Skocz do zawartości

220 metrów dachu a wielkość zbiornika rozsaczajacego ^^


Platinum_

Recommended Posts

Witam. Mam pytanie odnośnie zbiornika na deszczówkę z mojego przyszłego domu. A mianowicie jutro mam zamiar przywieźć zbiornik 1600l i w przyszłości zrobić w nim 40cm wlaz i poszatkować go otwornica ze spodu i po bokach . Planuje wykopać 2m dół.  Zasypać go kamieniem do 1 m i na górze położyć ten zbiornik. Teraz pytanie. Czy 1600l nadazy odbierać wodę z całych 220metrow dachu? Teren z dużą ilością kamienia . 

Link do komentarza
6 godzin temu, retrofood napisał:

Więc puść swobodnie, po co przepuszczać to przez zbiornik? Jaka odległość tego zbiornika od domu, od fundamentów?

 

Zbiornik 6m od fundamentów.  Nie mam gdzie tego puścić swobodnie. Zero dostępu do jakiegokolwiek rowu itp. 

4 godziny temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

Z czasem zbiornik zamuli się  napływającym przez otwory gruntem, a pojemność zbiornika teoretycznie pomieści wodę z opadu rzędu 5 mm. 

Woda z opadu rzędu 5mm ? Jak to mam rozumieć? W zbiorniku mam zrobiony wlaz po to aby go co jakiś czas wyczyścić.  Z zewnątrz można zastosować agrotkaninę na bokach dziury w ziemi przed obsypaniem kamieniami.

Link do komentarza
7 godzin temu, Platinum_ napisał:

Woda z opadu rzędu 5mm

IMGW podaje takie dane - np opad 5 mm na 1 metr kwadratowy powierzchni, czyli 5dcm3 na i m2.

Z dachu o powierzchni 220 m2 - przy założeniu, że wszystko spłynie do zbiornika - nazbierasz 1,1 m3 deszczówki, tzn 1100 litrów

20 godzin temu, Platinum_ napisał:

Chce to puścić po prostu w ziemię.

A co to za ziemia?

Jeśli to kamienie w glinie, to zapomnij o rozszączaniu i "puszczaniu po prostu w ziemię"

Link do komentarza
36 minut temu, uroboros napisał:

IMGW podaje takie dane - np opad 5 mm na 1 metr kwadratowy powierzchni, czyli 5dcm3 na i m2.

Z dachu o powierzchni 220 m2 - przy założeniu, że wszystko spłynie do zbiornika - nazbierasz 1,1 m3 deszczówki, tzn 1100 litrów

A co to za ziemia?

Jeśli to kamienie w glinie, to zapomnij o rozszączaniu i "puszczaniu po prostu w ziemię"

To co mam zrobić? Nie mam gdzie tego puścić 

Link do komentarza
1 godzinę temu, Platinum_ napisał:

To co mam zrobić? Nie mam gdzie tego puścić 

No sorry, jak to gdzie? Przecież nie budowałeś domu w jeziorze, prawda? Chyba ta woda dotychczas gdzieś wsiąkała. Więc dlaczego ma nie wsiąkać teraz, skoro ilość opadów wciąż się zmniejsza? Wydaje mi się, że zbyt mocno przejąłeś się tematem. Jaki obszar ma Twoja działka?

Link do komentarza
1 godzinę temu, Platinum_ napisał:

To co mam zrobić? Nie mam gdzie tego puścić 

Rozumiem, że chcesz zebrać wodę do zbiornika w czasie opadu i potem rozsączyc w terenie - no to zrób wyjście z tego zbiornika drenami, dalej od domu. Kilka rur drenarskich obok siebie jakieś 50 cm pod pow. terenu. Ale nie wiadomo, jak to się zachowa w zimie.

A więc najpierw powinno się zrobić wykop, zobaczyć czy masz grunt chłonny - jeśli tak - to trzeba zrobić rozsączanie głębiej - ale też drenarskimi rurami w warstwie chłonnej - i wtedy również w zimie to będzie działać.

 

Natomiast sypanie kamienia do warstwy nieprzepuszczalnej (jak apisałeś - pod zbiornik) - np gliny - nic nie da. Wg mnie.

Link do komentarza
9 godzin temu, retrofood napisał:

No sorry, jak to gdzie? Przecież nie budowałeś domu w jeziorze, prawda? Chyba ta woda dotychczas gdzieś wsiąkała. Więc dlaczego ma nie wsiąkać teraz, skoro ilość opadów wciąż się zmniejsza? Wydaje mi się, że zbyt mocno przejąłeś się tematem. Jaki obszar ma Twoja działka?

Wyżej dostałem odpowiedź że taki zbiornik chłonny mi nic nie da . 11 arów 

Link do komentarza
  • 5 miesiące temu...

Przede wszystkim sprawdż przepuszczalność gleby do głębokości 2 m . Potem będziesz miał okazję , kopać dreny , czy kamienie . A jak dreny , to i kamienie i włóknina , a rynny pionowe z siatką zbierającą liście i odpady. Wejście do włazu może być niebezpieczne bez wyciągu gazów / zawsze /z liną i nawet zwykłym odkurzaczem , a poślizg na zadku i tak murowany  .5cm     , to jest optymalny pozom deszczu , a jeśli  następuje Urwanie chmury , to jeszcze nie wiesz , gdzie będziesz szukał twojego DEKLA z włazu . Bez drenów usłyszysz pulsowanie ZIEMI , a potem wystrzał , i to może być najlepsze zakończenie prób doświadczalnych. Obserwowałem kilka razy urwanie chmur na blokach mieszkalnych , gdzie studzienki nie odebrały w mieście wody i tynk na ścianach na 2im piętrze wyrwało do 5cm w głąb ściany.

 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...