Skocz do zawartości

Stary otynkowany dom szkieletowy- docieplenie


Recommended Posts

Witam.

Jestem posiadaczem domu wybudowanego w latach pięćdziesiątych. Budynek powstał w technologii szkieletowej. Wypełnienie szkieletu stanowią ramy z trzciny. Budynek na zewnątrz jest otynkowany, a od środka na oryginalny tynk przyklejone są płyty g-k.

Planuję przeprowadzić termomodernizację, lecz nie wiem za bardzo jaką technologię wybrać żeby uniknąć zawilgocenia ścian.

Zależałoby mi, żeby zachować obecną stylistykę budynku, więc odpada Siding  i deska.

Czy konieczne jest usuwanie starego tynku i zastąpienie go poszyciem z płyt OSB  w celu montażu na nich styropianu ryflowanego lub wełny mineralnej?

Dziękuję i pozdrawiam.

Link do komentarza

Wszystko zależy od kondycji starego tynku. Być może jest nawet na tyle wytrzymały, że da się do niego przykleić ocieplenie z wełny. Jednak to mało prawdopodobne. Zawsze można zrobić ocieplenie na ruszcie mocowane do obecnych ścian. Przykryć je płytami drewnopochodnymi, pozostawiając pod nimi drożną u dołu i u góry szczelinę wentylacyjną, a płyty otynkować.

Link do komentarza

Od zewnątrz: poszycie/elewacja, wiatroizolacja, wełna, konstrukcja nośna, między słupami wełna w przekroju, i jesteśmy już w środku: paroizolacja, poszycie z OSB/MFP, Fermacell, g-k.

Wcześniej jednak trzeba sprawdzić, czy konstrukcja jest OK.

Zapraszam do lektury https://budujemydom.pl/budowlane-abc/domy-pod-klucz/porady/17196-jakie-drewno-wybrac-do-budowy-domu-z-bali

i jeden schemat z artykułu. Na tym schemacie nie ma dodatkowej izolacji termicznej (niczym izolacja nakrokwiowa na poddaszu)

dz03OTAmaD02MTA=_src_216571-domy_z_drewn

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...