi. Ale w takim przypadku raczej dłużej sie czeka na ciepłą wodęwylewając tą "pierwszą" z rury zimną.

Może za wolno woda się nagrzewa (wymienia, uzpełnia) w porównaniu z ilością pobraną. Np. kiedy 4 osoby biorą prysznic jedna po drugiej. Albo używaja jednocześnie wody w łazience i kuchni?

Link do komentarza
13 godzin temu, manfrett napisał:

Witam. Mam problem z  ciepla woda. Mam piec na ekogroszek, Zbiornik na wode ciepla okolo 150l. Temperatura zadana 42'C, zawór  trójdrożny otwarty.  Podczas brania szybkiego (naprawde szybkiego - doslownie pare minut) woda pod koniec leci już letnia woda. Jezeli z pomoca paleniska awaryjnego w trybie recznym podniose temperature do okolo 65/70"C, mozna wtedy mowic o normalnej kapoeli. Nie wiem z czego to wynika. Przy czterech osobach w domu robi się delikatnie mowiac uciazliwe. 

 

Bardzo prosze o pomoc. 

Masz stanowczo ustawiona za nisko temperaturę. 40 stopni to powinna mieć wodą powracająca do kotła a nie ustawiona na zasilaniu, Ty po prostu mulisz piec. Należy ustawić temp za zasilaniu 55 stopni i będzie wszystko ok. 

Masz osobną pompkę do cwu czy jedną na c.o. i cwu?

Edytowano przez mhtyl (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
46 minut temu, mhtyl napisał:

Masz stanowczo ustawiona za nisko temperaturę. 40 stopni to powinna mieć wodą powracająca do kotła a nie ustawiona na zasilaniu, Ty po prostu mulisz piec. Należy ustawić temp za zasilaniu 55 stopni i będzie wszystko ok. 

Masz osobną pompkę do cwu czy jedną na c.o. i cwu?

Jedna pompa. Zaraz za pompa jest "rozgałęzienie". Woda rozchodzi się na zbiornik i grzejniki. A jak przestawie z 40 na 55, nie wzrośnie mi zużycie węgla? Mieszkam w bloku z 85r., nieocieplony. Mieszkanie ma 67m2, tygodniowo spalam okolo 120kg ekogroszku. 

Link do komentarza
1 godzinę temu, manfrett napisał:

Jedna pompa. Zaraz za pompa jest "rozgałęzienie". Woda rozchodzi się na zbiornik i grzejniki. A jak przestawie z 40 na 55, nie wzrośnie mi zużycie węgla? Mieszkam w bloku z 85r., nieocieplony. Mieszkanie ma 67m2, tygodniowo spalam okolo 120kg ekogroszku. 

Nie wzrośnie a nawet być może i zmaleje zużycie ekogorszku. Bo teraz to tak jakbyś samochodem jechał 100 km z prędkości 80km/h  na biegu trzecim z obrotami silnika 3 tys ale gdy wrzuciłbyś bieg piąty to obroty spadną do 2 tys, w którym przypadku spalisz więcej paliwa? Tak samo masz z piecem.

 

Link do komentarza
3 godziny temu, mhtyl napisał:

Nie wzrośnie a nawet być może i zmaleje zużycie ekogorszku. Bo teraz to tak jakbyś samochodem jechał 100 km z prędkości 80km/h  na biegu trzecim z obrotami silnika 3 tys ale gdy wrzuciłbyś bieg piąty to obroty spadną do 2 tys, w którym przypadku spalisz więcej paliwa? Tak samo masz z piecem.

 

Przestawiłem. Jutro sprawdze efekty. 

Tak przy okazji. Jak korzystac z zaworu trójdrożnego ?

Link do komentarza
Dnia 15.02.2020 o 18:16, manfrett napisał:

Przestawiłem. Jutro sprawdze efekty. 

Tak przy okazji. Jak korzystac z zaworu trójdrożnego ?

1. Wychodzi na to że miałeś racje, zużycie nie wzrosło (spadku też raczej nie zauważyłem). 

 

2. Jest na forum jakiś "specjalista" od nastawów sterownika do pieca? (mam TIGRA od kom-steru).

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 2 tygodnie temu...

1. przydało by się jakieś zdjęcie kotłowni.

2. Woda CWU ile masz ustawioną na piecu? Ja mam CWU na 55 stopni. 

3. Na piecu ustaw stałą temperaturę kotła na 55-60 stopni, przy niskiej temperaturze oszczędzisz trochę opału ale zajedziesz piec (punk rosy + temp. spalin)

Link do komentarza

Jezeli chodzi o ciepla wode to lepiej. Mam jeszcze jeden problem (wstyd sie przyznac),ale mam problem z nastawieniem pieca. Tak jak pisalem mieszkanie 67m2 , nieocieplone (okna plastik + roleta zewnetrzna), mieszkam na parterze. Obecnie wychodzi mi 25 kg dziennie!!! Nie mam problemow z mysleniem, ale jakos wyregulowanie pieca mnie przerasta....
 

WhatsApp Image 2020-03-16 at 06.29.56.jpeg

Link do komentarza
Gość mhtyl
13 minut temu, manfrett napisał:

Poniżej jak mam ustawiony sterownik obecnie:

 

image.png.cf4b8aced0ffa429d435c460f26b6268.png

Temperatura pieca za niska, już o tym pisałem, ustawa na 55 stopni.

Temperatura załączenia pompy też uważam za wysoka, wystarczy 30 stopni.

Wydaje mi się że te przedmuchy też są za często bo wdmuchujesz ciepło w komin niepotrzebnie ja bym ustawił około 15 min. Czas przedmuchu też, ustaw na min jaki można.

Czas pomiędzy podawaniem tez bym zwiększył do około 10 min.

 Czy nie ma ten sterownik ustawienia AUTO? Dmuchawa powinna włączać sie gdy temperatura spadnie poniżej ustawionej i powinna dmuchać tak długo aż temperatura osiągnie zadaną na sterowniku. Tak dmuchawa działa przy zwykłym piecu, z ekogorszkiem nie miałem do czynienia więc nie wiem czy to prawidłowo.

Czas pomiędzy podawaniem tez mi się wydaje za krótki, czy w ciągu półtorej minuty zdąży się podany opał spalić?

 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...