Skocz do zawartości

Współwłasność a wydzielenie działki


O3M

Recommended Posts

Witam,

mam pytanie dotyczące podziału działki, w której posiadam współwłasność (1/3).

Plan zagospodarowania przestrzennego zakłada, że min. wielkość działki to 1500m2 bez możliwości podziału przed zabudowaniem. I dokładnie taką wielkość posiada.

Chciałby postawić na niej dom (spełniający warunki zabudowy) i następnie wydzielić działkę, dodam jeszcze że jest w tej chwili niezabudowana. Zgodnie z art. 95 ustawy o gospodarce nieruchomościami jest możliwość "wydzielenia działki budowlanej, jeżeli budynek został wzniesiony na tej działce przez samoistnego posiadacza w dobrej wierze".

Czy jeśli po wybudowaniu domu wydzielona zostanie moja cześć wbrew planowi zagospodarowani, to czy na pozostałej części współwłaściciela (1000 m2) będzie możliwa budowa domu, skoro działka będzie mniejsza niż zakłada plan zagospodarowania?

 

Ewentualnie czy są jakieś inne sposoby na wydzielenie działki?


I drugie pytanie, na dom chciałbym brać kredyt hipoteczny. Oczywiście bank zajmie hipotekę całości działki po uzyskaniu zgody współwłaściciela.

Natomiast czy po wybudowaniu domu i ewentualnym wydzieleniu działki jest opcja, żeby bank wykreślił hipotekę z pozostałeś części działki?

Link do komentarza
1 godzinę temu, O3M napisał:

Czy jeśli po wybudowaniu domu wydzielona zostanie moja cześć wbrew planowi zagospodarowani, to czy na pozostałej części współwłaściciela (1000 m2) będzie możliwa budowa domu, skoro działka będzie mniejsza niż zakłada plan zagospodarowania?

Nie będzie możliwa budowa.

 

1 godzinę temu, O3M napisał:

Ewentualnie czy są jakieś inne sposoby na wydzielenie działki?

Jeżeli obecnie działka ma 1500 m2 i tyleż samo zakłada plan to ja nie widzę innej możliwości, matematyka jest nieubłagana.

1 godzinę temu, O3M napisał:

I drugie pytanie, na dom chciałbym brać kredyt hipoteczny. Oczywiście bank zajmie hipotekę całości działki po uzyskaniu zgody współwłaściciela.

Natomiast czy po wybudowaniu domu i ewentualnym wydzieleniu działki jest opcja, żeby bank wykreślił hipotekę z pozostałeś części działki?

Podejrzewam że bank jako właściciel działki może nie wyrazić zgody na podział a jeżeli już się zgodzi to musi ustanowić nowa hipotekę bo działka po podziale nie będzie tą samą działką co przed.

Link do komentarza
12 godzin temu, Elfir napisał:

możecie wybudować szeregowca (o ile MPZP pozwala na takie budownictwo) i podzielić na trzy części przy zniesieniu współwłasności. 

Albo wybudować jeden, ale tak sprytnie zaprojektować, by można było stosunkowo łatwo wydzielić bliźniaki :14_relaxed:

Przypominam, że dom jednorodzinny może mieć kilka mieszkań.

Link do komentarza

nie, nie można. Skoro jest trzech właścicieli, to co im po bliźniakach? Potrzebują trzech domów stojących ściana w ścianę, ale o odrębnych konstrukcjach (bez wspólnych ścian, dachów, instalacji), tak by geodeta spokojnie mógł wydzielić działki.

Bo inaczej wkopią się ze współwłasności we wspólnotę.

Link do komentarza
20 minut temu, zenek napisał:

Nie wiadomo, czy trzech. Pisze:

Ale pisał też o :

23 godziny temu, O3M napisał:

mam pytanie dotyczące podziału działki, w której posiadam współwłasność (1/3).

I tez tak pisał:

23 godziny temu, O3M napisał:

to czy na pozostałej części współwłaściciela (1000 m2) będzie możliwa budowa domu,

Więc nie wiadomo czy jest trzech współwłaścicieli ale na pewno jest ich dwóch.

2 godziny temu, Elfir napisał:

Skoro jest trzech właścicieli,

To że jest współwłasność i on posada jedna część z trzech nie oznacza że musza być trzy osoby.

Link do komentarza

Dziękuję wszystkim za odpowiedź.

 

Uściślając kwestę współwłaścicieli bo nie napisałem dokładnie, to oprócz mnie jest ich jeszcze dwóch, lecz nie są w tym momencie zainteresowani budowaniem czegokolwiek na swojej części. Tak więc niestety ale opcja z bliźniakiem odpada.

 

 

Link do komentarza
3 minuty temu, O3M napisał:

 Uściślając kwestę współwłaścicieli bo nie napisałem dokładnie, to oprócz mnie jest ich jeszcze dwóch, lecz nie są w tym momencie zainteresowani budowaniem czegokolwiek na swojej części.  

 

Tak to jest ze spółkami. Ja mieszkam w lokalu, który kiedyś miał trzech właścicieli (braci). Odziedziczyli to mieszkanie i tak się pokłócili, że żaden nie chciał się zgodzić, aby któryś inny w nim zamieszkał. Pat trwał przez parę lat, dopiero później doszli do wniosku, że muszą to sprzedać, bo pieniądze podzielić jest łatwiej niż udziały w mieszkaniu.

 

Tobie też sugeruję takie wyjście. Albo kup udziały u tych dwóch, albo zaproponuj im nabycie Twoich. Bo nie ruszycie z miejsca do śmierci.

A płacić podatki będzie trzeba.

Bez sensu sytuacja.

Link do komentarza
3 minuty temu, retrofood napisał:

 

Tak to jest ze spółkami. Ja mieszkam w lokalu, który kiedyś miał trzech właścicieli (braci). Odziedziczyli to mieszkanie i tak się pokłócili, że żaden nie chciał się zgodzić, aby któryś inny w nim zamieszkał. Pat trwał przez parę lat, dopiero później doszli do wniosku, że muszą to sprzedać, bo pieniądze podzielić jest łatwiej niż udziały w mieszkaniu.

 

Tobie też sugeruję takie wyjście. Albo kup udziały u tych dwóch, albo zaproponuj im nabycie Twoich. Bo nie ruszycie z miejsca do śmierci.

A płacić podatki będzie trzeba.

Bez sensu sytuacja.

Właśnie dlatego chciałem się zorientować czy w ogóle możliwa jest budowa domu i wydzielenie mojej części działki.

 

Ale cóż, teraz przynajmniej wiem na czym stoję i tak jak piszesz trzeba będzie zdecydować się na odkupienie udziałów lub sprzedaż działki, skoro praktycznie nie da się nic samodzielnie na niej postawić.

 

 

Link do komentarza
1 minutę temu, O3M napisał:

Ale cóż, teraz przynajmniej wiem na czym stoję i tak jak piszesz trzeba będzie zdecydować się na odkupienie udziałów lub sprzedaż działki, skoro praktycznie nie da się nic samodzielnie na niej postawić.

 

Rodzice mojej żony jeszcze za życia obdarowali ją i jej brata współwłasnością. I moja żona natychmiast po ich śmierci namówiła brata na dokonanie podziału. "Póki mamy dobre relacje" - mówiła. I tak się stało.

Teraz wciąż dzięki temu mamy dobre relacje, bo już się nie ma o co kłócić.

 

PS. Jak Twoi wspólnicy będą żądali zbyt wiele, to odbijaj piłeczkę, że za tyle to Ty im sprzedasz. :icon_biggrin:

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...