Skocz do zawartości

Stary otynkowany dom szkieletowy- docieplenie


Recommended Posts

Witam.

Jestem posiadaczem domu wybudowanego w latach pięćdziesiątych. Budynek powstał w technologii szkieletowej. Wypełnienie szkieletu stanowią ramy z trzciny. Budynek na zewnątrz jest otynkowany, a od środka na oryginalny tynk przyklejone są płyty g-k.

Planuję przeprowadzić termomodernizację, lecz nie wiem za bardzo jaką technologię wybrać żeby uniknąć zawilgocenia ścian.

Zależałoby mi, żeby zachować obecną stylistykę budynku, więc odpada Siding  i deska.

Czy konieczne jest usuwanie starego tynku i zastąpienie go poszyciem z płyt OSB  w celu montażu na nich styropianu ryflowanego lub wełny mineralnej?

Dziękuję i pozdrawiam.

Link do komentarza

Wszystko zależy od kondycji starego tynku. Być może jest nawet na tyle wytrzymały, że da się do niego przykleić ocieplenie z wełny. Jednak to mało prawdopodobne. Zawsze można zrobić ocieplenie na ruszcie mocowane do obecnych ścian. Przykryć je płytami drewnopochodnymi, pozostawiając pod nimi drożną u dołu i u góry szczelinę wentylacyjną, a płyty otynkować.

Link do komentarza

Od zewnątrz: poszycie/elewacja, wiatroizolacja, wełna, konstrukcja nośna, między słupami wełna w przekroju, i jesteśmy już w środku: paroizolacja, poszycie z OSB/MFP, Fermacell, g-k.

Wcześniej jednak trzeba sprawdzić, czy konstrukcja jest OK.

Zapraszam do lektury https://budujemydom.pl/budowlane-abc/domy-pod-klucz/porady/17196-jakie-drewno-wybrac-do-budowy-domu-z-bali

i jeden schemat z artykułu. Na tym schemacie nie ma dodatkowej izolacji termicznej (niczym izolacja nakrokwiowa na poddaszu)

dz03OTAmaD02MTA=_src_216571-domy_z_drewn

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...