Skocz do zawartości

Czy postawię dom na wąskiej działce o szerokości 17 m?


Recommended Posts

Mam możliwość kupna działki o szerokości 17 m, która nie sąsiaduje z zabudowaniami. Chcę dom o szerokości 11,5 m, moje pytanie brzmi - czy mogę postawić go 1,5 m od granicy, ścianą bez okien i drzwi? A jak to jest z budowaniem domu na granicy działki?


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/budowlane-abc/dzialka/porady/31480-czy-postawie-dom-na-waskiej-dzialce-o-szerokosci-17-m

Link do komentarza
Gość Szymon
Czy na wąskiej działce do 16 m, w przypadku posadowienia domu na działce 1,5 m do granicy - trzeba ocieplać wełną mineralną od tej strony? (na działce z boku nie ma zabudowań bezpośrednio)
Link do komentarza
1 godzinę temu, Gość Szymon napisał:

Czy na wąskiej działce do 16 m, w przypadku posadowienia domu na działce 1,5 m do granicy - trzeba ocieplać wełną mineralną od tej strony? (na działce z boku nie ma zabudowań bezpośrednio)

Możesz wyjaśnić o co chodzi w poście?

Co ma wspólnego ocieplanie ściany do szerokości działki?

Edytowano przez bobiczek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość mhtyl
8 godzin temu, Gość Szymon napisał:

w przypadku posadowienia domu na działce 1,5 m do granicy - trzeba ocieplać wełną mineralną od tej strony? (na działce z boku nie ma zabudowań bezpośrednio)

Nie ma takiego obowiązku ani przepisu prawnego abyś musiał ocieplać.

Link do komentarza
Gość mhtyl
1 godzinę temu, Elfir napisał:

pod warunkiem że bez ocieplenia dom spełni WT izolacji przegród (np. jakaś ciepła ściana jednowarstwowa).

Pytanie dotyczyło trzeba ocieplać wełną mineralną a nie wiadomo jaka ściana czy 1W czy 2W. jemu chyba chodzi o warunki p-poż coś w ten deseń co murek przeciw ogniowy. Bo przecież oczywista oczywistość że przy ścianie 2W ocieplenie musi być.

Link do komentarza
  • 1 rok temu...

Może i tak, ale jak ktoś ma działkę 12,5 m szerokości i taki sam dom, znaczy od płota do płota, to nawet mysz przy siatce nie przejdzie. Kiedyś bogaci gospodarze stawiali tak stodoły. Od granicy do granicy. A przejazd z podwórka do pól i łąk odbywał się przez stodołę. Takie obiekty widywałem kiedyś wcale nierzadko. To i pewnie dom może być.

Link do komentarza
16 godzin temu, podczytywacz napisał:

Dlaczego od razu auto przez salon? a taczką nie można? Można...

 

 

 

Obaj już zaczynamy zenkować :wallbash::zalamka:

 

Jest jeszcze jedna opcja. Widziałam taki dom nad morzem. Rozbudowany na pensjonat. Budynek na całą szerokość działki (nie szeregówka). Przejazd na tył posesji  (dość spory teren) pod domem, wykopany "tunel".

Znalazłam nawet zdjęcie (fragment).

Przechwytywanie.JPG

Edytowano przez Budujemy Dom - budownictwo i wnętrza (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Dnia 6.02.2020 o 08:04, Gość Szymon napisał:

Czy na wąskiej działce do 16 m, w przypadku posadowienia domu na działce 1,5 m do granicy - trzeba ocieplać wełną mineralną od tej strony? (na działce z boku nie ma zabudowań bezpośrednio)

Szymon do takiej "wstążki"  najlepszy dom to  w zabudowie bliźniaczej, upewnić się, czy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie wyklucza możliwości postawienia takiego typu budynków.

Dokup drugą "wstążkę" przylegającą do tej działki szerszą miedzą, pobuduj dwa domy w zabudowie bliźniaczej, jeden daj teściowej, albo sprzedaj.   

