Skocz do zawartości

Nowy dom stary problem


Recommended Posts

Gość mhtyl
13 minut temu, wojvito napisał:

Mój problem polega że mam pytanie czy po otrzymaniu pozwolenia na rozbiórkę mogę ją wykonać sam czy muszę wziąć firmę która to wykona. 

 

Jaki jest czas i koszt takiego pozwolenia. 

Nie ważne kto to zrobi i jak to zrobi, ważne aby zniknęło :) 

Koszt kiedyś uzyskanie zgody na rozbiórkę było to za darmo, dzisiaj nie wiem, podejrzewam że też.

Link do komentarza

A czy warto budować dom w tym samym miejscu czy wiaza się z tym jakieś niższe koszty czy nie ma to znaczenia. 

 

I jeszcze jedno sąsiad na granicy działki na postawiony budynek gospodarczy. 

Czy mogę z mojej strony dobudować sobie do tego garaż. 

Wiadomo że w normalnej sytuacji obowiazuj odstęp ale jeśli jego budynek stoi już na granicy?

Link do komentarza
Gość mhtyl
Przed chwilą, wojvito napisał:

A czy warto budować dom w tym samym miejscu czy wiaza się z tym jakieś niższe koszty czy nie ma to znaczenia. 

 

Nie ma znaczenia i nic taniej nie wyjdzie, powiedziałbym że jeszcze drożej gdybyś chciał wykorzystać stare fundamenty do nowo budowanego domu.

2 minuty temu, wojvito napisał:

I jeszcze jedno sąsiad na granicy działki na postawiony budynek gospodarczy. 

Czy mogę z mojej strony dobudować sobie do tego garaż. 

Wiadomo że w normalnej sytuacji obowiazuj odstęp ale jeśli jego budynek stoi już na granicy?

To czy możesz oostawić w granicy czy nie leży w gestii gminy i WZ albo MPZP.

4 minuty temu, wojvito napisał:

Wiadomo że w normalnej sytuacji obowiazuj odstęp ale jeśli jego budynek stoi już na granicy?

Wiesz, tak po ciuchu powiem że zawsze może powiedzieć że u Ciebie już ten garaż stał od wieków na działce :) 

Link do komentarza
Gość mhtyl
2 minuty temu, joks napisał:

Mam to samo .W starostwie chciałem zrobić zgłoszenie ale jeżeli na granicy to projekt , pozwolenie na budowę ...i cała reszta która się z tym wiąże .

Jeżeli chodzi o garaż to czy w granicy czy nie to musi być projekt i chyba dodatkowa opłata (kiedyś o ile dobrze pamiętam około 50 zł) natomiast gdyby to był budynek gospodarczy do 35 m2 to tylko na zgłoszenie.

Link do komentarza
4 minuty temu, mhtyl napisał:

Jeżeli chodzi o garaż to czy w granicy czy nie to musi być projekt i chyba dodatkowa opłata (kiedyś o ile dobrze pamiętam około 50 zł) natomiast gdyby to był budynek gospodarczy do 35 m2 to tylko na zgłoszenie.

Gdybym miał gdzie się odsunąć z tym garażem to nie byłoby problemu ze zgłoszeniem .

Edytowano przez joks (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość mhtyl
3 minuty temu, joks napisał:

Gdybym miał gdzie się odsunąć z tym garażem to nie byłoby problemu ze zgłoszeniem .

To nie próbuj z garażem tylko z gospodarczym.

 

2 minuty temu, zenek napisał:

No ale na zgłoszenie chyba też trzeba mieć projekt? Czy nie?

Jeżeli chodzi o gospodarczy to nie potrzeba projektu.

Link do komentarza
9 minut temu, mhtyl napisał:

To nie próbuj z garażem tylko z gospodarczym.

Pan w urzędzie ,, uprzejmie '' mi wyjaśnił że cokolwiek chcę postawić na granicy i z czegokolwiek to i tak najpierw pozwolenie od sąsiada a potem cała reszta papierologii .... ,, i co Pan zrobisz ? nic Pan nie zrobisz ''...

Link do komentarza
Gość mhtyl
37 minut temu, joks napisał:

Pan w urzędzie ,, uprzejmie '' mi wyjaśnił że cokolwiek chcę postawić na granicy i z czegokolwiek to i tak najpierw pozwolenie od sąsiada a potem cała reszta papierologii .... ,, i co Pan zrobisz ? nic Pan nie zrobisz ''...

Ta pani w urzędzie to uprzejmie mówiąc jest niedouczona bo zgoda a nie pozwolenie pozwolenie od sąsiada obowiązywało kiedyś, dawno temu a teraz nie ma już czegoś takiego jak zgoda sąsiada. To czy w granicy będziesz mógł postawić czy nie decyduje urząd.

Link do komentarza

Sąsiiad sie wybudował w granicy? No to nie piwinieneś mieć żadnych problemów żeby dobudować do niego. Na pozwolenie i tyle.

Szkoda, żeś tego sobie nie zagwarantował, jak on się starało pozwolenie, bo też od ciebie pewnie taką zgodę żądała gmina.

Ale nawet bez tego na zasadzie wzajemności i dobudowy - bez trudu powinno przejść.

Link do komentarza
Gość mhtyl
2 godziny temu, joks napisał:

I przejdzie , tylko że koszta wzrastają ..

Znaczy sie jakie koszta?

1 godzinę temu, zenek napisał:

Ale myślę, że z pozwoleniem nie ma kontrowersji - natomiast ze zgłoszeniem zawsze pewna niepewność.

Wg obecnego PB to i budowę domu jednorodzinnego można wybudować na zgłoszenie albo na pozwolenie.

Link do komentarza
Gość mhtyl
9 minut temu, joks napisał:

Projekt budowlany , jego ewentualna adaptacja , geodeta....

To w przypadku garażu ale jeżeli chciałbyś postawić gospodarczy do 35 m2 to te dodatkowe koszta odpadają.

Link do komentarza
Gość mhtyl

Nie wszystko jedno bo garaż to jest że tak powiem inna inszość, garażu na zgłoszenie nie postawisz (musisz mieć projekt, geodetę itp) natomiast budynek do 35 m2 jest na zgłoszenie. Problem tylko czy gmina wyrazi zgodę na budowę w granicy. Poczytaj sobie nowe PB co mówi na ten temat.

Link do komentarza

Garaż też można stawiać na zgłoszenie (do 35m2). :icon_cool:

 

Usytuowanie budynku na działce budowlanej w sposób, o którym mowa w ust. 2-4, (czyli w odległości mniejszej niż 4 lub 3 m)  powoduje objęcie sąsiedniej działki obszarem oddziaływania obiektu w rozumieniu art. 3 pkt 20 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane - a co jest z tym związane, uruchomienie bardziej rygorystycznych procedur.

 

I prawdą jest że nie ma już ustawowej procedury zgody sąsiada, ale podpisanie takiej zgody uniemożliwia sąsiadowi (co do zasady), skutecznego oprotestowania decyzji urzędu.

Link do komentarza
54 minuty temu, bajbaga napisał:

I prawdą jest że nie ma już ustawowej procedury zgody sąsiada, ale podpisanie takiej zgody uniemożliwia sąsiadowi (co do zasady), skutecznego oprotestowania decyzji urzędu.

Ale też, jeśli sąsiad ma garaz  w granicy, to ten fakt ogranicza mu (co do zasady) oprotestowanie bliźniaczego dobudowania garażu na działce sąsiedniej.

 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...