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Gość Dorota
Witam . Ja mam pytanie czy ważna jest szerokość cześci budowlanej czy całości działki, wyjaśniam działka ma 41 m szerokości ale Śląska się z cieku wodnego i obudowy biologicznej cieku, dalej zieleń nieurządzona i teren budowlany przy czym muszę odliczyć pas 15 m od górnej granicy skarpy brzegowej- i zostaje 12 m szerokości pozwalające na zabudowę, niestety tak jest w MPZP i pytanie czy w takim wypadku mode postawić dom 1,5 od granicy działki sasiada
Link do komentarza
Cytat

§ 12. 1. Jeżeli z przepisów § 13, 60 i 271-273 lub przepisów odrębnych określających dopuszczalne odległości niektórych budowli od budynków nie wynikają inne wymagania, budynek na działce budowlanej należy sytuować w odległości od granicy z sąsiednią działką budowlaną nie mniejszej niż:
1) 4 m - w przypadku budynku zwróconego ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi w stronę tej granicy,
2) 3 m - w przypadku budynku zwróconego ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych w stronę tej granicy.
2. Sytuowanie budynku w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, dopuszcza się w odległości 1,5 m od granicy lub bezpośrednio przy tej granicy, jeżeli wynika to z ustaleń planu miejscowego albo decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
3. W zabudowie jednorodzinnej, uwzględniając przepisy odrębne oraz zawarte w § 13, 60 i 271-273, dopuszcza się:
1) sytuowanie budynku ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną lub w odległości mniejszej niż określona w ust. 1 pkt 2, lecz nie mniejszej niż 1,5 m, na działce budowlanej o szerokości mniejszej niż 16 m,
2) sytuowanie budynku bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną, jeżeli będzie on przylegał całą powierzchnią swojej ściany do ściany budynku istniejącego na sąsiedniej działce lub do ściany budynku projektowanego, dla którego istnieje ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę, pod warunkiem że jego część leżąca w pasie o szerokości 3 m wzdłuż granicy działki będzie miała długość i wysokość nie większe niż ma budynek istniejący lub projektowany na sąsiedniej działce budowlanej,
3) rozbudowę budynku istniejącego, usytuowanego w odległości mniejszej niż określona w ust. 1 od granicy z sąsiednią działką budowlaną, jeżeli w pasie o szerokości 3 m wzdłuż tej granicy zostaną zachowane jego dotychczasowe wymiary, a także nadbudowę tak usytuowanego budynku o nie więcej niż jedną kondygnację, przy czym w nadbudowanej ścianie, zlokalizowanej w odległości mniejszej niż 4 m od granicy nie może być otworów okiennych lub drzwiowych,
4) sytuowanie budynku gospodarczego i garażu o długości mniejszej niż 5,5 m i o wysokości mniejszej niż 3 m bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną lub w odległości nie mniejszej niż 1,5 m ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych.
4. Usytuowanie budynku na działce budowlanej w sposób, o którym mowa w ust. 2 i 3, powoduje objęcie sąsiedniej działki budowlanej obszarem oddziaływania w rozumieniu art. 3 pkt 20 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane.
5. Odległość od granicy z sąsiednią działką budowlaną nie może być mniejsza niż:
1) 1,5 m do okapu, gzymsu, balkonu lub daszku nad wejściem, a także do takich części budynku jak galeria, taras, schody zewnętrzne, pochylnia lub rampa,
2) 4 m do zwróconego w stronę tej granicy otworu okiennego umieszczonego w dachu lub połaci dachowej.
6. Budynek inwentarski lub budynek gospodarczy, uwzględniając przepisy odrębne oraz zawarte w § 13, 60 i 271-273, nie może być sytuowany ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi w odległości mniejszej niż 8 m od ściany istniejącego na sąsiedniej działce budowlanej budynku mieszkalnego, budynku zamieszkania zbiorowego lub budynku użyteczności publicznej, lub takiego, dla którego istnieje ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4.
7. Odległości od granicy z sąsiednią działką budowlaną do podziemnej części budynku, a także budowli podziemnej spełniającej funkcje użytkowe budynku, znajdujących się całkowicie poniżej poziomu otaczającego terenu, nie ustala się.

 

https://muratordom.pl/porady-ekspertow/zgoda-sasiada-aa-9xMG-G4pU-aeF8.html

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...